potek bolezni

Osebne zgodbe ljudi, ki so preboleli covid-19

24. 10. 2020 13.52

Osebne zgodbe iz epidemije. Ljudje, ki so preboleli covid-19, pripovedujejo, kako so se okužili, kako se je začelo, kakšen je bil potek bolezni, kakšne so njihove izkušnje ... In kaj sporočajo sodržavljankam in sodržavljanom?

Karantena 1972: 'Nihče ni smel zapuščati domov, vojska je lahko streljala'

24. 10. 2020 08.24

Javno življenje v Sloveniji se znova zaustavlja in mnogi smo ob izbruhu epidemije novega koronavirusa prvič soočeni z omejitvijo gibanja in druženja. Toda nekatere generacije niso pozabile leta 1972, ko je prebivalcem Jugoslavije grozila epidemija črnih koz, ene najnevarnejših bolezni, kar jih človeštvo pozna. Ukrepi so bili na ozemlju 22-milijonske države različni. Medtem ko so prebivalci Slovenije morali opraviti 'zgolj' cepljenje in se sprijazniti z omejitvami zborovanj, daljših poslovnih potovanj in drugih večjih migracij za dober mesec, pa so bili ukrepi na Kosovu in v nekaterih mestih 'ožje' Srbije, tudi v prestolnici, povsem zaostreni.

Ameriške oblasti trajno odobrile remdesivir za zdravljenje covida-19

23. 10. 2020 08.14

Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) je v četrtek trajno odobrila uporabo zdravila remdesivir za zdravljenje hospitaliziranih bolnikov s covidom-19. Pogojno je bilo zdravilo farmacevtskega podjetja Gilead odobreno že maja.

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo

20. 10. 2020 15.40

Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

Tudi na Švedskem se znova povečuje število okužb, od ponedeljka zaostrujejo ukrepe

18. 10. 2020 19.23

Na Švedskem, kjer so se odločili za drugačen pristop pri obvladovanju epidemije brez strogih omejitev in ukrepov, v zadnjih tednih tako kot drugje po Evropi beležijo naraščanje števila okužb z novim koronavirusom. Oblasti so se zato zdaj odločile, da bodo z novim tednom zaostrile ukrepe in po potrebi uvedle lokalne omejitve, da zaustavijo hitro širjenje virusa.

Strokovnjaki pozvali k cepljenju proti gripi

15. 10. 2020 14.45

Za gripo vsako leto zboli okoli 15 odstotkov populacije. Ker je vpliv novega koronavirusa na gripo še ne znan, strokovnjaki pozivajo k cepljenju tako ranljivih skupin kot tudi vseh ostalih. O predlogu za brezplačno cepljenje za vse državljanje, pa v okviru petega protikoronskega paketa razpravljajo v DZ.

Bo po 20 letih o zmagovalcu znova odločilo vrhovno sodišče?

14. 10. 2020 06.09

Pred štirimi leti je Donald Trump malo pred tretjo uro zjutraj na govorniškem odru pred svojimi podporniki razglasil zmago na ameriških predsedniških volitvah. Tega letos ne gre pričakovati. Ker množice volivcev zaradi novega koronavirusa letos glasujejo po pošti, strokovnjaki napovedujejo, da bo trajalo več dni ali celo tednov, preden bodo lahko razglasili zmagovalca. Če bo izid tesen, bo ta odločitev morda celo spet, tako kot leta 2000, padla na vrhovno sodišče.

Ponekod po Evropi že primanjkuje remdesivirja, pri nas ga imamo za zdaj dovolj

07. 10. 2020 08.53

Medtem ko iz nekaterih evropskih držav poročajo, da jim v bolnišnicah že primanjkuje remdesivirja, zdravila proti covid-19, pa v našem ljubljanskem UKC podatkov o pomanjkanju zdravila nimajo. Remdesivir je tako v ZDA kot Evropi edino registrirano zdravilo, namenjeno zdravljenju bolnikov s covid-19.

Covid-19: Kakšno tveganje predstavlja za zdravje Donalda Trumpa?

03. 10. 2020 15.32

Ameriški predsednik Donald Trump, ki so ga zaradi okužbe z novim koronavirusom preventivno premestili v bolnišnico, je javnosti v videonagovoru - sicer vidno bled - zagotovil, da se počuti dobro. Svetovni politični vrh mu je ob tem zaželel čimprejšnje okrevanje. A dejstvo je, da 74-letnik spada v rizično skupino obolelih - tako zaradi starosti kot svoje klinične debelosti in življenjskega sloga. Kako resno je torej ogroženo zdravstveno stanje predsednika ZDA?

V četrtek rekordnih 192 okužb s koronavirusom

25. 09. 2020 07.26

Vlada je sporočila, da so v četrtek v Sloveniji potrdili 192 novih okužb s koronavirusom, kar je rekordno število do zdaj, rekordno pa je bilo tudi število testiranj, in sicer 3645. V bolnišnični oskrbi je 60 ljudi, na intenzivni negi 15. Iz bolnišnice so odpustili 11 oseb. Umrl ni nihče. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora," je opozoril Kacin. Če se bo stanje še poslabšalo, bodo za vikend razpravljali o zaostritvi ukrepov. V CUDV Črna so potrdili že več kot 30 primerov koronavirusa.

