prilagoditev

Število hospitaliziranih nad 500. 'Vse bolnišnice so spet covidne bolnišnice'

23. 03. 2021 09.36

V ponedeljek je bilo ob 5022 opravljenih PCR-testih potrjenih 981 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na dan znaša 829. V bolnišnici zdravijo 507 covidnih bolnikov, intenzivno zdravljenje jih potrebuje 96. Zaradi slabšanja epidemiološkega stanja so vse bolnišnice spet covidne bolnišnice, je povedal koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.

Ravnatelji v trenutnih razmerah kritični do izvedbe NPZ in šolskih tekmovanj

22. 03. 2021 14.27

Po poldrugem mesecu od vrnitve učencev v šolske klopi v združenju ravnateljev opažajo padec ravni znanja, a po besedah predsednika združenja Gregorja Pečana 'ni vse tako črno'. So pa ravnatelji v sedanjih razmerah kritični do izvedbe nacionalnih preizkusov znanja ter tekmovanj, ki bi jih morali po mnenju Pečana nemudoma prekiniti.

Ostaja minister: Janez Cigler Kralj prestal interpelacijo

18. 03. 2021 06.07

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po maratonski razpravi v Državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica in SAB. Za interpelacijo je glasovalo 38 poslancev, proti pa 44. Interpelacija bi uspela, če bi jo podprlo vsaj 46 poslancev.

Tuchel ostaja previden: Vse se lahko spremeni v nekaj sekundah

16. 03. 2021 16.38

Povratni tekmi med Chelseajem in madridskim Atleticom ter Bayernom in Laziem bosta v sredo razdelili še zadnji vozovnici za četrtfinale Lige prvakov. Chelsea ima po prvem obračunu osmine finala v Bukarešti, kjer je Jan Oblak s soigralci Londončane gostil zaradi "koronskih" omejitev v Španiji, minimalno prednost 1:0. Prenos se na Kanalu A in VOYO začne ob 20.30.

V dveh regijah so pozdravili odprte terase in vrtove gostinskih lokalov

08. 03. 2021 06.08

Novomeški gostinci, ki so po štirih mesecih in pol lahko odprli svoje terase in vrtove, vnovično odprtje pozdravljajo. Zaradi koronskih ukrepov so sicer morali prilagoditi zmogljivosti oz. število miz, najbolj pa jih motita negotovost ter možnost vnovičnega zaprtja – gre namreč le za enotedensko poskusno obdobje.

Gostinci v posavski in jugovzhodni regiji bodo lahko odprli terase

07. 03. 2021 09.01

Gostinski lokali v posavski regiji in jugovzhodni Sloveniji bodo lahko v ponedeljek odprli terase in vrtove. Zaradi boljše epidemiološke slike, obe regiji sta v rumeni fazi, bodo lahko v enotedenskem poskusnem obdobju na zunanjih površinah stregli med 6. in 19. uro, pri čemer bo treba upoštevati navodila NIJZ.

Od ponedeljka v posavski in jugovzhodni regiji odpiranje teras lokalov

04. 03. 2021 06.31

Od ponedeljka v posavski in jugovzhodni statistični regiji dovoljeno izvajanje gostinskih storitev na terasah in vrtovih lokalov, je po besedah gospodarskega ministra Zdravka Počivalška sklenila vlada. Gre za predlog, ki mu je bila delno naklonjena tudi stroka. Poleg tega vlada obravnava tudi spremembe režima pri prehodu meje, več pa bo znano tudi o vračanju dijakov v šolske klopi.

'V epidemiji smo videli, da številni prostori ne ustrezajo osnovnim normativom'

18. 02. 2021 10.07

Minister za delo Janez Cigler Kralj je na novinarski konferenci spregovoril o viziji celostne oskrbe starejših v Sloveniji, ki bi življenjski standard starostnikov dvignila na bistveno višjo raven, sistem oskrbe starejših pa pripravila na izzive, ki nas čakajo v bližnji prihodnosti. Kot je povedal, je bilo to področje v preteklem desetletju zapostavljeno, epidemija pa je razkrila razsežnosti neustreznih pogojev in prostorske stiske. Poudaril je, da je njegovo ministrstvo za problematiko starejših namenilo najmanj petkrat več sredstev kot katerakoli vlada po letu 2008.

