pravice posameznika

'Invazija albanskih kriminalcev' na jug Anglije, Rama besen
04. 11. 2022 05.52
Albanski premier Edi Rama je Veliko Britanijo obtožil, da v njegovih rojakih išče grešnega kozla za lastne težave s kriminalom in razmerami na meji. Notranja ministrica Suella Braverman je namreč britanskim poslancem dejala, da je treba ustaviti invazijo na južno obalo. V malih ladjicah, ki prečkajo Rokavski preliv iz smeri celine, so Albanci trenutno največja skupina. Po podatkih britanskih uradnikov jih je letos priplulo že 12.000, v primerjavi z letom 2020, ko jih je bilo 50. Prav tako očitajo, da so potniki pogosto mladi moški, povezani s kriminalnimi skupinami.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21
Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Kako bi kandidati aktivirali mlade? 'Ne smejo biti le nemi opazovalci'
18. 10. 2022 11.51
Volilna udeležba mladih je tema razprave ob vsakih novih volitvah. "Na mladih svet stoji," pravi rek, a začuda mladih na voliščih množično ni opaziti. Ker da jih politika ne zanima, da se jih ne tiče ter da jih v resnici sploh ne naslavlja. Zaradi slednjega se s kandidati zelo težko povežejo, na volitve pa tako ne odhajajo. S strani politike pa pogosto občutek, da je naslavljanje oseb, ki glasov na koncu sploh ne prinesejo, tako rekoč Sizifovo delo. Kako mlade zainteresirati za družbeno dogajanje, politiko, njihovo prihodnost? Zakaj se jim zdi to pomembno in kako bi mlade naslavljali sami? Kaj menijo o trenutni volilni starosti? Sedmerico predsedniških kandidatov smo povprašali o mladih in politiki.

Po požaru so pazniki na zapornikih uporabili še solzivec
17. 10. 2022 18.51
V soboto je v zaporu Evin v Teheranu izbruhnil požar. Na plan prihajajo podrobnosti kaotične noči, ki so jo zaznamovale eksplozije in po novih informacijah tudi solzivec. Državna tiskovna agencija Tasnim je tudi sporočila, da je število smrtnih žrtev požara naraslo na osem. EU je tudi uvedla sankcije proti Iranu zaradi smrti Aminijeve in zatrtja protestov.

Doletela ga je kazen, ker je izsiljeval. Tako je vseeno dobil le opomin.
16. 10. 2022 00.15
Predstavljamo primer zavarovalca, ki so ga policisti ujeli pri prehitri vožnji ter mu izrekli denarno kazen in kazenske točke. Z izrečenimi kazenskimi točkami je dosegel 18 točk, zaradi česar so mu odvzeli vozniško dovoljenje. Ker je zavarovalec poklicni voznik, je odvetnik vložil vlogo za odlog odvzema vozniškega dovoljenja in uspel.

V veljavi novela zakona o nalezljivih boleznih: konec neustavnosti
15. 10. 2022 07.26
Začela je veljati novela zakona o nalezljivih boleznih. Novela med drugim veliko strožje kot doslej omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika, ter uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov. S tem po oceni predlagateljev odpravlja junija lani ugotovljeno neustavnost.

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?
14. 10. 2022 06.00
Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?
12. 10. 2022 13.13
Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Sabina Senčar
05. 10. 2022 11.32
52-letna Sabina Senčar je kandidaturo vložila s 3261 podpisi volivk in volivcev in s podporo stranke Resni.ca.

The Onion s pozivom vrhovnemu sodišču v bran stopil lokalnemu satiriku
04. 10. 2022 12.38
Zaradi neutrudnega prizadevanja enega najbolj znanih ameriških posredovalcev izmišljenih novic po ZDA znova odmeva glasen klic po pravici. Satirična publikacija The Onion je na ameriško vrhovno sodišče namreč vložila pravni dokument in ga pozvala, naj prevzame primer, ki se ukvarja s pravico do parodije. In da bi poudarili svoj prav, so prav v svojem slogu poskrbeli, da je v dokumentu tudi dobra doza "popolnih neumnosti".

