pravice posameznika

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov

23. 06. 2024 15.31

Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

'Priča smo zgodovinskemu trenutku za našo družbo'

10. 06. 2024 09.59

Volivci so na referendumu podprli pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Odzvali so se že zagovorniki zakona. Iz društva Srebrna nit so sporočili, da smo priča zgodovinskemu trenutku za našo družbo, saj so se volivke in volivci na referendumu večinsko odločili za potrditev zakonske ureditve vprašanja pomoči pri prostovoljnem končanju življenja: "Čestitamo vsem, ki ste glasovali ZA, ker se zavzemate za temeljno pravico vsakega posameznika, da svobodno odloča o svojem življenju in smrti. Čestitamo vam tudi za modrost in pogum, da vas od te odločitve niso odvrnila zavajanja, laži in zastraševanja."

Odslej v številki EMŠO mogoča uporaba šifer od 50 do 59

12. 05. 2024 07.10

Uporabljati se je začela novela zakona o centralnem registru prebivalstva. S tem so v osebni identifikacijski številki EMŠO (enotna matična številka občana) omogočili uporabo šifer registra od 50 do 59, ne le 50, kot velja trenutno. Vlada je pripravila spremembo zakona, saj v šifri registra 50 ni več mogoče zagotoviti novih številk EMŠO.

Praznovanja ob 1. maju: 'Brez našega dela ni ničesar'

01. 05. 2024 07.19

Po torkovih kresovanjih so godbe zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan bodo v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekala značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.

Ta stran je bila umaknjena

05. 10. 2010 12.06

Za umik vsebine smo se odločili, ker prepoznamo, da ima omenjena oseba ali več oseb v tem članku "pravico do pozabe". Ta umik ne pomeni, da informacije v članku ne držijo. Splošna uredba o varstvu podatkov (EU 2016/679) v 17. členu obravnava "pravico do pozabe".

Ta stran je bila umaknjena

28. 07. 2010 10.48

Za umik vsebine smo se odločili, ker prepoznamo, da ima omenjena oseba ali več oseb v tem članku "pravico do pozabe". Ta umik ne pomeni, da informacije v članku ne držijo. Splošna uredba o varstvu podatkov (EU 2016/679) v 17. členu obravnava "pravico do pozabe".

Ob dnevu upora proti okupatorju pri spomeniku OF položili venec

27. 04. 2024 11.53

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju izpostavila 27. april kot dan, ko se spominjamo poguma in odločnosti prednikov v boju proti zlu okupatorja. Kot družba se tudi danes soočamo s spodkopavanjem temeljnih vrednot, čemur se moramo upreti, pa je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju izpostavil premier Robert Golob. Medsebojno spoštovanje in upoštevanje razlik morata po njegovih besedah ostati naši osnovni načeli, če želimo živeti v miru in graditi prihodnost.

Vlada potrdila predlog novele zakona o kazenskem postopku

17. 04. 2024 10.41

Vlada je na 100. redni seji med drugim obravnavala in potrdila predlog novele zakona o kazenskem postopku, ki uresničuje odločbo ustavnega sodišča glede pridobivanja podatkov s prikritimi preiskovalnimi ukrepi. Novela zagotavlja tudi pravne podlage za učinkovit pregon najtežjih kaznivih dejanj. Predlog zakona zajema uresničitev določb US in dodatno implementacijo dveh evropskih direktiv, je povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič.

Parlament podprl uveljavitev pravice do splava kot temeljne pravice EU

11. 04. 2024 14.09

Evropski poslanci so po dvodnevnem zasedanju v Bruslju Svet Evropske unije pozvali, naj Listina Evropske unije o temeljnih pravicah doda tudi spolno in reproduktivno zdravstveno varstvo ter pravico do varnega in zakonitega splava. S tem države članice pozivajo, naj v celoti dekriminalizirajo splav ter odpravijo ovire za varen in zakonit splav. "To mora postati univerzalna, neodtujljiva in nedeljiva pravica po vsej Evropi," je jasen slovenski evroposlanec Matjaž Nemec.