Vanoli spet na klopi Kopra

17. 02. 2021 10.49

Rodolfo Vanoli je novi stari trener FC Kopra. Italijanski strokovnjak, ki je Koprčane že vodil do pokalnega in superpokalnega naslova, je zvestobo rumeni barvi obljubil do konca sezone 2021/2022. Koper se je sicer po dveh porazih proti Olimpiji in Gorici v spomladanskem delu PLTS razšel z Miranom Srebrničem, ki pa v klubu ostaja v drugačni vlogi.

Zaradi prekomernega gledanja v ekran pri otrocih narašča kratkovidnost

14. 02. 2021 07.10

Zaradi izrazitega naraščanja kratkovidnosti v populaciji, ki naj bi do leta 2050 prizadela že pet milijard ljudi, stroka že nekaj let bije plat zvona. Izdatna digitalizacija, v katero nas je prisilila epidemija, pa to težavo še dodatno povečuje. V Aziji so nedavno izvedli obsežno raziskavo o učinkih šolanja na daljavo, rezultati pa so zaskrbljujoči: delež kratkovidnosti med 6- do 8-letnimi otroki se je v času 'lockdowna' povečal za 1,4- do 3-krat bolj kot prejšnja leta.

Lukašenko: Belorusija je zmagala v bliskoviti vojni

11. 02. 2021 11.46

Da so zmagali v "bliskoviti vojni", ki so jo sprožile tuje sile, je po več mesecih protestov proti njegovi vladavini sporočil beloruski predsednik Aleksander Lukašenko. "Kljub napetostim v družbi, ki so jih umetno ustvarile zunanje sile, smo preživeli," je dejal ob začetku dvodnevnega zasedanja beloruske ljudske skupščine.

Vlada prestavila odločanje. Neuradno naj bi prekinili preverjanje na regije

03. 02. 2021 06.20

Vlada je na Brdu pri Kranju odločala o ukrepih v prihodnjem tednu glede na epidemiološko sliko. Neuradno naj bi razmišljali o tem, da bi prekinili preverjanje na posamezne regije, ter bi od zdaj naprej gledali na državo kot na celoto. To bi tudi pomenilo, da bi se prihodnji teden v šolske klopi vrnili učenci prve triade v celotni državi. Odločanje je vlada sicer preložila na četrtek, tako da dokončnih odločitev še ni.

Google se je pogodil, plačal bo 2,2 mio evrov

02. 02. 2021 08.49

Ameriško ministrstvo za delo je sporočilo, da se je Google strinjal, da bo ženskam ter zaposlenim azijskim inženirkam plačal 2,2 milijona evrov in se tako pogodil glede obtožb o plačilni in zaposlitveni diskriminaciji.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

'Pričakoval sem, da se bo vlada opogumila in odprla šole tudi v črnih regijah'

29. 01. 2021 08.15

"Šole bi se morale odpirati prve in zapirati zadnje," je izpostavil predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan. Po njegovih besedah je glede na rezultate ponedeljkovega testiranja, ki so pokazali, da je "stopnja okuženosti med šolniki izjemno nizka", pričakoval, da se bo vlada opogumila in dodatno odpirala, ne pa zapirala šol. Kaj bo v ponedeljek – bo zaradi vnovičnega testiranja pouk potekal na daljavo ali se bo to organiziralo drugače? Pečan poudarja še, da bi si želeli več dialoga z vlado ter "da bi v ospredje stopila stroka, ne politika".

