potek bolezni

Izolacija med pandemijo slabo vpliva tudi na naš spomin

17. 11. 2020 13.31

V času pandemije novega koronavirusa smo se ljudje po vsem svetu znašli v povsem novi realnosti, najtežji del pa za marsikoga predstavlja socialna izolacija. Ta ima številne negativne učinke, slabo pa, kot kaže, vpliva tudi na naš spomin. Tako kot dnevi, ki si med seboj postanejo enaki, se tudi stvari, ki jih počnemo monotono, zlijejo v eno. Zato moramo razbiti svojo vsakodnevno rutino in v življenje vnesti čim več raznolikosti, svetujejo strokovnjaki. S tem pa bomo posledično utrjevali tudi spomin.

Za vse naj bi bilo cepiva dovolj šele leta 2024

16. 11. 2020 16.31

Nabor skoraj 200 kandidatov za cepivo proti covidu-19 različno hitro napreduje skozi razvoj in postopke kliničnih testiranj, številni kandidati z izjemno hitrostjo. Več kot deset jih je že v tretji fazi testiranj, prvi rezultati pa so izjemno vzpodbudni. Prav tako je sklenjenih že ogromno pogodb za nakup. A očitno bo dostopnost cepiva za različne države – različna.

Več kot polovica Slovencev se ne namerava cepiti proti covidu-19

16. 11. 2020 15.53

Najnovejša meritev Valicona v raziskavi #Novanormalnost je pokazala, da se 57 odstotkov Slovencev ne namerava cepiti proti covidu-19, ko bo cepivo na voljo. Izsledki kažejo, da namera za cepljenje narašča s starostjo, glede na oceno lastne ogroženosti in ob bližnji izkušnji z okužbo.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'

16. 11. 2020 12.44

Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

'Ne moremo še govoriti o vrhu epidemije, število hospitalizacij se bo še povečevalo'

14. 11. 2020 15.52

Infektologinja Bojana Beović ob zadnjih podatkih o potrjenih okužbah z novim koronavirusom in bolnikih s covidom-19 ocenjuje, da še ne moremo govoriti o vrhu epidemije. Ker se krivulja lahko v vsakem trenutku obrne navzgor, poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov. Prav tako je še nekaj časa pričakovati večanje števila bolnikov s covidom-19 v bolnišnicah. "Mesece že prepričujemo ljudi, da je bolezen nevarna, terja visok davek. Žal so bili pred nekaj tedni v bistveno večjem soju žarometov tudi zdravniški kolegi, ki so razlagali, da gre za navadno gripo in da ti napori niso potrebni," je opomnila.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani

13. 11. 2020 06.00

Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

'Vitamin D ni čudežno zdravilo, je pa močna učinkovina'

07. 11. 2020 16.36

Tablete, kapljice, pršilo ... Oblik vitamina D je na tržišču ogromno in tudi cenovni razpon je različen. Kako izbrati? Kaj svetuje zdravnik, član strokovne skupine, ki je pripravila smernice za uživanje vitamina D, ki ima izjemno pomembno vlogo tudi v boju proti novemu koronavirusu. Kaj pa predoziranje in nezaželeni učinki? V ponudbi imamo tudi živilske izdelke z dodatkom vitamina. Zdravnik pravi, da je strategija bogatenja prehrambnih izdelkov z vitaminom D zaželena.

Osebna izpoved 36-letnega bolnika z oddelka za covid-19: 'Mislil sem, da mi ne bo uspelo'

06. 11. 2020 20.00

Pričakovali bi, da bo mlad človek, rekreativni športnik, brez pridruženih bolezni, ki ne kadi in pije alkohola, covid-19 prebolel kot prehlad ali lažjo virozo. 36-letni Andrej Šprajc pa ni imel te sreče. Bil je med tistimi – k sreči redkimi – bolniki, ki jih je bolezen kljub mladosti pošteno zdelala. Za Vizito je spregovoril še iz bolniške postelje ljubljanskega UKC v opomin vsem, da nikoli ne moremo vedeti, kakšen bo potek bolezni pri nas, predvsem pa v zahvalo ekipi Infekcijske klinike, ki z vso srčnostjo opravlja svoje delo.

