predsednik unije

LDS: Pluralizacija ni stvar vlade
11. 04. 2003 00.00
Na zahteve Koalicije Slovenija, ki jih je v začetku leta naslovila na predsednika vlade Antona Ropa, je odgovorila največja vladna stranka LDS. Gregor Golobič je zahteve, ki jih je kasneje prevzela tudi civilna pobuda simpatizerjev SDS, komentiral kot neverjeten poskus restavracije komunizma.

Soglasje za Slovenijo v EU
09. 04. 2003 00.00
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu izdal soglasje k vstopu Slovenije v Evropsko unijo s 1. majem 2004. Za vstop države v EU je glasovalo 522 poslancev. Z izdajo soglasja je parlament izpolnil zadnji pogoj za podpis pristopne pogodbe med EU in deseterico prihodnjih članic, ki bo potekal 16. aprila v Atenah.

Duisenberg ostaja na ostaja čelu ECB
05. 04. 2003 00.00
Finančni ministri držav EU so se odločili, da bo predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg na čelu banke ostal nekoliko dlje, kot je bilo načrtovano. Duisenbergu naj bi mandat sicer potekel 9. julija, vendar naj bi ECB vodil tako dolgo, dokler ga ne bo mogel zamenjati njegov naslednik.

Drnovšek v Makedoniji
02. 04. 2003 00.00
Predsednik republike Janez Drnovšek je na dvodnevnem uradnem obisku v Makedoniji. V središču pogovorov je dvostransko sodelovanje, predvsem krepitev gospodarskega sodelovanja in prizadevanja obeh držav pri vključevanju v EU in zvezo Nato.

Sporna evropska ustava
31. 03. 2003 00.00
V državnem zboru je zasedal slovenski nacionalni forum o prihodnosti Evrope, ki mu je predsedoval slovenski vladni predstavnik v evropski konvenciji, zunanji minister Dimitrij Rupel. Najbolj sporni členi bodoče evropske ustave zadevajo vrednote in cilje Evropske unije.

Omogočen promet s kmetijskimi zemljišči
28. 03. 2003 00.00
Od petka dalje je omogočen promet s kmetijskimi zemljišči brez omejitev in zaščite. Kmetijski minister Franc But namreč v DZ s predlaganimi rešitvami ni uspel prepričati največjih koalicijskih strank - LDS in ZLSD, da bo na področju prometa s kmetijskimi zemljišči nastala pravna praznina.

Vlada odobrila prelete letal
27. 03. 2003 00.00
Vlada je odobrila prošnjo ZDA glede preletov letal s humanitarno pomočjo Iraku čez slovensko ozemlje. O ameriški nagradi Sloveniji za sodelovanje v protiiraški koaliciji pa je premier Anton Rop povedal, da so iz State Departmenta sporočili, da je prišlo do napake.

Odstopil beograjski okrožni tožilec
26. 03. 2003 00.00
Beograjski okrožni tožilec Rade Terzić je svoj odstop potrdil za televizijsko mrežo B92, ni pa želel razkriti, zakaj se je odločil za ta korak. Terzić je že drugi visoki predstavnik sodstva, ki je odstopil po uvedbi izrednih razmer v Srbiji, ki so sledile atentatu na premiera Zorana Đinđića.

Referenduma in Irak v DZ
24. 03. 2003 00.00
Predsednik vlade Anton Rop je v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev. Kot je bilo pričakovati, so bila vprašanja pod vtisom referendumov in odnosa Slovenije do vojne v Iraku. Na notranje-političnem področju pa je Janez Janša napovedal delni bojkot delovanja parlamenta.

Cox zadovoljen z izidom referenduma
24. 03. 2003 00.00
Predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox, ki je zaključil obisk v Sloveniji, je izrazil zadovoljstvo nad izidom nedeljskega glasovanja in ob tem pojasnil, da je Slovenija sedaj prevzela "zlato medaljo" glede podpore vstopu v Unijo, ki jo je pred tem imela njegova domovina Irska.