Inštitut za mikrobiologijo potrdil angleški sev pri treh vzorcih

25. 01. 2021 16.09

Inštitut za mikrobiologijo je potrdil angleški sev virusa pri treh vzorcih, odvzetih med 1. in 14. januarjem. Skupno so analizirali 291 vzorcev iz osrednjeslovenske regije. "Vsi trije vzorci pripadajo osebam, ki so imele pozitivno epidemiološko anamnezo za potencialni vnos angleškega seva v Slovenijo," so zapisali na spletni strani.

Otroška psihiatrinja o prilagodljivosti otrok, priporočila za učitelje

25. 01. 2021 13.54

Direktor Zavoda RS za šolstvo Vinko Logaj je povedal, da za vrtce ob ponovnem odpiranju veljajo priporočila, ki so jih od zavoda prejeli spomladi lani, za šole pa so pripravili nekaj dodatnih priporočil. Učiteljem med drugim svetujejo, naj v načrt ocenjevanja bolj vključijo raznolike načine ocenjevanja znanja, pa tudi, naj bodo pozorni na občutke učencev ob vrnitvi v šolo. Psihiatrinja Maja Drobnič Radobuljac je poudarila, da so otroci v osnovi močni, prilagodljivi in odporni.

Potrebe po vključitvi otrok v vrtce vse večje

19. 01. 2021 13.05

Ne le šole, že več kot tri mesece so zaprti tudi vrtci, ki trenutno nudijo le nujno varstvo, zato so ravnatelji Združenja ljubljanskih vrtcev na pristojne naslovili pismo, v katerem se zavzemajo za čimprejšnje odprtje in normalizacijo delovanja predšolske vzgoje za vse otroke. Na stiske otrok in njihovih družin pa opozarjajo tudi humanitarne organizacije.

GZS s predlogi za PKP 8 in za spremembo nekaterih vladnih odlokov

18. 01. 2021 09.37

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je vladi posredovala svoje predloge ukrepov za osmi protikoronski zakon, ki bodo po njihovi oceni omogočili podjetjem obstoj in nadaljnje poslovanje. Zbornica predlaga tudi spremembe nekaterih začasnih vladnih odlokov. GZS tako med drugim predlaga sofinanciranje zvišanja minimalne plače, kar je po napovedih ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja tudi pričakovati v osmem protikoronskem paketu.

Cepivo je varno in nudi boljšo zaščito, kot če bi preboleli covid-19

17. 01. 2021 07.11

Cepivo je naš največji zaveznik v boju proti koronavirusu in pravzaprav edino zagotovilo, da naslednjo jesen in zimo ne bomo spet "zaprti". A so kljub temu številni skeptični. Omenjajo alergijske reakcije, slab imunski odziv, stranske učinke ... Stroka pravi drugače: stranski učinki so blagi in prehodni, po cepljenju imamo boljšo imunsko zaščito, kot če prebolimo covid, in to ob veliko manjšem tveganju, alergijske reakcije pa so zelo redke.

Krek nakazal možnost sproščanja ukrepov, ljudje bolj spoštovali ukrepe

16. 01. 2021 07.23

V petek so pri nas potrdili 1523 primerov okužbe z novim koronavirusom. Bolnišnice polni 1224 oseb s covidom-19, na intenzivni negi jih je 193. Umrlo je 19 ljudi. Direktor NIJZ Milan Krek je dejal, da če bo šlo tako naprej, lahko že prihodnji teden sprostimo prve stvari. Konec tedna je postregel z lepim vremenom, zaradi česar so se številni odpravili na priljubljene izletniške točke po državi. Tako s PU Kranj kot s PU Ljubljana so sporočili, da so ljudje tokrat bolj upoštevali ukrepe kot pretekli vikend.

Ministrstvo zavrača navedbe, da aplikacija #OstaniZdrav ni bila redno vzdrževana

15. 01. 2021 12.43

Ministrstvo za javno upravo zagotavlja, da aplikacija deluje dobro in sledi posodobitvam. Težave pri posodabljanju ocene tveganja stanja pa so bile po pojasnilih ministrstva posledica napake v Googlovem sistemu za beleženje stikov, zato so enako težavo imele vse aplikacije, ki uporabljajo ta sistem.