Številke 'v nebo' tudi na Hrvaškem, minister pa: Epidemija se morda upočasnjuje

06. 11. 2020 10.22

Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili 2890 primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je najvišje dnevno število novih okužb doslej. Umrlo je še 34 bolnikov s covidom-19, s čimer je število smrtnih žrtev koronavirusne bolezni preseglo 700. Strokovnjaki hrvaškega NZJZ so ob dejstvu, da je pozitivna še skorajda vsaka tretja testirana oseba, zelo zaskrbljeni. Tudi zdravniki pozivajo k zaostritvi ukrepov, hrvaški zdravstveni minister pa medtem optimistično: "Vse skupaj kaže, da se epidemija morda upočasnjuje".

Pri dveh osebah okužbo potrdili že drugič: 'Test je lahko lažno pozitiven'

02. 11. 2020 18.39

To smo pričakovali, a ne tako hitro, strokovnjaki pravijo o tem, da so pri nas pri dveh osebah okužbo s koronavirusom potrdili že drugič. Kaj to pomeni? Da virus mutira in gre za okužbo z različnimi sevi? Da po okužbi nimamo dovolj protiteles, da bi se v kratkem ubranili še druge? Nič od tega še ni raziskano in potrjeno, tudi to ne, ali je morda prišlo do napake pri samem testiranju. Možnih razlag, zakaj se je to zgodilo, je za zdaj torej več, so pa primeri ponovnih okužb tudi v svetu velika redkost.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov

02. 11. 2020 11.28

Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.

V UKC Ljubljana več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj

01. 11. 2020 09.20

V soboto so potrdili 1324 novih okužb s koronavirusom. 821 bolnikov s covidom-19 potrebuje bolnišnično zdravljenje, 131 v intenzivni enoti. Umrlo je 25 ljudi. Število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnicah, torej narašča. V UKC Ljubljana se zdravi več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

1796 novih okužb, dva Slovenca sta se z virusom okužila že drugič

31. 10. 2020 07.36

V petek so potrdili 1796 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je zdrsnil na 26,78. Umrlo je 23 oseb. Bojana Beović napoveduje precejšno rast bolnikov, ki bodo potrebovali bolnišnično pomoč. Tudi v primeru, da vladni ukrepi primejo, bomo imeli po pričakovanjih na vrhuncu epidemije v bolnišnicah 1200 pacientov s covid-19. Medtem pa se je pri dveh Slovencih, ki sta koronavirus prebolela že v prvem valu epidemije, okužba ponovila.

Koronaspoznanje, da nismo omnipotentni: Običajne razbremenitve so odpovedale

31. 10. 2020 10.24

Dom je postal zapor, te dni, ko so znova zaostreni ukrepi za obvladovanje novega koronavirusa, pravijo številni, ki so se spet znašli med štirimi stenami. Ob ustavitvi javnega življenja in delu od doma namreč odpade možnost bega pred odnosi, pred samim seboj, lastnimi dvomi in strahovi. Nekatere posledice te stiske so že vidne v obliki več družinskega nasilja, številne bodo vidne šele v prihodnosti, predvsem ko gre za otroke in mladostnike. Njihova socializacija je zaradi pojava novega koronavirusa drugačna, pravi psihologinja Barbara Čibej Žagar. Z njo smo se pogovarjali tudi o tem, zakaj se z grožnjo virusa še posebej težko sooča zahodna družba in zakaj številni odgovore iščejo v teorijah zarote.

Testi na koronavirus

31. 10. 2020 07.00

Kako poteka testiranje na novi koronavirus? Katere različne vrste testov obstajajo in kako se razlikujejo med seboj? Kakšna je pot brisa? Kaj se dogaja v laboratoriju? In kako se spreminja dosedanji način testiranja - na kaj bo to vplivalo?

