predstojnik

Hudo poškodovana učiteljica tik pred odhodom v pokoj, poskušala naj bi zaščititi učence
20. 12. 2024 11.36
Po zadnjih podatkih je bilo v napadu v Zagrebu poškodovanih pet oseb, in sicer trije učenci, učiteljica in napadalec. Sedemletni otrok 1. b razreda je umrl. Dve polnoletni osebi, žensko in moškega, so sprejeli v bolnišnico Sv. Duh. Učiteljica naj bi poskušala zaščititi učence, to pa je njena zadnja generacija pred odhodom v pokoj.

Finančni minister Klemen Boštjančič prestal interpelacijo
18. 12. 2024 07.43
Minister za finance Klemen Boštjančič je v državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki jo je proti njemu vložila SDS. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 47 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Boštjančič tako ostaja na ministrskem položaju.

V 35 letih opravili 2600 presaditev krvotvornih matičnih celic
18. 12. 2024 13.33
Na kliničnem oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana letos zaznamujejo 35 let od prve presaditve krvotvornih matičnih celic. Zdaj letno opravijo okoli 140 posegov, od začetka pa so jih doslej skupno opravili več kot 2600.

Božički s terapevtskimi kužki razveselili bolne otroke
17. 12. 2024 14.58
Z vrha stavbe pediatrične klinike UKC Maribor so se, kot vsako leto, spustili Božički in razveselili hospitalizirane otroke. Ti so lahko spoznali tudi posebne Božičkove sodelavce – terapevtske psičke.

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur
25. 11. 2024 12.25
Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Hrvaško tožilstvo: Berošev primer v pristojnosti države, ne EU
19. 11. 2024 18.30
Za primer korupcije, v katerega naj bi bil vpleten tudi nekdanji hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš, je pristojen hrvaški protikorupcijski urad in ne urad evropskega javnega tožilca (EPPO), je odločil državni tožilec Ivan Turudić. Hrvaški predsednik Zoran Milanović je pozval k nadaljevanju preiskave EPPO.

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma
19. 11. 2024 16.10
Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.

Redka bolezen kožo in oči 24-letnega Jana obarvala v rumeno
16. 11. 2024 18.31
Včasih se pošalim na svoj račun in rečem, da sem kot Simpsonovi – junaki kultne risane nanizanke. Tako pravi 24-letni Jan Bizilj, ki so mu kmalu po rojstvu diagnosticirali hemolitično anemijo. Gre za redko, dedno krvno napako, ki med drugim povzroča močno povišane ravni bilirubina, zato so njegova koža in oči – enkrat manj, drugič bolj – rumene barve. Zaupal nam je, kako težko je živeti s to boleznijo, pa tudi, kako se zaradi svojega videza sooča z radovednimi, celo obsojajočimi pogledi ljudi.

Minister Beroš trgoval z vplivom, Plenković: To je izdaja
15. 11. 2024 09.45
Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković je razrešil ministra za zdravje Vilija Beroša. Mediji poročajo, da je Beroš aretiran, poleg njega pa je bilo pridržanih še nekaj oseb, ki so osumljene korupcije. Beroša ne sumijo prejemanja podkupnine, temveč trgovanja z vplivom. Ta krivdo zavrača.

SDS z interpelacijo Boštjančiča, ta odgovarja: Obupan poskus diskreditacije
05. 11. 2024 12.44
Poslanska skupina SDS je vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Klemna Boštjančiča. Med drugim mu očitajo nevestno delo v službi, oškodovanje javnih sredstev, zavajanje javnosti v aferi Litijska in zlorabo položaja. Izgubil je tudi kredibilnost in zaupanje, je na novinarski konferenci dejal poslanec Zvonko Černač. Kot odgovarja Boštjančič, gre za obupan poskus diskreditacije.

Država še vedno ni našla denarja: 'Časa za odlašanje preprosto ni več'
29. 10. 2024 13.21
Za Urbana se čas izteka. Država je izrazila pripravljenost pomagati pri financiranju zadnje faze nujno potrebnega zdravila, a stvari se, kljub temu da gre za tekmo s časom, ne premikajo dovolj hitro. Iz Ministrstva za zdravje so pred več kot dvema tednoma sporočili, da bodo v tednu dni poskušali najti pravne možnosti za financiranje zdravila. A odgovora države (še) ni. Kot so sporočili, še vedno iščejo pravno rešitev, saj morajo "hkrati zagotoviti tudi transparentno porabo javnih sredstev." A Urbanova mama Špela Miroševič opozarja, da časa za odlašanje preprosto ni več.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta
28. 10. 2024 19.26
Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja
18. 10. 2024 06.09
"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

So bolne paciente pošiljali domov? 'Če potrebuje hospitalizacijo, jo mora dobiti'
17. 10. 2024 17.40
Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Nataša Marčun Varda in predstojnik urgentnega centra Gregor Prosen sta zagotovila, da kljub prostorski stiski z urgentnega centra v preteklih dneh niso odpustili domov nobenega kritično bolnega pacienta. Poudarila sta, da so bili vsi bolniki v centru ustrezno oskrbovani.

