pravice posameznika

Vznemirjanje zaradi hrupa: tako je sosed dosegel svoj mir
17. 04. 2022 00.15
IZOGNITE SE PLAČILU VISOKIH ODVETNIŠKIH IN SODNIH STROŠKOV, ZAVARUJTE SE ŽE DANES!

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25
Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

Kje se konča svoboda izražanja in začne sovražni govor?
16. 05. 2022 15.37
Svoboda govora tako kot druge pravice ni absolutna. Že pregovor namreč pravi, da se svoboda enega posameznika konča tam, kjer se začne svoboda drugega. In če bi omogočili popolno svobodo izražanja, bi s tem omogočili širjenje vseh vsebin, fotografij ali tekstov, in to nekaznovano. Meja svobode govora je med drugim tudi sovražni govor. A kje se konča svoboda izražanja in začne sovražni govor?

Dvig minimalne plače in minimalne pokojnine, plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji
16. 05. 2022 14.56
Osnutek koalicijske pogodbe, ki je zaokrožil v javnosti, predvideva številne ukrepe, ki sprožajo deloma kritike deloma pa tudi pozdrave v javnosti. Med drugim dokument predvideva dvig najnižje zagotovljene pokojnine v prihodnjem letu na 700 evrov in dvig minimalne plače, ta bi v prihodnjem letu znašala 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41
Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Načini ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT so bili neustavni
05. 05. 2022 14.52
Ustavno sodišče je na zahtevo Informacijskega pooblaščenca presojalo ustavnost in zakonitost več odlokov, s katerimi je vlada uredila način ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT. Sodišče je zdaj pritrdilo informacijskemu pooblaščencu in sporočilo, da so bili slednji odloki resnično neustavni.

Vpliv 'Twitter politike'. Kako bodo stranke izboljšale spletno komunikacijo?
21. 04. 2022 09.59
Razvoj družbenih omrežij in njihov vpliv na vsakdanje življenje je v aktivno sodelovanje na različnih spletnih platformah močno vključil politične stranke. Predvsem Twitter je postal močno orodje za promocijo idej in tudi politične obračune. T.i. Twitter politika, ki jo pri nas najbolj uspešno vodi predsednik vlade Janez Janša, je deležna ostrih kritik opozicije. Slišati je predvsem očitke o nedostojni komunikaciji in slabitvi političnega prostora in demokracije. Kako bodo stranke v prihodnjem mandatu rokovale z družbenimi omrežji in komunicirale z javnostjo?

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

DEJSTVA: Je ministru Alešu Hojsu res ostal samo še Twitter?
16. 04. 2022 08.00
Svoboda medijev, politično kadrovanje in stanje pravne države so bile osrednje teme na drugem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak. Soočilo se je šest predstavnikov, in sicer Polona Rifelj (Povežimo Slovenijo), Matej Tašner Vatovec (Levica), Robert Pavšič (LMŠ), Aleš Hojs (SDS), Matjaž Nemec (SD) in Mark Boris Andrijanič (NSi). Verodostojnost njihovih izjav so tudi tokrat spremljali novinarji Dejstev.

O kadrovanju, pravni državi, medijih: kateri so viri (ne)zaupanja v politiko?
16. 04. 2022 07.37
Še dober teden nas loči do dneva, ko bomo na volitvah odločili, v katero smer naj gre naša država v prihodnjih štirih letih. Volilna udeležba je pri nas običajno pod evropskim povprečjem. Zakaj Slovenci politiki ne zaupamo? O pravni državi, svobodi medijev in kadrovanju so se z voditeljem Gregorjem Trebušakom pogovarjali Polona Rifel iz Povežimo Slovenijo, Matej T. Vatovec iz Levice, Robert Pavšič iz LMŠ, Aleš Hojs iz SDS, Matjaž Nemec iz SD in Mark B. Andrijanič iz NSi.

Levica s pobudami za referendum ustavlja vlado
06. 04. 2022 14.33
Poslanci koalicije KUL so vložili pobude za razpis posvetovalnega referenduma o novelah zakonov o socialno-varstvenih prejemkih ter o starševskemu varstvu in družinskih prejemkih, pa tudi o odloku o preoblikovanju novomeške fakultete za industrijski inženiring. Gre za predloge škodljivih sprememb, so zapisali v Levici. V NSi napovedujejo, da bodo storili vse, da DZ predloga novel sprejeme še v tem sklicu. Poudarjajo, da so rešitve, ki jih prinašajo predlogi novel premišljene ter uživajo tudi podporo javnosti.

