predstojnik

Obsežno operirali bolnika, ki raka prostate ni imel. Inštitut prevzema odgovornost

21. 02. 2024 11.00

Minuli teden je prah dvignil primer, ko so bolniku, ki raka ni imel, odstranili želodec. A kot kaže, ne gre za prvi takšen incident. Na Inštitutu za patologijo Medicinske fakultete na ljubljanski univerzi so maja 2023 napačno diagnosticirali raka na prostati in pacienta operirali obsežneje, kot bi ga sicer. Inštitut za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani je za napako prevzel celotno odgovornost. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje pa meni, da skrb za kakovostno obravnavo v naših zdravstvenih zavodih, ki se pojavlja med pacienti, ni potrebna.

Odstranitev želodca: po razkritju hude napake več vprašanj kot odgovorov

17. 02. 2024 18.27

Po javnem razkritju hude zdravniške napake, ko so zaradi zamenjave vzorcev tkiv na Onkološkem inštitutu v Ljubljani želodec odstranili napačnemu bolniku, še vedno ostaja neodgovorjenih veliko vprašanj. Poleg ključnega, kako so v Medicinskem centru Barsos, kjer so opravili analizo, zamenjali vzorce, se zastavlja tudi vprašanje, zakaj je Barsos Ministrstvo za zdravje o napaki obvestil šele dan po prvih novinarskih vprašanjih in kar dva tedna po tem, ko je bilo potrjeno, da so operirali napačnega bolnika. Pa bi morda napako lahko še pred operacijo zaznali tudi na Onkološkem inštitutu?

Mesni izdelki: Kateri so kakovostni? Kaj je merilo? Kaj kupiti?

17. 02. 2024 10.23

Slovenci radi jemo meso in mesne izdelke, pojemo jih več od priporočil zdravstvene stroke. Imamo tudi bogato tradicijo njihove izdelave in kakovostne proizvajalce. A v poplavi domačih in tujih izdelkov na trgovskih policah je potrošnik pogosto v precepu, kaj kupiti, za koliko denarja. Vsi stremimo h kakovostni hrani, a kako naj vemo, kateri izdelek iz mesa je kakovosten? Kaj sploh je merilo za kakovost? Je to cena, poreklo, način izdelave?

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka

16. 02. 2024 11.00

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Kako so ugotovili, da so želodec odstranili napačnemu bolniku?

16. 02. 2024 15.30

Predstavniki Medicinskega centra Barsos, Inštituta za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani ter Onkološkega inštituta Ljubljana so pojasnili, kako je prišlo do zamenjave vzorcev tkiv, zaradi česar so napačnemu bolniku odstranili želodec. Da je prišlo do zamenjave vzorcev, so ugotovili po operaciji, ko so opazili, da odstranjena tkiva niso rakava. Do zamenjave je prišlo v Barsosu. Kakšna je bila celotna bolnikova pot?

Slovenija dobiva 'največji nacionalni presejalni program v EU ta hip'

12. 02. 2024 15.41

Konec meseca naj bi v Sloveniji zaživel nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi po novem ne bodo odkrivali le 20, temveč več kot 45 bolezni, med njimi tudi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti in cistično fibrozo. Novo presejanje naj bi steklo, "če bo vse po sreči, ravno na dan redkih bolezni, to je 29. februarja", je napovedal predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana Tadej Battelino.

Preberete vsaj eno knjigo na leto?

11. 02. 2024 11.32

Po rezultatih treh mednarodnih raziskav pismenosti med mladimi, katerih rezultate smo dobili v zadnjem letu in pol, smo v Sloveniji ugotovili precejšnje poslabšanje. 15-letniki pri naravoslovni pismenosti, četrtošolci pri bralni pismenosti in osmošolci pri državljanski pismenosti. Kar vsak četrti odrasli pa ne bere prav dobro in zato slabše razume besedila, s katerimi se srečuje v življenju ali pri delu, polovica odraslih v enem letu ne prebere niti ene knjige.

Bodo na upravnih enotah spet stavkali?

01. 02. 2024 18.16

Zaposleni na upravnih enotah, ki so ta teden stavkali, z vladno stranjo še niso našli rešitev. Zadnji sestanek obeh strani je potekal prejšnji teden, predloga, ki ju je podalo ministrstvo za javno upravo, pa za sindikalno nista sprejemljiva. Na največji upravni enoti, Upravni enoti Ljubljana, tako razmišljajo o nadaljevanju stavke.

