preprečevanje okužbe

Do zdaj na onkološkem inštitutu nobena operacija odpovedana, vzpostavili bodo triažo
25. 01. 2022 10.41
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, so na inštitutu opozorili, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Zaenkrat še niso odpovedali nobene operacije, kot pojasnjujejo, pa bodo odslej vsakega bolnika podrobno triažirali. Kot je izpostavila generalna direktorica, se soočajo tudi s pomanjkanjem kadra.

Pfizer in BioNTech začela s klinično študijo cepiva proti različici omikron
25. 01. 2022 13.00
Farmacevtska giganta Pfizer in BioNTech sta začela s klinično študijo, v kateri bosta ocenjevala varnost in učinkovitost cepiva, ki je usmerjeno proti novi covidni različici omikron. Generalni direktor Pfizerja Albert Bourla je že v začetku leta napovedal, da bo podjetje do marca pripravilo cepivo, ki bo usmerjeno proti omikronu, a bo hkrati ščitilo tudi proti drugim različicam covida-19. V študiji bo sodelovalo do 1420 oseb.

Potrdili 9945 novih okužb, več kot 100.000 aktivno okuženih
22. 01. 2022 09.44
Pristojni so v petek ob 14.650 PCR-testih potrdili 9945 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 67,9 odstotka. V državi je trenutno aktivnih 101.960 primerov okužbe. Poleg cepljenja, ki je še vedno najučinkovitejši ukrep za preprečevanje oz. zmanjšanje tveganja za hujši potek covida-19 in posledično hospitalizacijo, pa je v Sloveniji trenutno na voljo pet zdravil, ki zmanjšajo tveganje za hujši potek bolezni, je objavilo ministrstvo za zdravje.

Če ne bo sprememb glede pojavnosti ptičje gripe, kmalu delna sprostitev ukrepov
22. 01. 2022 08.22
Ukrepi, ki so jih pristojni uvedli, potem ko so 27. decembra lani potrdili vdor ptičje gripe v rejo domače perutnine, bodo, če se stanje ne spremeni, prenehali veljati v sredo, 26. januarja, so pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Ukrepi, ki se nanašajo na vso Slovenijo, medtem ostajajo v veljavi.

Na Kiribatih, državi brez covida, pristalo letalo s 36 okuženimi
21. 01. 2022 18.16
Otoška država Kiribati v času pandemije še ni potrdila primera okužbe s covidom-19. Po desetih mesecih zaprtja so zopet odprli meje in v začetku januarja je v državo priletelo letalo turistov. A sedaj se je izkazalo, da sta bili na koronavirus pozitivni kar dve tretjini potnikov. Zaradi širjenja virusa znotraj države je vlada sporočila, da s ponedeljkom uvedejo štiridnevno zaprtje.

Na zemljevidu ECDC ostaja skoraj vsa Evropa temnordeča
20. 01. 2022 15.43
Na danes posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) ostaja skoraj vsa Evropa obarvana temnordeče, tudi Slovenija. Z rdečo barvo, kar pomeni nekoliko boljše epidemiološke razmere, so obarvani samo še deli Romunije, Poljske in Madžarske.

Nizozemci lahko grejo k dekletu v Rdečo četrt, ne smejo pa v muzej
19. 01. 2022 20.22
Vladne omejitve so razjezile kulturne delavce na Nizozemskem. Ne zdi se jim namreč pošteno, da morajo njihovi prostori ostati zaprti, medtem ko je vlada odpravila omejitve za trgovine in t. i. kontaktne poklice, kamor sodijo brivci, kozmetični saloni ter celo ponujanje spolnih uslug. Muzeji in koncertne dvorane so se tako v znak protesta zaradi vladnih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa začasno spremenili v kozmetične salone in telovadnice.