Poslanci obravnavali spremembe na področju starševskega dopusta in otroškega dodatka
31. 03. 2022 15.56
Poslanske skupine SDS, NSi, Konkretno in DeSUS so v DZ napovedale podporo novelam zakonov o starševskem varstvu in o socialnovarstvenih prejemkih, s katerima želijo v NSi kot predlagateljici oblikovati družinam bolj prijazno ureditev in socialno bolj pravičen sistem. V delu opozicije pa so bili zaradi odsotnosti socialnega dialoga kritični. Izrecno nasprotovanje predlogoma, o katerih bo DZ odločal v sredo ali četrtek prihodnji teden v okviru glasovanj, so sicer izrazili le v Levici.

Zakonu o preprečevanju pranja denarja zelena luč na Odboru DZ za finance
22. 03. 2022 14.56
Odbor DZ za finance je z 11 glasovi za in osmimi proti podprl predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. DZ zakon obravnava po nujnem postopku, saj se z njim v slovenski pravni red prenaša več evropskih direktiv, opozicijo pa skrbi, da urad za preprečevanje pranja denarja dobiva prevelika pooblastila.

Regres 2022: kakšen znesek regresa lahko pričakujete?
20. 03. 2022 00.15
Vsakemu delavcu oziroma zaposlenemu, ki je na podlagi pogodbe o zaposlitvi upravičen do letnega dopusta, po Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) pripada tudi regres za letni dopust, ki se do višine povprečne plače ne šteje v obdavčitev ali dohodnino. Delodajalec mora delavcu vsako koledarsko leto do 31. marca izdati sklep o določitvi letnega dopusta in v njem sporočiti število dni dopusta, ki mu pripada. Delavec, ki ima pravico do dopusta, ima praviloma pravico do regresa, ampak v nekaterih primerih ni tako. O tem pričajo tudi zgodbe številnih slovenskih delavcev, ki ne dobijo izplačanega celotnega regresa.

Petkovi protestniki podprli pravico do protestiranja in izražanja mnenj
11. 03. 2022 20.22
Petkovi protestniki so se tudi ta petek zbrali na Trgu republike, kjer so podprli pravico do protestiranja in izražanja mnenj. Vladi Janeza Janše so očitali, da s politično in policijsko represijo te pravice v Sloveniji ogroža. Od vlade in državnega odvetništva so zahtevali, da odstopita od tožb, ki jih sprožata zoper protestnika Jašo Jenulla.

Odvetniške storitve, pravna pomoč za ceno malice ali kosila
20. 02. 2022 00.15
Informacije, povezane s službami in njihovim iskanjem, pravicami v delovnih razmerjih ter z delom od doma, še nikoli niso bile tako relevantne, kot so danes. Aktualne delovne situacije so bolj kot kadarkoli prej razgalile, kako pomembni so pravna varnost, pravni nasveti in pravna pomoč, ki je praviloma ne potrebujemo, razen takrat, ko jo. Ob pravdanju na sodišču v iskanju pravice praviloma spoznamo, da so stroških pravne pomoči zelo visoki.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09
Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Liberalizem in njegov avtoritarizem
23. 01. 2022 09.36
Zahodna oziroma evropska intelektualna tradicija na splošno govori zgodbo liberalizma. Govori zgodbo posameznika, katerega svobodo (ki naj bi bila njegov končni cilj) so omejevali razni zunanji dejavniki, kot so politična moč, oblike tradicije in v nekaterih primerih narava. Govori zgodbo posameznika, ki je inherentno enak drugim. Posameznika, ki je kategorično ločen od svoje širše skupine in ima vnaprej dane »človekove pravice«, a tudi posameznika, ki se po svobodni volji povezuje v kolektive, večje od njega.

Se želijo vladajoči dokopati do največje baze podatkov v državi?
20. 01. 2022 15.32
Le nekaj mesecev pred volitvami Urad za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma dobiva praktično neomejena pooblastila za obdelovanje osebnih podatkov, kar odpira velik prostor za zlorabe in posege v zasebnost. Razlog je predlog zakona, ki ga je v drugem branju potrdil parlamentarni odbor za javne finance in ki močno povečuje pooblastila urada – med drugim bodo lahko inšpektorji brez vprašanj vstopali v stanovanja.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Ta stran je bila umaknjena
12. 01. 2022 20.08
Za umik vsebine smo se odločili, ker prepoznamo, da ima omenjena oseba ali več oseb v tem članku pravico do pozabe. Ta umik ne pomeni, da informacije v članku ne držijo. Splošna uredba o varstvu podatkov (EU 2016/679) v 17. členu obravnava pravico do pozabe.

