publikacije

Umrl slovenski pisatelj, gledališčnik in profesor Lado Kralj

12. 12. 2022 16.54

V 85. letu starosti je umrl priznani pisatelj, literarni in gledališki kritik, teatrolog, dramaturg, urednik, prevajalec in profesor Lado Kralj. Novico o njegovi smrti so sporočili pri založbi Beletrina. Podpisal se je pod številna dela, kot sta Kosec koso brusi in Če delaš omleto, nazadnje tudi pod roman Ne bom se več drsal na bajerju.

Lažni testi na Kitajskem zbujajo skrb, da se pandemija nikoli ne bo končala

02. 12. 2022 09.00

Testiranje na koronavirus je na Kitajskem postal velik in dobičkonosen posel, kar vse bolj jezi tudi prebivalce, saj so mnenja, da se tudi zato pandemija nikoli ne bo končala. Vse več pa je tudi primerov goljufij in ponarejenih rezultatov, opozarjajo.

Slovenski mladostniki po uporabi konoplje nad povprečjem

30. 10. 2022 11.31

Konoplja je najbolj razširjena prepovedana droga v Sloveniji. Slovenski mladostniki pa se po njeni uporabi uvrščajo nad povprečje vrstnikov iz drugih držav, ugotavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Ob tem dodajajo, da na številne posledice, povezane z uporabo konoplje, opozarja vse več različnih raziskav.

The Onion s pozivom vrhovnemu sodišču v bran stopil lokalnemu satiriku

04. 10. 2022 12.38

Zaradi neutrudnega prizadevanja enega najbolj znanih ameriških posredovalcev izmišljenih novic po ZDA znova odmeva glasen klic po pravici. Satirična publikacija The Onion je na ameriško vrhovno sodišče namreč vložila pravni dokument in ga pozvala, naj prevzame primer, ki se ukvarja s pravico do parodije. In da bi poudarili svoj prav, so prav v svojem slogu poskrbeli, da je v dokumentu tudi dobra doza "popolnih neumnosti".

Sprejete spremembe avtorske zakonodaje: 'Stroški izobraževanja se ne zvišujejo'

29. 09. 2022 12.58

DZ je s 56 glasovi za in nobenim proti sprejel spremembe obeh zakonov, ki se nanašata na avtorske in sorodne pravice, da bi to področje približali dobi digitalizacije. Z njima se v slovensko zakonodajo prenašata evropski direktivi, pri katerih je rok za prenos že potekel. Gospodarski minister Matjaž Han ob tem poudarja, da "prenovljena avtorska zakonodaja kljub zaščiti pravic avtorjev in urejanju nadomestil le-teh ne zvišuje stroškov izobraževanja". DZ je z 71 glasovi za in nobenim proti sprejel tudi nov Zakon o varstvu potrošnikov.

Risba Sempeja po njegovi smrti na naslovnici New Yorkerja

28. 08. 2022 16.34

Francoski ilustrator Jean-Jacques Sempe je bil v svoji bogati karieri stalnica revije New Yorker, za katero je prispeval več kot 100 naslovnic. Po njegovi nedavni smrti je revija v tem tednu ponovno objavila eno od njegovih naslovnic znotraj publikacije, eno od njegovih risb pa bo ponovno uporabila na naslovnici izdaje 5. septembra.

Vlada potrdila zakona s področja avtorskih pravic

25. 08. 2022 17.37

Vlada je določila besedili predloga novel Zakona o avtorski in sorodnih pravicah in Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic, s katerima želi v slovenski pravni red prenesti določila dveh evropskih direktiv. Noveli bodo v DZ poslali po nujnem postopku, saj je rok za prenos obeh direktiv v pravni red RS potekel že junija 2021. Slovenija je sicer rok za sprejetje zakonov uspela podaljšati do 19. oktobra, je sporočil minister za gospodarstvo Matjaž Han.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'

17. 07. 2022 08.11

Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Prebilič napovedal kandidaturo za predsednika republike

07. 07. 2022 13.30

Župan Kočevja Vladimir Prebilič se v volilno tekmo podaja s podporo neodvisnih županov in podpisi volivcev. Kandidaturo je najavil na novinarski konferenci, kjer je izpostavil, da je treba funkciji predsednika dodati vsebino. Predsednik republike mora po njegovem mnenju sooblikovati politično življenje v državi. Na spletni strani občine Kočevje in v Prebiličevem uradnem življenjepisu je zapisano, da je bil med leti 2008 in 2011 svetovalec takratnega predsednika republike Danila Türka za področje domoljubja in veteranskih organizacij. V nekdanjem Türkovem kabinetu so to zanikali, kar je naknadno priznal tudi Prebilič.