Strokovna skupina predlaga strožje ukrepe. Na javnih površinah največ šest oseb?

25. 09. 2020 19.41

Zaradi rekordnega števila okuženih s koronavirusom se bo zelo verjetno zbiranje na javnih površinah omejilo na največ šest oseb in ne več deset, kot je veljalo do zdaj. Strokovna skupina za covid-19 bo vladi prav tako predlagala, da kljub seznamu povabljenih opusti možnost zasebnih druženj do 50 gostov. Predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc, dokler ljudje razmišljajo s trezno glavo in se držijo priporočil, ne želi ostrih ukrepov, kot je na primer prepoved gibanja ali policijska ura.

Vodja covid intenzivne terapije: Vidimo mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni

19. 09. 2020 15.04

V UKC Maribor, kjer trenutno na intenzivni terapiji zdravijo tri bolnike s covidom-19, se soočajo s prostorsko in kadrovsko stisko, opozarja Alenka Strdin Košir, dr. med. Poudarja tudi, da še vedno ne vedo, zakaj se pri nekaterih osebah pojavijo težje oblike bolezni. "Vemo, da so starost in pridružene bolezni dejavnik tveganja, a vidimo tudi mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni."

Lahko zbolimo za gripo in covidom-19 hkrati?

19. 09. 2020 13.32

Sezona gripe in prehladov je tako rekoč pred vrati, covid-19 pa se še ne misli posloviti. Zato se postavlja vprašanje, ali lahko posameznik sočasno zboli tako za eno kot drugo boleznijo? Takšnih primerov je sicer bilo do zdaj malo, a verjetnost za to obstaja. Zato zdravstvene oblasti pričakujejo, da se bo letos proti gripi cepilo več ljudi iz rizičnih skupin kot sicer.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'

17. 09. 2020 06.00

6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote

13. 09. 2020 10.00

Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba

12. 09. 2020 08.27

Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Zadostne količine vitamina D ugodno vplivajo na prebolevanje covida-19

09. 09. 2020 13.51

Vitamin D v našem telesu poleg najbolj znane funkcije – presnove kalcija in posledično gradnje kosti – vpliva tudi na druge funkcije. Spomladi in poleti je njegov glavni vir izpostavljenost soncu, a jeseni in pozimi te zaloge poidejo. Takrat ga je dobro nadomeščati, poudarja endokrinologinja Marija Pfeifer. Raziskave so pokazale tudi, da imajo tisti z dovolj vitamina D manj virusnih okužb, če pa zbolijo, je potek bolezni blažji.

Konec zmede: dobili smo prva nacionalna priporočila za sladkorne bolnike

05. 09. 2020 13.00

Po strokovnih ocenah je v Sloveniji okoli 200.000 bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in število iz leta v leto narašča. Za zagotavljanje dobre kakovosti življenja in boljšega poteka bolezni lahko bolniki največ naredijo sami, če upoštevajo priporočila svojih zdravnikov. A kaj, ko so ta priporočila pogosto različna in nasprotujoča. Strokovnjaki s tega področja so zato stopili skupaj in pripravili prva nacionalna priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Ani Frece: Decembra bom imela razlog za dvojno veselje

03. 09. 2020 09.14

Pevka Ani Frece, ki jo slovenska javnost pozna kot članico zasedbe M.J.A.V., gledalce pa je navduševala v šovu Znan obraz ima svoj glas, si bo letošnje leto zagotovo zapomnila za vedno. Kljub pandemiji koronavirusne bolezni in s tem povezanimi dogodki v letu 2020 bo ta letnica pri glasbenici odlično zapisana – za njo je poroka, pred njo pa rojstvo prvorojenca.

Rad bi živel brez nagobčnika, tako da oprosti, stari, svoboda pa to

30. 08. 2020 07.00

V preteklih letih je, predvsem zaradi priljubljenosti družbenih omrežij, postalo praktično nemogoče voditi debato, ki temelji na podatkih, dejstvih in znanosti. Velika večina uporabnikov teh omrežij sicer razume njihove omejitve, vendar vseeno dajejo preveč moči posameznikom, ki ponujajo tisto, kar bi ljudje želeli slišati.

Posledice covida-19 še po dveh mesecih preprečujejo normalno življenje

28. 08. 2020 06.00

Že vse od izbruha pandemije novega koronavirusa se krešejo mnenja, za kako resno težavo gre. Na eni strani stroka pravi, gre za kugo 21. stoletja, nikar se ne igrajte z ognjem, na drugi strani pa so skeptiki, ki pravijo, da gre za ustvarjanje panike. A neizpodbitno dejstvo je: 100-odstotno učinkovitega zdravila ali cepiva nimamo, zato sta okužba in bolezen veliki neznanki. Treba je biti odgovoren.

