predstojnik

Vse več poškodb zaradi e-skirojev: 'To ni igrača, je resno prevozno sredstvo'
09. 08. 2024 13.53
Podatki Policije in zdravstvenih ustanov kažejo na občuten porast števila nesreč in poškodb med uporabniki električnih skirojev. Na UKC Ljubljana so lani obravnavali 661 poškodovanih s skiroji, do konca julija letos pa že 352, med njimi kar 200 mladoletnih oseb. Strokovnjaki zato pozivajo k odgovornemu ravnanju in s tem večji varnosti na cestah.

Predsednica: Redki se dotaknejo tolikšnega števila src, kot se jih je Anita
16. 07. 2024 12.03
Po novici, da se je poslovila humanitarka in prostovoljka Anita Ogulin, so se ji številni poklonili z lepimi zapisi in spomini. Odzvale so se tako organizacije kot posamezniki. Predsednica države Nataša Pirc Musar je izpostavila, da se le redki dotaknejo takšnega števila src, kot se jih je Anita. Da mu je v veliko čast, da jo je poznal, je zapisal tudi premier Robert Golob.

Milan Brglez po novem državni sekretar na ministrstvu za pravosodje
15. 07. 2024 16.03
Vlada je na dopisni seji na predlog ministrice za pravosodje Andreje Katič za državnega sekretarja na ministrstvu imenovala Milana Brgleza. Ta bo funkcijo začel opravljati v sredo, so sporočili z ministrstva za pravosodje.

Vzrok smrti Slovenca v Splitu naj bi bila kombinacija drog in alkohola
14. 07. 2024 13.44
V splitski bolnišnici je umrl 20-letni Slovenec, ki so ga ob 5. uri zjutraj pripeljali s festivala Ultra. Kot so povedali v bolnišnici, mu je odpovedalo več organov. Slednje naj bi bila posledica prevelikega odmerka drog. Gre za prvo smrtno žrtev v zadnjih desetih letih, odkar v Splitu poteka festival Ultra.

Na UKC povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala
11. 07. 2024 14.28
Na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana v zadnjih dneh opažajo povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala. Ogroženi so predvsem starejši ljudje, delavci, ki delajo na prostem, pa tudi majhni otroci. Pri bolnikih opažajo precejšen porast srčno žilnih zapletov, poslabša pa se tudi stanje bolnikov s kroničnimi pljučnimi boleznimi.

Klinični center v Zagrebu tarča kibernetskega napada
27. 06. 2024 10.40
Klinični center v Zagrebu je bil davi tarča kibernetskega napada, so sporočili iz največje bolnišnice na Hrvaškem. Pojasnili so, da so bili primorani ustaviti vse sisteme, a da razmere ne ogrožajo bolnikov, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

'Danes umreti doma ne sme biti tabu, a bi moral biti privilegij'
20. 06. 2024 16.40
Na kliničnem oddelku za hematologijo interne klinike UKC Ljubljana bodo predvidoma zadnji teden v avgustu, po koncu izobraževanja zdravstvenega kadra, vzpostavili paliativni tim. "Graditi moramo na tem, da tistim, ki si to želijo, omogočimo dostojno slovo," je v izjavi poudaril predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver.

Zagon celičnega zdravljenja raka v UKC Ljubljana predvidoma jeseni
11. 06. 2024 09.28
Začetek celičnega zdravljenja rakavih krvnih bolezni s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic CAR-T je v UKC Ljubljana predviden jeseni. Trenutno so v fazi pridobivanja dovoljenj, je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver. Vlada je sicer pred nekaj dnevi zagotovila sredstva za zdravljenje.

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?
10. 06. 2024 07.14
Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

Zaradi gradnje nove infekcijske klinike selitev urgentnih ambulant
05. 06. 2024 06.27
Pred začetkom gradnje nove infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bodo preselili urgentne ambulante za odrasle in urgentne otroške ambulante. Urgenca te klinike bo tako naslednjih 18 mesecev delovala v prostorih nekdanjega Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana.

Med vodilnimi pri vstavitvah aortnih zaklopk brez odpiranja prsnega koša
04. 06. 2024 13.51
Slovenija je po številu vstavitev aortnih zaklopk brez odpiranja prsnega koša druga v EU na milijon prebivalcev, kar kaže na odlično oskrbo bolnikov, so izpostavili predstavniki UKC Ljubljana. Lani so opravili 320 posegov, letos je načrtovanih 380. Bolnik na ta poseg v UKC Ljubljana čaka največ 30 dni, so še navedli. Sporočili so tudi, da so sodelovali v prebojni primerjalni študiji o aortnih zaklopkah, objavljeni v strokovni reviji Lancet.