Podjetja se trenutnim razmeram prilagajajo
19. 01. 2022 12.33
V podjetjih pozdravljajo spremembe pravil karantene, ki so začele veljati, saj bo ob zaostreni epidemiološki sliki z njimi lažje omogočati nemoten proces dela. Okužbe s covidom-19, karantene in uveljavljanje višje sile se sicer vrstijo, a so razmere, ki se jim sproti prilagajajo, za zdaj večinoma še obvladljive.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake
18. 01. 2022 12.52
Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Slovenci izčrpani zaradi pandemije, motivacija za samozaščitno vedenje pada
14. 01. 2022 15.01
Raziskovalci pri NIJZ so s pomočjo spletne ankete zbrali podatke, ki podajajo ključne informacije o izčrpanosti odraslih prebivalcev Slovenije zaradi soočanja s koronakrizo. Posledica pandemske izčrpanosti je pomanjkanje motivacije za upoštevanje priporočenih samozaščitnih vedenj, ki se pojavi postopoma in na katero vplivajo posameznikova čustva, izkušnje in stališča. Vpliva tudi na samo uspešnost ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom, so ugotovili. 26,7 % vprašanih se ne namerava cepiti proti covidu-19, le 22,5 % oseb na dan uporabi dve maski ali več.

V UKC Ljubljana odsotnih 297 zaposlenih, na intenzivni negi oseba z omikronom
11. 01. 2022 13.11
Zaradi širjenja okužb z novim koronavirusom je odsotnih tudi vse več zaposlenih v UKC Ljubljana, beležijo. Kot so pojasnili v kliničnem centru, je namreč bolniško odsotnih 165 zaposlenih, zaradi visoko rizičnega stika z okuženo osebo pa jih je v karanteni še 132. Ob tem beležijo tudi dvig hospitalizacij, zaradi česar bi se težave lahko pojavile tudi pri zagotavljanju osebja. V ljubljanskem UKC je sicer skupaj zaposlenih 8498 oseb.

Zakaj je bil lanski referendum za več kot 25 odstotkov dražji od tistega iz leta 2018?
11. 01. 2022 08.49
Z Državne volilne komisije (DVK) so sporočili, da je Slovenija za izvedbo referenduma o Zakonu o vodah, ki je bil julija lani, porabila 4.204.713 davkoplačevalskih evrov. To je dobrih 850 tisoč evrov oziroma kar debelih 25 odstotkov več, kot smo porabili sredstev za izvedbo referenduma o drugem tiru, ki je bil maja 2018.

V EU doslej cepljenih 80 odstotkov odraslih, Slovenija šesta najslabša
07. 01. 2022 14.57
V EU so doslej cepili 80 odstotkov odraslih, kažejo najnovejši podatki Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pri tem po podatkih italijanskih oblasti v državi še ni cepljenih 2,1 milijona starejših od 50 let. V Franciji, kjer je proti covidu cepljenih okoli 90 odstotkov odraslih, pa predsednik Macron ne odstopa od svojih izjav, s katerimi je razburil nasprotnike obveznega cepljenja. V Nemčiji medtem zaostrujejo ukrepe, a skrajšujejo karanteno.

V Italiji le še pogoj PC, v Avstriji na prostem FFP2 maske in krajša karatena
06. 01. 2022 11.35
Za osebe, ki se odpravljajo v Veliko Britanijo, bodo od petka veljala manj stroga pravila. Polno cepljenim ter osebam, mlajšim od 18 let, ob prihodu ne bo treba več predložiti negativnega testa na covid-19. Prav tako se tem potnikom ob prihodu na Otok ne bo več treba samoizolirati ter opraviti PCR-test na drugi dan prihoda. Italijanska vlada je medtem v sredo zvečer poleg obveznega cepljenja za starejše od 50 let in predvideva denarne kazni do 1500 evrov za tiste, ki tega ne bodo spoštovali, sprejela še dodatne protikoronske ukrepe. V Avstriji bodo zaščitne maske FFP2 na prostem obvezne, če ni dvometrske osebne razdalje, karatena pa se bo skrajšala na pet dni. Na zemljevidu ECDC večina Evrope ostaja rdeča ali temno rdeča.

