programi

Začetek predvolilne tekme: glavni cilj je nezasedena politična sredina
10. 12. 2021 06.00
Po tednih izmikanj je nekdanji prvi mož Gen-I razkril, da se vrača v politiko. Prve korake napoveduje še pred novim letom. In kdo vse se bo čez dobre štiri mesece potegoval za glasove volivcev, ki niso zadovoljni s trenutno strankarsko ponudbo in ostro delitvijo na desno in levo? Je beseda sredina res tista, ki zagotavlja vstop v parlament? Tja namreč, kot se zdi, ciljajo vse nastajajoče in na novo nastale stranke in gibanja.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'
05. 12. 2021 19.29
Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

SMC in GAS postala Konkretno in ostala brez članstva v evropski Alde
04. 12. 2021 10.28
Na kongresu sta se združili Stranka modernega centra in Gospodarska aktivna stranka, nova stranka, ki se bo imenovala Konkretno, pa bo s tem tudi uradno začela priprave na volitve. Tako pa se je stranki SMC po statutu zavezništva evropskih liberalnih strank prenehalo članstvo v Alde. Vodenje nove stranke je prevzel trenutni predsednik stranke SMC in gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Kot so sporočili, je program nove stranke usmerjen v družbeni in gospodarski razvoj Slovenije in vsebuje šest programskih prioritet.

O koncesijah za visokošolske študijske programe bodo odločali državni sekretarji
03. 12. 2021 17.48
Vlada je na dopisni seji sprejela sklep o imenovanju strokovne komisije za vodenje izbirnega postopka za podelitev koncesij za izvajanje visokošolskih študijskih programov prve in druge stopnje. Njen predsednik bo državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Mitja Slavinec. Tudi člana komisije bosta državna sekretarja, in sicer Franc Vindišar z ministrstva za zdravje ter Andrej Čuš z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Potrdili 2364 novih okužb, odstotek pozitivnih 36,2
26. 11. 2021 09.43
V četrtek smo v Sloveniji opravili 6523 PCR-testiranj in potrdili 2364 okužb z novim koronavirusom, kažejo današnji podatki vlade. Odstotek pozitivnih tako znaša 36,2. V bolnišnicah se zdravi 1137 covidnih bolnikov, od tega jih 289 potrebuje intenzivno zdravljenje. Umrlo je 17 ljudi. Gospodarska zbornica Slovenije odločevalce poziva k razmisleku o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 vsaj za vse prebivalce, starejše od 50 let. Vrh števila covidnih bolnikov v enotah intenzivne terapije bomo v Sloveniji predvidoma dosegli v prihodnjih dneh, ko bomo morda nekoliko presegli 300 zasedenih intenzivnih postelj, ocenjuje Matjaž Leskovar z Instituta Jožef Stefan.

Šarec pred kongresom: Kadrovskim čistkam po volitvah se ne bo mogoče ogniti
25. 11. 2021 17.39
Pred kongresom stranke LMŠ, ki se bo odvil v soboto, je predsednik te največje opozicijske stranke predstavil načrte in program, ki nosi slogan "Normalizacija. Rešitve. Razvoj". Program so strnili v 12 rešitev za razvoj Slovenije, napovedujejo pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor, ki bi ob tem dobilo državnega sekretarja, pristojnega za podnebne spremembe. Ob tem Marjan Šarec zagotavlja, da se bodo s preteklostjo ukvarjali le toliko, kot bo to nujno potrebno, a da se kadrovskim čistkam ne bo mogoče ogniti.

Banka skupaj s podjetniki ustvarja številne zgodbe o …
25. 11. 2021 00.15
SID banka, slovenska spodbujevalna, razvojna in izvozna banka, ki izvaja finančne in zavarovalne storitve, skupaj s podjetniki ustvarja številne uspešne zgodbe slovenskih podjetij.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla
24. 11. 2021 12.17
V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente
23. 11. 2021 06.00
Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Talibani ženskam prepovedali pojavljanje v televizijskih serijah
22. 11. 2021 14.08
Po novih "smernicah", ki jih je predpisala talibanska vlada, je v Afganistanu ženskam prepovedano nastopati v televizijskih serijah in filmih. Novinarkam in voditeljicam na televiziji pa so naročili, naj nosijo naglavne rute. "To niso predpisi, ampak verske smernice," je dejal tiskovni predstavnik ministrstva za promocijo vrlin in preprečevanje nemoralnosti Hakif Mohajir.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'
17. 11. 2021 15.13
Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

