programi

Plin za skoraj petino cenejši, Von der Leynova poziva k varčevanju z energenti
09. 03. 2022 11.55
Cene zemeljskega plina v Evropi padajo. Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo v aprilu je bilo dopoldne treba odšteti 173,66 evrov za megavatno uro, kar je 19 odstotkov manj kot v torek. Iz ruskega energetskega velikana Gazprom sporočajo, da dobava plina preko ozemlja Ukrajine v Evropo poteka nemoteno. Medtem je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen državljane pozvala k varčevanju z energenti, da se bo lahko Evropa hitreje osamosvojila od ruskega plina, nafte in premoga. K temu lahko pripomore vsak, je dejala v jutranji oddaji na nemški televiziji ZDF.

Evropski poslanci: Ukrajini naj se čim prej dodeli status kandidatke za članstvo v EU
01. 03. 2022 18.10
V resoluciji, ki jo je podprlo 637 od 676 evropskih poslancev, med njimi tudi vsi slovenski, zahtevajo, da se Ukrajini čim prej dodeli status kandidatke za članstvo v Evropski uniji, da EU omeji uvoz najpomembnejšega ruskega izvoznega blaga, kot sta nafta in plin, in hitrejšo dobavo obrambnega orožja Ukrajini. Ob tem poudarjajo, da morajo sankcije strateško oslabiti rusko gospodarstvo in industrijo ter da se iz Združenja za svetovne finančne telekomunikacije med bankami Swift izloči tudi Belorusijo.

Oblasti protestnikom v Kanadi blokirale bančne račune, aretiranih skoraj 200 ljudi
21. 02. 2022 10.50
Napetosti v Kanadi se še naprej stopnjujejo. Prejšnji konec tedna so oblasti protestnikom zablokirale bančne račune, policija pa je medtem aretirala skoraj 200 ljudi. Zgodil se je tudi incident, ko so se policisti na konjih pognali med ljudi, pri tem pa naj bi bila huje poškodovana 49-letnica. Policija medtem trdi, da so nekateri protestniki s sabo prinesli rakete in neprebojne jopiče.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18
Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

V Afriki odkrili prvi primer otroške paralize po več letih
18. 02. 2022 13.35
Virus otroške paralize tipa 1 so potrdili pri otroku v državi Malavi na jugovzhodu Afrike, in sicer v glavnem mestu Lilongwe, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Gre za prvi primer otroške paralize na tej celini po letu 2016 v Nigeriji.

Še brez odločitve o Levici in SD: 'Predlog ni bil po naključju vložen pred volitvami'
17. 02. 2022 09.19
Pobude za razglasitev neustavnosti programa stranke Levica in kontinuitete stranke SD so v preteklosti že prihajale z nasprotnega političnega pola, nazadnje, ko sta stranki SDS in NSi poskušali sklicati izredno sejo državnega zbora, ker naj bi program Levice rušil parlamentarno demokracijo in ustavni red. Kar ni uspelo v DZ, pa se je sedaj preselilo na ustavno sodišče, ki prednostno obravnava pobudo aktivista Vilija Kovačiča za oceno protiustavnosti programa politične stranke Levica ter delovanja političnih strank Levica in SD. Ustavno sodišče ni danes v tej zadevi sprejelo še nobene odločitve, so sporočili. V obeh omenjenih strankah sicer pričakujejo, da bo ustavno sodišče Kovačičevo pobudo zavrnilo. Menijo, da ta ni bila po naključju vložena pred volitvami, vidijo pa jo kot poskus vplivanja na volilno kampanjo in volitve.

Tudi danes virtualni informativni dnevi
12. 02. 2022 07.19
Letošnji informativni dnevi se nadaljujejo z virtualnimi predstavitvami fakultet, višjih in srednjih šol, ki jih učenci in dijaki zaradi epidemioloških ukrepov ne morejo obiskovati. Za lažjo odločitev o izbiri šolanja so jim na pomoč priskočile tudi študentske in dijaške organizacije prek spletnih kanalov, družbenih omrežij in video vsebin.

Tudi letošnji informativni dnevi v spletni obliki
11. 02. 2022 06.00
Epidemija je globoko zarezala v življenja šolajoče se generacije in že drugič zaporedoma zaznamovala informativne dneve. Učenci in dijaki bodo konec tedna tako namesto obiska šol in fakultet informacije za lažjo odločitev o nadaljnjem šolanju pridobivali kar doma, po spletnih platformah. Za bruce je na voljo 19.541 mest, za dijake 25.198.

'Dovolijo naj si postavljati visoke cilje in verjeti v vizijo, ki jo imajo'
10. 02. 2022 09.25
Bliža se čas, ko bodo bodoči dijaki in študenti sprejeli odločitev, na katerem področju bi radi poglobili znanje. Da bi bil ta korak čim bolj premišljen in pravilen, srednje šole in fakultete javnih univerz v Ljubljani, Mariboru in Novem mestu organizirajo informativne dneve v petek in soboto, 11. in 12. februarja. Letos bodo zaradi epidemiološke situacije potekali po spletu. Svetovalni delavci učencem priporočajo, naj na informativnih dnevih ne skoparijo z vprašanji, pri razmisleku, katero šolo izbrati, pa naj se osredotočijo na svoje interese in zmožnosti. Študenti naj ne pozabijo izvedeti, kakšno prihodnost ponuja študij, kje vse se lahko z določeno smerjo zaposlijo, kako je s prepisi med študijskimi programi, izpiti in tako dalje.