Še imamo srednji razred?

27. 01. 2024 13.30

V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Koliko je vredna kri? ZTM: Cene so prenizke, podražitev je potrebna

25. 01. 2024 18.47

Še en spor, ki se bije na plečih pacientov. Ali želi Zavod za transfuzijsko medicino na račun dobrodelnega darovanja krvi 'mastno' zaslužiti? To je očitek UKC Ljubljana, ki ne priznava zahteve zavoda, da bi se cene krvi in krvnih pripravkov podražile za 20 odstotkov. Revizijsko poročilo, ki ga je naročil UKC, naj bi namreč pokazalo, da so bile transfuzijske storitve v zadnjih petih letih preplačane za več kot 12 milijonov evrov. Ker je pogodba med zavodoma že potekla, je zdaj kot mediator nastopilo ministrstvo za zdravje, ki je obe strani povabilo na sestanek. Kakšen je bil izplen?

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Na običajni dan dva, ta konec tedna obravnavali 250 poškodb zaradi zdrsov

22. 01. 2024 10.26

Zaradi poledice se je ta konec tedna poškodovalo večje število ljudi. Kot pravi vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana, travmatolog Uroš Tominc, je bil to eden najbolj obremenjenih vikendov v tej zimi. Po njegovih besedah so namreč minuli teden na običajen dan obravnavali dve poškodbi zaradi zdrsa dnevno, minuli konec tedna pa kar 250. Predstojnik kliničnega oddelka za travmatologijo UKC Ljubljana Matej Cimerman je dejal, da je operacijska dvorana delovala "tako rekoč 24 ur".

Afera Bošnjak: leto dni po operaciji KPK postopek ustavil

17. 01. 2024 09.49

Na KPK so napovedali, da bo v letošnjem letu v povezavi z dodatnim delom zdravnikov opravil sistemsko analizo v UKC Ljubljana in UKC Maribor. Odločitev komisije sledi primeru nevrokirurga Romana Bošnjaka in njegovega zasebnega honorarja, ki ga je zaračunal za operacijo tuje državljanke v UKC Ljubljana, v katerem pa komisija ni odkrila kršitev pri izpolnjevanju pogodbenih obveznosti oziroma izvajanju storitev za samoplačnika. Bošnjak zaenkrat ostaja brez vsakršnih hujših sankcij, saj mu je vodstvo bolnišnice zgolj dvakrat izreklo opomin pred odpovedjo.

V ljubljanski porodnišnici so se rodili četverčki

15. 01. 2024 11.39

"Izjemna novica iz naše porodnišnice: rodili so se četverčki!" so sporočili iz UKC Ljubljana in pozdravili Mateja, Luko, Marka in Jovana. Na svet so prišli s carskim rezom, in sicer v 31. tednu nosečnosti.

'Velika pričakovanja rodijo veliko nezadovoljstvo'

14. 01. 2024 07.00

Stavka zdravnikov, opozorilni protest sodnikov, nezadovoljstvo tožilcev, nemir v gospodarstvu. Ob tem pa še draginja, ministrske rošade, zdravstvo, ki se lomi, napovedane strukturne reforme, ki jih ni, nerealne časovnice, zaletave izjave in odločitve. Nič nenavadnega torej, da se vlada spopada z nizkimi javnomnenjskimi rejtingi. Kaj to pomeni za verodostojnost in prihodnost ministrske ekipe, samega predsednika vlade? Kaj za koalicijski partnerici in kaj za opozicijo? Bilanca slovenske politike nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Beseda leta 2023 postala ujma, sledi nutrija

09. 01. 2024 14.08

Beseda leta 2023 je ujma, kretnja leta pa solidarnost, so danes razglasili v Atriju ZRC. Zmagovalni besedi je na izboru ZRC SAZU, ki je zajel 11 finalistk, sledila beseda nutrija. Za pesem leta, sestavljeno iz besed finalistk, je bila izbrana pesem Potovanje skozi besedni labirint Rista Kovacheva, za novotvorjenko leta pa beseda strojetvor.

Dvojčici v Splitu rojeni v različnih letih

01. 01. 2024 16.50

V splitski porodnišnici sta se v različnih letih rodili dvojčici. Starejša se je rodila v zadnji minuti lanskega, njena mlajša sestra pa v prvi minuti letošnjega leta in je bila po navedbah porodnišnice tudi prvi dojenček, rojen na Hrvaškem v letu 2024.

