preprečevanje okužbe

Začenja se cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno

14. 10. 2022 10.17

V ponedeljek se začenja cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno. Cepite se lahko pri izbranih osebnih zdravnikih, drugih zdravnikih, odrasli pa se lahko cepijo tudi na območnih enotah NIJZ, kjer pa je potrebna predhodna najava.

Po Evropi se širi novi val covida-19

12. 10. 2022 18.50

Zdi se, da se v Evropi širi nov val primerov covida-19, pravita Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Podatki Združenih narodov namreč kažejo, da so se okužbe v roku enega tedna dvignile za kar osem odstotkov. "Na žalost opažamo, da se kazalniki v Evropi spet dvigujejo, kar kaže na to, da se je začel novi val okužb," so sporočili iz WHO.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'

09. 10. 2022 07.00

Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Epidemija ptičje gripe: v letu dni v Evropi zaklali kar 47,5 milijona ptičev

03. 10. 2022 14.36

Trenutna epidemija ptičje gripe je prinesla največje število okužb doslej. Po Evropi so namreč potrdili 2457 izbruhov pri perutnini, pri čemer so morali na kmetijah zaklati kar 47,5 milijona ptičev. Še 187 izbruhov so potrdili pri pticah v ujetništvu, 3573 primerov visoko patogene aviarne influence pa so zabeležili pri divjih pticah.

Omejevanje rojstev na Grenlandiji: več tisoč žensk prejelo prisilno kontracepcijo

02. 10. 2022 13.43

Na Danskem in Grenlandiji se bo začela preiskava glede zgodovinskih praks uravnavanja rojstev, ki so jih danski zdravniki več let izvajali na Inuitih na Grenlandiji. V šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja so namreč več tisočim dekletom vstavili maternični vložek. Gre za pripomoček, ki ga vstavijo v maternico, da bi preprečili nosečnost. Mnoge ženske so poročale o hudih bolečinah in zapletih, nekaterim so po več letih morali odstraniti celo maternico, številne niso mogle imeti otrok. Nekatere so šele pri naslednjih zdravniških pregledih ugotovile, da imajo vstavljen vložek.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?

28. 08. 2022 10.40

Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

NIJZ pripravil smernice za jesen: v šolah brez mask, samotestiranje na domu

18. 08. 2022 17.13

Vodja posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa Mario Fafangel, člana skupine Tatjana Lejko Zupanc in Alojz Ihan ter državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Tadej Ostrc so na novinarski konferenci spregovorili o pripravah na omejevanje okužb v jesensko-zimski sezoni. V posvetovalni skupini so v ta namen pripravili strokovna priporočila, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti intenzivnih postelj.

V sredo potrdili 1233 novih okužb s koronavirusom

18. 08. 2022 12.04

Ob 868 PCR-testih in 6021 hitrih antigenskih testih so v sredo potrdili 1233 okužb s koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 77 bolnikov, na intenzivni negi pa 11. Umrl ni noben bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili priporočila za preprečevanje prenosa in širjenja okužb z novim koronavirusom na prireditvah in dogodkih. V priporočilih, ki so razdeljena na dva scenarija, med drugim svetujejo vzdrževanje medosebne razdalje, razkuževanje ali umivanje rok in nošnjo zaščitnih mask.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože

14. 08. 2022 07.00

Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

Počkarjeva: Glavni cilj samotestiranja je, da šole in vrtci ostanejo odprti

09. 08. 2022 16.20

Delovna skupina za področje vzgoje in izobraževanja pri NIJZ se strinja s predlogoma prezračevanja šolskih prostorov ter prostovoljnega samotestiranja v vzgoji in izobraževanju kot bistvenim ukrepom, je dejala predsednica društva ravnateljev in zveze srednjih šol Nives Počkar. Glavni cilj je, da šole in vrtci ostanejo odprti, je dodala.

Ni želel v izolacijo: Okužil je tasta, ki je umrl, zdaj ga preiskuje policija

03. 08. 2022 09.37

Občinsko državno pravobranilstvo v hrvaški Virovitici je sporočilo, da preiskuje 42-letnika, za katerega sumijo, da je s koronavirusom okužil svojega tasta, ker ni upošteval ukrepov samoizolacije. Tast je po hospitalizaciji umrl v bolnišnici v Osijeku, zetu pa zdaj grozi zapor, ker ga DORH bremeni suma storitve kaznivega dejanja zoper zdravje ljudi.

