preprečevanje okužbe

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

V Avstriji prvi sum na opičje koze, Belgija odredila obvezno karanteno

22. 05. 2022 12.43

V Avstriji na Dunaju je bil ponoči zaradi suma na bolezen opičjih koz hospitaliziran 35-letnik. Dokončna diagnoza naj bi bila po napovedih znana najkasneje v ponedeljek zjutraj, a moški kaže tipične simptome, kot so vročina in gnojni mehurčki po obrazu. Belgija pa je kot prva država na svetu uvedla obvezno 21-dnevno karanteno v primeru potrjene okužbe z opičjimi kozami. V državi so sicer doslej potrdili štiri primere te bolezni. Primeri opičjih koz so bili do zdaj potrjeni v 14 državah, v katerih ta bolezen ni endemična. O sumu na bolezen po novem poročajo tudi s Kanarskih otokov in iz Grčije, prve okužbe pa so medtem potrdili tudi v Švici in Izraelu.

BLOG: Kaj je avtofagija?

22. 05. 2022 07.00

Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena

21. 05. 2022 11.03

Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.

Primere opičjih koz potrdili tudi v Avstraliji, na Švedskem, v Franciji in Nemčiji

20. 05. 2022 14.28

Avstralske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z virusom opičjih koz, preiskujejo pa še en primer verjetne okužbe. Oba moška sta se nedavno vrnila s potovanja po Evropi. V četrtek se je vse daljšemu seznamu držav s potrjeno okužbo pridružila še Švedska. O prvih primerih opičjih koz poročajo tudi iz Francije in Nemčije. Na NIJZ pojasnjujejo, da primera opičjih koz v Sloveniji še niso zaznali.

Vzrok za skrivnostni hepatitis je adenovirus?

30. 04. 2022 11.19

Ameriške zdravstvene oblasti menijo, da bi bil lahko adenovirus vzrok za primere novega akutnega hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih. Analiza primerov okužb s hepatitisom pri skupini otrok v ameriški zvezni državi Alabama je namreč pokazala, da so bili pozitivni na skupni patogen adenovirus tipa 41.

Na Kitajskem narašča število smrtnih žrtev zaradi covida

24. 04. 2022 13.52

Na Kitajskem število smrtnih žrtev zaradi covida, kljub strogim ukrepom za omejitev širjenja okužb z novim koronavirusom, še naprej narašča. Iz Šanghaja poročajo, da je umrlo še 39 covidnih bolnikov. Število okužb narašča tudi v prestolnici Peking.

V Sloveniji še brez primera neznanega hepatitisa

20. 04. 2022 16.43

V Sloveniji doslej še nismo potrdili hepatitisa neznanega izvora, slovenski pediatri in infektologi pa so obveščeni o pojavu več primerov po svetu, je pojasnila infektologinja Mojca Matičič. V Evropi so doslej potrdili več kot 80 primerov hepatitisa, devet pa tudi v Združenih državah Amerike. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od desetih let, simptomi pa so zlatenica, driska, bruhanje in bolečine v trebuhu.

Širjenje neznanega hepatitisa, ki prizadene otroke

19. 04. 2022 18.29

Primere hepatitisa neznanega izvora so doslej zabeležili v še štirih evropskih državah in ZDA, je sporočil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pred tem je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) prejšnji teden sporočila, da spremlja 84 primerov akutnega hepatitisa, prve so 5. aprila potrdili v Veliki Britaniji. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od 10 let. V posameznih primerih so nekateri potrebovali celo presaditev jeter.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

V Evropi sum na salmonelo v čokoladnih izdelkih za otroke, odpoklic izdelkov tudi pri nas

06. 04. 2022 14.24

Evropska agencija za varnost hrane ter Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni preiskujeta primere salmonele v nekaterih serijah čokoladnih izdelkov Kinder. Doslej je bilo potrjenih 105 primerov, še 29 je sumov na salmonelo, večinoma pri otrocih, mlajših od 10 let. Določeni izdelki so odpoklicani tudi pri nas. V primeru, da boste izdelek vrnili, vam je trgovec dolžan vrniti kupnino, so spomnili na Zvezi potrošnikov Slovenije.