Ob izteku roka kandidaturo vložila tudi Sabina Senčar
28. 09. 2022 06.23
Ob polnoči se izteče rok, do katerega je na Državno volilno komisijo (DVK) mogoče vložiti kandidature za volitve predsednika republike. Za zdaj kaže, da se bo na oktobrskih volitvah pomerilo vsaj osem kandidatov, končni nabor pa bo znan v začetku oktobra. Predsedniško kandidaturo je vložila tudi ginekologinja Sabina Senčar s 3261 podpisi volivk in volivcev in s podporo stranke Resni.ca, nekdanji zunanji minister in evropski poslanec Ivo Vajgl pa napovedane kandidature ne bo vložil.

Rusi, ki se želijo izogniti mobilizaciji, bežijo iz države, cene letalskih kart v nebo
22. 09. 2022 10.46
Rusi, ki bežijo pred mobilizacijo, v Estoniji in Latviji ne morejo računati na azil, Litva in Poljska odločitve o tem še nista sporočili. Veliko Rusov naj bi se odpravilo tudi v Gruzijo in na Finsko, kjer pravijo, da se promet na meji povečuje. Po napovedi vpoklica v vojsko so v Rusiji sicer poskočile cene letalskih kart, številni poleti so bili v trenutku razprodani. Nemške oblasti so medtem napovedale, da so pripravljene sprejeti ruske dezerterje.

'Z zasebnimi letali gredo na tekmo, nas pa vlada prosi, naj se ne tuširamo z vročo vodo'
11. 09. 2022 14.01
Javnost v zadnjem času zaznamujejo razprave o (ne)utemeljenosti letov s privatnimi letali. Spletne strani za sledenje letov, kot je na primer FlightRadar24, namreč omogočajo javni vpogled v poti letal. Letalski navdušenci tako izpostavljajo predvsem kratke trase, ki jih lastniki letal opravljajo na dnevnih bazah in s tem opozarjajo na okoljsko problematiko. "S kratkimi leti v okolje po nepotrebnem spuščajo ogromne količine toplogrednih plinov. In to v času, ko vlada uvaja dodatne ukrepe za zmanjševanje emisij," so kritični. Lastniki privatnih letal medtem menijo, da podatki o njihovih letih ne bi smeli biti javni, saj da je s tem kršena njihova pravica do zasebnosti.

Demokracija v razredni družbi?
04. 09. 2022 12.40
Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

Mobing: Kako si pomagajo nekateri Slovenci?
21. 08. 2022 00.15
Prestavljajte si, da ste na delovnem mestu trpinčeni, šikanirani oziroma se kdo izživlja nad vami. Lahko gre za vašega šefa, podrejeno osebo ali pa sodelavce. Mobing je nezakonit. Se bojite, da boste zaradi pisnega obvestila o mobingu zapadli v nemilost delodajalca, saj se s takim pisnim obvestilom osebno izpostavite? Se bojite javno protestirati, saj se je bojite šefove jeze in morebitnega maščevanja? Marsikomu se je kaj podobnega tudi že zgodilo in občutek nemoči ter jeze je dovolj, da nam povzroči resne zdravstvene težave. Zato je prav, da v situacijah, ki sodijo v poglavje mobinga, pravilno in pravočasno ukrepamo. Tako zaščitimo svoje zdravje, v skrajnih primerih pa se izognemo tudi znižanju plače, prekinitvi delovnega razmerja ali podobnim neželenim posledicam.

