programi

'Strategija je, da bi Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka'
13. 05. 2022 15.35
Vlada je v četrtek sprejela strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Dolgoročna vizija strategije je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravje Janez Poklukar.

Muskov prevzem Twitterja 'na čakanju'
13. 05. 2022 12.26
44 milijard dolarjev (42 milijard evrov) vreden prevzem Twitterja je začasno ustavljen oziroma na čakanju, je sporočil očitno nesojeni novi lastnik družbenega omrežja Elon Musk. Novico je objavil kje drugje kot na Twitterju, ob tem pa zapisal, da čaka na podrobnosti o ocenah, da je lažnih zgolj pet odstotkov profilov uporabnikov.

Pokojnina v rubljih, ruski internet in blokirani TV-programi
12. 05. 2022 07.54
Oblasti, ki jih je v Hersonu v Ukrajini nastavila Moskva, pravijo, da nameravajo zaprositi ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj regijo uradno priključi Rusiji. Rusija medtem v Hersonu in drugih zasedenih delih Ukrajine že uvaja svojo valuto, medije in internetne storitve. Razmere so še naprej izjemno kritične v Mariupolu, kjer na pomoč kličejo celo Elona Muska. Združeni narodi pa preverjajo obtožbe o kršitvah človekovih pravic, ki naj bi jih ruska vojska zagrešila med invazijo v Ukrajini.

Ana Maria Mitič izrabljena za prodajo shujševalnih tablet
10. 05. 2022 19.14
Približuje se poletje, sezona kopalk in s tem želja po izgubi odvečnih kilogramov. Najbolj priljubljena pot do sanjske postave je seveda najhitrejša in s čim manj truda, zato so v tem času v porastu čudežni shujševalni programi in prehranska dopolnila. Podjetja za čim boljšo prodajo teh, večkrat neučinkovitih ali celo škodljivih produktov, zlorabijo ime slavne osebe. To se je pred kratkim zgodilo tudi igralki in komičarki Ani Marii Mitič. Njena telesna preobrazba je bila izrabljena za prodajo shujševalnih tablet. Kako se je to sploh zgodilo in kako nevarni so shujševalni dodatki, ki vam največkrat oklestijo le denarnico, ne pa tudi kilogramov?

Napačni izračuni poslanskih mandatov: kako se je napaka sploh lahko zgodila?
10. 05. 2022 06.00
Bi morala predsednik in direktor državne volilne komisije zaradi napačnih izračunov poslanskih mandatov odstopiti, kot zahteva predsednik vlade Janez Janša? Bi morali imeti volivci večji vpliv na to, kdo od kandidatov bo prišel v parlament? "Odkrivanje in odpravljanje napak v računalniških programih je eden težjih problemov v računalništvu," opozarja profesor Andrej Bauer s Fakultete za matematiko in fiziko. Doktor Ciril Ribičič pa predlaga uvedbo kombiniranega volilnega sistema, s katerim bi se ukinili okraji.

Po napaki DVK: Dali odpoved, zdaj pa ostali brez poslanskih sedežev
08. 05. 2022 18.48
Dvanajst življenjskih poti se je v nekaj minutah spremenilo zaradi računalniške napake. Ljudje so v službah že dali odpoved in si reorganizirali življenje, drugi pa so se sprijaznili, da jim na volitvah ni uspelo in morajo v nekaj dneh zamenjati službo. Presenečenje in razočaranje "skoraj poslancev" in tistih, ki so bili prepričani, da niso izvoljeni. Kako so potekale sinočnje ure in kaj vse se kandidatom zaradi matematičnega izračuna postavlja na glavo?

Zaradi računalniškega hrošča napačno izračunali šest poslanskih mandatov
07. 05. 2022 18.07
Po naših informacijah so v DVK zaradi računalniške napake napačno izračunali šest poslanskih mandatov. Napako so naredili pri poslancih Gibanje Svoboda, SDS, Levica in NSi. Brez mandata so tako ostali Tomaž Lah in Jurij Lep (GS), Maja Kocjan in Andrej Kosi (SDS), Klemen Matk (NSi) in Ana Černe (Levica). Kot se je izkazalo ob dodatnem preverjanju izidov volitev s strani neodvisnih strokovnjakov, obstoječa programska oprema vsebuje napako v d'Hondtovem sistemu dodeljevanja mandatov.

