predsednik unije

Predstavili osnutek nove resolucije

24. 02. 2003 00.00

ZDA so ob podpori Velike Britanije in Španije varnostnem svetu predstavile osnutek nove resolucije o Iraku. Jacques Chirac in Gerhard Schröder, ki sta se srečala v Berlinu, pa sta ponovila, da Francija, Nemčija in Rusija še vedno nasprotujejo uporabi sile. Napad na Irak pa so kot <em>"zločin proti miru"</em> označili tudi v Vatikanu.

Rop v DZ podprl Rupla

24. 02. 2003 00.00

Večina poslanskih vprašanj ob začetku nove seje državnega zbora se je vrtela okoli zamenjave zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Ko je premier Rop jasno povedal, da ga ne bo zamenjal, so poslanci Stranke mladih Slovenije pozvali poslance k podpisu interpelacije zoper zunanjega ministra.

Premier Rop na evropskem forumu

23. 02. 2003 00.00

Slovenski premier Anton Rop se je v avstrijskem Lechu udeležil 7. evropskega foruma, na katerem se je neformalno sestal z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom in predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem. Med drugim so se pogovarjali o vstopu Slovenije v EU.

Podpora Palestini in protivojni drži

21. 02. 2003 00.00

Afriški predsedniki vlad in držav so se ob koncu francosko-afriškega vrha v Parizu zavzeli za ustanovitev palestinske države ter odločno podprli francosko protivojno držo do Iraka.

Protesti proti Mugabeju zasenčili vrh

20. 02. 2003 00.00

Francosko-afriški vrh v Parizu poteka v znamenju protestov proti udeležbi kontroverznega zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja. Francija mu je namreč omogočila udeležbo na vrhu, čeprav je zaradi kršenja človekovih pravic deležen sankcij EU.

Ruplov dopust izzval ugibanja

18. 02. 2003 00.00

Včerajšnja novica, da je slovenski zunanji minister Rupel prekinil svojo diplomatsko dejavnost in odšel na dopust še vedno sproža številna ugibanja, čeprav je Gregor Golobič sinoči zavrnil namigovanja, da se Ruplu maje položaj in potrdil informacijo, da si je zgolj privoščil oddih.

Anton Rop: Slovensko stališče do Iraka je jasno

18. 02. 2003 00.00

Evropska Unija je v Bruslju sprejela skupno kompromisno stališče do iraške krize, k kateremu so pristopile tudi vse bodoče članice Unije. Srečanja v Bruslju se je udeležil tudi predsednik slovenske vlade Anton Rop.

Drnovšek končal obisk na Madžarskem

18. 02. 2003 00.00

Predsednik Janez Drnovšek in predsednica madžarskega parlamenta Katalin Szili sta se na srečanju v Budimpešti strinjala, da bo letošnje leto v znamenju referendumov in parlamentov, ki bodo imeli zaradi širitve evroatlantskih povezav veliko dela.

Kandidatke podpirajo EU

18. 02. 2003 00.00

Kandidatke za članstvo v EU, tudi Slovenija, so se na srečanju s članicami v Bruslju pridružile stališču petnajsterice o iraški krizi. Slovenija je, po besedah premiera Ropa, ki se je srečanja udeležil, nad kompromisno rešitvijo navdušena, obenem pa nezadovoljna zaradi Chiracove kritike na račun podpisnic vilenske deklaracije.

Odzivi na Chiracove očitke

18. 02. 2003 00.00

Evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten je v odzivu na kritiko francoskega predsednika Jacquesa Chiraca proti kandidatkam za članstvo v EU, ki so z vilensko izjavo podprle ameriško politiko do Iraka, izjavil, da Evropska unija ni Varšavski pakt.

Papadopulos zmagovalec volitev na Cipru

16. 02. 2003 00.00

Zmagovalec predsedniških volitev na Cipru je vodja glavne opozicijske desnosredinske Demokratske stranke Tasos Papadopulos, ki je po preštetju vseh glasovnic dobil 51,5 odstotka glasov.

Zatočišče za Sadama Huseina?

16. 02. 2003 00.00

V Kairu so se na izrednem zasedanju sestali zunanji ministri držav članic Arabske lige. Srečanja se udeležuje tudi grški zunanji minister George Papandreu, katerega država trenutno predseduje Evropski uniji.

Černjak: Rupel prekoračil svoja pooblastila

12. 02. 2003 00.00

Predsednik stranke mladih Dominik S. Černjak opozarja na nesprejemljivo ravnanje ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla, ki se je brez odobritve in obravnave na pristojnem odboru za zunanjo politiko državnega zbora in v vladi pridružil izjavi Vilniuške skupine.

Seul stavi na vpliv EU

11. 02. 2003 00.00

EU bi na Korejskem polotoku lahko igrala pomembno vlogo, meni južnokorejski predsednik Kim Dae Jung. Pomagali bi lahko pri vzpostavitvi dialoga med Severno Korejo in ZDA, so Javierju Solani, predstavniku za zunanjo in varnostno politiko EU, ki je na obisku Južne Koreje, dejali predstavniki Seula.

Šaron začel pogajanja

10. 02. 2003 00.00

Izraelski premier Ariel Šaron je, potem ko mu je izraelski predsednik Moše Kacav podelil mandat za sestavo vlade, tudi uradno začel pogajanja. Izraelska vojska pa je v zahodnem delu Nablusa ubila enega od voditeljev Ljudske fronte za osvoboditev Palestine.

Mešani odzivi na francosko-nemški mirovni načrt

10. 02. 2003 00.00

Nizozemska je prepričana, da bi morali na iraški režim stopnjevati pritisk, ne pa pripravljati nov mirovni načrt, obžalujejo pa tudi, da se je francosko-nemški mirovni načrt za Irak pojavil v medijih. Predsednik Evropske komisije Romano Prodi in Nova Zelandija pa sta načrt podprli.