V Ljubljani prostih še deset intenzivnih postelj, v Mariboru še sedem
16. 11. 2021 10.35
Bolnišnice pokajo po šivih. Sinoči naj bi v celjski bolnišnici že zmanjkalo postelj na intenzivni negi, na pomoč so jim nato priskočili v Ljubljani, a tudi tam so skoraj že na robu zmogljivosti. Trenutno je zasedenih 75 od 85 intenzivnih postelj v UKC Ljubljana in 42 od 49 intenzivnih postelj v UKC Maribor. Koordinator za bolnišnične postelje Robert Carotta medtem poudarja, da največja težava še vedno ostaja pomanjkanje kadra. "Trenutno najbolj primanjkuje delavcev zdravstvene nege tako na covidnih kot tudi na necovidnih oddelkih," pravijo v največji slovenski bolnišnici. Dobrodošla bi bila tudi pomoč iz tujine, dodajajo.

Ženske marsikdaj tudi steber zdravja moških
16. 11. 2021 14.17
Zdravstvena stroka je ob letošnjem novembru, ki je že vrsto let razglašen za Movember in namenjen ozaveščanju o zdravju moških, predvsem opozarjanju o raku mod in prostate, opozorila na pomembno vlogo žensk, ki so marsikdaj tudi steber zdravja moških. V Sloveniji letno za rakom prostate, ki je najpogostejši rak moških, umre okoli 400 bolnikov.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek
15. 11. 2021 05.50
Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

V nedeljo potrjenih 1282 novih okužb
08. 11. 2021 09.49
Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil epidemiološke podatke za nedeljo, ki kažejo, da so pristojni tokrat potrdili 1282 okužb. Opravili so 2958 testov PCR. Delež pozitivnih testov je znašal 43,3 odstotka. UKC Maribor je medtem predstavil razmere na Kliniki za kirurgijo. Kirurgi so opozorili, da se je zaradi povečanega števila covidnih pacientov močno zmanjšalo število operativnih posegov za ostale bolnike. Čakalne dobe za operacije, ki niso nujne, se tako še podaljšujejo. Bolniki zato čakajo na operacije, včasih tudi predolgo, opozarjajo.

Raziskava: cepljenje proti HPV učinkuje celo bolje, kot so pričakovali
04. 11. 2021 08.58
Raziskava o učinkih cepljenja proti humanem papiloma virusu (HPV), ki jo je opravil britanski center za raziskovanje raka (Cancer Research), objavila pa ugledna znanstvena revija Lancet, je dala navdušujoče rezultate. Ugotovili so, da so 13 let po uvedbi cepljenja v Veliki Britaniji na dobri poti, da postane rak materničnega vratu redka bolezen.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej
03. 11. 2021 13.07
Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

'Za pomoč ljudem pod pragom tveganja revščine je potreben celostni pristop'
31. 10. 2021 07.00
Ker je stisk, prošenj in nemoči med družinami, otroki, mladostniki in drugimi najranljivejšimi vse več, je skrajni čas za sistemske premike v celostni podpori in pomoči ljudem pod pragom tveganja revščine. Za to je potreben celostni pristop, ki ga nudi program Verige dobrih ljudi. Potrebna je vera v ljudi, da zmorejo, če imajo ob sebi nekoga, ki verjame vanj, ga sliši in vodi do izhoda iz stiske.

Nagradna igra: podarjamo razstrupljevalne pakete v termah!
26. 10. 2021 00.15
Zakorakali smo v sezono razstrupljanja. Liverin Forte prečisti telo in razstrupi jetra, razstrupljevalni paketi v Rimskih termah pa še duha. Še DANES sodelujte v nagradni igri in osvojite katerega izmed številnih paketov razvajanja za dve osebi v Rimskih termah ali razstrupljevalnih tretma z Liverinom Forte.

