prilagoditev

Farmacevtska podjetja se pripravljajo na morebitno prilagoditev cepiv
30. 11. 2021 09.34
Obstoječa cepiva proti covidu-19 bodo najverjetneje manj učinkovita pri novi koronavirusni različici omikron in trajalo bo nekaj mesecev, da se bo razvilo učinkovito cepivo, je dejal izvršni direktor Moderne Stephane Bancel. Nemški proizvajalec cepiv BioNTech pa je sporočil, da že razvija prilagojeno cepivo, hkrati pa izvaja raziskave o lastnostih nove različice koronavirusa.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10
Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Zimske razmere po državi: na območju Rateč in Kranjske Gore že okoli pol metra snega
29. 11. 2021 06.08
Večji del Slovenije se je v ponedeljek zbudil v belo jutro. Gasilci so imeli ponoči zaradi obilne pošiljke snega na območju občin Solčava, Velenje, Vojnik, Kranj, Naklo, Lovrenc na Pohorju, Podvelka, Ravne na Koroškem, Hrastnik, Sveta Ana, Žalec in Maribor polne roke dela. Pazljivo na cestah, saj so spolzke in mokre.

Združenje nemških gospodarskih zbornic poziva k reformam Svetovne trgovinske organizacije
28. 11. 2021 09.29
Zaradi izzivov, s katerimi se trenutno sooča mednarodna trgovina, se Združenje nemških gospodarskih zbornic (DIHK) zavzema za reforme Svetovne trgovinske organizacije. Med drugim se zavzemajo za ponovno aktivacijo trenutno blokiranega mehanizma za reševanje sporov ter za odločnejše ukrepanje proti subvencijam in izkrivljanju konkurence.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu
24. 11. 2021 18.11
Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

Zaščita pred hudim potekom zelo dobra do devetega meseca, novi odmerki odvisni tudi od mutacij
22. 11. 2021 08.02
Tudi devet mesecev po drugem cepljenju s cepivom BioNTech/Pfizer je raven zaščite pred hudim potekom bolezni še vedno "zelo visoka" – tako ustanovitelj BioNTecha, Ugur Sahin. Kljub temu je pozval k cepljenju s tretjim odmerkom, saj ta prispeva tudi k prekinitvi verige okužb. Je pa dejal, da je za zdaj še prezgodaj potrditi ugibanja, da bo poživitveni odmerek potreben vsako leto, saj je to odvisno tudi od novih različic virusa.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?
21. 11. 2021 00.15
Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA preko Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Državna sekretarka: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic
20. 11. 2021 21.05
Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic, ampak uvaja primerljive pravice za primerljive potrebe, je na seji odbora DZ za zdravstvo dejala Alenka Forte z ministrstva za zdravje. Odbor se je zatem seznanjal s pripombami strokovne in zainteresirane javnosti, zdaj pa je prešel na obravnavo številnih dopolnil.

50 odstotkov mladih pri sebi opaža porast stisk in tesnobe
20. 11. 2021 07.00
20. november je dan, ki ga je Unicef namenil otrokom. Letos ga v Sloveniji posveča duševnemu zdravju mladih. Številni strokovnjaki namreč opozarjajo, da se je med covidno epidemijo stiska otrok in mladostnikov izjemno povečala. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Rdeča nit Unicefove kampanje je: Kako se počutiš. In ker otroci želijo biti slišani, je Unicef Slovenija posnel poseben video, kjer so mladi spregovorili o duševnem zdravju. Svoje misli o stiskah mladih pa je z nami delila 16-letna Žana.

Lady Gaga je morala za vlogo Patrizie Reggiani pridobiti na teži
19. 11. 2021 19.01
Lady Gaga je v začetku meseca povedala, da je kar devet mesecev izpopolnjevala italijanski naglas Patrizie Reggiani, ki je upodobila v kriminalni drami Hiša Gucci, sedaj pa je razkrila, da se je poleg tega morala za vlogo tudi zredit. To ji je uspelo tako, da je jedla velike količine ogljikovih hidratov.

V enem dnevu je prej povsem zdrava najstnica postala priklenjena na voziček
17. 11. 2021 18.45
Dva tedna po tem, ko je Jerneja Štarkel iz Žalca dopolnila 18 let, se je njeno življenje popolnoma spremenilo. Če je 2. decembra lani zjutraj še normalno vstala iz postelje, se je zvečer že borila z neznosnimi bolečinami v hrbtenici in nogah, drug dan pa jih je komaj še čutila. V enem tednu se je njeno stanje samo še slabšalo. V bolnišnici so ugotovili, da gre za vnetje celotne hrbtenjače, a vzroka za ohromelost še do danes niso našli. Tako je prej povsem zdrava najstnica postala priklenjena na voziček, odvisna pa je od pomoči treh osebnih asistentk in podpore družine, ki ji skuša na več načinov olajšati življenje.

