predsednik unije

Evropska banka pred posegom

27. 05. 2003 00.00

Podpredsednik Evropske centralne banke (ECB) Lukas Papademos je napovedal možnost znižanja ključne obrestne mere, k čemur naj bi prispevala vse nižja inflacija v evroobmočju in šibka gospodarska aktivnost. Nemško in nizozemsko gospodarstvo sta celo stopili v recesijo.

Srečanje predsednikov v Salzburgu

23. 05. 2003 00.00

V Salzburgu se je končalo dvodnevno srečanje srednjeevropskih predsednikov, ki se ga letos udeležuje 17 predsednikov, med njimi tudi slovenski Janez Drnovšek. Osrednja tema letošnjih razprav so bile perspektive za regijo na robu širitve Evropske unije.

Bush EU obtožil za lakoto v Afriki

23. 05. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v govoru kadetom ameriške obalne straže, v katerem je izpostavil ameriška človekoljubna prizadevanja po vsem svetu, ostro napadel politiko Evropske unije do genetsko spremenjenih živil, saj naj bi ta afriškim državam onemogočala njihov boj z lakoto.

Srečanje srednjeevropskih predsednikov

22. 05. 2003 00.00

Srednjeevropski predsedniki so na srečanju v Salzburgu, ki se ga udeležuje tudi slovenski predsednik Drnovšek, poudarili, da je bližnji vstop desetih držav v Evropsko unijo velik korak, a ne zadnji. Zavzeli so se za okrepljeno vlogo Evrope v mednarodnih zadevah, pa tudi za tesno sodelovanje med Evropo in ZDA.

Slovensko-češki odnosi odlični

21. 05. 2003 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob zaključku uradnega obiska na Češkem ocenil, da so odnosi med državama na vrhuncu. Z njim se je strinjal tudi njegov gostitelj, češki zunanji minister Cyril Svoboda.

Veliki in majhni v EU

19. 05. 2003 00.00

Konvencija o prihodnosti Evropske unije, ki mora do konca junija pripraviti nov načrt delovanja razširjene Evropske unije, ima pred sabo še ogromno dela. Najtrši oreh bo uskladitev mnenj o načinu predsedovanja Uniji in sestavi Evropske komisije. Največje razlike so med predlogi velikih ter malih in srednjih držav.

Samomorilska napada v Afulu in Gazi

19. 05. 2003 00.00

V nakupovalnem središču v mestu Afula na severu Izraela se je pripetil nov samomorilski napad, v katerem so poleg napadalca umrle še tri osebe. Davi pa so bili na jugu Gaze v samomorilskem napadu ranjeni trije izraelski vojaki.

Konvencija o prihodnosti Evrope

15. 05. 2003 00.00

V Bruslju se je pričelo dvodnevno zasedanje konvencije o prihodnosti Evrope, ki se ga udeležuje tudi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Mesić: Odprta vprašanja rešljiva

14. 05. 2003 00.00

Hrvaški predsednik je drugi dan obiska v Sloveniji dejal, da odnosov med Slovenijo in Hrvaško ne kalijo nobene zgodovinske obremenitve, da pa obstajajo nekatera odprta vprašanja, o katerih se državi še nista dogovorili. Hrvaški mediji pa so Mesića obsodili, da ni odgovoril na Drnovškove obtožbe Hrvaške v zvezi z Ljubljansko banko.

Dva mladinska hotela v Ljubljani

14. 05. 2003 00.00

Danes bo slovenska prestolnica dobila kar dva mladinska hotela oziroma youth hostla. Prvi bo vsako leto deloval v poletnih mesecih od junija do avgusta v dijaškem domu Šiška, drugi, na Litijski cesti, pa bo za mlade turiste odprt vse leto.