Irak pripravljen sodelovati

07. 02. 2003 00.00

Irak naj bi po besedah ZN izrazil pripravljenost na "boljše" sodelovanje z inšpektorji ZN za razorožitev Iraka. Iraški predsednik Husein naj bi tako inšpektorjem odobril uporabo vohunskih letal ter pogovore z iraškimi znanstveniki.

Vatikan nezadovoljen z evropsko ustavo

07. 02. 2003 00.00

Vatikan je nezadovoljen z osnutkom prihodnje evropske ustave, ker se v njej ne omenja religije in boga. Želijo si, da bi bili krščanski temelji zapisani tudi v ustavi EU, čemur pa nekatere države nasprotujejo.

Vilniuška deklaracija: Je Slovenija naredila napako?

06. 02. 2003 00.00

V Sloveniji odmeva deklaracija Vilniuške skupine, v kateri deset držav kandidatk za vstop v Nato izraža podporo Združenim državam pri napadu na Irak. Nato skeptiki ocenjujejo, da je Slovenija s pristopom k deklaraciji ravnala narobe.

SDS in NSi zapustili sejo

06. 02. 2003 00.00

Poslanci koalicije Slovenija so protestno zapustili sejo ustavne komisije, na kateri naj bi razrešili dilemo, kaj zapisati v ustavo v t. i. evropskem členu. Opozicija se je za ta korak odločila tik pred odločanjem o spornih spremembah 90. člena ustave, ki ureja razpis referendumov.

Straw in Aznar o dokazih zoper Irak

05. 02. 2003 00.00

Britanski zunanji minister Jack Straw je v pogovoru za BBC menil, da povezava med Irakom in teroristično mrežo Al Kaida obstaja. Španski premier Jose Maria Aznar pa je v članku za španski časnik ABC zapisal, da ima iraški predsednik Sadam Husein "smrtonosen arzenal orožja".

Neusklajeni glede ustavnih sprememb

03. 02. 2003 00.00

Današnji posvet vodij poslanskih skupin pri predsedniku državnega zbora o usklajevanju predlogov ustavnih sprememb v zvezi z oblikovanjem soglasja o vstopu Slovenije v EU in Nato je bil neuspešen. Kar pomeni, da ima parlament do četrtka čas, da uskladi predloge glede sprememb ustave.

Poziv nemški vladi k uresničevanju reform

03. 02. 2003 00.00

Nemška konservativna opozicija je vlado Gerharda Schröderja pozvala, naj začne uresničevati gospodarske in socialne reforme, potem ko je kanclerjeva socialdemokratska stranka (SPD) v nedeljo na volitvah v nemških zveznih deželah Spodnja Saška in Hessen zabeležila velike izgube.

Končani pogovori z Natom

31. 01. 2003 00.00

Slovenija je v Bruslju uspešno zaključila zadnji krog pristopnih pogajanj z zvezo Nato. Tokratne teme pogovorov so bila varnostna in pravna vprašanja ter področje virov, dogovorili pa so se tudi, koliko bo morala Slovenija plačevati v tri proračune zavezništva.

Roche na obisku v Ljubljani

29. 01. 2003 00.00

Irski minister za evropske zadeve Dick Roche se je na enodnevnem obisku v Sloveniji sestal s slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in z ministrom za evropske zadeve Janezom Potočnikom. V ospredju pogovorov so bila evropska vprašanja, zlasti razprave o prihodnosti kmalu razširjene EU.

Blix in El Baradej: Irak mora storiti več

27. 01. 2003 00.00

Mohamed El Baradej in Hans Blix, voditelja inšpekcij v Iraku, sta v poročilu varnostnemu svetu poudarila, da Bagdad še ni odgovoril na nekaj vprašanj, zavzemata pa se za nadaljevanje inšpekcij. Že prej pa so njihovo delo podprli zunanji ministri EU ter pozvali Irak k aktivnejšemu sodelovanju.

Invalidi za sprejem evropske zakonodaje

24. 01. 2003 00.00

Evropski forum invalidov (EDF) je na ministre za socialne zadeve držav članic Evropske unije, ki danes v grškem obmorskem mestu Nafplio na polotoku Peloponezu začenjajo tridnevno neformalno ministrsko srečanje, naslovil zahtevo za sprejem posebne evropske direktive o invalidih.

Svetovna foruma o vojni grožnji

23. 01. 2003 00.00

V švicarskem Davosu se je pod geslom "Gradimo zaupanje" začel Svetovni gospodarski forum, ki se ga udeležujejo vodilni gospodarstveniki in politiki z vsega sveta, med njimi tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek. V brazilskem mestu Porto Alegre pa se je, kot protiutež forumu v Davosu, začel Svetovni socialni forum.

Praznovanje se nadaljuje v Berlinu

23. 01. 2003 00.00

Obeleževanje 40. obletnice Elizejske pogodbe o francosko-nemškem prijateljstvu se je, potem ko sta državi v sredo dogodek obeležili v Parizu, preselilo v Berlin. Tudi v nemški prestolnici, kamor je dopoldne že pripotoval francoski predsednik Jacques Chirac, so na programu dogodki na vrhunski ravni.

Obletnica podpisa Elizejske pogodbe

22. 01. 2003 00.00

Francoski in nemški državniki so v Parizu obeležili 40-letnico podpisa Elizejske pogodbe o francosko-nemškem prijateljstvu. Francoski predsednik Chirac in nemški kancler Schröder sta skupaj vodila sejo obeh vlad, v Versaillesu pa so se sešli parlamentarci obeh držav.