potek bolezni

V hrastniškem domu starejših operativna le tretjina zaposlenih, 25 okuženih
21. 07. 2020 10.10
V Sloveniji je potrjenih 24 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo 914 testiranj. Zaradi zapletov, povezanih z okužbo, je umrla ena oseba. Na intenzivni negi so sedaj tri osebe, dve pa sta bili odpuščeni iz bolnišnice. Največje žarišče je še vedno v Domu starejših Hrastnik, kjer je trenutno 25 aktivno okuženih. Kot je povedal župan občine Marko Funkl, je manjše žarišče znotraj Hrastnika tudi v blokovskem naselju, direktor doma Drago Kopušar pa je opozoril na veliko kadrovsko stisko.

Kljub cerebralni paralizi ostaja neomajna, pleše ob drogu
18. 07. 2020 07.00
Zgodba mlade Bohinjke je sinonim za izjemno vztrajnost, moč in nevdanost v usodo. Je dokaz, da močni želja in volja v življenju premikata meje. Klaudija Stare ima že od otroštva cerebralno paralizo, a kljub telesnim omejitvam pleše ob drogu. Noge je ne ubogajo, kot bi želela, a ne odneha. In kot pravi njena trenerka Tjaša Dobravec, ji gre odlično. Ker Klaudija želi vsem sporočiti, da so dosežki mogoči kljub težavam, je napisala knjigo Zakaj ravno jaz.

Španija počastila spomin na žrtve, Francija uvaja obvezno nošenje mask
16. 07. 2020 08.19
Okužbe z novim koronavirusom in smrti zaradi covid-19 se še naprej širijo po zahodu in jugu ZDA, kjer se je do srede zvečer po podatkih univerze Johns Hopkins okužilo 3,5 milijona ljudi, umrlo pa jih je 137.357. Kalifornija je v sredo poročala o 11.000 novih okužbah in 140 smrtih, Teksas pa o rekordnih 10.800 primerih okužb. V Nemčiji napovedujejo, da se bodo proti novih izbruhom borili z lokalnimi karantenami, medtem pa v Španiji žalujejo za žrtvami. Evropska unija je medtem Srbijo in Črno Goro umaknila s seznama epidemiološko varnih držav.

24 novih okužb, vlada znova omejuje druženje na 10 oseb
08. 07. 2020 07.15
V zadnjih 24 urah so v Sloveniji potrdili 24 novih okužb s covidom-19. Vlada je zaradi povečanja števila pripravila ukrep o omejevanju zbiranja na največ 10 oseb. Zbiranje med 10 in 50 osebami bo dovoljeno pod pogojem, da organizator pozna vse osebe, vodi interno evidenco ter mesec dni hrani kontakte. Dom na Krasu, v katerem so pri dveh osebah potrdili okužbo, je medtem zaprt za obiskovalce. Zdravstveni inšpektorat pa začenja poostren nadzor lokalov.

WHO poziva države naj se 'prebudijo', veseli Angleži znova k frizerju
04. 07. 2020 14.39
Svetovna zdravstvena organizacija je pozvala države, ki jih je prizadela epidemija novega koronavirusa, naj se prebudijo v realnost in prevzamejo nadzor nad širjenjem virusa. Ponovno naraščanje okužb v številnih državah sicer ne predstavlja drugega vala, temveč gre bolj za nov vrhunec prvega vala, menijo v WHO. V Angliji so medtem znova odprli pube, restavracije in frizerske salone. V Španiji so prvič od rahljanja ukrepov znova odredili karanteno za večjo območje, v Avstriji pa beležijo porast okužb.

Dr. Rozman: Imamo lažen občutek, da je virus oslabel
03. 07. 2020 06.07
Medtem ko vlada o drugem valu epidemije še ne govori, stroka opozarja, da je ta že tu. A minister za zdravje miri, da že zdaj sprejemajo ukrepe, ki bi preprečili ponovitev razmer iz prvega vala. Direktor bolnišnice Golnik svari, da imamo lažen občutek, da je virus oslabel.

Hrvaška, Češka in Francija ne bodo več na zelenem seznamu varnih držav
02. 07. 2020 08.41
Hrvaška, Francija in Češka od sobote ne bodo več na zelenem seznamu varnih držav. "Od sobote bodo morali slovenski državljani, ki se vračajo s Hrvaške, na meji policistom pojasniti svojo pot in to podkrepiti z dokazili o bivanju, lastnini nepremičnine ali plovila," je povedal Kacin. Za slovenske državljane sicer ob prihodu iz držav z rumenega seznama ni karantene. Okužbe v Sloveniji so po Kacinovih besedah v glavnini povezane s čezmejnimi zabavami v nočnih klubih in zabavami ter praznovanji. Iz mariborskega zdravstvenega doma so sporočili, da je na koronavirus pozitiven še en zdravstveni delavec.