Po zgledu Avstrije tudi Češka necepljene izključuje iz javnega življenja
17. 11. 2021 09.12
Na Češkem je število dnevno potrjenih novih okužb z novim koronavirusom doseglo rekordno raven, saj so v zadnjih 24 urah potrdili 22.479 primerov. S ponedeljkom se zato obeta ustavitev javnega življenja za necepljene in neprebolevnike. Avstrija pa zaradi zaostrenih epidemioloških razmer zaostruje tudi pogoje za vstop v državo. Tam so znova potrdili tudi največ okužb doslej. Tudi na Švedskem bo od 1. decembra za udeležbo na dogodkih v javnih notranjih prostorih z več kot sto udeleženci obvezno pokazati potrdilo o cepljenju proti covidu-19.

Kaj pridobim z vgradnjo pametne ključavnice?
15. 11. 2021 00.15
Pametne ključavnice v povezavi z eno od naprav za brezžično komunikacijo so postale pravi hit, odkar so proizvajalci uspeli sistem do te mere poenostaviti, da je vgradnja praktično izvedljiva v lastni režiji in je primerna za vsaka vrata. Razvoj gre v smeri krmiljenja s pametnimi telefoni in pa internetne povezave, ki omogoča odklepanje, omejevanje dostopa, sledenje zgodovini itd. na daljavo. V vsakem primeru, torej ne glede na to, kateri medij (tipkovnica, pametni telefon, senzor za prstni odtis, daljinec …) boste uporabili, vam bo pametna ključavnica omogočila naslednje:

Sodišče EU potrdilo 2,4-milijardno kazen Googlu
10. 11. 2021 12.06
Drugostopenjsko Sodišče EU je potrdilo 2,4 milijarde evrov visoko kazen, ki jo je leta 2017 ameriškemu tehnološkemu velikanu Google zaradi zlorabe prevladujočega položaja na trgu naložila Evropska komisija. Google ima še eno možnost za pritožbo. Medtem je britansko vrhovno sodišče zavrnilo tri milijarde funtov (3,5 milijarde evrov) težko skupinsko tožbo proti Googlu. Tožniki so Googlu očitali nezakonito zbiranje njihovih osebnih podatkov prek pametnih telefonov iphone.

Janša: Jedrska energija bi lahko nadomestila premog in nafto, srečal se je tudi z Vučićem in Babišem
01. 11. 2021 18.01
Predsednik vlade Janez Janša se udeležuje Mednarodne podnebne konference COP26 v Glasgowu na Škotskem. Tam je v nagovoru svetovnim voditeljem pozval, da je skrajni čas, da izoblikujemo pot do podnebnega cilja 1,5 stopinje. Odmik od premoga in nafte sta po njegovih besedah ključna, rešitev vidi v jedrski energiji. Izpostavil je tudi, da je Slovenija sprejela dolgoročno strategijo do podnebne nevtralnosti leta 2050, a številne strokovne in okoljske organizacije so kritične in so že večkrat opozorile, da je ta premalo ambiciozna in da bi morali izpuste toplogrednih plinov drastično zmanjšati že do leta 2030. Ob robu se je Janša sicer srečal s številnimi državniki, tudi s predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem in češkim premierjem Andrejem Babišem.

Državno odvetništvo: ESČP v zadevi Toplak in Mrak ni ugotovilo diskriminacije
27. 10. 2021 16.35
V državnem odvetništvu navajajo, da Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v sodbi v zadevi Toplak in Mrak proti Sloveniji ni ugotovilo nobene diskriminacije, ampak pomanjkanje pravnih sredstev, s katerimi bi lahko pritožnika pred domačimi sodišči uveljavljala svoje očitke o domnevni diskriminaciji.

ESČP: Slovenija je diskriminirala invalida
26. 10. 2021 14.07
Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da je Slovenija diskriminirala invalida Franca Toplaka in Iztoka Mraka, saj jima vrhovno in ustavno sodišče nista omogočili, da bi pred glasovanjem zahtevala prilagoditve volišča. Po oceni profesorja prava Jurija Toplaka gre za "evropsko zaušnico" slovenskima sodiščema, sodba pa ima tudi evropske razsežnosti.

Bo Evropi uspelo omejiti segrevanje na manj kot dve stopinji Celzija?
21. 10. 2021 15.42
Evropski parlament se je v resoluciji o konferenci ZN o podnebnih spremembah COP26 v Glasgowu zavzel za krepitev podnebne ambicije tako v EU kot v svetu. Po njegovi oceni bi morali podnebni okvir unije iz 10-letnega spremeniti v petletnega, do leta 2025 pa bi morali odpraviti vse neposredne in posredne subvencije za fosilna goriva.

