prehranski izdelki

BLOG: Zakaj so brusnice tako zdrave?
12. 09. 2021 14.45
O brusničnem soku se pogosto govori v krogih naravnih zdravilcev, predvsem ko gre za zdravljenje okužb sečil. Ko sem bil najstnik, se spomnim, da je prijatelju babica svetovala, naj pije brusnični sok, ko so mu odkrili okužbo sečil. Vendar je v zvezi z vplivom in učinkovitostjo brusnic prisotnega kar nekaj dvoma. Zato sem se odločil z vami podeliti še svoj pogled na brusnice in njihove učinke na naše telo.

Najboljši na Touru jedo AVE
27. 07. 2021 00.15
Hrana je gorivo – telesu daje moč, zagon in dovolj energije. Uravnotežen in kakovosten jedilnik pripomore k boljšemu psihofizičnemu zdravju. Pravilen način prehranjevanja je najpomembnejši predvsem v vrhunskem športu, saj lahko odločilno vpliva na rezultate in počutje športnika. Tega so dobro zavedajo v ekipi Team Bahrain Victorious, kjer prehranski strokovnjaki in chefi vsakodnevno skrbijo za pravo kombinacijo živil ter dovoljšen vnos kalorij. V najboljši ekipi na letošnji znameniti Dirki po Franciji (Tour de France) tako pred vsako tekmo zaužijejo le najkakovostnejše sestavine, med katerimi so tudi AVE izdelki brez gensko spremenjenih organizmov.

Dan varne hrane: res znamo ravnati z živili?
07. 06. 2021 10.21
7. junija obeležujemo mednarodni dan varne hrane. Zanjo morajo skrbeti vsi v prehranski verigi, od pridelovalcev in predelovalcev do potrošnikov. Žal pa se prav pri zadnjem členu rado "zalomi". Ali veste, kako shranjevati hrano v hladilniku, na kaj moramo biti pozorni pri pogrevanju in kakšno temperaturo morajo živila doseči, da lahko z gotovostjo trdimo, da so kuhana?

BLOG: Ali lahko vplivamo na plodnost?
06. 06. 2021 11.33
Žalostno je, da ogromno parov trpi zaradi neplodnosti in se spopadajo z nezmožnostjo zanositve. Ne glede na to, ali se pripravljate na nosečnost, aktivno poskušate zanositi ali imate težave s plodnostjo, je razumevanje vašega hormonskega stanja velika prednost. Usmerite torej pozornost na vaš življenjski slog – vključno s prehrano, telesno težo, gibanjem, stresom, okoljem in službo.

Konoplja - več kot "le" superživilo
23. 07. 2018 09.16
Prvi zapisi o uporabi konoplje v prehrani segajo več kot 10.000 let v preteklost. Sprva so konopljina semena veljala za hrano revežev, a danes temu ni več tako. Zakaj pa, bomo spoznali v nadaljevanju.

Manipulacija, visoki vložki in sram: Če bo to komurkoli pomagalo, je moj cilj dosežen
25. 04. 2021 09.45
V času, ko je zaradi epidemije covida-19 gospodarstvo tako rekoč "na psu", vse več ljudi išče nove načine zaslužka. Prav zato se v tem času pojavlja še toliko več ponudb za "enostavno delo od doma, 1 do 2 uri na dan, z bajnimi možnostmi zaslužka". O podjetju bHIP smo že poročali, a kot kaže, se njihove manipulacije, tako nekdanji bHIP-ovci, še kar nadaljujejo. Razkrivamo številne neresnice, polresnice in celo njihova navodila za ustvarjanje lažnih Facebookovih profilov.

BLOG: Miti o hujšanju
25. 04. 2021 07.05
Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

Vsak član gospodinjstva povprečno poje 27 kilogramov kruha na leto
03. 04. 2021 06.00
Na trgovskih policah je na desetine različnih vrst moke – od bele, črne, polnozrnate, 'kruhove' in ajdove do moke manitoba. Vsak član gospodinjstva v povprečju poje skoraj 27 kilogramov kruha na leto, slabih 7 kilogramov čajnega peciva in piškotov in dobrih 12 kilogramov kosmičev, zdroba in moke vseh vrst. Jemo kakovostno in zdravo? Je najdražje res tudi najboljše? Ste za velikonočno potico izbrali najprimernejšo moko? Se hit epidemije – drožemanija – nadaljuje?