Kaj bi Finska in Švedska prinesli Natu?

15. 05. 2022 20.22

Po današnjih napovedih sta Finska in Švedska korak bližje priključitvi zvezi Nato. Odločitvam političnih predstavnikov je v veliki meri botrovala ruska invazija na Ukrajino, ki je v obeh državah povzročila znaten porast javne podpore članstvu v Natu. In kakšne vojaške zmogljivosti bosta državi prinesli temu zavezništvu? 

Tonin podpisal memorandum za nakup oklepnikov tipa boxer

11. 05. 2022 11.00

Vlada se je v sredo dopoldne seznanila z informacijo o nameravanem podpisu Memoranduma o soglasju k programu Boxer, ki ga je nato pozno popoldne v Münchnu res podpisal minister za obrambo Matej Tonin. Hkrati je soglašala s prevzemom finančnih obveznosti za izvedbo programa Boxer v breme proračunov za leta 2022–2026. Slovenija naj bi za 45 osemkolesnikov odštela 343,4 milijona evrov z DDV. Več podrobnosti bo ministrstvo za obrambo predstavilo na četrtkovi dopoldanski novinarski konferenci. Najverjetnejši novi mandatar Robert Golob pa je bil do poteze obrambnega ministra v odhodu kritičen. Kot je dejal, "normalen in dober gospodar ne bi povzročal gospodarske škode državi". Napovedal je tudi uporabo pravnih sredstev.

Volivci postojnske volilne enote prejeli publikacije z napačnim seznamom kandidatov

15. 04. 2022 18.57

Nekateri volivci v volilni enoti Postojna so prejeli publikacije s seznamom kandidatov, ki ne kandidirajo v njihovem okraju. Kot so pojasnili v tiskarskem podjetju Cetis, ki je natisnilo omenjene sezname, je do pomote pri grafičnem oblikovanju prišlo zaradi časovne stiske in usklajevanj, a zatrjujejo, da to nima vpliva na samo glasovanje.

DVK: Končan postopek preizkusa vloženih list kandidatov, izžreban tudi vrstni red

04. 04. 2022 14.15

Volilne komisije volilnih enot so zaključile postopke preverjanja zakonitosti kandidatnih list ter opravile žreb vrstnega reda kandidatnih list v posameznih volilnih enotah, so sporočili z Državne volilne komisije. V naslednjih dneh bodo začeli s tiskanjem glasovnic, gospodinjstva pa bodo prejela publikacije s seznami kandidatov v posameznih volilnih okrajih.

Protestniške akcije v fotografski monografiji: Stanje je sramota, metoda je upor

07. 02. 2022 14.55

Pred ministrstvom za kulturo so predstavili fotografsko monografijo Sramota, ki je pravkar izšla pri Založbi ZRC. Knjiga na osnovi obsežnega fotografskega gradiva popisuje protestniške akcije v letih 2020 in 2021. Kot je v imenu avtorjev, Non-Grupe, povedala njihova uradna pravna zastopnica Urša Chitrakar, je "stanje sramota, metoda je upor".

V Franciji sadje in zelenjava ne bosta več pakirana v plastiko

01. 01. 2022 21.34

V Franciji odslej velja prepoved plastične embalaže za širok nabor različnega sadja in zelenjave. Izjema so večja pakiranja ter občutljivo sadje, denimo jagodičevje, a tudi te izjeme bodo ukinjene do konca junija 2026.