Organizacija OI v Brisbanu ocenjena na 3,2 milijarde evrov
19. 10. 2021 12.04
Stroški organizacije poletnih olimpijskih iger v avstralskem Brisbanu leta 2032 bodo po ocenah tamkajšnjega ministra za šport Richarda Colbecka znašali pet milijard avstralskih dolarjev oziroma 3,2 milijarde evrov, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje
10. 10. 2021 12.48
Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

Vršiško cesto čaka prenova
05. 10. 2021 17.32
Vlada je na zadnji seji rekonstrukcijo regionalne ceste Kranjska Gora-Vršič-Trenta-Bovec uvrstila med prostorsko ureditev državnega pomena, saj je prepričana, da je kakovostna cestna infrastruktura eden od temeljnih pogojev za demografski in gospodarski razvoj države. Prenovljena vršiška cesta bi med drugim zaustavila izseljevanje iz Zgornjesoške doline, so prepričani odločevalci, saj bi omogočila celoletno prevoznost.

Sloveniji skoraj pet milijonov evrov za prilagoditev na brexit
28. 09. 2021 14.47
Svet EU, v katerem so zastopane države članice, je dokončno odobril sklad, ki bo članicam pomagal pri spopadanju z negativnimi posledicami brexita. Največ sredstev iz sklada v skupni vrednosti pet milijard evrov naj bi prejele Irska, Nizozemska in Francija. Slovenija naj bi prejela 4,8 milijona evrov.

'Sprememba zakona o lekarniški dejavnosti bi vodila v zapiranje manjših lekarn'
27. 09. 2021 10.42
Predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki so jo vložili poslanci SMC, a je pri strokovni javnosti naletela na neodobravanje, bodo na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo očitno skušali pomembno spremeniti. Predloge dopolnil k noveli so pripravili v več poslanskih skupinah, vsak svojega tudi v SMC in pa SDS ter NSi.

Nam bo prihranjen nakup različnih polnilnikov za naprave?
23. 09. 2021 14.22
Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za vzpostavitev enotne rešitve za polnjenje elektronskih naprav. V skladu s predlogom bodo postala vrata USB-C standardna napajalna vrata za vse naprave. Uporabnikom bo s tem prihranjen nakup različnih polnilnikov, zmanjšala pa naj bi se tudi količina e-odpadkov.

'Za dostop do humanitarne pomoči pogoj PCT ne bi smel veljati'
16. 09. 2021 13.54
Zagovornik načela enakosti je vladi priporočil, naj odlok o izpolnjevanju pogoja PCT dopolni in kot kraje nujne oskrbe izrecno navede tudi humanitarna skladišča, centre za razdeljevanje hrane in druge kraje, ki omogočajo brezplačen dostop do osnovnih življenjskih dobrin socialno ogroženim skupinam.

PCT-pogoj pri strankah bodo v nakupovalnih centrih pri vhodu preverjale pooblaščene osebe
14. 09. 2021 15.20
V nakupovalnih središčih bodo izpolnjevanje PCT-pogoja pri obiskovalcih preverjali pri vhodu, to bodo počele pooblaščene osebe. Toni Pugelj, direktor SES Slovenija, ocenjuje, da bo ta ukrep zanje pomenil dodatne stroške v višini več kot 200.000 evrov mesečno. Na objekte bodo namestili opozorilna obvestila, tam, kjer je več vhodov, pa bo uveden tudi poseben režim, napovedujejo v ljubljanskem BTC-ju.

Tudi na bencinski črpalki morate izpolnjevati PCT-pogoj
13. 09. 2021 13.05
Preverjanje, ali potrošniki izpolnjujejo pogoj PCT, ne bi smelo biti težava, je o novosti, ki bo od srede med drugim veljala tudi v trgovskih centrih, dejal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc. PCT-pogoj se mora preverjati pri vstopu v trgovski center, posameznim trgovinam znotraj pa ga ni treba. "Osebi, ki ne izpolnjuje pogoja PCT, se storitev ne sme zagotoviti," je dodal. Pogoj PCT bo potreben tudi za vstop na pošte, banke in celo na bencinske servise. Na OMV-ju in Pošti Slovenije priznavajo, da jim to predstavlja velik izziv.

Predstavniki kmetov zaradi skupne kmetijske politike grozijo s protesti
07. 09. 2021 18.13
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) zaradi nestrinjanja s predlaganim strateškim načrtom skupne kmetijske politike 2023–2027 zahteva takojšen sestanek s premierjem Janezom Janšo. Če njihove zahteve ne bodo upoštevane, bodo začeli z aktivnostmi za vseslovenski protest kmetov, so sporočili s KGZS.