Komentarji referendumskih izidov
23. 03. 2003 00.00
Na prve izidi referendumov o vstopu Slovenije v EU in Nato so se že odzvali premier Rop, minister za evropske zadeve Potočnik, zunanji minister Rupel in nekateri drugi politiki. Večinoma so izrazili zadovoljstvo nad odločitvijo volivcev, ki so se odločili za vstop v obe povezavi.

Mednarodni odzivi na vojno
20. 03. 2003 00.00
Svetovni odzivi na začetek ameriškega napada na Irak so nasprotujoči. Medtem ko je ruski predsednik Putin prepričan, da vojaška akcija ni upravičena in francoski predsednik Chirac meni, da bo imel napad, ki ga je obsodil tudi turški predsednik Sezer, hude posledice za prihodnost, sta Japonska in Južna Koreja napad podprli.

Slovenski vrh obžaluje Bushevo odločitev
18. 03. 2003 00.00
Premier Anton Rop in predsednik DZ Borut Pahor sta izrazila obžalovanje, da v varnostnem svetu niso poenotili stališč glede iraške krize. Vlada pa za zdaj ni odobrila preletov letal v slovenskem zračnem prostoru.

V pričakovanju Bushevega govora
17. 03. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo ob 02.00 po našem času nagovoril ameriške državljane. V govoru naj bi iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu postavil ultimat, da mora zapustiti Irak in opozoril, da se je "okno diplomacije zaprlo". Po poročanju našega vojnega poročevalca se ameriški in britanski vojaki že od zgodnjih jutranjih ur razporejajo vzdolž kuvajtsko-iraške meje, oklepne enote pa se postavljajo v posamezne skupine za napad.

Srečanje štirilaterale
17. 03. 2003 00.00
Na povabilo predsednika državnega zbora Boruta Pahorja so se v Bernardinu sestali predsedniki parlamentov držav članic štirilaterale, ki ji letos predseduje Slovenija. Srečanja so se poleg gostitelja Pahorja udeležili še predsedniki parlamentov Hrvaške, Madžarske in Italije, ki so izrazili podporo širitvi EU in Nato.

Niko Toš: Podpora Natu zelo niha
15. 03. 2003 00.00
S predstojnikom Centra za raziskovanje javnega mnenja, profesorjem Nikom Tošem, smo se pogovarjali o nihanju javnega mnenja glede podpore vključitve v EU in Nato.

Bush: Bliža se dan resnice
16. 03. 2003 00.00
Britanski in španski premier, Tony Blair in Jose Maria Aznar, ter ameriški predsednik George Busha so po izrednem vrhu o Iraku na Azorskih otokih predstavili zaključke srečanja. Bush je dejal, da bo <em>"ponedeljek dan resnice za svet"</em>, države pa bodo morale dokazati svojo podporo takojšnji in brezpogojni razorožitvi Iraka.

Robertson prepričeval prepričane
10. 03. 2003 00.00
Na obisku v Sloveniji se je mudil generalni sekretar zveze George Robertson. Na Brdu pri Kranju se je sestal s premierom Antonom Ropom, kjer je dejal, da je za Slovence boljša vključitev kot osamitev. V nagovoru poslancem DZ pa je Robertson poudaril, da je skupnost Nato najboljši način za soočenje z varnostnimi izzivi 21. stoletja.

Prodi in Verheugen v Sloveniji
07. 03. 2003 00.00
Komisarju za širitev EU Verheugenu se je na kratkem obisku v Sloveniji pridružil tudi predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Po njegovih besedah članstvi neke države tako v EU kot v zvezi Nato nista v neskladju.