V Nemčiji konec ukrepov, na Kitajskem odkrili novo mutacijo koronavirusa

03. 04. 2022 12.06

Po dvotedenskem prehodnem obdobju je v Nemčiji odpravljena velika večina ukrepov, ki so bili v zadnjih dveh letih namenjeni zajezitvi pandemije covida-19. Odpravo omejitev predvideva zvezna zakonodaja, ki jo je pred dvema tednoma sprejel nemški parlament, na ravni zveznih dežel pa je nekatere od njih še mogoče podaljšati. Kitajska medtem poroča o več kot 13.000 novih okužbah s koronavirusom, kar je največ od vrha prvega pandemičnega vala pred več kot dvema letoma. Zdravstveni delavci so na območju Šanghaja odkrili morebiten nov podtip različice omikron, ki ga še ni v kitajskih ali mednarodnih bazah podatkov.

Če boste zboleli po 20. aprilu, ne boste smeli na volišče: 'Zakon ne omogoča izjem'

29. 03. 2022 13.29

Državna volilna komisija je sporočila, da tisti, ki bodo zboleli po 20. aprilu (bodisi za covidom-19 bodisi za kakšno drugo boleznijo), ne bodo smeli na volišče. "Zakon o volitvah v državni zbor določa, da morajo volivke in volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo zglasiti na volišču, to sporočiti okrajni volilni komisiji najpozneje tri dni pred dnem glasovanja," pojasnjujejo in dodajajo, da zakon "žal ne omogoča izjem". Volivkam in volivcem priporočajo, naj se, če imajo to možnost, udeležijo predčasnih volitev.

Volivci v izolaciji bodo lahko glasovali na domu

24. 03. 2022 16.19

Državna volilna komisija je odločila, da bodo imeli volivke in volivci, ki bodo na dan parlamentarnih volitev v izolaciji zaradi okužbe z novim koronavirusom, poleg glasovanja po pošti tudi možnost glasovanja na domu. Najkasneje do 20. aprila bodo morali okrajni volilni komisiji oddati vlogo, ob tem pa priložiti tudi ustrezno potrdilo o izolaciji.

V nedeljo 1076 okužb. Novi omejitveni ukrepi niso predvideni, kateri so še v veljavi?

21. 03. 2022 09.45

V nedeljo so v Sloveniji potrdili 1076 okužb z novim koronavirusom, kar je več kot prejšnjo nedeljo, ko je bilo potrjenih 931 primerov okužb. Kljub temu novi zajezitveni ukrepi niso predvideni, saj je za njihovo uveljavitev bolj pomembno število hospitaliziranih, ki pa po besedah vodje posvetovalne skupine ostaja nizko. Nekaj ukrepov je sicer še vedno v veljavi, med drugim uporaba zaščitne maske na javnih krajih in higienski ukrepi.

Omejitev števila obiskovalcev kulturnih prireditev v presoji organizatorjev

23. 02. 2022 18.18

Po odpravi večine epidemičnih ukrepov je ostalo nekaj nejasnosti glede ukrepov na kulturnih prireditvah, kjer je vlada odpravila vse ukrepe, razen nošnje zaščitnih mask in razkuževanja rok, NIJZ pa še vedno svetuje prilagajanje števila udeležencev. Po navedbah ministrstva za kulturo je v rokah izvajalcev, koliko bodo upoštevali priporočila NIJZ.

V ponedeljek zabeležili 8881 manj aktivno okuženih z novim koronavirusom

22. 02. 2022 09.37

Pristojni so v ponedeljek opravili 2326 PCR-testov in 20.627 hitrih antigenskih testov ter na ta način potrdili 2265 dnevnih okužb na novi koronavirus. Nacionalni inštitut za javno zdravje ob tem ocenjuje, da je v Sloveniji 70.781 aktivnih okužb, kar je 8881 manj kot dan prej, ko so število aktivnih okužb ocenili na 79.662.