Letalski prevozniki: zgolj za domače živali, s Hootersovimi dekleti ali pa Biblijo
30. 04. 2022 13.54
V poznih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je ameriška vlada deregulirala letalsko industrijo, nadzora nad cenami, programi in vstopom novih letalskih družb na trg pa posledično ni več bilo. Od osemdesetih let dalje se je tako na trgu pojavilo več novih letalskih prevoznikov, nekateri pa so bili precej nenavadni. Ena namenjena zgolj hišnim ljubljenčkom, druga s Hootersovimi razgaljenimi dekleti, na tretji je bil strogo prepovedan alkohol, ste pa med letom dobili Biblijo ...

Rusija 'vpoklicala' posebno enoto vojaških delfinov
28. 04. 2022 15.36
Analiza satelitskih posnetkov je pokazala, da je Rusija med invazijo na Ukrajino v Črno morje napotila tudi posebno enoto vojaško usposobljenih delfinov. Delfini naj bi bili tja napoteni za zaščito črnomorske pomorske baze. Delfine namreč že dlje časa urijo za izvajanje nalog, kot so odkrivanje min, zaščita ladij in pristanišč ter iskanje sovražnikovih vojaških potapljačev.

Kako politiki s kampanjami pritegnejo pozornost mladih na spletu?
21. 04. 2022 18.41
V oddaji SVET smo v ospredje pred volitvami postavili vsebino: torej dali smo prostor in čas politikom, da povedo, za kaj se zavzemajo, kako razmišljajo, pa tudi, da smo lahko videli, kdo so. Imajo pa politiki v zadnjem času za svoje predstavitve ob televizijah, radijih in seveda jumbo plakatih še en velik prostor, kjer je dovoljeno vse in še več: splet, kjer politiki v želji, da bi nagovorili predvsem mlajše volivce, poskušajo vzbuditi njihova čustva, celo negativna, s kampanjskimi bizarnostmi namesto z vsebinskimi argumenti in političnimi programi.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Znani Slovenci o volitvah: 'Le z udeležbo lahko gradimo zrelo in funkcionalno državo'
21. 04. 2022 08.00
24. aprila se obetajo parlamentarne volitve. Ob katerih koli volitvah vedno potekajo razprave o nizki udeležbi, zato se je (sploh letos) začel pojavljati trend pozivanja k udeležbi na volitve na različnih družbenih omrežjih. Tako kot v tujini so se tudi pri nas aktivirali znani obrazi in svoje sledilce oziroma oboževalce poznali k udeležbi, za naš portal pa so povedali, zakaj je ta po njihovem mnenju tako zelo pomembna.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?
20. 04. 2022 11.47
Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze
11. 04. 2022 06.00
Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49
Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Kaj je v ozadju različnih interpretacij, ki jih ponujajo stranke?
08. 04. 2022 19.01
Predsednik države Pahor si še vedno želi, da bi se politični akterji uskladili glede tega, kdo bo po volitvah mandatar, posebej ker na volitvah nastopajo koalicije strank, kot je Koalicija ustavnega loka. Ta je v sporazumu sicer zapisala, da bo za mandatarja ponudila tistega med njimi, ki bo zbral največ glasov, a takrat na političnem prizorišču še ni bilo javnomnenjskega favorita in njenega najverjetnejšega partnerja Roberta Goloba.

Za vpis v 1. letnik študija 14.845 prijav
06. 04. 2022 13.49
Na 18.790 vpisnih mest za vpis v prvi letnik dodiplomskih in enovitih magistrskih študijskih programov za študijsko leto 2022/2023 je bilo oddanih 14.845 prijav. Vpis je omejen na 89 študijskih programih oziroma smereh, največ na programih Univerze v Ljubljani.

Slovenija bo junija poslala prošnjo za prvi obrok iz mehanizma za okrevanje
06. 04. 2022 07.15
Slovenija bo prošnjo za izplačilo prvega obroka nepovratnih sredstev iz mehanizma za okrevanje po koronski krizi Evropski komisiji poslala predvidoma do konca junija, so povedali v uradu za okrevanje in odpornost. Predvidena višina obroka je nekaj nad 57 milijonov evrov. Prvi zahtevek za posojilo iz mehanizma pa je predviden prihodnje leto.