Zahodna Evropa se spopada s porastom novih primerov, skrbi tudi Špance

12. 08. 2020 11.18

Hitro naraščanje novega števila primerov skrbi vlade držav zahodne Evrope, ki svarijo prebivalce, naj upoštevajo vse higienske ukrepe in varnostno razdaljo. Francija v povprečju poroča o 2000 novih primerih na dan, Španija pa se spopada z najslabšim reproduktivnim faktorjem na celini. Na območju Bruslja so na javnih mestih spet obvezne zaščitne maske, v Nemčiji pa so potrdili največ novih okužb od začetka maja.

Ob šesti obletnici smrti Robina Williamsa napovedan tudi dokumentarni film

11. 08. 2020 11.27

Igralec, ki je umrl 11. avgusta 2014, bo dobil nov dokumentarni film, v katerem bodo prikazani njegovi zadnji dnevi pred smrtjo, osredotočil pa se bo tudi na zdravstveno stanje priljubljenega komika. Williams se je boril z boleznijo, imenovano demenca z Lewyjevimi telesci ali krajše DLT. Ta je vplivala na njegovo duševno stanje in med drugim povzročila tudi tesnobo ter depresijo.

'Družine vedno znova opozarjamo. Pridite takoj, ko nastane stiska'

09. 08. 2020 07.52

Jutranjo hojo ustavi gospod, ki nama s psom prihaja nasproti. "Dobro jutro," pozdravi in nadaljuje: "Večkrat vas srečujem na tej poti in vsakič tako hitite mimo, da si vas ne upam ustaviti in vam zaupati moj problem." Res imam zjutraj točno odmerjen čas sproščanja v naravi, vendar gospodu zbrano prisluhnem. Njegov problem je v nerazumevanju odločbe o otroških dodatkih za tri še nepreskrbljene otroke. Pravi, da je že nekaj časa samohranilec. Dogovoriva se za obisk na naši ZPM Ljubljana Moste-Polje, kamor bo prinesel tudi dokumente, ki jih ne razume.

Za hudo bolne covid paciente zdravila remdesivir, favipiravir in deksametazon

05. 08. 2020 15.15

Bolniki s covidom-19 v bolnišnicah na prvem mestu prejmejo podporno in simptomatsko zdravljenje, torej po potrebi kisik, tekočino in sredstva za zniževanje vročine. Hudo bolnim dajo še zdravila remdesivir, favipiravir in deksametazon, ki so se z več raziskavami izkazala kot potencialno učinkovita. Za zdravljenje z matičnimi celicami se v UKC Ljubljana zaenkrat niso odločili, saj da gre za zelo eksperimentalno zdravljenje, povezano s tehničnimi težavami. Prav tako teh bolnikov še niso zdravili s plazmo.

18 novih okužb, največ v Šmarju pri Jelšah

05. 08. 2020 10.26

V Sloveniji so pristojni v torek potrdili 18 novih okužb s koronavirusom. Novi primeri so razpršeni po vsej državi, največ so jih potrdili v Šmarju pri Jelšah. Medtem v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano pojasnjujejo, da od odvzema brisa do rezultata testiranja na okužbo običajno mine več ur. Obstajajo tudi hitri testi, pri katerih so rezultati znani že v eni uri, a jih zaradi višje cene uporabijo le pri življenjsko ogroženih bolnikih.

Potek covida-19 odvisen od kondicije imunskega sistema

01. 08. 2020 07.00

Dlje kot traja epidemija, več stvari izvemo o nepredvidljivem covidu-19, ki je po svetu terjal že skoraj 700.000 smrti. Med drugim tudi to, da imajo večje tveganje za težji potek bolezni prav starejši in da ga najlažje, celo asimptomatsko, prebolevajo otroci. A zgolj starost ni nobeno pravilo, ugotavljajo imunologi, ključni faktor pri poteku bolezni je namreč kondicija našega imunskega sistema – med rizične dejavnike tako denimo spada tudi debelost.

Izkušnje z Infekcijske klinike: izguba vonja in okusa, povečano tveganje nastanka krvnih strdkov

30. 07. 2020 09.46

V sredo so v Sloveniji odkrili 24 novih primerov okužb, ena oseba s covidom-19 je umrla. Podatki iz torka in srede kažejo, da okoli 50 odstotkov novih okužb prihaja iz delovnih organizacij, je povedala namestnica vladnega govorca Špela Horjak. V UKC Ljubljana se medtem pripravljajo na jesensko-zimski čas, ko se pričakuje porast okužb. Izkušnje z obolelimi z Infekcijske klinike v Ljubljani pa kažejo, da skoraj 30 odstotkih okuženih poroča o izgubi vonja in okusa. Covid-19 pa povečuje tudi tveganje za nastanek krvnih strdkov in posledično možganske kapi.

'Mama je počakala, da je zaključila šolo, da je ne bi bremenila njena smrt ob najpomembnejšem izpitu'

26. 07. 2020 06.57

Jutra so moj najlepši del vsakdana in rada jih imam. Vzbujajo mi tisti notranji občutek življenja, čeprav se v nadaljevanjih dni prepogosto vanje vpletajo tako zelo žalostne in težke zgodbe otrok, mladih in družin od vsepovsod.