Ljubljana dobila prve youth hostle

14. 05. 2003 00.00

Letošnje poletje v Ljubljani svoja vrata odpirajo kar trije mladinski hoteli. Konec maja bo odprt hostel Celica na Metelkovi, kjer so prostore nekdanjih zaporov, zgrajenih leta 1882, preuredili v mladinski hotel, s prvim junijem pa bosta začela delovati hostla Na Litijski cesti 57 in v Dijaškem domu v Šiška.

Mesić: Odnosi niso napeti

13. 05. 2003 00.00

Predsednika Slovenije in Hrvaške, Janez Drnovšek in Stipe Mesić, sta na pogovorih v Ljubljani osrednjo pozornost namenila sodelovanju med državama. Nista pa se izognila odprtim vprašanjem, med katerimi sta omenila mejo in stare devizne vloge hrvaških varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke.

Tudi Slovenija zagovarja rotacijsko načelo

12. 05. 2003 00.00

Devet držav v konvenciji o prihodnosti EU, od tega sedem prihodnjih članic, nasprotuje uvedbi stalnega položaja predsednika Evropskega sveta. Te države, med njimi je tudi Slovenija, zagovarjajo izmenično predsedovanje in ne trajni mandat.

ZDA bodo poveljevale stabilizacijskim silam

06. 05. 2003 00.00

Štirje sektorji, na katere naj bi razdelili Irak, bodo pod skupnim vojaškim poveljstvom ZDA. Kaže, da so Poljaki dobili zagotovilo, da bodo njihovo vojsko v Iraku financirale ZDA. O vlogi zveze Nato in odnosih med članicami zveze pa se je z ameriškimi voditelji pogovarjal generalni sekretar Nata.

Humanitarna pošiljka EU v Iraku

06. 05. 2003 00.00

Z vojaškega letališča v Bruslju je proti Iraku poletelo prvo letalo s človekoljubno pomočjo Evropske unije. Ameriški pravosodni minister Ashcroft pa je napovedal, da tisti, ki so plenili iraške muzeje, ne bodo ušli roki pravice.

Rupel: Problemi drugih so zdaj tudi naši

05. 05. 2003 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je pred sredinim odhodom v ZDA, kjer se bo udeležil slovesnosti ob zaključku ratifikacije pristopnih protokolov za bodoče članice Nata v ameriškem senatu, izpostavil pomen ratifikacije pristopnih protokolov v ZDA. Poudaril je, da Slovenija ceni vlogo, ki so jo ZDA odigrale pri zagotavljanju stabilnosti in varnostni v Evropi.

Potovanja poslancev po novih pravilih

05. 05. 2003 00.00

Poslanke in poslanci bodo morali odslej pri službenih potovanjih v tujino spoštovati nova pravila o mednarodni dejavnosti državnega zbora. Tako bodo med drugim, razen izjemoma, z letali potovali v ekonomskem razredu, število obiskov in njihovo trajanje pa bo omejeno.

Novo vojaško poveljstvo v Evropi

29. 04. 2003 00.00

Nemčija, Francija, Luksemburg in Belgija so se v Bruslju dogovorile, da bodo ustanovile mednarodno vojaško poveljstvo, v katero Nato ne bo vključen. Kot so dejali, ti koraki niso usmerjeni proti ZDA ali Natu, temveč je njihov glavni cilj spodbuditi izgradnjo evropske varnostne in obrambne unije.

Stopnjevanje pritiska na Sirijo

14. 04. 2003 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je napovedal, da bodo ZDA proti Siriji uvedle sankcije zaradi njenega odnosa v konfliktu v Iraku. Pritiskom se je pridružil tudi izraelski obrambni minister Mofas in od Damaska zahteval, da izžene vodilne člane palestinskih skrajnih gibanj.

Priprt nekdanji direktor televizije

20. 04. 2003 00.00

Med preiskavo umora nekdanjega srbskega premiera Zorana Đinđića je srbska policija včeraj aretirala nekdanjega direktorja srbske televizije RTS Milorada Vučelića, vnetega privrženca nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Romano Prodi

19. 04. 2003 00.00

Podpis pristopnih pogodb bodočih članic je bil za Evropsko unijo zgodovinski dogodek, h kateremu je odločilno pripomogel predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Eden od njegovih glavnih ciljev, odkar je leta 1999 prevzel najvišjo bruseljsko funkcijo, je bila širitev Unije. Že prej pa je kot italijanski premier prispeval k izboljšanju dvostranskih odnosov s Slovenijo.

