prilagoditev

Rusija: najbolj sankcionirana država, gospodarstvo pa raste
31. 08. 2022 06.00
Od začetka ruskega napada na Ukrajino je minilo že več kot pol leta. Zaradi neodobravanja ruske vojaške agresije je najmanj 46 držav in ozemelj sprejelo sankcije proti Rusiji. Od 22. februarja je bilo proti državi skupaj izrečenih 9117 ukrepov, s čimer je Rusija postala najbolj sankcionirana država na svetu. A rusko gospodarstvo se kljub temu, vsaj po zadnjih podatkih, vrača na predvojno raven.

Leteči hotel, ki bi kraljeval nad oblaki? 'To je le še vprašanje časa'
03. 08. 2022 06.00
Domišljijski videoposnetek, ki prikazuje ogromen leteči hotel, ki lahko na nebu kraljuje več let, je na spletu postal prava senzacija. A čeprav je izven dosega trenutne tehnologije, prav tako pa nasprotuje zakonom fizike, jemenski inženir Hashem Al-Ghaili verjame, da je le še vprašanje časa, kdaj bo letalski inženiring tudi v realnosti dohitel to vizijo.

Namesto kosilnice prispela igrača. Prodajalec se ne oglaša
02. 08. 2022 08.27
Tržni inšpektorat RS ob primeru spletne trgovine na naslovu marketshop-si.com, za katero opozarja, da ni zaupanja vredna, ponovno poudarja, da je treba biti pri nakupu blaga prek spleta zelo previden. Med drugim svetuje preverjanje podatkov o prodajalcu.

Na avtocestah cenejši dizel za slovenske avtoprevoznike
12. 07. 2022 16.48
Na Petrolovih bencinskih črpalkah na avtocestnem križu veljajo nižje cene za slovenske avtoprevoznike. Ti so namreč sklenili komercialne dogovore s Petrolom in dizel točijo po enaki ceni, kot je regulirana zunaj avtocestnega križa. To so potrdili tudi panožni predstavniki pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije in Gospodarski zbornici Slovenije.

Podjetja iščejo energetske alternative, hitrih rešitev ni na vidiku
12. 07. 2022 15.43
Podjetja zaradi skrbi, ki jih prinaša morebitna prekinitev dobave zemeljskega plina, že iščejo poti do alternativnih rešitev, a te terjajo svoj čas in sredstva ter povezovanje več deležnikov, so pojasnili na Gospodarski zbornici Slovenije. Tudi nekateri odjemalci opozarjajo, da preklopa na druge energente ne morejo izvesti v kratkem času. Ena izmed ovir je infrastruktura, ki ne omogoča hitrih prilagoditev.

Vlada naproti trgovcem z gorivi pri obveznosti dodajanju biogoriv
08. 07. 2022 18.06
Vlada je izdala dopolnjeno uredbo o obnovljivih virih energije v prometu, s katerim trgovcem omogoča večjo prožnost pri obveznosti dodajanja obnovljivih virov energije, torej biogoriv, v pogonska goriva. Trgovci bodo lahko v primeru nedoseganja predpisanih deležev v tekočem letu cilje dosegli s presežki v prejšnjih ali naslednjih treh letih.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16
Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Marquez: Dvakrat sem bil tik pred tem, da končam kariero
30. 06. 2022 17.12
Marc Marquez, nekdanji serijski motociklistični prvak, ima v zadnjih letih velike zdravstvene težave. Prav zaradi njih v zadnjih sezonah njegova slava močno bledi, zato 29-letni dirkač iz Cervere ni bil več v igri za laskavi naslov svetovnega prvaka. Tu in tam je zablestel, spomnil na svoje blesteče čase, a kontinuitete ni bilo. In je tudi še ne bo. Marquez je namreč tekoči sezoni pomahal v slovo, po operaciji desne roke ga čaka daljša rehabilitacija in boleče vračanje na dirkaške steze. Je pa odločen, da povrne staro slavo. Marquez je medtem priznal, da je še nedavno razmišljal tudi o koncu kariere. In to kar dvakrat.

Bi morali delodajalci ob vročinskem valu zmanjšati pričakovanja?
25. 06. 2022 09.42
Ob preveliki izpostavljenosti toplotno neustreznemu delovnemu okolju je za določeno delovno nalogo potrebnega več časa ali pa mora biti zanjo dodeljenih več delavcev. Prav tako se dela ne more izvajati tako dolgo ali tako intenzivno kot sicer, saj visoke temperature povzročajo večjo nepazljivost in porast delovnih nezgod, opozarjajo sindikati.