Nemški znanstveniki: Krvna skupina lahko vpliva na potek covida-19
18. 06. 2020 14.06
Krvna skupina lahko vpliva na potek covida-19 pri posamezniku, so ugotovili znanstveniki z univerze v nemškem Kielu. V izsledkih, objavljenih v strokovni reviji New England Journal of Medicine, ugotavljajo, da je pri ljudeh s krvno skupino A skoraj 50 odstotkov večja verjetnost za težji potek bolezni kot pri tistih z ostalimi krvnimi skupinami.

Bolezen, ki lahko v nekaj urah vzame življenje
16. 06. 2020 13.48
Zdravniki pozivajo k cepljenju proti meningokoknemu meningitisu, ki so mu še posebej izpostavljeni otroci in nekateri mladostniki. Bolezen ima hiter in agresiven potek, življenje lahko vzame v nekaj urah. Pediater Denis Baš jo je označil za nočno moro za vsakega pediatra, saj je redka, začne se nenadoma in z nespecifičnimi simptomi. Zavzel se je za to, da bi bilo cepljenje vključeno v shemo brezplačnih cepljenj za otroke.

Študija: Potek covid-19 mogoče napovedati na podlagi krvne slike
11. 06. 2020 10.18
Kako hud bo potek obolenja s covidom-19 pri določenem bolniku , je mogoče že zgodaj napovedati na podlagi dveh tipov obrambnih celic v krvi, so pokazale ugotovitve raziskave na 40 obolelih v kitajskem Wuhanu, ki so jih tudi v Nemčiji s študijo potrdili na več bolnikih.

Covid-19: bolezen dveh obrazov
04. 06. 2020 15.39
Obsežna analiza medicinskih podatkov z različnih žarišč covida-19 je pokazala, da veliko okuženih s koronavirusom ni razvilo znakov okužbe. Avtorja nove študije ocenjujeta, da je delež teh oseb celo med 40 in 45 odstotki, prav ti 'tihi' prenašalci pa so ključni pri širjenju okužb. Kot pravita, je zato zelo pomembno, da se testiranja in druge raziskave razširijo tudi na osebe, ki ne kažejo znakov okužbe s koronavirusom. Prav tako opozarjata, da ima bolezen dva obraza. Za nekatere je lahko usodna, pri nekaterih pa mine povsem brez znakov.

Pravi heroji zmage proti covidu-19: medicinsko osebje
02. 06. 2020 06.00
Zdravstveno osebje je v najtežjih trenutkih skrbelo za obolele. Medicinska sestra Sandra Vrhovac Đorđević je skupaj s sodelavci delala z bolniki, ki so bili priključeni na respiratorje. Koliko je trajala njena najdaljša izmena, kdaj ji je bilo najtežje in kaj meni o zahvalnem preletu slovenskih in ameriških 'lovcev' čez Slovenijo?

Brez novih okužb in smrti, Šestan deaktiviral državni načrt zaščite in reševanja
30. 05. 2020 11.13
V petek v Sloveniji niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, prav tako ne nobene smrtne žrtve. Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je deaktiviral državni načrt zaščite in reševanja ob pojavu epidemije nalezljive bolezni pri ljudeh. Skladno s tem bo Civilna zaščita prenehala vse dejavnosti v zvezi z epidemijo covid-19, ki se bo uradno končala v nedeljo. Direktor NIJZ Milan Krek medtem opozarja, da epidemije še ni konec, posvaril pa je, da bi bil lahko drugi val še hujši od prvega.

Zaščitne maske v določenih primerih obvezne tudi po 1. juniju
29. 05. 2020 07.50
Z nedeljskim koncem razglašene epidemije se zastavlja vprašanje, ali je nošnja mask še naprej obvezna ali ne. Medtem ko je direktor NIJZ Milan Krek na novinarski konferenci oznanil, da so maske zgolj še priporočilo in za zdrave ljudi niso več obvezne, ni bilo povsem jasno, ali je to že stopilo v veljavo. Na nas so se obrnili nekateri bralci, ki so jim brez maske prepovedali vstop v trgovino. Vladni govorec Jelko Kacin pa je nato sporočil, da sprememb še ni. Na novinarski konferenci je dejal, da je nošnja mask obvezna še do nedelje, 31. maja; v ponedeljek pa da bo minister za zdravje predstavil nov režim. Je pa vlada nato na dopisni seji sprejela sklep, da bodo zaščitne maske v določenih primerih obvezne tudi po 31. maju.