Antigenski testi: na račun hitrosti se izgubi zanesljivost

30. 10. 2020 16.32

V prihodnjih dneh se bo spremenil način testiranja ljudi na okužbo z novim koronavirusom, uvedli se bodo namreč antigenski testi. Njihova prednost je predvsem hitrost, vendar se na račun hitrosti izgubi zanesljivost. Se bodo pa kapacitete testiranja po napovedih strokovnjakov na ta način podvojile. Antigenski testi, ki delujejo podobno kot testi nosečnosti, niso enako zanesljivi kot standardni testi PCR. Dolgoročno se zna zgoditi, da bodo ti testi povsem skomercializirani, a v tem hipu jih bomo uporabljali kot presejalno orodje, pravi Bregantova.

Kakšen je običajni potek covid-19?

30. 10. 2020 10.26

Covid-19 sledilnik je na svoji spletni stari objavil grafični in statistični pregled poteka bolezni covid-19. Objavljeni grafikon opisuje tipičen napredek bolezni in temelji na povprečni populaciji v idealnih razmerah, kjer lahko vsi oboleli dobijo ustrezno zdravniško oskrbo in zdravljenje.

NIJZ objavil navodila za osebe s potrjeno okužbo in vse, ki so ji bili izpostavljeni

29. 10. 2020 11.42

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil navodila za tiste, ki so bili izpostavljeni okužbi z novim koronavirusom, oz. tiste, ki so jim okužbo potrdili. Ti naj ostanejo doma v izolaciji, ki se predvidoma zaključi po desetih dneh. Pogoj pa je, da so bili zadnjih 48 ur brez simptomov in znakov bolezni. Odprli pa bodo tudi nov portal, na katerem bodo vsi potrjeno okuženi lahko aktivirali kodo za aplikacijo #Ostanizdrav.

'Kitajci razumejo pomen skupnega dobrega in zaupajo znanosti'

29. 10. 2020 13.26

Zdravstvena revija The Lancet je objavila poročilo o kitajskem spopadanju z epidemijo covida-19 in izpostavila nekaj ključnih točk, zakaj je Kitajcem uspelo življenje povrniti v normalne tirnice. V nasprotju z zahodnimi državami je Kitajska predvsem uspešno izvajala centralni nadzor nad širjenjem bolezni, prav tako je učinkovito izkoristila izjemne kadrovske, gradbene in tehnološke potenciale.

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika

29. 10. 2020 10.44

Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

Imejte sonce vedno na svoji strani, poskrbite za dovolj vitamina D

29. 10. 2020 00.15

Vitamin D ali sončni vitamin je edini vitamin, ki ga telo lahko proizvede samo (endogena sinteza), saj se pod vplivom sončnih žarkov tvori v koži. V našem telesu deluje kot hormon, ki ima receptorje v skoraj vseh celicah človeškega telesa in spodbuja prepisovanje več kot 200 različnih genov. Vpliva na številne življenjsko pomembne funkcije: ureja presnovo kalcija in fosfata, omogoča mineralizacijo kosti ter izboljšuje naravno odpornost. Zato je vse življenje nepogrešljiv za razvoj ter obnavljanje kosti in zob in za boljše delovanje imunskega sistema.

Prihajajo antigenski testi, bolniki bodo test dobili hitreje

28. 10. 2020 18.13

Laboratoriji so preobremenjeni z vse večjim številom testiranj v Sloveniji, dosegli smo mejo, ki je nevzdržna. A imamo nove preboje na področju testiranja, ki bodo bolniku omogočile, da se testira hitreje, je napovedal Petrovec. Govor je o antigenskih testih, ki bodo razbremenili laboratorije. Po mnenju strokovnjakov pa podajo zanesljivo informacijo, ali je oseba kužna.

Khloe Kardashian pred meseci prebolela covid-19

28. 10. 2020 17.22

Resničnostna zvezdnica je pred meseci zaradi težav z zdravjem obležala v postelji, test pa je pokazal, da je pozitivna na novi koronavirus. V napovedniku za novo epizodo resničnostnega šova 'V koraku s Kardashianovimi' je spregovorila tudi o številnih simptomih, med drugim je izkusila hujši glavobol od tistega, ki spremlja migrene.