Prodajali 'aktivno folno kislino' brez folne kisline
13. 11. 2020 09.24
Zdravstveni inšpektorat je odredil umik prehranskega dopolnila BetterYou, aktivna folna kislina, ker je bilo z laboratorijsko analizo ugotovljeno, da folna kislina v izdelku ni prisotna. To lahko predstavlja tveganje za ženske v rodni dobi in nosečnice, za katere prehransko dopolnilo predstavlja edini vir folne kisline. Če ste omenjeno prehransko dopolnilo že kupili, ga lahko vrnete na prodajno mesto.

Prehranska dopolnila pod drobnogledom, prvi na vrsti vitamin D
09. 11. 2020 12.53
Strokovnjaki v boju proti hudi obliki covida-19 velike upe polagajo v vitamin D, povpraševanje po njem se je zato, pričakovano, povečalo. Hkrati se vse pogosteje pojavlja vprašanje, kako kakovostna prehranska dopolnila ločiti od slabih. Vonj, okus in videz nam ne povedo nič, potrošnik mora hočeš nočeš zaupati proizvajalcu. Na Inštitutu za nutricionistiko so se zato odločili vzpostaviti program preverjanja kakovosti prehranskih dopolnil, najprej pa se bodo osredotočili prav na vitamin D.

Europol zaplenil 320 ton nevarnih prehranskih izdelkov
22. 07. 2020 14.20
Europol in Interpol sta koordinirala operacijo OPSON 2020, ki je preiskovala preprodajo ponarejenih in podstandardnih prehranskih izdelkov. Akcija, v katero so bili udeleženi organi 83 držav, je potekala od decembra 2019 do junija 2020. Pri tem so zaplenili 320 ton potencialno nevarne hrane in pijače. Ob tem so poudarili, da je še posebaj problematična spletna prodaja.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?
08. 06. 2020 16.46
Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Glavna sezona cvetenja breze, gabra in jesena: kako zmanjšati izpostavljenost?
07. 04. 2020 11.38
Obremenitve s cvetnim prahom v zadnjih dneh so visoke. To povzroča težave tistim, ki trpijo za sezonskimi alergijami. V tem času naj ti prilagodijo vedenje in zmanjšajo izpostavljenost alergenom. Na različne načine lahko poskrbijo tudi za čim manjšo izpostavljenost v notranjih prostorih: ''Redno čiščenje prahu, naprave za čiščenje zraka, ki ne proizvajajo velikih količin ozona, okenska zaščita z gosto mrežo, neprepustno za cvetni prah in prezračevalne naprave z dobrimi filtri bodo zmanjšali obremenjenost bivalnih prostorov z alergeni cvetnega prahu.''

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni
29. 03. 2020 10.23
Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko
15. 03. 2020 07.00
Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?
01. 03. 2020 11.10
Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

BLOG: Kaj jesti v restavracijah?
22. 12. 2019 14.41
Zdravo prehranjevanje je dober način za zdravljenje organizma. Če se želite zdravo prehranjevati tudi, ko jeste zunaj, je tu nekaj nasvetov. Preskočite juho, naponite krožnik z zelenjavo, odpovejte se kruhu, pozanimajte se, kaj jeste, in izberite hrano z visoko vsebnostjo maščob.

'Številni se vsakič znova zahvalijo, se pa najdejo tudi taki, ki jih vedno kaj zmoti'
07. 12. 2019 10.53
Vstopili smo v december, mesec obdarovanj, veselja in pričakovanja. A kot vsako leto, tudi letos omenjeni mesec ne bo vesel za vse. Veliko družin se zadnjega meseca v letu namreč prav nič ne veseli, saj jim prinaša veliko skrbi in še večjo stisko. Vsak osmi Slovenec namreč živi pod pragom tveganja revščine.

Mesne izdelke umaknili še trgovci Engrotuš, Lidl, Hofer in Mercator
30. 10. 2019 11.42
Število slovenskih ponudnikov, ki zaradi mesne afere v Avstriji s trga preventivno umikajo določene mesne izdelke, se povečuje, doslej jih je to storilo 14. Zadnji, ki so se odločili za umik, so Mesarija Mlinarič ter trgovci Engrotuš, Lidl Slovenija, Hofer in Mercator.