Petkovi protestniki: Ne pustimo se ustrahovati
24. 12. 2021 20.58
Petkovi protestniki so se, kot so dejali, kljub "stopnjujočemu se zastraševanju in pritiskom" znova zbrali na Trgu republike. Tokrat so na prazničen način opozorili na politično situacijo v Sloveniji. Razstavili so velike "politične jasli", prav tako so postavili protestno smrekico. Izmenjali so si politične okraske. Vladi so sporočili, da se ne pustijo ustrahovati.

Nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene
21. 12. 2021 19.04
Na seji komisije DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti so ugotavljali, da nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene zaradi njihovega zdravstvenega stanja, starševstva, nosečnosti in spola. Poslanci so zato uskladili predloge ukrepov tudi v smeri izboljšave zakonskih določb, a o njih še niso uspeli glasovati.

Svojih osebnih podatkov iz krstne knjige ne morete izbrisati
16. 12. 2021 11.05
Upravno sodišče RS je s sodbo potrdilo odločbo Informacijskega pooblaščenca, da posameznik s sklicevanjem na pravico do izbrisa iz 17. člena Splošne uredbe (pravica do pozabe), ne more doseči izbrisa svojih osebnih podatkov iz krstne knjige, ki jo upravlja Katoliška cerkev.

Se zavedamo, da naše pravice niso absolutne, temveč so omejene s pravicami drugih?
11. 12. 2021 07.00
Od sprejetja deklaracije o človekovih pravicah mineva že 73 let. Kaj nam človekove pravice pomenijo danes ter kako jih razumemo in doživljamo v obdobju, ki že dve leti resno preizkuša družbe po svetu, smo povprašali varuha človekovih pravic, Petra Svetino. Pa še, kako se spreminja naš pogled na človekove pravice, ki vsaj na papirju pripadajo vsem ljudem tega sveta – realnost pa je povsem drugačna – in kako je epidemija ojačala občutek kratenja svobode in drugih pravic posameznika. Se zavedamo, da naše pravice nikoli niso absolutne, temveč so omejene s pravicami drugih?

Strokovnjaki izpostavili obvezo države do uvedbe obveznega cepljenja
09. 12. 2021 16.30
Država je dolžna svojim državljanom zagotavljati zdravo okolje, kar v primeru epidemije nalezljive bolezni vključuje tudi uvedbo obveznega cepljenja, so se strinjali razpravljavci okrogle mize v organizaciji Filozofskega inštituta ZRC SAZU. Del odgovornosti za odpor do cepljenja proti covidu-19 so pripisali tudi kampanji cepljenja, ki bi po besedah filozofa Petra Klepca morala namesto takojšnje rešitve pravzaprav poudarjati dolgoročni pomen cepljenja.

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo
06. 12. 2021 13.23
Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado
27. 11. 2021 09.50
Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

Šarec pred kongresom: Kadrovskim čistkam po volitvah se ne bo mogoče ogniti
25. 11. 2021 17.39
Pred kongresom stranke LMŠ, ki se bo odvil v soboto, je predsednik te največje opozicijske stranke predstavil načrte in program, ki nosi slogan "Normalizacija. Rešitve. Razvoj". Program so strnili v 12 rešitev za razvoj Slovenije, napovedujejo pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor, ki bi ob tem dobilo državnega sekretarja, pristojnega za podnebne spremembe. Ob tem Marjan Šarec zagotavlja, da se bodo s preteklostjo ukvarjali le toliko, kot bo to nujno potrebno, a da se kadrovskim čistkam ne bo mogoče ogniti.

'Branje omogoča osvobajanje duše'
21. 11. 2021 08.00
V Združenih arabskih emiratih v mestu Šardža smo obiskali enega največjih knjižnih sejmov na svetu. Njegova velikost, odprtost do sveta in različnih kultur ter predvsem spoštovanje do tiskane besede prevzema vsakega obiskovalca. Organizator sejma navdušuje z ljubeznijo do knjig, ki jo je bilo moč začutiti v besedah, iskrica v očeh pa je potrdila, da je ljubezen iskrena.