Pritožbe zoper policijo: mladoletnika zbili na tla, žensko pa ponižali
05. 08. 2022 18.16
Ministrstvo za notranje zadeve je v letih 2020 in 2021 prejelo več pritožb zoper delo policije v času protestov, zaradi hujših očitkov posegov v človekove pravice in temeljne svoboščine so jih osem obravnavali pred senatom. Ministrstvo je ugotovilo, da so policisti v štirih primerih ravnali nestrokovno in nesorazmerno posegali v človekove pravice. Eden od pritožnikov je bil na primer mladoletnik, ki so ga zbili na tla in mu nadeli lisice, pri tem pa so ga nekajkrat udarili. Druga pritožnica je dejala, da so ji policisti povzročili telesne poškodbe in jo ob tem sramotno ponižali, tudi tretja je dejala, da so z njo grobo postopali.

DZ: Referendum o noveli zakona o nalezljivih boleznih nedopusten
14. 07. 2022 22.46
Poslanke in poslanci so na izredni seji DZ s 45 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Podprli so ga poslanci Svobode in Levice ter večina poslanske skupine SD. Ostali poslanci SD so se tako kot poslanci SDS in NSi glasovanja vzdržali.

V DZ predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli ZNB
12. 07. 2022 12.39
Predlagatelji novele Zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v državni zbor vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.

Zbiranje podpisov za referendum o noveli Zakona o nalezljivih boleznih
11. 07. 2022 19.07
Vodstvo državnega zbora je za začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma o noveli Zakona o nalezljivih boleznih določilo 1. september. Obe pobudi za izvedbo zakonodajnega referenduma, ki sta v preteklem tednu romali v državni zbor, izpolnjujeta zahtevane zakonske pogoje. 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov se bo iztekel 5. oktobra, izhaja iz spletne strani DZ.

Omejitve za varčevanje z energijo: ali lahko 'toplo vodo zapre' tudi Slovenija?
10. 07. 2022 19.01
V stavbah javnega sektorja bodo klime po novem manj obremenjene, prostore namreč ne bodo smeli ohladiti na manj kot 25 stopinj, ponoči in čez vikend pa ne na manj kot 28 stopinj. Pozimi bo obratno, javne urade bodo lahko ogrevali na največ 20 stopinj. Golobova vlada namerava s takšnim ukrepom porabo energije zmanjšati za vsaj 10 odstotkov. V Nemčiji pa bodo šli še dlje, ponekod bodo pozimi omejili tudi uporabo tople vode za tuširanje. Ali lahko tako stroge omejitve uvede tudi slovenska vlada?

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'
09. 07. 2022 07.00
Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

V DZ še ena referendumska pobuda o zakonu o nalezljivih boleznih
06. 07. 2022 16.02
Gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije je v DZ vložilo že drugo pobudo za razpis referenduma o zakonu o nalezljivih boleznih, podprto s skoraj 4000 podpisi, prvo so včeraj vložili predstavniki ljudske koalicije. V DZ medtem še razmišljajo o pravnih možnostih, saj se postavlja vprašanje, ali je zakon sploh lahko predmet referenduma.

Pobudniki za razpis referenduma glede nalezljivih bolezni podpise odnesli v DZ
05. 07. 2022 10.42
Predstavniki t. i. ljudske koalicije so v DZ vložili pobudo za razpis referenduma o nedavno sprejeti noveli zakona o nalezljivih boleznih z več kot potrebnimi 2500 podpisi. Kritični so predvsem do "netransparentne in pred javnostjo načrtno umaknjene obravnave in izglasovanja" zakona.

Poslanci sprejeli novelo zakona o nalezljivih boleznih
29. 06. 2022 11.39
Poslanke in poslanci so, kot je bilo tudi pričakovano, potrdili novelo zakona o nalezljivih boleznih. Novela zakona, ki so jo spreli z 49 glasovi za in 20 proti, po navedbah predlagateljev odpravlja ugotovljeno neustavnost. Prav tako uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov za obvladovanje epidemije.