Prehodno obdobje je mimo, Pahor se poslavlja od pisarne in nadomestila plače

21. 12. 2023 20.43

Bivši predsednik Borut Pahor od petka ne bo več na plačilnem seznamu države, prav tako mu ne bo več pripadala pisarna. Njegova ekipa pa ne bo razpadla, še naprej bo delovala v okviru zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana, ki ga je ustanovil. Plače bodo sicer sprva nizke, a poslovni cilji so visoki, pravi. Po dolgih desetletjih tako Borut Pahor odhaja iz slovenskega političnega prostora. Pa še ima morebitno politično prihodnost?

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov

18. 12. 2023 11.34

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).

Izstrelki, ki padajo na Gazo, so 'nevodeni' in zato bolj ogrožajo civiliste

15. 12. 2023 16.40

Po novi oceni ameriških obveščevalnih služb je skoraj polovica izstrelkov zrak-zemlja, ki jih je Izrael od 7. oktobra v vojni z gibanjem Hamas uporabil v Gazi, nevodenih bomb, znanih tudi kot prosto padajoče bombe.

Lamut odgovarja: Ne moja samovolja, to je bila moja dolžnost

14. 12. 2023 21.23

Predsednik preiskovalne komisije, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije, Miha Lamut, je NSi-jevi poslanki Vidi Čadonič Špelič pojasnil, zakaj je šefu Sove omogočil vpogled v tajno pričanje Lindava in Bobnarjeve. Izpostavil je, da je bil tajni podatek razkrit kljub temu, da sta bila oba izrecno opozorjena na dolžnost varovanja tajnih podatkov. Kot predsednik komisije je, pravi, pristojnim organom po zakonu zavezan omogočiti dostop do dokaznega gradiva v preiskavi. Ne glede na vse, je prepričan, bo komisija lahko opravila soočenje prič – direktorja Sove in direktorja NPU.

Božički s spustom polepšali bivanje otrokom v bolnišnici

14. 12. 2023 12.01

Člani Jamarske reševalne službe Slovenije, preoblečeni v božičke, so se danes po vrveh spustili s strehe klinike za pediatrijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor in tako razveselili otroke v bolniških sobah. Veliko ljudi je spremljalo njihov spust tudi zunaj pred stavbo.

Predsednica republike želi primerno plačilo

13. 12. 2023 06.00

Tako kot že njen predhodnik Borut Pahor, ki se je pred dobrim desetletjem pritožil, da s 3000 evri težko preživi mesec, je s svojo plačo, kot kaže, nezadovoljna tudi aktualna predsednica Nataša Pirc Musar. V njenem uradu menijo, da bi ji morali pripadati določeni dodatki, ki jih kot funkcionarka nima. Poudarjajo tudi, da predsednica republike in funkcionarji v njenem uradu svoje "delo" opravijo prek vseh časovnih zakonskih maksimumov, ki jih za varstvo delavcev določa Zakon o delovnih razmerjih. "In za to ne dobijo dodatnega plačila ali nadomestila."

'Trditi, da priča pred preiskovalno komisijo ne sme izdati tajnih podatkov, je absurdno'

12. 12. 2023 06.00

Ali gre pri vsem skupaj res le za to, da se zaščiti predsednika vlade Roberta Goloba? To je vprašanje, ki se postavlja po tem, ko je v javnosti odjeknila poteza predsednika preiskovalne komisije Mihe Lamuta, ki je član Golobovega Gibanja Svoboda in je šefu Sove še pred njegovim pričanjem pred komisijo omogočil vpogled v obremenilno pričanje Tatjane Bobnar. Ta je pričala, da naj bi Golob vplival na časovnico Sovine aretacije ruskih vohunov. Na ta način naj bi šefu Sove Lamut omogočil, da se pripravi na pričanje, v katerem bi moral pojasniti, ali je Golob res vplival na potek aretacije ruskih vohunov. Lamutu so postavili ultimat, naj ravnanja pojasni v 48 urah, pojasnila pa pričakujejo tudi v koaliciji.