Pojasnilo o kibernetskem napadu
09. 02. 2022 11.15
V medijski hiši Pro Plus obnavljamo poslovanje, ki je bilo moteno zaradi nedavnega kibernetskega napada. Celotnega obsega napada še ne moremo oceniti, trenutno smo vse svoje sile usmerili v to, da bodo naši glavni sistemi v najkrajšem času postavljeni v prvotno delovanje, kar bo omogočilo nemoteno delovanje televizijskih programov in spletnih strani.

Začelo se bo zares: Pahor naj bi priporočal manj politične matematike in več vsebine
08. 02. 2022 20.03
Jutri se bo uradno začel predvolilni boj: predsednik države Borut Pahor bo namreč podpisal odlok o razpisu volitev v DZ in za datum volitev določil 24. april. Pahor bo tudi nagovoril državljane, čeprav se je kulture dotaknil že ob prazniku.

Nacionalizacija? Ustavno sodišče bo obravnavalo Levico in SD
07. 02. 2022 22.54
Odločitev, ki bo prav gotovo zatresla slovensko politično prizorišče. Ustavno sodišče se je odločilo, da bo absolutno prednostno obravnavalo delovanje strank Levice in SD ter pobudo o protiustavnosti programa Levice, ki predvideva nacionalizacijo podjetij in kmetijskih zemljišč v velikosti veleposesti.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'
04. 02. 2022 06.10
Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

'Kam na faks?' – študenti na pomoč dijakom pri izbiri fakultete
02. 02. 2022 07.13
Bližajo se informativni dnevi na fakultetah, ki bodo potekali na daljavo, in čas, ko se bodo bodoči študenti odločili, na katerem področju bi radi poglobili znanje. Da bi odločitev lažje sprejeli, bo ekipa e-Matura organizirala spletni dogodek "Kam na faks?", v okviru katerega bodo študenti predstavili življenje na fakultetah, različne študijske programe in druge zanimivosti, povezane s študijem. Ekipa namreč želi dijakom pomagati pri pravi izbiri fakultete.

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela
27. 01. 2022 08.34
V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.

Analizirajo vzorce za PCR-testiranje in delajo 'do skrajnosti svojih zmožnosti'
26. 01. 2022 19.19
Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno, je opozoril predstojnik Miroslav Petrovec. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.

Novi Sad je uradno prevzel naziv Evropska prestolnica kulture
22. 01. 2022 00.15
Novi Sad je na silvestrovo pravoslavnega novega leta postal »Evropska prestolnica kultureE. Več kot 400 umetnikov iz Srbije in Evrope je na Silvestrovo - edine umetniške proslave v Evropi, skupaj s publiko dosegli vrhunec, ter pokazali, kako ohraniti in promovirati dediščino tistih, ki so dosegli evropske in svetovne okvirje - Mileva Marić Einstein, Milutina Milanković, Dragiša Brašovana in Ljubomir Micić.

Rogličeva ekipa že po prvem dnevu zaključila priprave v Alicanteju
12. 01. 2022 13.07
Hitro širjenje nove različice koronavirusa so občutili tudi v ekipi slovenskega kolesarskega šampiona Primoža Rogliča. Ekipa Jumbo-Vismo je namreč le dan po idilični (virtualni) predstavitvi sporočila, da zaključuje priprave v Alicanteju. Razlog? Pozitiven primer znotraj ekipe. Imena tekmovalca niso razkrili.

Umrla junaška podgana Magawa, ki je pomagala pri odkrivanju min
11. 01. 2022 16.24
Najbolj znana in cenjena podgana na svetu, Magawa, ki se je nedavno upokojila, je umrla. Osem let star samček je v svoji dolgoletni karieri v Kambodži odkril več kot 100 min in drugih eksplozivnih predmetov. Za svoje junaštvo je bil Magawa nagrajen celo z zlato medaljo.

Brez sredstev ministrstva ostali Gala Hala, Carmina Slovenica, Gledališče Glej in Laibach
11. 01. 2022 13.30
Rezultati programskega razpisa Ministrstva za kulturo za številne kulturne organizacije napovedujejo težke čase. Brez sredstev na razpisu so med drugim ostali Gledališče Glej, Carmina Slovenica, Gala Hala z Metelkove in celo skupina Laibach. Na ministrstvu zaenkrat rezultatov ne komentirajo, dokler ne bodo prejeli poštnih povratnic vseh, ki so prejeli določbe.

Na štiriletnem programskem razpisu nekatere organizacije brez sredstev
10. 01. 2022 20.16
Štiriletni programski razpis za kulturne programe v umetnosti na ministrstvu za kulturo ni bil uspešen za nekatere nevladne organizacije in društva. Da jim niso odobrili sredstev, so konec tedna sporočili iz Gledališča Glej. Rezultati razpisa sicer še niso objavljeni, društvo Asociacija pa podatke še zbira.