Vlada prikimala zvišanju neprofitnih najemnin

07. 01. 2021 10.32

Vlada je potrdila novelo stanovanjskega zakona, ki predvideva prvo zvišanje neprofitnih najemnin po letu 2007. Da bi ob tem zaščitili socialno ogrožena gospodinjstva, se hkrati prilagaja sistem subvencioniranja. Vlada je potrdila tudi predlog zakona o katastru nepremičnin, ki bo združil sedanja zemljiški kataster in kataster stavb.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'

06. 01. 2021 06.13

Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

Domači zvezdniki o letu 2020: Najprej sem umrl, potem pa izdal knjigo

29. 12. 2020 07.00

Letošnje leto, leto 2020, je zagotovo eno tistih, ki še dolgo ne bo šlo v pozabo. Za nami je leto prilagoditev, leto karanten in zazrtja v samega sebe. In za nami je leto, ki je bilo za vsakega posebej nekaj novega. Vsi smo se morali soočiti z novo resničnostjo in dejstvom, da se je naše življenje zaradi pandemije covida-19 spremenilo. A ni vse tako temno, kot se zdi, naši domači zvezdniki se spominjajo tudi lepih trenutkov letošnjega leta, ki mu brez težav lahko nadenemo pridevnik 'čudno' leto.

Čeferin o letu 2020: Lekcija, ki nam bo služila v prihodnosti

24. 12. 2020 13.22

Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin je v posebnem pismu za Uefa Direct potegnil črto pod letom 2020 in sporočil, da se mora ne le nogometni, ampak tudi preostali svet iz spopadanja s pandemijo covida-19 marsikaj naučiti. Sam je izpostavil predvsem enotno prizadevanje za iste cilje.

Cepivo kmalu na pot, cepljenja po EU že v nedeljo

22. 12. 2020 14.27

Potem ko je Evropska komisija izdala pogojno dovoljenje za promet s cepivom proti covidu-19, ki sta ga razvili družbi BioNTech in Pfizer, se začenja njegova distribucija, prva cepljenja pa bodo v nekaj dneh.

Odgovori na ključna vprašanja o delovanju, učinkovitosti in varnosti cepiva

21. 12. 2020 16.05

Evropska agencija za zdravila (EMA) je priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha proti covidu-19. Cepljenje naj bi se v državah članicah EU začelo v zadnjem tednu leta. Kakšni so odgovori na nekatera ključna vprašanje glede cepiva, njegove uporabe in varnosti?

Štrukelj o novem sevu koronavirusa: Mutacij se ne bojmo preveč, so običajne

21. 12. 2020 08.40

Novi sev koronavirusa se zaenkrat kaže kot precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih. Vendar pa bistveno ne vpliva na učinkovitost obstoječih cepiv proti covidu-19, miri Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Številne države so preventivno sicer že odpovedale prometne povezave z Veliko Britanijo, kjer so novo različico novega koronavirusa tudi nedavno kot prvi identificirali in kjer tudi veljajo dodatne omejitve. Sev so šele začeli podrobneje raziskovati, nekaj stvari pa je že znanih. Kaj torej vemo o njem in ali nas mora skrbeti?

Tudi drugi poskus sprememb volilne zakonodaje neuspešen

18. 12. 2020 07.37

Spremembe volilne zakonodaje z ukinitvijo okrajev in uvedbo preferenčnega glasu, ki so jih vložile poslanske skupine SAB, LMŠ, Levica in SD, tudi tokrat v državnem zboru niso dobile potrebne dvotretjinske večine. Za novelo zakona je glasovalo 55 poslank in poslancev, proti 26, navzočih jih je bilo 84. Za uspeh bi namreč bilo potrebnih 60 poslanskih glasov.