Ustavno sodišče razveljavilo določilo novele zakona o Fursu glede sledenja blaga
03. 06. 2024 17.38
Ustavno sodišče je na podlagi zahteve za ustavno presojo, ki jo je vložil Varuh človekovih pravic, razveljavilo člen novele zakona o Finančni upravi RS (Furs) iz 2023, po kateri bi lahko Furs v finančnih preiskavah brez sodne odločbe uporabljal tehnične pripomočke za sledenje blagu. Izvajanje določbe je začasno zadržalo kmalu po uveljavitvi novele. Varuh človekovih pravic je zadovoljen z odločitvijo Ustavnega sodišča, da razveljavi člen novele zakona o Finančni upravi RS. V odločbi vidi pomemben prispevek k razumevanju pomena jasnosti in določnosti zakonske ureditve.

Urgentne ambulante infekcijske klinike bodo začasno v nekdanjem objektu ZVD
03. 06. 2024 15.53
Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike bo v prihodnjem tednu potekala selitev urgentnih ambulant infekcijske klinike, ki bo prihodnjih 18 mesecev delovala v nekdanjem objektu Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana. Infekcijska klinika bo sicer v času gradnje delovala na štirih lokacijah.

Ob dnevu urgentne medicine: 'Sistem je pod velikim pritiskom, ukrepanje je nujno'
27. 05. 2024 15.18
Tudi Slovenija ni imuna na posledice podnebnih sprememb, saj je vedno več naravnih nesreč in posledično njihovih vplivov na zdravje ljudi. Tudi zato so v UKC Maribor ob dnevu urgentne medicine pozvali k nujni ureditvi področja nujne medicinske pomoči v državi, pa tudi k zavzetju ničelne tolerance do nasilja nad zdravstvenim osebjem.

Podjetje AstraZeneca omogočilo študentom predstavitev inovativnih idej
25. 05. 2024 00.15
Hekatoni veljajo zadnja leta med študenti za eno bolj priljubljenih oblik za predstavitev drugačnih, inovativnih idej in njihov razvoj . Prav zaradi tega in zaradi navezovanja pristnih stikov z mladimi se je podjetje AstraZeneca odločilo, da med študenti farmacije in medicine izvede hekaton, s pomenljivim naslovom Health Hack. Poleg odkrivanja inovativnih idej mladih, je slednje tudi steber za odkrivanje potencialnih kadrov, ki bodo morda lahko v bodoče prispevali k razvoju AstraZenece na slovenskem trgu. O pomenu tovrstnih tekmovanj in iskanju potencialnih kadrov smo se tokrat pogovarjali z Barbaro Ülen, vodjo inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca.

Po razkritju nepravilnosti v Medicorju prestavili več operacij na srcu
21. 05. 2024 20.05
Po razkritju nepravilnosti je moral izolski Medicinski center Medicor, sicer največja zasebna bolnišnica pri nas, prestaviti več operacij na srcu, ker je zdravstvena inšpekcija prepovedala samostojno delo desetim medicinskim sestram in tehnikom, ki nimajo vseh potrebnih dovoljenj. Medicor je eden od treh slovenskih centrov za kirurgijo srca in ožilja, četrtega zdaj napovedujejo v SB Celje. Temu pa odločno nasprotujejo v ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru.

Pet odpovedi: 'Za delovanje kirurškega oddelka to pomeni pretres'
20. 05. 2024 17.14
Direktor SB Nova Gorica Dimitrij Klančič in predstojnik kirurške službe Danijel Fišer sta komentirala odpovedi delovnega razmerja petih kirurgov. Vsi kirurgi še vedno opravljajo delo, resnejših pogovorov pa še niso opravili, prav tako še niso odpovedali operacij, sta povedala.

Urgentno pismo 157 ginekologov in ginekologinj: 'Še zadnji klic na pomoč'
12. 05. 2024 20.19
Več kot 200 tisoč deklet in žensk starejših od 13 let nima izbranega ginekologa. Odločevalci se radi pohvalijo s podatki, da je Slovenija ena najvarnejših držav na svetu za rojevanje in je na dobri poti, da izkorenini raka materničnega vratu, pa za sistem v zadnjih desetletjih niso storili veliko, poudarja 157 ginekologinj in ginekologov, ki se je podpisalo pod javno pismo. V njem opozarjajo, da če se bodo do leta 2026 upokojili vsi tisti, ki izpolnjujejo pogoje, bo brez ginekologa ostalo še 150 tisoč žensk, in vsi ti pozitivni trendi se bodo zelo hitro obrnili.

Tehnologija, ki omogoča, da misli paraliziranega moškega postajajo resničnost
27. 04. 2024 07.00
Paraliziranemu moškemu so pred enim letom vstavili elektronski možganski vsadek. Takrat je uspel prehoditi približno 100 metrov, danes pa se lahko sprehaja že bistveno dlje, skoraj dva kilometra. Eden od očetov te znanstvene fantastike je dr. Stefano Carda, ki se je ta teden v Ljubljani udeležil 24. evropskega kongresa fizikalne in rehabilitacijske medicine, največjega strokovnega dogodka na stari celini, ki so ga zaupali v organizacijo prav slovenskemu združenju.