Na zemljevidu ECDC večina Evrope ostaja rdeča ali temnordeča
06. 01. 2022 17.51
Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) skorajda celotna Evropa ostaja obarvana rdeče ali temnordeče. V tej kategoriji je še vedno tudi Slovenija. Epidemiološke razmere se glede na zemljevid v nekaterih državah slabšajo, v drugih pa izboljšujejo.

V sredo 3829 okužb. Več okužb v DSO-jih, potrjen tudi omikron
06. 01. 2022 09.38
Omikron je že vdrl tudi v domove za starejše. V Domu upokojencev Nova Gorica (DUNG) je okuženih enajst stanovalcev, pri sedmih je že potrjen omikron. Pristojni so sicer ob 10.083 opravljenih testih PCR v sredo potrdili 3829 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 38-odstoten. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 25.752 aktivnih primerov okužbe. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so s sekvenciranjem do zdaj potrdili 596 primerov različice omikron.

Ob tveganem stiku karantena za zdravstvene delavce s simptomi
06. 01. 2022 14.48
Ob zmanjšanem številu razpoložljivih zdravstvenih delavcev posameznemu zaposlenemu, ki je imel tvegan stik, a ne kaže znakov bolezni, ni treba v karanteno, je v svojih priporočilih navedel NIJZ. Tretjo fazo organizacije dela so v sredo razglasili v ptujski bolnišnici, danes jo bodo v celjski, v kratkem pa predvidoma tudi v šempetrski.

Poklukar: V tem tednu bomo 'pretresali' vse vrste ukrepov
03. 01. 2022 10.52
Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da imajo v luči zaostrovanja epidemiološke situacije v državi na mizi predloge številnih ukrepov, o katerih bodo odločali ta teden. "Iskali bomo najboljše rešitve za zdravstvo in družbo kot celoto," je zagotovil. Napovedal je spremembe na področju odrejanja karanten – sedaj namreč ob tesnem stiku z okuženim ni treba v karanteno le tistim, ki so prejeli poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije
31. 12. 2021 12.11
Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Katere zgodbe so zaznamovale letošnje leto?
31. 12. 2021 08.01
Če smo mislili, da bo samo leto 2020 tisto, ki nas bo zaznamovalo in pustilo brez besed, moramo priznati, da je tudi 2021 presenetilo. Bilo je kar nekaj zgodb, ki so nas pustile brez besed, druge so v nas vzbudile upanje, spet tretje so nas povezale kot narod. Katere so tiste zgodbe, ki so zaznamovale leto 2021?

Ptičjo gripo potrdili še pri divjih pticah
30. 12. 2021 14.39
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je poleg primera pri domači perutnini, v zadnjih dneh potrdila tudi dva primera okužbe z aviarno influenco (H5N1) pri divjih pticah. Nekateri omejitveni ukrepi so se razširili na celotno državo, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

WHO svari pred omikronom, v Franciji v enem dnevu potrdili več kot 208.000 okužb
29. 12. 2021 07.45
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v novem tedenskem poročilu opozarja, da nova različica koronavirusa omikron še vedno predstavlja zelo visoko tveganje za to, da bi naraščajoče okužbe preplavile zdravstvene sisteme. V Franciji in Italiji so jih v torek potrdili največ v enem dnevu doslej, v Franciji več kot 208.000. Trend padanja okužb se je ustavil tudi v Avstriji, kjer se je število v dveh dneh več kot podvojilo, porast pa so zabeležili tudi na Hrvaškem.

Evropa iz tedna v teden bolj rdeča: Države zaostrujejo ukrepe
23. 12. 2021 13.06
Medtem ko se različica omikron širi z nezadržno hitrostjo, postaja zemljevid Evrope vse bolj temnordeč. Da bi omejili širjenje izredno nalezljivega seva, se zato vse več držav odloča za zaostrovanje ukrepov.