Skoraj v celoti se vračamo v življenje, kot smo ga poznali pred covidom

21. 02. 2022 06.01

Pogoja PCT, ki je ljudem krojil življenje tako rekoč povsod, ni več. Ljudje imajo ponovno prost dostop v specializirane trgovine, omejitev ni več v turizmu, gostinstvu in drugih storitvenih dejavnostih: pri frizerjih, kozmetičarjih, avtopralnicah. Pogoja preboleli, cepljeni, testirani ni treba več dokazovati v gostinskih lokalih, kjer ni omejitev glede delovnega časa, odpirajo se nočni klubi. Pogoj PCT ostaja samo še v zdravstvu, socialnem varstvu in zaporih. V šolah je odpravljeno samotestiranje, obvezne pa ostajajo maske. Te so še naprej obvezne tudi pri gibanju v zaprtih javnih prostorih.

Kateri ukrepi od ponedeljka ostajajo v veljavi?

20. 02. 2022 11.11

Večina ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa od ponedeljka več ne bo veljala, nekateri pa vseeno ostajajo. Tako bo še vedno treba izpolnjevati PCT-pogoj zaposlenim in obiskovalcem zdravstvenih ustanov, socialno-varstvenih zavodov ter zaporov. Ostaja tudi razkuževanje rok ob vstopu v zaprt javni prostor, prav tako bo v zaprtih javnih prostorih, v javnem prometu in kabinskih žičnicah obvezna zaščitna maska.

Skupina strokovnjakov v Avstriji bo preučila ukrep obveznega cepljenja

17. 02. 2022 17.47

V Avstriji so vzpostavili strokovno skupino, ki jo je vlada ustanovila za oceno uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19. Štiričlanska skupina strokovnjakov na področju medicine in prava bo preučila, ali bo lahko policija pri prebivalcih preverjala potrdila o cepljenju. Zato bodo morali tudi preveriti, ali se je učinkovitost cepiv v tem času spremenila in ali obstajajo kakšni drugi razlogi za opustitev obveznosti cepljenja.

10 dni po okužbi NIJZ ozdravelim v pismu: ne zapuščajte doma in omejite stike

15. 02. 2022 11.44

Bralko, ki je bila konec januarja pozitivna na koronavirus, je teden dni pozneje v nabiralniku presenetilo pismo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V njem ji pristojni na sedmih straneh podajajo navodila, kako ravnati v primeru okužbe. Ko je bilo pismo dostavljeno, je bila na testu že negativna. Nekaj dni pozneje je enaka pošta čakala njenega šestletnega sina. Od okužbe je minilo deset dni. Z NIJZ so nam sporočili, da so doslej poslali že 316.862 takšnih pisem, nabralo se je za 780 tisoč evrov stroškov.

V nedeljo potrdili 3601 novo okužbo z novim koronavirusom

14. 02. 2022 09.31

Pristojni so v nedeljo opravili 1062 PCR-testov in 48.983 hitrih antigenskih testov ter potrdili 3601 novo okužbo s covidom-19. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je trenutno v Sloveniji 140.334 aktivnih primerov okužb, 4938 manj kot dan prej. V bolnišnicah je medtem zaradi covida hospitaliziranih 564 bolnikov, s covidom pa 395 bolnikov. V SD so medtem na vlado naslovili pobudo za ukinitev PCT pogoja v večini dejavnosti.

Prireditelji iger: Tveganje za okužbo je manjše kot kjer koli drugje na svetu

08. 02. 2022 10.59

Število okužb z novim koronavirusom na olimpijskih igrah v Pekingu še naprej vztrajno pada. Prireditelji iger so zato strogi koncept za preprečevanje širjenja okužb ocenili za zelo uspešnega. "Možnost, da bi se kdo okužil s koronavirusom, je manjša kot kjer koli drugje na svetu," je ocenil vodja medicinske komisije Moka, Brian McCloskey.

S koronavirusom okužen tudi olimpijski prvak v skiatlonu, število okužb v Pekingu raste

03. 02. 2022 12.05

Norvežan Simen Krüger, ki je pred štirimi leti v Pjongčangu osvojil naslov olimpijskega prvaka v skiatlonu, je bil pozitiven na okužbo z novim koronavirusom, sporočilo norveške smučarske zveze povzema francoska tiskovna agencija AFP. Krüger v nedeljo ne bo mogel braniti zlata v skiatlonu.