Minister za zdravje zagotovil: Obveznega cepljenja proti covidu-19 ne bo
28. 06. 2022 08.38
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da bo odslej glavno vlogo pri obvladovanju epidemije covida-19 imela stroka. Kot je poudaril, moramo covid-19 umestiti v naš zdravstveni sistem. Zagotovil pa je, da obveznega cepljenja proti covidu ne bo, prav tako ne bo več spreminjanja ukrepov čez noč. Epidemiolog Fafangel je poudaril, da je epidemiološka situacija sicer resna, a ne tako grozna, kot je videti na prvi pogled, saj nove podrazličice ne povzročajo hujših potekov bolezni, kot je bilo značilno za prejšnje različice. Kot poudarja, je za zaščito pred covid-19 na voljo paleta sprejemljivih ukrepov, za katere se bodo posamezniki, da bodo zaščitili svoje zdravje in zdravje drugih, prostovoljno odločali sami.

Zgodovina brskanja kot dokazno gradivo: 'Skrb glede zasebnosti je resnična'
28. 06. 2022 06.00
Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča o odpravi ustavne pravice do splava je v javnosti sprožila novi val strahu – tokrat pred vdorom v zasebnost. Strokovnjaki opozarjajo, da bi se spletna aktivnost in digitalni odtis posameznika potencialno lahko spremenila v dokazno gradivo. Tisti ljudje, ki bodo na spletu iskali informacije o splavu, bodo lahko postali tarča organov pregona.

Noveli zakona o nalezljivih boleznih prižgali zeleno luč
23. 06. 2022 17.28
Na odboru Državnega zbora za zdravstvo so poslanci obravnavali in potrdili koalicijski predlog novele zakona o nalezljivih boleznih. V opoziciji so bili do predloga kritični, še posebej do predlagane oblike nadzora DZ nad vladnimi epidemičnimi ukrepi. V koaliciji so poudarjali, da vlada ne more biti edini organ, ki odloča o posegih v človekove pravice. Novela sicer ne uvaja obveznega cepljenja proti covidu-19 ter ne uvaja nobenih novih prekrškovnih postopkov ali glob. Nekatere celo črta, je poudarila poslanka Svobode Janja Sluga.

V boj za predsedniški stolček tudi Nataša Pirc Musar
23. 06. 2022 11.19
Pravnica Nataša Pirc Musar je na novinarski konferenci sporočila svojo odločitev glede kandidature na predsedniških volitvah. "Moja odločitev je, da kandidiram za predsednico države," je povedala in dodala, da gre za najtežjo odločitev v življenju.

Obvezno cepljenje in denarna kazen za kršenje karantene?
20. 06. 2022 18.56
V zadnjih dneh je prah dvignila informacija, da bo novi Zakon o nalezljivih boleznih prinesel obvezno cepljenje in kazni tudi do 4.000 evrov za kršenje karanten ter vse do 12.000 za udeležbo na shodu, če je zbiranje ljudi prepovedano. Pa je strah upravičen? Pravna mreža za varstvo demokracije odločno odkimava in opozarja, da omenjene kazni najdemo v trenutno veljavnem zakonu in ne v osnutku novega, ki so ga pripravili. Napačna interpretacija ali iztrganje določenih alinej iz konteksta pa, opozarjajo, med ljudi vnašajo nepotreben strah. Kazni namreč v njihovem predlogu ni.

Kako do pravne pomoči za ceno kosila?
08. 05. 2022 00.15
Informacije, povezane s službami in njihovim iskanjem, pravicami v delovnih razmerjih ter z delom od doma, še nikoli niso bile tako relevantne, kot so danes. Aktualne delovne situacije so bolj kot kadarkoli prej razgalile, kako pomembni so pravna varnost, pravni nasveti in pravna pomoč, ki je praviloma ne potrebujemo, razen takrat, ko jo. Ob pravdanju na sodišču v iskanju pravice praviloma spoznamo, da so stroških pravne pomoči zelo visoki.