1124 novih okužb. Silvestrovanj na prostem ne bo
23. 12. 2021 09.50
Vlada je zaradi hitrega širjenja nove koronavirusne različice v času praznikov omejila določene dejavnosti. Sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Polona Rifelj je sporočila, da silvestrovanj na prostem ne bo, dovoljene so le silvestrske večerje. Delovni čas oz. čas, ko je dovoljena strežba hrane in pijače, to noč ne bo omejen z odlokom. Med drugim so skrajšali tudi veljavnost testov in omejili zbiranja. Pristojni so sicer v sredo opravili 4929 testov PCR, s katerimi so potrdili 1124 novih okužb s koronavirusom, kar je 131 okužb manj kot dan prej.

Pred enim mesecem potrdili prvi primer, zdaj je omikron na Danskem že prevladujoč
21. 12. 2021 08.13
Ob hitrem širjenju nove različice omikron, ki je v ZDA in tudi na Danskem postala celo prevladujoča različica novega koronavirusa, Svetovna zdravstvena organizacija ljudi poziva, naj prekličejo svoje počitniške načrte ter s tem zaščitijo svoje in javno zdravje. Zaradi omikrona so na Novi Zelandiji zamaknili časovnico sproščanja ukrepov in odpiranja meja, Tajska je za tuje turiste znova uvedla karanteno. V Londonu so odpovedali silvestrovanje na trgu Trafalgar. Avstrija pa po tem, ko je zaostrila pogoje za prehajanje meje, podaljšuje tudi zaprtje javnega življenja za osebe, ki ne izpolnjujejo pogoja PC.

Nemčija omejila prihode z Otoka, kjer so potrdili 12 smrti z omikronom
20. 12. 2021 09.17
Zaradi širjenja koronavirusne različice omikron vse več držav po Evropi in svetu zaostruje ukrepe. Nemška vlada je sklenila z današnjim dnem drastično omejiti prihode iz Velike Britanije, načrtujejo pa tudi nove, strožje ukrepe. V Veliki Britaniji so doslej potrdili 12 smrti z omikronom. Izrael je prepovedal potovanja v več evropskih držav, v ZDA pa svarijo pred druženjem in potovanjem med prihajajočimi prazniki.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'
16. 12. 2021 06.00
Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

ECDC: Samo cepljenje ne bo ustavilo širjenja omikrona, potrebni so ukrepi
15. 12. 2021 17.27
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je opozoril, da "samo cepljenje" ne bo zaustavilo naraščanja okužb z različico omikron novega koronavirusa. Oceno tveganja za vpliv različice omikron na javno zdravje je dvignil na "zelo visoko" in priporočil vrsto tako imenovanih "nefarmacevtskih ukrepov" ter večjo previdnost ob bližajočih se praznovanjih in potovanjih.

Prvega otroka bodo v UKC Ljubljana cepili v torek, zanimanja za zdaj malo
12. 12. 2021 19.52
V ljubljanskem kliničnem centru so pripravljeni na začetek cepljenja otrok, starih med 5 in 11 let, proti covidu-19. Prve odmerke cepiva Pfizer, prilagojenega najmlajšim, pričakujejo v ponedeljek, prvega otroka pa bodo predvidoma cepili v torek. Ker je zanimanja za zdaj malo, bodo starše kronično bolnih otrok klicali sami. Prednost imajo namreč ogrožene skupine. Posvetovalna skupina naj bi sicer predlagala, da bi lahko otroke dali cepiti vsi starši, ki bi to želeli.

Jerala: Preuranjeno je računati, da gre pri omikronu le za blag potek bolezni
10. 12. 2021 06.00
Številne države na pragu božično-novoletnih praznikov zaostrujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Večina Evrope je namreč obarvana v rdečo, Slovenija pa v temno rdečo barvo. Sosednja Avstrija ob tem uvaja obvezno cepljenje, Slovaška pa nagrade do 300 evrov. Kaj pravzaprav prinaša različica omikron? Je morda na obzorju začetek konca epidemije? Tudi o tem s profesorjem Romanom Jeralo s Kemijskega Inštituta.