Odzivi na Mesićevo izjavo
07. 03. 2003 00.00
Hrvaški predsednik Mesić je s svojo izjavo, da je naklonjen razglasitvi izključnega gospodarskega pasu v Jadranskem morju, in da bi morali Hrvati z Italijani najti skupen jezik glede tega, aktualiziral vprašanje, o katerem se na državni ravni že dalj časa polemično pogovarjajo.

Verheugen na obisku v Sloveniji
06. 03. 2003 00.00
Na obisku v Sloveniji je evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Kot pravi, namen njegovega obiska ni sodelovanje v kampanji pred referendumom o vstopu v Evropsko unijo, temveč pojasnjevanje prednosti članstva.

Še vedno brez dogovora
05. 03. 2003 00.00
Kmetijski minister Franci But in finančni minister Dušan Mramor se nista uspela dogovoriti o višini neposrednih plačil kmetom. Ministra se bosta najverjetneje znova sestala še pred jutrišnjo sejo vlade, saj je njun dogovor namreč potreben, da bo ministrski zbor lahko sprejel uredbo o višini neposrednih izplačil kmetom.

Drnovšek končal obisk v Rimu
02. 03. 2003 00.00
Predsednik Janez Drnovšek je v Rimu na mednarodni konferenci o prihodnosti Evropske unije dejal, da bo italijansko predsedovanje EU v drugi polovici leta izredno pomembno za razvoj EU in celotne Evrope.

EU predlaga forum o pomoči Pjongjangu
01. 03. 2003 00.00
Severna Koreja bo znova premislila o pobudi Evropske unije o pripravi večstranskega foruma sedmih sil v regiji, na katerem bi skušali pomiriti nastale napetosti na Korejskem polotoku.

Sprejeli ustavne spremembe
27. 02. 2003 00.00
Državni zbor je na izredni seji sprejel ustavni zakon o spremembah evropskih členov ustave. Nove ustavne določbe bodo veljale tudi za že razpisana referenduma o vstopu v Evropsko unijo in zvezo Nato.

Zaprisegla nova avstrijska vlada
28. 02. 2003 00.00
Nova avstrijska vlada, ki jo sestavljajo Avstrijska ljudska stranka (ÖVP) in svobodnjaki (FPÖ), je prisegla pred predsednikom Thomasom Klestilom. Avstrija ima tako po treh mesecih od predčasnih parlamentarnih volitev spet vlado, ki jo bo vodil Wolfgang Schüssel, podkancler pa bo Herbert Haupt.

Drnovšek na konferenci o prihodnosti EU
28. 02. 2003 00.00
Predsednik Janez Drnovšek se v Rimu udeležuje dvodnevne mednarodne konference o prihodnosti Evrope, ki jo pripravlja Aspen Institute Italia. Konferenca pod naslovom Preoblikovanje Evrope: Izzivi za italijansko predsedovanje EU sodi v sklop vsakoletnih evropskih razprav.

ZDA od Iraka zahtevajo več
28. 02. 2003 00.00
Bagdad je sporočil, da bo v soboto pod nadzorom inšpektorjev za orožje začel uničevati prepovedane rakete al samud 2. Predstavniki ameriških oblasti pa iraškim zavezam ne verjamejo in poudarjajo, da se mora Irak povsem razorožiti. S tem se strinjata tudi španski in britanski premier, ki sta se srečala v Madridu.

Denktaš proti referendumu za združitev Cipra
28. 02. 2003 00.00
Vodja ciprskih Turkov Rauf Denktaš nasprotuje zahtevi generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana za izvedbo referenduma o mirovnem načrtu v obeh delih razdeljenega otoka. Sicer pa bosta voditelja obeh skupnosti do 10. marca sprejela dokončno odločitev o tej iniciativi.

V Šaronovi vladi tudi skrajni desničarji
25. 02. 2003 00.00
Skrajnodesničarska stranka Narodna unija je pristopila k novi vladi izraelskega premiera Ariela Šarona, tako da bo nova koalicija razpolagala z 68 od skupno 120 poslanskih sedežev.