Dizel na avtocesti: na Petrolovih servisih cena pod dva evra, na OMV ne
24. 06. 2022 06.23
Veljati sta začeli uredbi, s katerima se država tudi za dizel, ki ga trgovci prodajajo ob avtocestah, začasno odpoveduje prispevkoma za energetsko učinkovitost in obnovljive vire energije. S tem naj bi se znižala cena dizla ob avtocestah, vlada pa od trgovcev pričakuje tudi prilagoditev marže. Upravičenost ukrepa bo ministrstvo preverjalo mesečno.

Na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
23. 06. 2022 06.40
Vlada je na seji odločala o sprejetju novih ukrepov zaradi visokih cen goriv. Ukrepala je v smeri izenačitve cene dizla znotraj in zunaj avtocestnega križa in se s tem odpovedala dvema okoljskima dajatvama tudi za dizel na bencinskih servisih na avtocestnem omrežju, kjer cene niso regulirane. Dizel bodo tako za enako ceno kot na servisih zunaj avtocest tankali vsi. Gre za začasne ukrepe, ki bodo veljali največ dva meseca, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Uredbi začneta veljati v petek, v dnevu ali dveh pa vlada od trgovcev pričakuje tudi prilagoditev marže. Vlada je zvišala tudi povračilo stroškov prevoza na delo, in sicer z 0,18 na 0,21 evra za kilometer. V Obrtno-podjetniški zbornici pozdravljajo ukrepe zaradi visokih cen goriv, hkrati pa vlado pozivajo, naj pri sprejemanju le-teh ne pozabi na druge obrtnike in podjetnike.

Morski led izginil, nekateri polarni medvedi so se prilagodili
17. 06. 2022 10.23
Polarni medvedi že dolgo veljajo za simbol škodljivega vpliva globalnega segrevanja na naravni svet in znanstveniki opozarjajo, da so na poti do izumrtja. A zdaj so odkrili vrsto, ki že vsaj nekaj sto let živi ločeno od drugih populacij polarnih medvedov in se je prilagodila na drugačno podnebje.

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem
11. 06. 2022 07.00
Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

Evropski parlament začel proces za spremembo pogodb EU
09. 06. 2022 15.51
Evropski parlament je sprejel resolucijo, v kateri je pozval Evropski svet, naj se dogovori o začetku postopka za revizijo pogodb EU. Poslanci so pritrdili predlogu reform na več področjih, vključno z razširitvijo glasovanja s kvalificirano večino v Svetu EU.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca
02. 06. 2022 09.02
Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Bruselj s priporočili Sloveniji, kako zmanjšati odvisnosti od fosilnih goriv
23. 05. 2022 11.35
Evropska komisija je v okviru spomladanskega svežnja evropskega semestra Sloveniji priporočila diverzifikacijo uvoza fosilnih goriv in zmanjšanje odvisnosti od tovrstnih goriv z večjo uporabo obnovljivih virov energije in okrepitvijo omrežja za distribucijo elektrike. Slovenija je tako prejela priporočila, kakršna je komisija namenila vsem državam.

BLOG: Kaj je avtofagija?
22. 05. 2022 07.00
Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Putin: Evropska energetska politika je gospodarski samomor
17. 05. 2022 19.44
Ruski predsednik Vladimir Putin je evropsko energetsko politiko označil za "gospodarski samomor". Tako je dejal na videokonferenci na temo aktualnega dogajanja v naftni industriji, na katerem so bili prisotni ruski ministri in predstavniki velikih energetskih podjetij. Po Putinovih besedah bo opuščanje ruskih energentov privedlo do tega, da bo Evropa postala regija z najvišjimi energetskimi stroški na svetu. V EU sicer še vedno skušajo najti soglasje glede naftnega embarga, ki mu najglasneje nasprotuje Madžarska.

Za opremo Ilke Štuhec bo po novem skrbel avstrijski proizvajalec Kästle
17. 05. 2022 18.39
Ilka Štuhec, dvakratna svetovna prvakinja v smuku, je izbrala novega opremljevalca. V prihajajoči sezoni bo vozila na smučeh avstrijskega proizvajalca Kästle, so zapisali na spletni strani slovenske smučarke.

Logar potrdil slovensko podporo Natovi politiki odprtih vrat
15. 05. 2022 15.35
Minister za zunanje zadeve dr. Anže Logar se je v Berlinu udeležil dvodnevnega neformalnega zasedanja zunanjih ministrov Nata. Na zasedanju so ministri razpravljali o aktualnih varnostnih izzivih, ki so posledica ruske invazije na Ukrajino. Hkrati je Logar izpostavil, da je bila Slovenija vedno podpornica Natove politike odprtih vrat.

