prehranski izdelki

BLOG: Življenje brez glutena

28. 04. 2019 07.00

Uživanje živil brez glutena lahko pomeni vrnitev na zgodnejši način prehranjevanja, tako da naše telo genetsko, dedno, prebavno in metabolično bolje razume in deluje. Uživajte v prehrani, bogati z beljakovinami (piščančje in goveje meso, jajca, jagnjetina, puran, riba), zelenjavo, sadjem, oreški, semeni in če že uživate zrna, naj bodo to proso, rjavi riž, kvinoja in ajda.

Aplikacijo VešKajJeš si je že prvi dan naložilo več kot 20.000 ljudi

04. 04. 2019 14.44

Aplikacijo VešKajJeš, ki vam v barvah semaforja predstavi prehranski profil živila, si je na mobilni telefon že prvi dan naložilo več kot 20.000 uporabnikov. Razvijalci so navdušeni, prejeli so vrsto pohval, ljudje pa so jim posredovali tudi že preko 3.000 predlogov za dodajanje novih živil.

Nova aplikacija je lahko vaš pomočnik pri nakupovanju zdravih živil

03. 04. 2019 07.00

Zaživela je nova brezplačna mobilna aplikacija Veš, kaj ješ?! Potrošnik lahko že v trgovini z mobilnim telefonom poskenira črtno kodo živila, aplikacija pa mu v hipu prikaže ključne informacije o njegovi hranilni sestavi, pojasnjene v barvah prehranskega semaforja. Nižje vrednosti so obarvane zeleno, srednje oranžno, visoke pa rdeče.

BLOG: Zakaj potrebujemo vitamin B12?

31. 03. 2019 07.00

Vitamin B12 je potreben za številne vitalne biološke funkcije, vključno s proizvodnjo nadledvičnih hormonov, presnovo maščob, ogljikovih hidratov in folatov, tvorbo rdečih krvnih celic, absorpcijo železa, delovanje živčnega sistema, kognitivno zdravje in še veliko več.

Prepoved plastike za enkratno uporabo: pikniki bodo drugačni

27. 03. 2019 19.09

Plastični pribor, plastični krožniki in kozarci, plastične slamice, plastične vatirane palčke ... Predmetov za enkratno uporabo, ki so danes še del vsakdanjika, že čez nekaj let ne bomo več dobili na prodajnih policah. Evropski parlament je namreč podprl prepoved uporabe plastičnih izdelkov za enkratno uporabo.

BLOG: Kako okrepiti in izboljšati delovanje jeter?

18. 03. 2019 10.00

Brez jeter je nemogoče imeti pravilno delujoč metabolizem, zdravo cirkulacijo, uravnotežene hormone, čisto kri in dobro prebavo. Imate simptome, kot so napihnjenost, zaprtje, utrujenost in hormonsko neravnovesje? Potem je morda čas za čiščenje jeter.

BLOG: Hrana za možgane

09. 12. 2018 07.00

Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.

Bi morali uvesti davek na rdeče meso?

10. 11. 2018 09.24

Porabo rdečega mesa in predelanih mesnin bi morali zmanjšati na dve porciji na teden, so prepričani raziskovalci Univerze v Oxfordu. S tem bi se izognili številnim boleznim, poleg tega pa bi nekoliko tudi razbremenili okolje. Kot eden od načinov, kako ljudi prepričati, da ne posegajo toliko po teh živilih, raziskovalci predlagajo uvedbo davka na rdeče meso in predelane mesnine, ki bi se razlikoval od države do države.

BLOG: Najboljši vitamini za ženske

28. 10. 2018 07.00

Drage moje dame, kljub temu, da se zelo trudite ohranjati mladosten videz, pravo telesno težo in se zdravo prehranjujete, se lahko zgodi, da v telo ne vnašate zadostne količine vitaminov, ki so za vas, vaše zdravje, izgled in počutje, izjemnega pomena. Vas zanima, na vnos katerih bi morale biti še posebej pozorne?

BLOG: Najboljši vitamini za moške

14. 10. 2018 07.00

Velik odstotek moških, ki danes uživajo tisto tipično "zahodno prehrano", brez sadja in predvsem zelenjave, ne oskrbi telesa z določenimi nujno potrebnimi vitamini. Številne zdravstvene težave in slabo počutje pa so nato povezane s tem primanjkljajem.

BLOG: Tudi zelenjava je lahko zdravju škodljiva

16. 09. 2018 07.00

Razhudnike, kot so paradižnik, krompir, paprika, čili, feferoni, jajčevci, goji jagode in ašvaganda, zelo dobro poznamo in se z njimi redno prehranjujemo. Le redko pa se zavedamo njihove nevarnosti za zdravje. Da, tudi zelenjava je lahko zdravju škodljiva.