Predlog za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja primeren

09. 04. 2024 06.27

Odbor DZ za zdravstvo je z devetimi glasovi za in štirimi proti koalicijski predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ocenil za primernega. Volivce bi vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

Katarina Bergant postala generalna državna tožilka

26. 03. 2024 22.46

Poslanci so za generalno državno tožilko imenovali višjo državno tožilko in vodjo ljubljanskega okrožnega tožilstva Katarino Bergant. Za je glasovalo 49 poslancev koalicije, proti pa so glasovali v opozicijskih SDS in NSi. Katarina Bergant bo po prisegi za dobo šestih let na mestu državnega generalnega tožilca nadomestila Draga Šketo.

Zmaga za Mojco Šetinc Pašek: ustavno sodišče odločilo o Janševem tvitu

21. 03. 2024 11.04

Zmaga za nekdanjo novinarko in trenutno poslanko Mojco Šetinc Pašek; ustavno sodišče je namreč razveljavilo sodbo vrhovnega sodišča v primeru žaljivega tvita Janeza Janše. "Vrhovno sodišče je odločilo, da Janša lahko žali, šest ustavnih sodnikov pa pravi, da ne," je zmago na sodišču v prvem odzivu komentirala Šetinc Paškova, ki je za naš portal poudarila, da je utemeljena kritika seveda dobrodošla, blatenje pa nikakor ne. In kaj pravi ustavno sodišče? Da je vrhovno sodišče z neustreznim ovrednotenjem pomena žaljivega izjavljanja opozicijskega poslanca o novinarki izhodišče presoje zasnovalo pretirano omejujoče za pritožničino pravico do časti in dobrega imena ter s tem sprejelo odločitev, ki ni v skladu z ustavo.

'Politika je razmajala javni zdravstveni sistem do te mere, da se sam sesuva'

11. 03. 2024 06.15

Zdravniški sindikat Fides vstopa v deveti teden stavke. V prvi polovici tedna naj bi se med sindikatom in vladno stranjo nadaljevala pogajanja, ki doslej, sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani, bistvenega napredka niso prinesla. V Fidesu so v sporočilu za javnost zapisali, da vlada zavestno zavaja, da zdravniki stavkajo, da bi razgradili javni zdravstveni sistem. Po njihovih trditvah zdravniki tudi med stavko delajo poln delovnik , in sicer 40 ur na teden in osem ur dežurstva. Medtem se ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel čudi, da inšpektorat za delo na URI Soča, kjer ambulanta za voznike s posebnimi potrebami kljub vladnemu odloku deluje omejeno, prejšnji teden ni odkril kršitev.

Macron v izpolnitev obljub: napovedal predlog zakona o pomoči pri smrti

11. 03. 2024 15.38

Francoski predsednik Emmanuel Macron je po uspehu pretekli teden, ko je Francija postala prva država na svetu, ki je v ustavo kot "zagotovljeno svoboščino" vpisala splav, zdaj napovedal nove spremembe. V francoski parlament bo tako maja poslal tudi predlog zakona o pomoči pri smrti. Pomoč pri smrti bi zakon sicer omogočal pod strogimi pogoji.

Prostovoljno končanja življenja brez podpore, v Svobodi za referendum

07. 03. 2024 13.58

Poslanci so po splošni razpravi o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja s 64 glasovi proti in devetimi za odločili, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Podprli so ga poslanci Levice, štirje iz SD in Mojca Šetinc Pašek. V Svobodi ga niso podprli, ker so o tem že vložili pobudo za razpis posvetovalnega referenduma.

Slovenija mora nekdanjemu sodniku Škobernetu plačati odškodnino

15. 02. 2024 17.41

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je soglasno presodilo, da sta bili nekdanjemu celjskemu sodniku Milku Škobernetu kršeni pravici do spoštovanja zasebnosti ter do poštenega sojenja. Zadeva se nanaša na njegovo obsodbo leta 2013 zaradi prejemanja podkupnine. Slovenija mora Škobernetu plačati odškodnino.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Ministrstvo: Sredstva za nemoteno delo ustanov so zagotovljena

12. 01. 2024 13.24

Po tem, ko je Varuh človekovih pravic izrazil ogorčenje nad vladnim krčenjem proračunskega financiranja varstveno-delovnih centrov, so z ministrstva za solidarno prihodnost sporočili, da so uspeli zagotoviti sredstva za nemoteno delo ustanov.