Rak dojk še vedno najpogostejši rak pri ženskah
22. 10. 2021 19.30
V času covida smo v Sloveniji odkrili 10 odstotkov manj rakavih obolenj, posledično vsak zamik odkrivanja pomeni višje stadije ob diagnozi in s tem težje preživetje. Zato poziv: ne čakajte, onkološka dejavnost ves čas deluje normalno, prav tako tudi vsi presejalni programi. V času rožnatega oktobra, ki velja za mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, pa ne gre prezreti, da je prav rak dojk še vedno najpogostejši rak pri ženskah. Precej žensk se po kirurški odstranitvi ene ali obeh dojk odloči za rekonstrukcijo, v kar je vključena in iz zdravstvene blagajne krita tudi osnovna tetovaža areol, torej kolobarja okoli prsne bradavice. A ker je ta zgolj približek naravnemu, se vse več bolnic po rekonstrukciji dojk odloča za 3D-tetovažo, s čimer se je pred šestimi leti začela ukvarjati znana mariborska tetoverka.

Fiskalni svet opozarja na nerealno načrtovanje odhodkov
18. 10. 2021 13.54
Ob trenutni visoki gospodarski rasti v letu 2022 ne bo več izjemnih okoliščin, ki v času koronavirusa dopuščajo odstopanje od fiskalnih pravil. Fiskalnemu svetu se zdi primanjkljaj kljub temu še sprejemljiv, opozarja pa na nerealno načrtovanje odhodkov, kar vzbuja bojazni pred neučinkovito porabo oz. strukturnim poslabšanjem javnih financ.

Večina stiske rešuje sama: zvoniti bi morali alarmi
16. 10. 2021 07.00
Podatki s terena pri nas kažejo na visok porast stisk in težav v duševnem zdravju, opozarjajo pri slovenskem Unicefu. Njihove navedbe potrjuje tudi raziskava – samoocena duševnega zdravja 400 otrok in mladih, starih od 10 do 18 let, iz vse Slovenije. Skoraj 50 odstotkov vprašanih je pri sebi opazilo porast stisk in tesnobe, obenem pa je zaskrbljujoč podatek, da jih večina stiske rešuje sama oziroma se o njih ne pogovarja z odraslimi.

V prvem valu epidemije odkrili 30 odstotkov rakov manj
14. 10. 2021 10.39
V prvem valu epidemije so postavili skoraj tretjino diagnoz raka manj kot sicer, v drugem in tretjem se je stanje izboljšalo, a še vedno ni bilo na ravni pred epidemijo. Kako je ta vplivala na odkrivanje rakavih obolenj in na obravnavo bolnikov, je mogoče po novem spremljati na platformi onKOvid. "Bolnikov z rakom ni manj, le odkrivali jih bomo pozneje. Če bolniki pridejo do zdravnika v napredovalih stadijih bolezni in se zdravljenje raka prične z zamudo, lahko pričakujemo slabše izide zdravljenja, slabšo kakovost življenja in manjše možnosti preživetja," je ob tem opozorila vodja Registra raka Vesna Zadnik.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Za podporo družinam v tveganih situacijah izbrali 14 izvajalcev
11. 10. 2021 15.03
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je zaključilo izbor izvajalcev na podlagi javnega razpisa za financiranje psihosocialnih programov, namenjenega podpori družinam v tveganih oziroma visoko konfliktnih situacijah. Izbrali so 14 izvajalcev, ki bodo centrom za socialno delo pomagali pri delu s temi družinami.

Francoski duhovniki spolno zlorabili več kot 200.000 otrok
05. 10. 2021 11.32
Člani katoliške duhovščine so v zadnjih sedmih desetletjih v Franciji spolno zlorabili več kot 200.000 mladoletnikov. To je pokazala neodvisna preiskava, ki je raziskovala razširjenost spolnih zlorab v okviru Cerkve. Zločine je zagrešilo okoli 3000 njenih članov.

Omejitveni ukrepi zaradi pandemije vplivajo na vsakega sedmega otroka
05. 10. 2021 12.03
Kmalu se bo začelo tretje leto življenja s pandemijo covida-19, kar močno vpliva na duševno zdravje in dobro počutje otrok in mladostnikov. Po podatkih UNICEF skoraj 46.000 mladostnikov vsako leto umre zaradi samomora, kar je eden od petih najpogostejših razlogov za smrt v tej starostni skupini. Države pa premalo vlagajo v obravnavo psiholoških težav otrok in mladostnikov. Poročilo UNICEF navaja, da se po vsem svetu za stroške na področju duševnega zdravja nameni približno dva odstotka državnega proračuna za zdravstvo.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00
Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'
03. 10. 2021 07.00
Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?