Slovenska otroka umrla po operaciji v Izraelu, Pokorn: Vse smo naredili prav
22. 04. 2024 08.50
Septembra lani smo poročali o dveh tragičnih zgodbah. Tako desetmesečna Aisha Nur Kolupčić kot osemmesečni Luka Smajić sta se rodila s hudo srčno napako, najprej so ju zdravili v ljubljanskem UKC, ko pa je "zmanjkalo" srčnih kirurgov, so ju napotili na operacijo v Izrael, kjer sta v razmiku dveh dni oba umrla. Starši so prepričani, da bi bili njuni zgodbi lahko povsem drugačni, če se na otroški srčni kirurgiji na UKC Ljubljana ne bi "zapletalo na vsakem koraku". Izveden je bil izredni nadzor tujih strokovnjakov o napotitvi v Izrael, kot pojasnjuje strokovni direktor Pediatrične klinike, pa so ugotovitve pokazale, da so "vse naredili prav".

Žalosten prizor, ki skrbi ekologe: jezero v BiH umazano rjave barve
09. 04. 2024 11.52
Voda v Jablaniškem jezeru, ki se razteza od Konjica do Jablanice, je postala umazano rjave barve, zaradi česar so zaskrbljeni tako domačini kot ekologi. Razlog je prekomerno cvetenje alg, pojav, ki se zadnja leta pogosto pojavlja v spomladanskem obdobju. Povzroča pa ga – kdo drug kot človek.

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'
29. 03. 2024 12.59
Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Visoka gledanost oddaje 24UR FORUM
12. 03. 2024 10.22
Sinočnja posebna informativna oddaja 24UR Forum: (NE)JAVNO ZDRAVSTVO, ki jo je POP TV v živo prenašal z mariborske Filozofske fakultete, je postregla z vsebino, ki se je dotikala prav slehernega Slovenca. Kam tone javno zdravstvo? Ga sploh še imamo? Zakaj imamo predolge čakalne vrste in prepolne urgence, zdravnike pa v boljših službah v tujini. Raziskovalna novinarska ekipa z urednico Alenko Marovt ter voditeljico Majo Sodja je studio prestavila iz Ljubljane, povabila občinstvo in predstavnike celotnega zdravstvenega spektra, slišali smo tudi zgodbe bolnikov.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?
11. 03. 2024 19.46
V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Prostovoljno končanje življenja: zdravniška zbornica napoveduje ugovore vesti
06. 03. 2024 13.56
V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga bo v četrtek obravnaval DZ. Zakon bodo sicer spoštovali, bodo pa mnogi zdravniki pri njegovem izvajanju uveljavljali ugovor vesti, je bilo slišati novinarski konferenci.

Anksioznost, depresija ... duševne stiske med mladimi vse pogostejše
02. 03. 2024 18.13
Že več let gorijo alarmi na področju duševnega zdravja mladih. Bi si mislili, da je večja možnost, da bodo na bolniškem dopustu prej pristali 20- kot 40-letniki? Prav to je ugotovila britanska raziskava dobrodelne ustanove, ki poziva k ukrepanju, saj zaradi krize duševnega zdravja mnogo mladih ostane brez dela. Ugotovili so namreč, da več kot tretjina poroča o simptomih, povezanih z anksioznostjo in depresijo.

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni
02. 03. 2024 09.59
Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Sudanski študent medicine: V Sloveniji sem videl zdravila, ki jih pri nas ni
01. 03. 2024 16.20
Kako udobno nam je lahko v naši državi, nas lahko opominja situacija sudanskega študenta medicine, ki v Sloveniji opravlja mesečno izmenjavo. Presenečen sem, kaj vse pacientom pripada v okviru javnega zdravstvenega sistema, pripoveduje 24-letni študent, ki pravi, da takšnih pogojev ne ponujajo niti njihove zasebne bolnišnice. Marsikdo bi v Sudanu, dodaja, dal vse, da bi nekatere možnosti, kot je denimo transplantacija, sploh bile na voljo znotraj države, pa tudi če bi zanjo morali drago plačati.

Preklic soglasij za nadurno delo: kako se bodo organizirale zdravstvene ustanove?
29. 02. 2024 15.56
V petek bo v veljavo stopil preklic soglasij za nadurno delo. Vodstva bolnišnic poročajo o različnem obsegu težav in izzivov ter posledično potreb po reorganizaciji. Ponekod bo delo potekalo skorajda nemoteno, drugje bodo organizirali izmensko delo, v mnogih bolnišnicah bodo odpadale nenujne storitve.

'Ne želimo kriminalizirati dogodkov, ki se dogajajo v vseh zdravstvenih sistemih'
22. 02. 2024 06.00
Ne samo, da so zamenjali vzorce tkiva prostate, zaradi česar je bolnik prestal obsežno operacijo, med katero so mu prostato odstranili, raka pa sploh ni imel, na Inštitutu za patologijo sploh ne poznajo protokola po odkritih napakah. Kot je dejal predstojnik Inštituta, ki je potrdil, da se je zamenjava vzorcev tkiva prostate zgodila, Inštitut je odgovornost za napako tudi v celoti prevzel, pa tega, da se je napaka pri njih zgodila, niso prijavili ministrstvu za zdravje, ker niso vedeli, da so kot izvajalec diagnostike na področju patologije to dolžni storiti.