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije
11. 10. 2024 11.47
Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

Nedopustne čakalne dobe: 'Krivo pomanjkanje zdravnikov, neustrezno financiranje'
08. 10. 2024 16.07
Med vodilne vzroke za nedopustno dolge čakalne dobe v zdravstvu sodijo pomanjkanje zdravnikov, zlasti družinskih, organizacija zdravstvenega varstva in neustrezno financiranje zdravstvenih storitev, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki treh zdravniških organizacij. Opozorili so tudi, da je cena nekaterih storitev postavljena prenizko.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
07. 10. 2024 15.13
Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike
24. 09. 2024 19.32
Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

Nova strategija primarnega zdravstva: 'Zaživela bo, če jo bodo vsi vzeli za svojo'
20. 09. 2024 06.14
Na ministrstvu za zdravje so predstavili Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031, ki jo je vlada sprejela prejšnji četrtek. Državni sekretar Iztok Kos je zatrdil, da prinaša izboljšave na področju organizacije, digitalizacije in dostopnosti zdravstvenih storitev. Te bodo hitrejše, enakopravnejše, bolj dostopne in kakovostnejše, je dejal.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano
19. 09. 2024 16.51
Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko
18. 09. 2024 07.52
Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

Bili smo tam, kamor ne boste vstopili živi
17. 09. 2024 17.43
Nekoliko nelagoden občutek je, ko se človek prvič sprehodi po stopnicah avle Medicinske fakultete v Ljubljani v klet, kjer domuje Inštitut za sodno medicino. Pa ne le zaradi tega, ker tam spodaj manjka dnevna svetloba, ampak tudi zaradi zavedanja, da tja z izjemo zaposlenih ne boste prišli prostovoljno.

Malemu Nejcu bolezen odkrili s presejalnim testiranjem: 'Rešili so mu življenje'
14. 09. 2024 08.55
Pol leta mineva, odkar vsakega novorojenčka v prvih dneh po rojstvu preventivno testirajo za štiri redke bolezni oziroma skupine bolezni. V tem času sta zgodnjo diagnozo redke bolezni dobila dva novorojenčka; enemu so takoj po rojstvu diagnosticirali cistično fibrozo, drugemu pa eno od težkih prirojenih okvar imunosti. Že v času pilotnega testiranja pa je laboratorijska diagnostika pri enem novorojenčku pokazala spinalno mišično atrofijo. Dojenčnek je že dobil gensko terapijo. Kako pa poteka pot do diagnoze?

Nahtigal: Von der Leynova je načeloma precej naklonjena Sloveniji
14. 09. 2024 07.00
Komisarska saga se nadaljuje, merjenja moči med koalicijo, ki je zadnji hip zamenjala kandidata za evropskega komisarja, in opozicijo, ki noče sklicati seje pristojnega parlamentarnega odbora in tako blokira imenovanje Marte Kos, še ni konec. Ursula von der Leyen medtem ostaja pri svojem načrtu, da v torek predstavi kandidate za novo komisarsko ekipo, ne glede na zamudo Slovenije. Zamudo, ki jo je sama sprožila z zavrnitvijo Tomaža Vesela. Dogajanje je za oddajo 24UR ZVEČER komentiral predstojnik Katedre za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede Matjaž Nahtigal.

Cankarjev dom obiskali kriminalisti
13. 09. 2024 11.57
Po naših neuradnih informacijah so danes dopoldne kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada obiskali Cankarjev dom. Obisk policistov se je zgodil dva dni po objavi, da vodstvo Cankarjevega doma pod taktirko Uršule Cetinski že štiri mesece pred javnostjo skriva več spornih pogodb. Poleg tega smo razkrili tudi, da nekatere pogodbe sploh ne obstajajo, da so bili v Cankarjevem domu organizirani dogodki, za katere vodstvo ni izstavilo računa, in celo očitke, da si Cetinski z uslugami kupuje glasove članov sveta.

Selektor Kek prejel mestni pečat Maribora
11. 09. 2024 20.40
Selektor slovenske nogometne reprezentance Matjaž Kek je danes prejel mestni pečat Maribora, ki mu ga je podelil mariborski župan Saša Arsenovič. Enako priznanje je prejel specialist športne medicine in ortopedije Matjaž Vogrin.

Boj za Cankarjev dom: policijska preiskava, sporni posli in pogodbe, ki jih ni
11. 09. 2024 20.15
Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je po naših neuradnih informacijah za nov mandat na vrhu naše največje kulturne ustanove dobila podporo tako strokovnega sveta kot sveta zavoda. Če ji bo zeleno luč prižgala tudi ministrica Asta Vrečko, bo to že njen tretji mandat. Člani sveta so jo podprli kljub očitkom o netransparentnem delovanju. Tudi nam že četrti mesec ne želi pokazati spornih pogodb. Nekatere od teh sploh ne obstajajo, prav tako ne drži, da je praksa najema dvoran v zameno za donirane knjige v Cankarjevem domu nekaj običajnega. Na ta način sta do brezplačne dvorane prišla dva vidna politika – predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in nekdanji predsednik države Borut Pahor.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji
11. 09. 2024 14.17
Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

V prihodnjih petih letih bi lahko brez ginekologa ostalo še 200.000 žensk
10. 09. 2024 17.26
Več kot 230.000 deklet in žensk, starejših od 13 let, je trenutno brez izbranega ginekologa. Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da bo do konca letošnjega leta pogoje za upokojitev izpolnilo že 43 ginekologov, v naslednjih petih letih pa skupaj kar 89. Glede na najbolj črn scenarij bi lahko v tem času tako brez ginekologa ostalo še dodatnih 200.000 žensk.

Računsko sodišče zaključilo revizijo nakupa stavbe na Litijski
04. 09. 2024 06.34
Računsko sodišče je lanskemu državnemu proračunu izreklo mnenje s pridržkom. Revizorji so med drugim ugotovili nepravilnosti pri nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski in nakupu prenosnih računalnikov. Prav tako niso bile odpravljene nepravilnosti glede podeljevanja koncesij za linijske prevoze potnikov. Vladi so izdali več priporočil.