Stroka: Dezinformacije pripomogle k ponovnemu hudemu izbruhu covida-19

27. 10. 2020 15.41

Zdravstveni strokovnjaki so na novinarski konferenci o tem, komu verjeti ob različnih informacijah o covidu-19, opozorili na problem razširjanja stališč in informacij, ki so strokovno povsem nepreverjene, a v javnosti pogosto dobijo veliko posluha in občinstva. Posebej so opozorili na odgovornost zdravnikov pri javnih nastopih.

Zaradi preobremenjenosti epidemioloških služb Slovenija zmanjšuje obseg testiranj

27. 10. 2020 18.59

Epidemiološke službe so zaradi visokega števila testiranj preobremenjene. Vodja svetovalne skupine Bojana Beović pojasnjuje, da se na odvzem brisa čaka veliko dlje, kot bi si želeli. Zato so vsi osebni zdravniki in tisti, ki bolnike pošiljajo na testiranje, že prejeli priporočila, naj zmanjšajo obseg testiranj. Na testiranje bodo tako zdaj poslali le tiste, pri katerih pričakujejo težji potek bolezni, in tiste, ki so v stiku z ranljivo skupino, denimo zaposlene v domovih za starejše ali bolnišnicah.

Objavljeno priporočilo zdravnikom, naj zmanjšajo število testiranj

27. 10. 2020 10.03

Trenutno število testiranj presega kapacitete laboratorijev. Dnevno testiramo več kot 6000 oseb, številni pa na rezultate testa čakajo tudi več dni. Svetovalna skupina je zato zdravnikom poslala priporočila, naj nekoliko zmanjšajo število testiranj. Za vse, ki čakate na izvid testa, pa je uporabna informacija, da lahko rezultate poiščete tudi na portalu zVEM in s tem ne obremenjujete že tako obremenjenega zdravstvenega osebja.

Testiranja le še za rizične skupine ter zaposlene v zdravstvu in DSO?

26. 10. 2020 06.13

Testiranje na novi koronavirus bo kmalu nekoliko omejeno, osredotočili se bodo predvsem na osebe, pri katerih se pričakuje težji potek bolezni, je napovedala vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović. V nedeljo smo sicer v Sloveniji ob 3682 opravljenih testih potrdili 1113 novih okužb. V bolnišnicah je 523 bolnikov s covidom-19, 82 na intenzivni negi. Umrlo je sedem ljudi. V veljavo so stopili tudi novi ukrepi za zajezitev širjenja virusa.

Kaj pa, če okužena oseba ne prejme navodil za izolacijo in kode za aplikacijo?

26. 10. 2020 09.43

Bralka, ki ji je test pokazal okužbo z novim koronavirusom, pravi, da 48 ur po testiranju še vedno ni prejela navodil za karanteno in kode za aplikacijo Ostani zdrav. "V čem je smisel aplikacije, če pa vanjo ne vnašajo pozitivnih oseb in torej tudi ni obveščanja tveganih stikov?" se sprašuje. Na NIJZ odgovarjajo, da okužene osebe kljub izjemnemu trudu obravnavajo z zamikom, a da je epidemiološka služba doslej z vsako od njih vzpostavila kontakt, ji podala informacije o izolaciji in izdala kodo za aplikacijo.

Covid-19 v petek terjal 19 življenj. Beovićeva: Številke bodo še naraščale

24. 10. 2020 10.25

Za Slovenijo je najbolj črn dan, odkar nas je zajela epidemija koronavirusne bolezni – v petek je namreč umrlo 19 bolnikov s covidom-19. Opravili smo sicer 7025 testov, od tega jih je bilo pozitivnih 1961, kar predstavlja 27,91-odstoten delež. Beovićeva ob tem pravi, da bodo številke še naraščale. "Vprašanje je, ali ne bomo ob tako visokem številu pozitivnih testov spremenili načina testiranja, saj je takšno delo nemogoče."