'Ta situacija je nevzdržna. Izjave so si popolnoma nasprotujoče, nekdo laže'

02. 12. 2023 07.00

Da je predsednik vlade Robert Golob vplival na Sovo, da se prestavi aretacija ruskih vohunov, je izjemno resna obtožba, ki dobiva vedno večje pa tudi zaskrbljujoče razsežnosti. Na eni strani nekdanja ministrica Tatjana Bobnar in nekdanji prvi mož policije Boštjan Lindav, na drugi premier Golob in Sova. Vmes pa dve parlamentarni komisiji, ki iščeta odgovore. Ob tem pa tudi poročanja, da naj bi Sova že pred dvema tednoma zaradi suma izdaje tajnih podatkov zoper Bobnarjevo in Lindava na državno tožilstvo vložila kazensko ovadbo. Lahko obveščevalna služba, ki jo preiskujejo parlamentarna komisija, to sploh stori? O tem s strokovnjakom za javno upravo Rajkom Pirnatom in strokovnjakom za varnostna vprašanja in Policijo Miroslavom Žaberlom.

Klokočovnikova pogodba s celjsko bolnišnico po oceni ministrstva nična

29. 11. 2023 08.45

Ministrstvo za zdravje ugotavlja, da je pogodba med družbo Kardio Klokočovnik in celjsko bolnišnico, ki je bila sklenjena decembra lani, nična. Kirurg Tomislav Klokočovnik je operirati začel junija. Ko je ministrstvo ugotovilo, da zdravnik potrebuje dovoljenje za bolnišnično dejavnost, pa je moral prenehati z delom.

Kaj počne nevrokirurg Bošnjak v ljubljanskem Kliničnem centru?

11. 11. 2023 19.45

V ljubljanskem Kliničnem centru zagotavljajo, da nekdanji predstojnik nevrokirurgije Roman Bošnjak v nobeni obliki ne sodeluje več pri javnih naročilih. Pri znanem nevrokirurgu so kriminalisti ta teden opravili hišno preiskavo zaradi suma, da si je, skupaj s podjetjem, ki je povezano z njegovim bratom, pridobil skoraj pol milijona evrov nezakonite premoženjske koristi. Zgodba s spornimi naročili je sicer v javnost prišla po našem razkritju, da je Bošnjak za operacijo makedonske deklice njeni družini zaračunal šest tisoč evrov dodatnega zasebnega honorarja.

Hišne preiskave: NPU po sledeh spornih poslov nevrokirurga Bošnjaka

10. 11. 2023 13.06

V sredo so v Ljubljani, Celju in Kranju potekale hišne preiskave. Preiskovalci NPU so iskali dokaze za sum "kaznivega dejanja v zvezi z nabavo specifičnega medicinskega materiala". Policija je razkrila, da sta osumljeni dve osebi, ki sta s tem pridobili premoženjsko korist v višini 400.000 evrov. Zdaj pa je na dan pricurljala informacija, da je NPU pod drobnogled vzel nevrokirurga Romana Bošnjaka. Njegovo sporno početje je v začetku leta razkrila naša medijska hiša.

Končana analiza: Pijača, ki jo je spil 19-letnik, vsebovala čistilo

09. 11. 2023 09.08

Po več domnevnih primerih zastrupitve z gaziranimi pijačami je na Hrvaškem zavladala panika, za kar po besedah premierja Andreja Plenkovića ni razloga. V bolnišnicah so zaradi suma zastrupitve obravnavali več oseb, a kot kaže, ima težje poškodbe le pacient iz Reke. Pristojni so danes zaključili forenzično analizo steklenice, iz katere je pil hudo poškodovani 19-letnik, in v njej našli detergent oziroma razmaščevalec. Hrvaški zdravstveni minister meni, da obstaja realna možnost, da je nekdo v steklenico Romerquelle vlil čistilo, gost pa je to stekleničko s pijačo dobil pomotoma. Analize ostalih pijač niso pokazale odstopanj.

Rumena stopnja ogroženosti: 'Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen'

21. 10. 2023 18.22

Ko je Medresorska delovna skupina za protiterorizem sporočila, da oceno teroristične ogroženosti s predhodno opredeljene nizke dviguje na srednjo, nato pa sta se v Ljubljani zgodila še dva incidenta, je bržkone marsikoga zaskrbelo za lastno varnost in varnost najbližjih. Kaj sploh pomeni, da je ogroženost sedaj v "rumenem"? Bi državljane v tem trenutku res moralo skrbeti? "Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen," poudarja predstojnik Katedre za kriminologijo na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru dr. Gorazd Meško.