Epidemija razgalila dolgoletno zanemarjanje področja starejših
22. 05. 2020 14.13
Domovi za starejše so v času epidemije covida-19 postali žarišče okužb, kar ne velja le za Slovenijo, pač pa tudi v drugih delih Evrope, je ena od ugotovitev spletnega pogovora pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji z naslovom Dostojna starost v EU. Prav epidemija je dolgoletno zanemarjanje področja starejših najbolj boleče razgalila.

Evropska komisija odobrila zdravilo Zolgensma za zdravljenje spinalne mišične atrofije
21. 05. 2020 16.47
Evropska komisija je pogojno odobrila uporabo zdravila Zolgensma za zdravljenje bolnikov s spinalno mišično atrofijo. Odobritev se nanaša na dojenčke in majhne otroke s telesno maso do 21 kilogramov. Slovenci smo v največji humanitarni akciji v državi za zdravljenje malega Krisa s to boleznijo zbrali skoraj štiri milijone evrov. Denar je dečku omogočil zdravljenje v ZDA, kjer je bilo zdravilo že odobreno.

NIJZ s priporočili za savne in solarije ter tetoviranje in piercing
18. 05. 2020 17.52
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je izdal higienska priporočila za delovanje savn in solarijev ter studiev za tetoviranje in piercing. Obisk turških savn do popolne umiritve epidemiološke situacije odsvetuje. Pri obeh dejavnostih morajo biti izvajalci in stranke brez znakov okužbe dihal, kot so nahod, kihanje, kašljanje, bolečine v žrelu, povišana temperatura.

Najbolj optimistična napoved do zdaj: 5,5-odstotni upad slovenskega BDP
13. 05. 2020 07.18
Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) Sloveniji za letos zaradi pandemije koronavirusne bolezni napoveduje 5,5-odstotni upad BDP, ki naj bi mu v 2021 sledila petodstotna rast gospodarske dejavnosti. EBRD je tako do zdaj najmanj pesimistična od ustanov, ki so poslabšali obete za slovensko gospodarsko rast v tem letu.

Epidemija je pri koncu, treba se je vrniti v nek nov normalen način življenja
07. 05. 2020 19.29
Odpiranje meja s tistimi državami, kjer je epidemiološka slika dobra, je smiseln ukrep, se strinja infektologinja Mateja Logar. Zato se je ob upoštevanju nekaterih pravil treba vrniti v nek nov način normalnega življenja, šolstva, zdravstva, gospodarstva, ne smemo pa pozabiti na zaščito starejših in bolnih. Epidemija je v Sloveniji, tako kot v večini evropskih držav, namreč pri koncu.

Raziskava evropskega združenja pediatrov: covid-19 pri otrocih poteka v blagi obliki
07. 05. 2020 06.00
Znani so prvi izsledki anketne raziskave Evropske respiratorne skupnosti, ki je preverjala potek bolezni covid-19 pri otrocih. V raziskavo so bili vključeni tudi otroci s kroničnimi boleznimi dihal. Iz ankete sklepajo, da covid-19 pri otrocih poteka v blagi obliki. Novi koronavirus pri bolnikih s kroničnimi boleznimi dihal ni povzročil težje oblike bolezni, je pa bil potek bolezni težji pri bolnikih z drugimi pridruženimi stanji.

Genetika razlog, da je v vzhodni Evropi manj smrti zaradi covida-19 kot drugje?
05. 05. 2020 19.32
Vzhodnoevropske in skandinavske države imajo manj smrti zaradi okužbe z novim koronavirusom kot druge evropske države, kažejo podatki. Belgijski znanstveniki so ugotovili, da se razlog med drugim skriva v genetskih razlikah med prebivalci. Nekateri analitiki pa menijo, da je razlog tudi v hitrih in strogih ukrepih, ki so jih sprejele vzhodnoevropske države.

Nizozemski znanstveniki odkrili tip protiteles proti okužbi z novim koronavirusom
05. 05. 2020 12.34
Znanstveniki na Nizozemskem so odkrili človeški tip monoklonskih protiteles, ki preprečujejo okužbo v laboratoriju ustvarjenih celic z novim koronavirusom. To je prvi korak k razvoju protitelesa za zdravljenje ali preprečevanje bolezni covid-19, ki jo povzroča SARS-CoV-2, so navedli.