V Sloveniji doslej potrdili 35 primerov okužbe z virusom opičjih koz

29. 07. 2022 12.33

V Sloveniji so doslej potrdili 35 primerov okužbe z virusom opičjih koz. Dobra tretjina primerov je bila vnesena iz tujine – iz Španije, Italije ter Bosne in Hercegovine. Dobra tretjina posameznikov se je okužila v Sloveniji, za ostale pa kraja okužbe niso mogli opredeliti, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

V ponedeljek potrdili skoraj 3000 novih okužb

26. 07. 2022 11.09

2939 novih okužb ob 9543 opravljenih PCR- in hitrih antigenskih testih. To je ponedeljkova statistika novega koronavirusa v Sloveniji. Po ocenah NIJZ imamo v državi trenutno 22.548 aktivnih okužb. Lekarniška zbornica Slovenije ob tem opozarja, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarno.

Stroka objavila nova priporočila za obvladovanje širjenja okužb

22. 07. 2022 11.26

Posvetovalna skupina predlaga obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu, vsem pa jih priporoča v zaprtih javnih prostorih. Sploh prvič so tudi opredelili, katere maske so primerne. Ranljivim in starejšim od 60 let priporočajo delo na domu, hkrati pa znova pozivajo k cepljenju. Nova priporočila ne posegajo pomembno v vsakdanje življenje posameznikov, z njihovim izvajanjem pa lahko vsak zaščiti svoje zdravje in zdravje bližnjih, izpostavljajo na NIJZ.

NIJZ v času epidemije klicni center najel brez javnega naročila

18. 07. 2022 20.25

Policija preiskuje dvomilijonski posel Nacionalnega inštituta za javno zdravje z mladim brežiškim podjetjem City Connect. Po neuradnih informacijah naj bi že zaslišali nekdanjega direktorja NIJZ Milana Kreka in zdajšnjega vršilca dolžnosti Branka Gabrovca. NIJZ je namreč zunanji klicni center za iskanje visokorizičnih stikov najel brez javnega naročila. Da je inštitut kršil postopke, sta sicer že ugotovili Komisija za preprečevanje korupcije in Državna revizijska komisija, ki je zaradi suma prekrška na ljubljansko okrajno sodišče vložila tudi obdolžilni predlog.

Na Hrvaškem z antraksom okuženi govedina in šest ljudi

18. 07. 2022 15.07

Na hrvaškem veterinarskem inštitutu so v soboto potrdili sum, da sta dve poginuli živali okuženi z vraničnim prisadom oz. antraksom, so sporočili s hrvaškega ministrstva za kmetijstvo. Zaradi suma okužbe z antraksom so v splošno bolnišnico v Sisku doslej sprejeli šest ljudi, med njimi dva otroka. Vsi so imeli blažjo obliko bolezni.

Na Japonskem rekordno dnevno število okužb s koronavirusom

16. 07. 2022 16.21

Dnevno število okuženih s koronavirusom na Japonskem je z več kot 110.000 novimi primeri doseglo rekord, poroča japonski časnik Japan Times. Država se spopada s sedmim valom covida-19, ki ga povzroča podrazličica omikron BA.5. Samo v Tokiu so zabeležili 18.919 novih okužb s koronavirusom. Na Kitajskem so medtem zabeležili največ primerov okužb s koronavirusom od maja, ta konec tedna pa za milijone ljudi velja zapora življenja, saj oblasti vztrajajo pri strogi politiki preprečevanja okužb. V državi so tokrat potrdili 450 novih okužb, dan prej pa 432.

ECDC priporoča drugi poživitveni odmerek

11. 07. 2022 13.37

ECDC in EMA sta zaradi ponovnega povečanja števila okužb s covidom-19 objavila posodobljena priporočila za cepljenje. Med drugim priporočata drugi poživitveni odmerek cepiva za vse ranljive skupine in za osebe, starejše od 60 let.