Von der Leynova pri Orbanu: Napredek je dosežen, vendar bo še treba delati
09. 05. 2022 20.33
Po tem, ko je Madžarska v petek sporočila, da ne namerava podpreti novega svežnja sankcij EU, ki vključuje embargo na uvoz nafte, je tamkajšnjega predsednika vlade Viktorja Orbana v Budimpešti obiskala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Po srečanju je izrazila zadovoljstvo, prav tako je ocenila, da je bil s pogovorom dosežen napredek v odnosu med Madžarsko in EU, a bo v zvezi s tem "še treba delati".

Cene nafte še višje
06. 05. 2022 08.34
Na trgovanje vpliva napoved embarga na rusko nafto, ki jo je v novem svežnju sankcij proti Rusiji predlagala Evropska komisija. Odmevala je tudi novica, da bodo ZDA jeseni začele polniti strateške rezerve črnega zlata. Od začetka leta se je nafta podražila za dobrih 40 odstotkov. Medtem so se cene hrane aprila nekoliko znižale, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo.

Na pohodu po Poti ob žici več kot 9400 šolarjev in dijakov
06. 05. 2022 18.13
Šolarji in dijaki so se odpravili na pohod po Poti ob žici, ki ga že 64. leto organizirata Mestna občina Ljubljana in Društvo Timing Ljubljana. Drugi dan pohoda se je na trasi okoli Ljubljane sprehajalo in družilo 9465 otrok iz 68 osnovnih in sedmih srednjih šol, so sporočili iz društva.

Orban: Predlog EU bi pomenil 'atomsko bombo' za naše gospodarstvo
06. 05. 2022 10.48
Madžarska ne bo podprla novega svežnja sankcij Evropske unije, ki med drugim vključuje embargo na uvoz ruske nafte. Madžarski premier Viktor Orban je ocenil, da bi sedanji predlog Evropske komisije pomenil "atomsko bombo" za madžarsko gospodarstvo.

Cene pogonskih goriv še naraščajo, država pred izzivom ukrepanja
05. 05. 2022 17.51
Cene 95-oktanskega bencina in dizla so se po prvomajskem zaključku 45-dnevne cenovne regulacije ta teden še dvignile. Pritisk na cene naftnih derivatov bo po pričakovanjih ostal velik, še posebej ob embargu na uvoz ruske nafte. Država je pred izzivom ukrepanja, bodisi s posegom v dajatve, z regulacijo marž, ali s subvencijami.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?
05. 05. 2022 15.36
Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

V Ljubljani spet tradicionalna prireditev Pot ob žici
05. 05. 2022 08.59
V Ljubljani se je po dveh letih prilagoditev zaradi epidemije covida-19 znova začela tridnevna prireditev Pot ob žici, kot jo poznamo. Njen vrhunec bo v soboto s pohodom po trasi, kjer je bila med drugo svetovno vojno žičnata ograja. V četrtek so se na pot odpravili otroci iz ljubljanskih vrtcev, v petek pa se bodo po poti sprehodili šolarji in dijaki.

Prihaja nov val podražitev. Kako bomo prešli obdobje vse večje draginje?
05. 05. 2022 06.00
Novega vala podražitev se ne da več zaustaviti, so prepričani v gospodarstvu. V zadnjem letu smo sicer podražitvam priča na praktično vsakem koraku. Kaj torej prinaša deregulacija cen naftnih derivatov? Kaj pomeni odločitev Banke Slovenije, da bodo krediti spet bolj dostopni? Kaj bo s plačami in dodatki, kot je kilometrina?

Banka Slovenije rahlja nekatere omejitve na področju kreditiranja
04. 05. 2022 16.14
Banka Slovenije bo zaradi naraščajočega tveganja za finančno stabilnost, ki izhaja iz nepremičninskega trga, prilagodila makrobonitetno politiko. Bankam bo dala bolj proste roke pri presoji, komu bodo podelile kredit, bodo pa morale povečati kapitalski blažilnik.

Težave mladih stanovalcev na Gerbičevi: 'Če se ne bi uprli, bi nas kar povozili'
23. 04. 2022 10.35
Skupnost za mlade – Gerbičeva v Ljubljani je pilotni projekt pod okriljem SSRS, ki je zaživel septembra 2021, njegov namen pa je vsaj nekoliko omiliti stiske mladih, ki ob neusmiljenem nepremičninskem trgu v Sloveniji prvič rešujejo stanovanjski problem. Takšne poskuse države je vsekakor treba pozdraviti, a na plano prihajajo tudi prve težave, s katerimi se soočajo mladi stanovalci. Tik pred velikonočnimi prazniki jih je šokiralo obvestilo, da se stroški bivanja dvigujejo s 40 na kar 110 evrov. Najemniki so se nerazumni podražitvi uprli in SSRS je po njihovih pritožbah naposled popustil. "Če se ne bi uprli, bi nas kar povozili," pravi član upravnega odbora Nejc Hanuna, ki opozarja še na nekatere druge nepravilnosti, ki se dogajajo na Gerbičevi.