Novi Sad: slovesno odprtje Evropske prestolnice kulture 2022
08. 01. 2022 00.15
Novi Sad, ki se nahaja na bregovih Donave, eno uro vožnje od Beograda, je vedno izstopal po svoji kulturni in zgodovinski edinstvenosti. Ko vprašate njegove prebivalce, po čem je poseben, vam bodo odgovorili, da gre za mesto, kjer se stoletja srečujeta in prepletata Srednja Evropa in Balkan. Dejansko je ta kulturno-zgodovinska mešanica vidna na vsakem koraku. Prav to se odraža v edinstvenem umetniškem prazniku v Evropi – skupaj s silvestrovanjem pravoslavnega novega leta bo Novi Sad dobil naslov Evropska prestolnica kulture.

Državljana Evrope prinašata novo upanje: 'Ne moreš vedno zmagati, lahko pa se potrudiš'
29. 12. 2021 06.00
Zgodba iz slovenskega zdravstva, ki je vredna poklona v letošnjem letu. Zdravnik, specialist, velik strokovnjak in predvsem Človek z veliko začetnico. Nagrajen z nazivom Državljan Evrope. Ker si upa. Ker čuti, da mora storiti še več, da lahko še bolj pomaga bolnikom s krvnim rakom. Prof. dr. Samo Zver, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo, in Kristina Modic iz Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo sta se izpostavila in nagovarjala ljudi in podjetja za pomoč, za nakup vrhunskih naprav, ki bodo reševala življenja bolnikom s krvnim rakom. Zdaj jih imamo.

Nekatere bolnišnice napovedujejo ponoven začetek izvajanja začasno prekinjenih programov
27. 12. 2021 18.39
Število hospitaliziranih na covidnih oddelkih slovenskih bolnišnic že nekaj časa upada. Ob tem so iz nekaterih bolnišnic sporočili, da načrtujejo ponoven začetek izvajanja programov, ki so jih zaradi premeščanja kadra na covidne oddelke začasno ukinili. Bolnišnice se ob tem pripravljajo na porast hospitaliziranih zaradi različice omikron.

Zaščita pred omikronom po poživitvenem odmerku hitro upade. Bodo države sledile Izraelu?
24. 12. 2021 13.15
Bodo po Izraelu četrti odmerek cepiva proti novemu koronavirusu uvedle tudi nekatere druge države? Ker se zaščita po cepljenju manjša, ob najnovejši različici pa naj bi upadala še veliko hitreje, o tem že razmišljata tudi Velika Britanija in Nemčija. Svetovna zdravstvena organizacija je sicer do poživitvenih odmerkov kritična, a ne zato, ker ne bi bili učinkoviti, temveč ker bi morali, kot poudarjajo, primarno najprej poskrbeti za precepljenost celotnega sveta.

Zelena luč rušenju hotela Zlatorog
24. 12. 2021 10.26
Bohinjski občinski svetniki so v drugem branju sprejeli občinski podrobni prostorski načrt za hotel Zlatorog v Ukancu, ki je osnova za rušitev propadajočega hotela in izgradnjo novega. Zadovoljni so, da so načrtovano investicijo hitro in uspešno umestili v občutljivo območje ob Bohinjskem jezeru.

Nemški zdravstveni minister o možnosti četrtega odmerka, WHO kritičen
22. 12. 2021 19.03
V Veliki Britaniji, kjer se pospešeno širi zelo nalezljiva različica omikron, so prvič presegli 100.000 dnevnih okužb. V luči omikrona Avstrija po božiču namerava zaostriti nekatere ukrepe, nemški minister za zdravje pa je napovedal možnost cepljenja s četrtim odmerkom. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem prepričana, da cepljenje s poživitvenimi odmerki v bogatejših državah le še podaljšuje pandemijo covida-19. Če bi namreč te odmerke namenili revnejšim državam, bi lahko že jeseni preprečili hujše izbruhe.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?
16. 12. 2021 16.49
Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

Izberite prava stikala za vaš dom
16. 12. 2021 12.52
Izbira stikal na trgu je velika, zakaj ne bi izbrali kvalitetnega slovenskega proizvajalca. Izbirate lahko med različnimi programi ter različnimi barvami stikal in okvirjev. Ponudba je res pestra, zato boste gotovo našli prava stikala za vaš okus in primerna za vaš ambient.

Projekt EMBEDDIA: Brezplačna orodja za uvajanje umetne inteligence v medijih
11. 12. 2021 07.00
V poplavi informacij, aktivnem udejstvovanju na spletu in omejenih virih se vse več novinarskih redakcij nagiba k uporabi umetne inteligence, da bi določene stvari avtomatizirali. Programi že obstajajo, a so bolj kot ne omejeni na svetovne jezike. Skupina raziskovalcev v projektu EMBEDDIA pa se je usmerila na manj številčne jezike, med drugim tudi slovenščino.