Afera s spornim mesom: Avstrijci ne želijo izdati, kaj je bilo dejansko narobe
29. 10. 2019 11.40
Namesto, da bi pet dni po izbruhu afere dobavitelji, predvsem pa potrošniki, dobili konkretne odgovore, je nejasnosti vse več. Avstrijska policija namreč še preiskuje, ali so mesni ostanki sploh pristali v prehranski verigi. In če je vodja veterinarske direkcije avstrijske Štajerske včeraj neuradno povedal, da je na trgu pristalo meso bolnih živali, Avstrijci uradno niso in zaradi slabe reklame, kot kaže, tudi ne bodo izdali, kaj je bil pri posamezni živali razlog za izločitev mesa.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?
27. 10. 2019 07.24
Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

'Bolje je vejpati kot kaditi'
10. 09. 2019 10.59
Na informacije, da je zaradi bolezni, povezanimi z uporabo e-cigaret, v ZDA umrlo že pet oseb, se je odzvalo Združenje vejperjev Slovenija, ki poudarja, da so med vejpanjem v Sloveniji in vejpanjem v ZDA velike razlike. Pri nas so e-tekočine nadzorovane z zakonom, primeri obolelih v ZDA pa kažejo, da so ti uporabljali prepovedano tekočino, ki so jo kupili na ulicah ali proizvedeno doma, pravijo.

BLOG: Borovnice niso samo okusne, so tudi zdrave
18. 08. 2019 14.15
Danes bom pisal o super živilu, borovnicah, drobnem sadežu, ki pa je – ne glede na majhnost – izjemno hranljiv in poln antioksidantov. Poleg dolgega seznama pozitivnih vplivov na zdravje so borovnice zelo okusen, sladek in nizkokaloričen prigrizek.

Predpakirana živila v Sloveniji ne blestijo najbolje
05. 08. 2019 16.25
Slovenija bi lahko predpakirana živila precej izboljšala, so pokazali rezultati mednarodne raziskave o tem, kako zdrava so predpakirana živila. Splošno stanje je v naši državi sicer boljše od nekaterih manj razvitih držav, zaostajamo pa za Avstralijo, Veliko Britanijo in Kanado. Slovenci imamo po drugi strani na voljo veliko zdravih živil.

Dvojna kakovost živil: analiza ni pokazala značilne delitve na vzhod in zahod
26. 06. 2019 09.49
Enotni evropski trg in dvojna kakovost živil. Pa je ta res slabša za vzhodne države? Evropska komisija je v svoji analizi ugotovila, da razlike v sestavi izdelkov so, toda pri tem niso ugotovili značilnega geografskega vzorca.

'To kartico si pojedel v enem tednu'
12. 06. 2019 19.10
Nova raziskava Svetovnega sklada za naravo (WWF) je pokazala, da posameznik tedensko v svoje telo vnese okrog 2000 delcev plastike, kar na mesečni ravni znaša 21 gramov – za primerjavo, to je proporcionalno količini ene kreditne kartice. Na leto tako zaužijemo kar četrt kilograma plastike.

Privlačna embalaža, a vsebina vse prej kot zdrava
01. 06. 2019 19.27
Risane figure, junaki iz risank in filmov, žive barve … Vse to so privlačni elementi, ki se pogosto pojavljajo na embalažah prehranskih izdelkov, namenjenih otrokom. A žal so rezultati nove raziskave Inštituta za nutricionistiko pokazali, da ima kar 93 % tovrstnih prehranskih izdelkov manj ugodno hranilno sestavo. Starši naj bodo pri nakupu pozorni, da ne bo vsebnost sladkorjev, soli in nasičenih maščob previsoka.

BLOG: Nootropiki – dodatki za možgane
26. 05. 2019 07.00
Ker smo trenutno v obdobju mature in zaključnih izpitov, sem se odločil, da bom pisal o tem, kako na naraven način poskrbeti za izboljšanje spomina in na splošno boljšo učinkovitost možganov. Nootropiki oz. ''pametne tablete'' so kognitivni pospeševalci oz. spodbujevalci, ki naj bi izboljševali učno kapaciteto, motivacijo, koncentracijo in ustvarjalnost.

9 čudežnih artiklov za hujšanje, katere farmacija skriva pred vami!
16. 05. 2019 00.10
Na trgu obstaja ogromno različnih izdelkov za hujšanje, kot so tablete, prehranski nadomestki, čaji in podobno. Njihovi proizvajalci zatrjujejo, da resnično delujejo in pomagajo topiti kilograme. Pa je temu res tako? Marsikdo je upravičeno skeptičen pred nakupom tovrstnega izdelka, zato smo se odločili, da vse skupaj preverimo in opravimo analizo 10 najbolj priljubljenih shujševalnih izdelkov.

BLOG: Hrana, primerna za uživanje v sezoni alergij
12. 05. 2019 07.00
Konvencionalna medicina sezonske alergije odpravlja z injekcijami in tableti, ki na žalost ustvarjajo stranske učinke in ne rešujejo težave v korenu. Obstajajo številna naravna sredstva za lajšanje alergij, ki jih lahko poskusite najprej, na primer uporaba eteričnega olja kadilne bosvelije, evkaliptusovega olja in kvercetina.