Podatki zavoda za zaposlovanje: Marca rekordno nizka brezposelnost
05. 04. 2022 10.41
Brezposelnost v Sloveniji še vedno pada. Konec marca so na Zavodu RS za zaposlovanje beležili rekordno nizko brezposelnost – taka je bila namreč le še konec leta 2008. Tudi prejemnikov denarnega nadomestila je bilo februarja malo, 17.461, kar je 27 odstotkov vseh brezposelnih oseb.

Poklukar bo odločanje o programu cepljenja prepustil prihodnjemu ministru
04. 04. 2022 16.25
Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bo predlog programa cepljenja za leto 2022 v sprejemanje prepustil ministru v prihodnjemu mandatu vlade. Pravi namreč, da si ne želi, da bi cepljenje postalo področje za predvolilna soočenja. K odločitvi je prispevalo tudi 30.000 pripomb na predlog in pojav koronavirusne različice omikron.

Žito: Odpuščanja bodo, vendar o številkah še ne moremo govoriti
28. 03. 2022 07.45
Podjetje Žito, v lasti hrvaške družbe Podravka, bo zaradi vse višjih cen pšenice in drugih surovin primorano ukinjati delovna mesta in zapirati proizvodne obrate v Sloveniji. Kot navaja, se zapirata dva obrata, v Novem mestu in v Ljubljani za Bežigradom. "Za nekatere zaposlene bo to rezultiralo tudi v odpovedih delovnega razmerja," priznavajo na Žitu, a konkretne številke, koliko ljudi bo ostalo brez dela, še ne želijo razkrivati.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni
28. 03. 2022 12.56
Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Telekomova trojica znova ni stopila pred komisijo, Matoz zahteval izločitev njenih članov
22. 03. 2022 15.43
Parlamentarna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno nezakonito financiranje SDS, bi morala zaslišati tri Telekomove zaposlene Ajdo Brlec, Tomaža Seljaka in Cvetka Sršena, vendar so se priče tik pred zdajci znova opravičile. Gre za vnovično neudeležbo omenjenih, njihov zastopnik Franci Matoz pa je zahteval izločitev posameznih članov komisije. Po naših neuradnih informacijah so na Komisiji zato sklenili, da jih bodo naslednjič prisilno privedli.

Biden ni Trump, a je skoraj enako nepriljubljen
13. 03. 2022 07.00
"Biden? Ah, le vsake štiri leta se spomni na Scranton," se je ob poizvedovanju, kaj meni o delu ameriškega predsednika, namrdnil Damian Biancarelli. In se ob tem pridušal, da ga nihče ni vprašal, če se strinja, da glavno ulico, na kateri kot lastnik salona someščanom oblikuje pričeske, preimenujejo v Bidnovo ulico. Toda Scranton se od podobnih neizrazitih krajev v Pensilvaniji razlikuje prav v tem, da je rojstni kraj 46. ameriškega predsednika, ki nekdanje rudarsko mesto v govorih redno uporablja kot dokaz za svoje delavske korenine.

Rusija: Imamo dokaze o laboratorijih v Ukrajini, v katerih so izvajali nevarne eksperimente
11. 03. 2022 20.50
Ruski veleposlanik pri ZN Vasilij Nebenzija je v Varnostnem svetu Združenih narodov ZDA obtožil, da so v Ukrajini več let razvijale različno biološko orožje, ki naj bi bilo celo posebej prirejeno za pobijanje Slovanov. Dokumente o tem naj bi bilo mogoče najti na spletni strani ruskega ministrstva za obrambo. "Ukrajina ima svoje laboratorije za javno zdravje, v katerih odkrivajo bolezni, kot je covid-19, in mi jim pri tem jasno, odkrito in ponosno pomagamo," je odgovorila ameriška veleposlanica.

Izvršni direktor logistike skupine Petrol: "Pred logisti je zelo svetla prihodnost"
10. 03. 2022 00.15
»Dan v logistiki ni nikoli enak ali dolgočasen. Na eni strani moramo biti logisti aktivni, iznajdljivi in motivirani, na drugi strani vedoželjni in polni svežih idej.« Z izvršnim direktorjem logistike skupine Petrol, Rokom Cizejem, smo se pogovarjali, zakaj je bila logistika zanj prava izbira.