Ustavno sodišče ni ugotovilo neustavnosti zakonske omejitve delovanja vard

11. 01. 2024 19.52

Ustavno sodišče ni ugotovilo neustavnosti dopolnjenih zakonov o nadzoru državne meje ter o varstvu javnega reda in miru v delih, ki omejujejo delovanje paravojaških enot oziroma t. i. vard. Pobudniki ustavne presoje so namreč omenjenima zakonoma očitali neskladnost z ustavnim načelom zakonitosti in ustavno pravico do splošne svobode ravnanja.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Zmotno prepričanje, da je 'današnja družba' v moralnem zatonu, ni nič novega

23. 12. 2023 07.00

V hudi krizi vrednot smo se znašli nedavno, ste slišali? Družba in svet širše sta na robu moralnega propada. Danes je vse drugače, kot je bilo včasih. Takole denimo pišejo v enem glavnih slovenskih časnikov: "Starih vrednot, ki bi kot zvezde pokazale pot iz stisk, kot da ni več, novih pa tudi ni videti na obzorju ... Evropska in vedno širša svetovna kriza je v svojem jedru kriza vrednot." No, to pravzaprav ni opis stanja decembra 2023, marveč gre za komentar izpred več kot leta in pol nazaj. Stvari so se od maja 2022, ko nas je zajela kriza vrednot, pa do danes verjetno le še poslabšale.

Tudi vam pripada božičnica?

18. 12. 2023 00.15

Tudi najbolj miroljubna in nekonfliktna oseba se lahko znajde v situaciji, ko potrebuje pravno pomoč.

Po 36 urah v EU dosegli okvirni dogovor o uporabi umetne inteligence

09. 12. 2023 07.47

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla okvirni dogovor o aktu o umetni inteligenci, ki vsebuje pravila za njeno uporabo v Uniji. Gre za prvo tovrstno zakonodajo v svetu, njen namen pa je zagotoviti varnost sistemov umetne inteligence, kot sta ChatGPT in prepoznavanje obraza, ter spoštovanje temeljnih pravic in vrednot, obenem pa spodbujati vlaganje in inovacije na tem področju.

Koalicija in DS vsak s svojim predlogom sprememb zakona o volitvah

06. 12. 2023 17.01

Koalicija je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o volitvah, s katerim želi odpraviti omejitev aktivne pravice voliti osebam, ki so postavljene pod skrbništvo. Državni svet (DS) pa je na seji sprejel zakonodajno pobudo za spremembo zakona o volitvah, s katero tem volivcem vrača tudi pasivno volilno pravico, torej biti voljen.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Vlada sprejela predlog, ki omejuje višino nadomestila za bolniško odsotnost

24. 11. 2023 18.30

Vlada je na dopisni seji po nujnem postopku sprejela predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva, ki bo pripomogel k večji dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Predlog med drugim predvideva omejitev višine bolniškega nadomestila na 2,5-kratnik povprečne plače.

Predsednica: Populistično izkoriščanje migracijske problematike nas le razdvaja

22. 11. 2023 14.03

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je po besedah poslanca SDS Branka Grimsa oprostila že tretjega obsojenega tihotapca migrantov, zato jo v SDS pozivajo, naj te odločitve pojasni. Prepričani so, da Slovenija s tem daje sporočilo, da bodo ujeti kriminalci oproščeni. Pirc Musarjeva odgovarja, da pri pomilostitvah deluje skladno z zakonom in se vedno opira na mnenje Komisije za pomilostitve. Zlorabo migracijske problematike in težkih osebnih zgodb v populistične namene z namenom poceni pridobivanja političnih točk pa ocenjuje kot zavržno dejanje.

'Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma'

12. 11. 2023 15.48

Eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševno zdravje – predvsem mladih, je sovražni govor. Da se ta v družbi pojavlja vse pogosteje, kaže tudi veliko zanimanje zaposlenih v šolstvu za izobraževanje na tem področju. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da se na sovražni govor senzibilizira celotna družba. Ta se namreč pojavlja na spletu, v družbenih medijih, politiki, pa tudi na naših ulicah in v grafitih. V ta namen so nevladne organizacije že pred časom ustvarile spletno stran in aplikacijo DekontRaminacija, preko katere lahko vsakdo opozori na sovražne grafite.

Derejo se in kričijo celo noč. Kako se lahko to dogaja?

06. 11. 2023 00.15

Vpitje in prekomeren hrup v nočnem času moti spanec ljudi, ki se sprašujejo, kako lahko ukrepajo.