Pomarančni sok brez pomaranč? Evropski parlament nad 'prehranski apartheid'

13. 09. 2018 19.26

Če podjetje prodaja izdelek po vsej Evropski uniji, ta pa ima v različnih državah različno sestavo, ga ne sme označevati na videz povsem enako, saj lahko s tem zavaja potrošnike, pravijo Evropski poslanci.

Trump izpogajal koncesije: EU naj bi uvozila več ameriške soje

25. 07. 2018 07.49

Ameriški predsednik Donald Trump je z besedami, da si želi obojestransko koristne trgovine med ZDA in EU, v Beli hiši sprejel predsednika Evropske komisije Jeana-Clauda Junckerja. Čeprav so mnogi dvomili v to, sta voditelja dosegla sporazum. EU bo uvažala več ameriške soje in utekočinjenega plina.

BLOG: Kako na naraven način ublažiti sončne opekline?

08. 07. 2018 06.30

Že 15 minut izpostavljenosti soncu lahko povzroči opekline. Pri reševanju teh težav vam lahko pomagajo mnoga živila, ki jih imate v svoji kuhinji, na primer mleko, jogurt, jabolčni kis in lubenica. Kumare imajo hladilni učinek, probiotične bakterije vlažijo kožo, ovsena kaša lajša srbečico ...

BLOG: Prehranjevanje in zdrava kmečka pamet

10. 06. 2018 09.04

Sol ubija, moka in sladkor sta tiha ubijalca, zelenjava in sadje sta polna pesticidov, jajca so krivec za povišan holesterol, mlečni izdelki škodujejo zdravju, rdeče meso povzroča raka, ribe so polne težkih kovin, morski sadeži največji alergeni, ogljikovi hidrati, krompir in na splošno ves škrob redi ... Kaj nam potem sploh še ostane za jesti?

BLOG: Vključite beljakovine v vsak obrok, telo vam bo hvaležno

13. 05. 2018 07.00

Beljakovine najdemo v živilih živalskega izvora (meso, ribe, jajca, mleko in mlečni izdelki), lahko pa jih pridobimo tudi iz rastlinskih virov (stročnice, žita, oreščki, semena). Ker so vključene v skoraj vsako našo telesno funkcijo, je pomembno, da vsak dan uživamo živila z visoko vsebnostjo beljakovin. Poudarek naj bo na kakovosti.

BLOG: S hrano do zdravih zob

04. 02. 2018 06.30

Sladkor, citrusi, gazirane pijače, suho sadje ... ste kdaj pomislili, da lahko s prehrano vplivate na zdravje vaših zob? Morda si redno ščetkate zobe, jih izpirate z ustno vodico, uporabljate zobno nitko in obiščete svojega zobozdravnika dvakrat na leto, a na žalost to še vedno ni nujno zagotovilo, da so vaši zobje zdravi.

BLOG: To so dejavniki, ki negativno in pozitivno vplivajo na naš imunski sistem

21. 01. 2018 06.30

Imunski sistem nas varuje pred raznimi organizmi, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni. Zdrav imunski sistem prepozna, napade in uniči telesu tuje snovi ter se bori tudi proti lastnim telesnim celicam, ki se zaradi bolezni spreminjajo. Ameriški slamnik, ingver, probiotiki, vitamina C in D, cink in origano je le nekaj izdelkov, ki še dodatno spodbudijo delovanje imunskega sistema.

BLOG: Zdrava sladica ne obstaja, obstaja le zdrav odnos do sladic

07. 01. 2018 06.30

Ljudje bi morali spremeniti odnos do hrane in nanjo gledati kot na neke vrste blagoslov oz. nagrado. Ob vsakem grižljaju sladice bi morali uživati in ne imeti občutka krivde. Ne bi si smeli zasidrati globoko v podzavest, da nečesa ne smemo uživati. In kaj, ko pride trenutek, ko bi si radi privoščili nekaj sladkega? Namesto, da bi uživali, bomo pod stresom. Zakaj že? Ključ je v zmernosti.

Tamara Š. Kramer: "Ženskam pomagam do bolj srečnega in polnega življenja"

30. 11. 2017 06.30

Podjetnica in športna navdušenka. Njene izkušnje so jo navdihnile, da ženskam, ki se spopadajo s podobnimi težavami, ponudi temeljit program osebne preobrazbe nuMe.

Prehrana in življenjski slog za boj proti raku – Ne ignoriraj, podpiraj.