Papež o evropski ustavi

31. 10. 2002 00.00

Papež Janez Pavel II. je sprejel predsednika konvencije o prihodnosti Evropske unije Valeryja Giscarda d'Estainga, ki je dejal, da bodo v procesu preoblikovanja evropskih institucij skušali upoštevati tudi papeževe nasvete.

ZN pripada osrednja vloga v Iraku

17. 04. 2003 00.00

Evropska unija vztraja pri tem, da morajo osrednjo vlogo pri obnovi Iraka imeti Združeni narodi, so v skupni izjavi na vrhunskem srečanju v Atenah sklenili predstavniki držav Unije in prihodnjih držav članic evropske povezave.

Bush pozval k ukinitvi sankcij

16. 04. 2003 00.00

Velika Britanija, Francija, Nemčija in Španija so ob robu vrha EU v Atenah oblikovale predlog resolucije o povojnem Iraku. Osrednjo vlogo pri vzpostavitvi iraških civilnih oblasti naj bi imela OZN, za varnost pa naj bi skrbele koalicijske vojaške sile. ZDA, ki pričakujejo, da bo OZN ukinila gospodarsko blokado Iraka, pa naj bi za dosedanje vojskovanje v Iraku porabile okoli 20 milijard dolarjev.

Pristopne pogodbe podpisane

16. 04. 2003 00.00

V Atenah se je končalo slovesno podpisovanje pristopne pogodbe med Evropsko unijo in desetimi prihodnjimi članicami, ki bodo v povezavo vstopile 1. maja prihodnje leto. Slovesni govornik v imenu Slovenije je bil predsednik Drnovšek, pogodbo pa je poleg njega podpisal tudi premier Rop. Pred slovesnostjo je prišlo do spopadov med policisti in protestniki, ki nasprotujejo vojni v Iraku.

Svet FIHO o zakonu o humanitarnih organizacijah

16. 04. 2003 00.00

Svet Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) bo na današnji seji med drugim obravnaval predlog zakona o humanitarnih organizacijah, poročilo o delu in finančnem poslovanju FIHO za leto 2002 ter razpis za direktorja fundacije.

Rop: Članstvo v EU izjemna priložnost

16. 04. 2003 00.00

<em>Članstvo v EU je za Slovenijo izjemna priložnost, na državi sami pa je, ali bo to izkoristila,</em> je ob podpisu pristopne pogodbe med EU in Slovenijo v Atenah dejal slovenski premier Anton Rop. Svoje poglede pa so ob slovesnem podpisu podali tudi zunanji minister Rupel, minister za evropske zadeve Potočnik, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Kacin in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Alojz Peterle.

Socialni sporazum končno parafiran

15. 04. 2003 00.00

Po več kot letu so se zaključila pogajanja med socialnimi partnerji, ki so s končnim rezultatom večinoma zadovoljni. Rezultati pogajanj so višji regres za letni dopust, višja neobdavčena plača ter neobdavčena odpravnina po prenehanju delovnega razmerja.

Pogovori o obnovi Iraka

15. 04. 2003 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder in britanski premier Tony Blair sta se na srečanju strinjala, da bi morali pri povojni obnovi Iraka igrati osrednjo vlogo Združeni narodi, o obnovi Iraka pa sta se po telefonu pogovarja tudi Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov ameriški kolega George Bush.

Duisenberg: Znižanje obresti ne pride v poštev

15. 04. 2003 00.00

Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg je za "skrajno" označil možnost, da bi evropsko gospodarstvo dobilo nov zagon z dodatnim znižanjem ključne obrestne mere.