Se zdravilo za covid-19 'skriva' v lamah?
04. 05. 2020 15.06
Mednarodna skupina raziskovalcev iz ZDA in Belgije je razvila posebno protitelo, ki se veže na protein, na katerega se veže tudi novi koronavirus SARS-CoV-2. Razvili so ga z združitvijo dveh kopij posebnega protitelesa, ki so ga našli v lamah.

Pomerjanje oblačil: razkuževanje kabin za vsako stranko, oblačila v karanteno za dva dneva
30. 04. 2020 16.07
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zaposlene v trgovinah z oblačili in lokalih ter njihove stranke poziva, naj upoštevajo higienske ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Kabine za pomerjanje oblačil bo treba za vsako stranko razkužiti in prezračiti, v lokalih pa bo treba v notranjih prostorih nositi masko.

Pri nekaterih bolnikih s covidom-19 lahko pride do nenadne odpovedi dihanja
30. 04. 2020 17.56
Novi koronavirus pri bolnikih prvenstveno prizadene pljuča, kar se pri nekaterih lahko zgodi dokaj prikrito. Gre za t. i. pojav tihe hipoksemije, ko se lahko zdravstveno stanje pri bolniku z na videz blago potekajočo boleznijo hitro spremeni v kritični potek, ko je potrebna urgentna hospitalizacija.

NIJZ pripravil navodila za frizerske in kozmetične salone, knjigarne in muzeje
29. 04. 2020 18.17
Pri obisku kozmetičnih, frizerskih in masažnih salonov naj ostanejo v veljavi splošni ukrepi samozaščite, obvezno razkuževanje rok in nošenje zaščitne maske, za zaposlene tudi uporaba vizirja, svetujejo na NIJZ. V salonih naj bo le toliko strank, kolikor jih lahko naenkrat postrežejo. Minimalna razdalja med delovnimi območji naj znaša najmanj dva metra, stik med stranko in izvajalcem dejavnosti pa naj bo čim manjši. Muzeji in galerije pa naj posamezniku poskušajo zagotoviti vsaj 20 kvadratnih metrov prostora.

Gilead: Remdesivir je pokazal učinkovitost, pomembno je tudi, kdaj ga pacienti dobijo
29. 04. 2020 16.16
Ameriško farmacevtsko podjetje Gilead, ki izdeluje antiviralno zdravilo remdesivir, je sporočilo, da so prve študije pokazale učinkovitost zdravila, a te še niso bilo strokovno ocenjene v mednarodnih objavah. Remdesivir je sicer neuspelo zdravilo za ebolo, ki pa je bilo eno najboljših kandidatov za borbo proti novemu koronavirusu.

Prekomerna telesna teža povečuje tveganje pri okužbi s covidom-19
28. 04. 2020 07.52
Najnovejša ugotovitev znanstvenikov o novem koronavirusu je, da prekomerna telesna teža očitno povečuje tveganje za težji potek okužbe, in to ne glede na spremljevalne dejavnike, kot so visok krvni tlak ali diabetes. Eno izmed študij so opravili v francoskem Lillu, pokazala pa je, da so tisti z višjim indeksom telesne mase (ITM) pogosteje potrebovali pomoč ventilatorja.

Ljubljanski pediatri pri kronično bolnih otrocih namesto uporabe ibuprofena svetujejo paracetamol
23. 04. 2020 07.44
Na ljubljanski pediatrični kliniki so podali nekaj priporočil za obravnavo kronično bolnih otrok. Med drugim pri predpisovanju antirevmatikov namesto zdravila ibuprofen svetujejo paracetamol. Tega ali pa metamizol svetujejo tudi pri zniževanju telesne temperature nad 38 stopinj Celzija pri bolnikih z vročinskimi krči.

Dve novi smrti, a manj okuženih in hospitaliziranih. Raziskava na terenu že v teku
22. 04. 2020 09.58
Aktualni podatki o okužbi z novim koronavirusom v Sloveniji kažejo, da je bilo 21. aprila opravljenih 1459 testov. Pozitivnih na okužbo je bilo devet oseb, zabeležili smo dve novi smrti, hospitaliziranih pa je bilo 82 bolnikov. Na intenzivni negi je 24 pacientov, iz bolnišnice so odpustili osem ljudi. V raziskavi na terenu pa so doslej odvzeli 200 vzorcev, noben ni bil pozitiven. Vabilu se lahko povabljeni odzovejo do petka. Odvzem brisa ni boleč, zagotavljajo oblasti.