Kim Jong Un v novem filmu o 'dosežkih' preteklega leta med drugim jezdi konja

01. 02. 2022 20.31

V Severni Koreji so na državni televiziji predvajali dokumentarni film, v katerem so opisani dosežki vodje Kim Jong Una iz preteklega leta. V 110-minutnem filmu z naslovom Veliko leto zmage, 2021, je med drugim prikazan razvoj raket in njegovo prizadevanje v boju s pandemijo. Ne manjka pa tudi bolj dramatičnih prizorov, kjer na primer šepa med hojo po stopnicah ali pa ob sončnem zahodu na plaži jezdi konja.

Na Danskem so se poslovili od omejitev zaradi koronavirusa

01. 02. 2022 16.54

Danska je postala prva država v Evropi, ki je odpravila skoraj vse omejitve, ki so jih sprejeli za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Število okuženih se sicer še naprej povečuje, a se te to ne odraža v bolnišnicah, zato so se danske oblasti odločile za odpravo ukrepov. Prvi mož Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus pa je danes opozoril, da je še prehitro, da bi države bodisi razglasile zmago nad novim koronavirusom bodisi opustile prizadevanja za zaustavitev njegovega širjenja.

Odslej za potrditev okužbe dovolj hitri test

31. 01. 2022 09.54

Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v nedeljo opravili 11.067 PCR-testov in pri tem potrdili 8575 okužb z novim koronavirusom. Število hospitaliziranih bolnikov se je rahlo povečalo, a ostaja stabilno. Zdravstveni minister Janez Poklukar je predstavil nov protokol testiranja, ki bo v veljavo stopil s 1. februarjem. Za potrditev okužbe bo zadostoval že pozitiven hitri antigenski test, ki pa bo moral biti opravljen na eni od vstopnih točk. Na PCR-testiranje bo lahko bolnika naročil le zdravnik, in sicer predvsem kronične bolnike, nosečnice in ljudi z oslabljenim imunskim sistemom.

Na zemljevidu ECDC največ temno rdeče doslej

27. 01. 2022 13.32

Evropa je povsem v primežu omikrona. Na novem tedenskem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni, na katerem z različnimi barvami prikazujejo širjenje okužb, je tako skoraj v celoti obarvana temnordeče, izjema so le trije rdeči "otoki" na Poljskem in v Romuniji. Slovenija je z barvo, ki označuje najslabšo epidemiološko sliko, obarvana že štiri mesece. Prihodnji teden se bodo merila za pripravo zemljevida spremenila.

Mesec dni po odkritju ptičje gripe na kmetiji v Slovenski Bistrici odpravili ukrepe

27. 01. 2022 10.47

Mesec dni po odkritju virusa ptičje gripe pri domači perutnini v Slovenski Bistrici so odpravili vse ukrepe, ki so veljali v krogu 10 kilometrov od okužene kmetije. Na kmetiji so poleg kokoši imeli še race in gosi, vse te živali pa so bile po pojasnilih pristojnih neškodljivo odstranjene. Še vedno pa ostajajo v veljavi ukrepi, ki so jih sprejeli zaradi pojava bolezni med prostoživečimi pticami in ki veljajo za celotno Slovenijo. Ob najmanjšem sumu na bolezen je treba nemudoma obvestiti veterinarja.

Potrdili 12.772 okužb, v UKC Ljubljana zaradi covida odsotnih skoraj 600 zaposlenih

25. 01. 2022 09.41

V Sloveniji so potrdili novih 12.772 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 16928 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 75,4 odstotka. Čeprav je porast okužb velik, temu k sreči ne sledi število hospitaliziranih na intenzivni negi. Vendar pa z UKC Ljubljana sporočajo, da je situacija vseeno precej resna. Zaradi okužb in karanten je pri njih namreč odsotnih skoraj 600 zaposlenih, prav tako prihaja do številni vdorov okužbe na oddelke.