29. 11. 2017 07.13

Rak, bolezni srca in ožilja, diabetes, povišan krvni tlak, nenormalen holesterol, vse to so stanja, ki so bila še desetletja v preteklost neznana ali izjemno redka, danes pa ubijajo vsepovprek.

BLOG: Ali mleko in mlečni izdelki škodujejo našemu zdravju?

29. 10. 2017 06.30

Vse od otroštva nas spodbujajo, da pijemo mleko vsak dan in tako poskrbimo za močne in zdrave kosti. Zdaj pa vam jaz povem, da to pravzaprav ne prispeva k zdravju kosti. V mleku in mlečnih izdelkih je veliko škodljivih snovi, uživanje naj bi celo povečalo tveganja za nastanek nekaterih vrst raka. Pomembno je, kakšno mleko pijete in v kakšnem stanju je vaše črevesje.

BLOG: Zakaj je olivno olje tako zdravo?

15. 10. 2017 06.30

Uživanje olivnega olja je zelo priporočljivo, saj ima številne pozitivne učinke na naše zdravje. Če se le da, vedno izberite ekstra deviško olivno olje, ki se proizvaja s hladnim stiskanjem in brez uporabe kemikalij za prečiščevanje. Pri nakupu bodite pozorni na ceno, embalažo, način pridelave, način shranjevanja in rok trajanja izdelka.

Bomo slovenski potrošniki le dočakali proizvode takšne kvalitete, kot jo imajo Avstrijci? EU odločna: Ni prostora za drugorazredno hrano

13. 10. 2017 18.54

Potem, ko so ugotovitve o slabših proizvodih za vzhodno evropski trg dvignile ogromno prahu, bo zdaj ukrepala Evropska komisija. V EU, ki je enoten trg, ni prostora za drugorazredno hrano, sporočajo z vrha o kakovosti hrane. Slovenija, Češka, Madžarska in Slovaška bodo še posebej pohitele s testiranji.

BLOG: Kakšna je cena vašega zdravja in kakovosti vašega življenja?

01. 10. 2017 08.31

Tudi če ste časovno in finančno omejeni, lahko jeste zdravo. Kljub vsem izzivom je zdravo prehranjevanje lahko dostopno, vsaj večini. Ni vam treba biti ne bogat in ne upokojen, da bi lahko kvalitetno jedli in si sami pripravljali svoje obroke. Tukaj gre bolj za voljo in organizacijo oziroma optimizacijo časa.

BLOG: Je eko vredno svoje cene?

03. 09. 2017 07.09

Ekološko pridelani izdelki so v zadnjem času postali pravi hit. Dejstvo je, da je njihova cena v primerjavi s konvencionalnimi večja, saj so stroški naravnega načina pridelave ekoloških izdelkov veliko večji. Ne glede na višjo ceno, pa menim, da na dolgi rok z nakupovanjem in uživanjem ekološke hrane le profitirate. Kako?

V Švici bodo začeli prodajati hrano iz žuželk

15. 08. 2017 12.52

V Švici bodo od 21. avgusta na trgovskih policah na voljo prehranski izdelki iz žuželk. Gre za burger in kroglice, narejene iz črvov mokarjev, ki so bogati z beljakovinami. Švica je sicer prva evropska država, ki je dovolila prodajo hrane na osnovi žuželk, namenjene ljudem.

BLOG: Je sonce res naš sovražnik?

06. 08. 2017 06.30

Na vsakem koraku je moč zaslediti opozorila, da sonce povzroča kožnega raka. Svetujejo nam, naj se mu izogibamo in poskrbimo za primerno zaščito. Moje mnenje pa je, da si boste s popolnim izogibanjem soncu naredili le medvedjo uslugo. Priporočam vam vsakodnevno preživljanje časa na soncu.

BLOG: Resnice in zmote o hujšanju

11. 06. 2017 06.30

Kolikokrat ste že poskušali uvesti spremembe v vaš način prehranjevanja? Ste bili uspešni pri odpravljanju odvečnih kilogramov? So se na koncu kilogrami že spet vrnili? Niste mogli zdržati tolikšnega stradanja in odrekanja hrani? Naj vas vsaj malo potolažim – niste edini!

BLOG: Vse, česar niste vedeli o vitaminih

28. 05. 2017 07.41

Vitamini so organske snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa. Prispevajo k ohranjanju zdravih celic, močnemu imunskemu sistemu, uravnavajo mnoge metabolične procese v telesu ... Vitamin D, na primer, dobimo z uživanjem jajc, mlečnih izdelkov, ribjega olja, sardin, lososa in nekaterih gob, večino pa ga dobimo z izpostavljanjem soncu. Torej ne pozabite na sončenje.