WHO v Evropi zaradi opičjih koz poziva k nujnemu ukrepanju

01. 07. 2022 18.04

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pozvala k nujnemu ukrepanju za preprečevanje širjenja opičjih koz v Evropi. Po ugotovitvah WHO se je število primerov okužb z virusom opičjih koz v evropski regiji namreč v zadnjih dveh tednih potrojilo, so sporočili iz organizacije. V 50 državah, kjer bolezen ni endemična, so odkrili več kot 5000 primerov bolezni.

Severna Koreja poroča o epidemiji neznane črevesne bolezni

20. 06. 2022 11.27

Medtem ko se Severna Koreja še naprej bori proti covidu-19 ali temu, kar je poimenovala "primeri vročine", državni mediji zdaj poročajo o "akutni črevesni epidemiji". Državne oblasti so napotile medicinsko ekipo in epidemiološke preiskovalce v provinco Južni Hwanghae, približno 120 kilometrov južno od glavnega mesta Pjongjang, ki se bori z izbruhom črevesne bolezni. Vsaj 800 družin, ki so se okužile, je prejelo pomoč.

V Sloveniji potrdili šest okužb z virusom opičjih koz

06. 06. 2022 11.17

Nacionalni inštitut za javno zdravje je do zdaj prejel šest prijav potrjenih okužb z virusom opičjih koz z blažjim potekom bolezni. Tveganje za okužbo za splošno prebivalstvo je sicer nizko.

V Sloveniji doslej potrdili tri okužbe z virusom opičjih koz

02. 06. 2022 11.33

Nacionalni inštitut za javno zdravje je prejel tri prijave potrjenih okužb z virusom opičjih koz. Ob tem so zapisali, da je epidemiološka poizvedba v teku.

Kljub sprostitvam ukrepov maske v nekaterih bolnišnicah ostajajo obvezne

01. 06. 2022 16.06

Večina bolnišnic po vladni sprostitvi zadnjih epidemičnih ukrepov še vedno ohranja nekatere zaščitne ukrepe, predvsem uporabo zaščitnih mask. Prav tako večinoma še vedno veljajo strožji režimi za obiskovalce. V UKC Ljubljana maske ostajajo obvezne, v UKC Maribor pa priporočljive.

V nedeljo 60 okužb, prenehali veljati še zadnji ukrepi

30. 05. 2022 12.49

Vlada je odločila, da prenehajo veljati še zadnji ukrepi za preprečevanje okužb s Sars-cov-2. Maske tako tudi v zdravstvenih ustanovah ne bodo več obvezne. V nedeljo so sicer ob 384 PCR-testih in 1350 hitrih antigenskih testih v Sloveniji potrdili 60 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je trenutno zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 36 bolnikov, na intenzivni negi pa dva. V petek, soboto in nedeljo so umrli trije covidni bolniki.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'

28. 05. 2022 06.00

Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Kako postopati, če se zaradi okužbe z opičjimi kozami zdravimo doma?

26. 05. 2022 17.06

Na NIJZ so pripravili navodila za okužene z virusom opičjih koz, ki se zdravijo v domači oskrbi. Ti naj ostanejo doma, omejijo stike z domačimi iz istega gospodinjstva in naj ne sprejemajo obiskov ter upoštevajo priporočila za preprečevanje širjenja bolezni v obdobju, ki ga določi zdravnik. Čas zdravljenja običajno traja, dokler ne odpadejo kraste. V primeru poslabšanja bolezni svetujejo, da se bolnik po telefonu posvetuje z družinskim zdravnikom ali dežurno ambulanto. Navodila so pripravili tudi za tesne stike okuženih.

Po svetu že več kot 200 primerov opičjih koz, v Sloveniji dva primera

26. 05. 2022 08.34

Število potrjenih primerov opičjih koz po svetu je po zadnjih podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) v sredo doseglo 219, in sicer zunaj enajstih afriških držav, kjer je bolezen endemična. Skupno število primerov se je tako od 20. maja povečalo za petkrat. V Sloveniji imamo zaenkrat dva potrjena primera.

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'

25. 05. 2022 07.11

Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.