V Berlinu ob stoti obletnici rojstva obsežna retrospektiva Helmuta Newtona

11. 11. 2021 16.45

Berlinska Fundacija Helmuta Newtona je za lansko leto pripravila razstavo, s katero je želela obeležiti 100. obletnico rojstva enega najpomembnejših fotografov 20. stoletja, po katerem nosi ime. Načrte jim je prekrižala epidemija, zdaj pa je obsežna retrospektivna razstava Helmut Newton – zapuščina po letu dni na ogled v prostorih fundacije.

Združeni narodi praznujejo: 'Edina pot naprej je solidarnost'

24. 10. 2021 11.31

Pred 76 leti je 24. oktobra stopila v veljavo Ustanovna listina ZN, kar se šteje kot rojstni dan svetovne organizacije, ki je zrasla iz pepela druge svetovne vojne z željo po oblikovanju stabilnejše svetovne ureditve na temelju pravil, človekovih pravic, mirnega reševanja sporov in mednarodnega prava. Začelo se je s konferenco 50 držav v San Franciscu od aprila do junija leta 1945, ko so pripravili ustanovno listino, ta pa je začela veljati 24. oktobra istega leta, ko jo je ratificirala večina držav podpisnic.

Komisija bi Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot odvzela status

04. 10. 2021 19.14

Komisija DZ za peticije, ki je v nadaljevanju skupne seje z odborom DZ za kulturo obravnavala vprašanje t. i. rumenih jopičev, se je s sklepom zavzela, da se Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot odvzame status društva v javnem interesu. Odbor pa bo zaradi nesklepčnosti glasoval prihodnjič. Poslanci SDS in NSi so sejo obstruirali.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta

23. 09. 2021 00.15

Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

V bogatih državah presežek cepiv, a ga ne nameravajo darovati revnejšim

13. 09. 2021 10.31

Le v tem mesecu je v zahodnih državah na voljo 500 milijonov odmerkov cepiv proti covidu-19, ki jih te države ne potrebujejo in bi jih lahko darovale revnejšim državam, a jih večino, kar 360 milijonov, ne nameravajo. Do konca leta bo na voljo že 1,2 milijarde odmerkov, od tega jih države 1,06 milijarde za zdaj ne nameravajo donirati, je pokazala raziskava družbe Airfinity.

Po terorističnem napadu na Novi Zelandiji: napadalec julija izpuščen iz zapora

04. 09. 2021 10.50

Napadalec, državljan Šrilanke, je v supermarketu v predmestju Aucklanda ranil sedem ljudi. Policija je napadalca ustrelila. Premierka Jacinda Ardern je na tiskovni konferenci potrdila, da je šlo za teroristični napad in da je bil napadalec julija izpuščen iz zapora.

KOMENTAR: Bi se raje utopili ali goreli na grmadi?

29. 08. 2021 07.26

S snemalcem sva prišla v Varšavo na dan obletnice varšavske vstaje. 1944. Na eni strani nacisti, na drugi strani Visle Sovjeti, vmes pa Varšavčani. 200.000 jih je izgubilo življenje, 85 odstotkov mesta je bilo porušenega do tal. Vstaja je bila zatrta. Sovjeti so se le še sprehodili po ruševinah in po dolgih mesecih nacistom zadali usodni udarec. In si podjarmili Poljsko. Poljska zgodovina je zapletena, dolga, a varšavska vstaja je poljski kult, vsi si jo lastijo, tudi tisti, ki sedaj odprto, javno podpirajo neofašizem. Ko se ob 17. uri 1. avgusta mesto ustavi, si v tisti minuti tišine duhovi mrtvih odpočijejo od praznih besed, obljub, lažnih upov in lakomne grabežljivosti. Minuta miru in spokoja. Zgolj minuta.

Za starše, ki pripeljejo otroka v vrtec ali razrede prve triade, pogoj PCT ne velja

23. 08. 2021 11.03

Vlada RS je na dopisni seji odločila, da za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec, v prve tri razrede osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, izjemoma ne velja pogoj PCT. Obvezno pa je nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov. Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo (na primer ob uvajanju otroka - novinca v vrtec, na pogovorne urice in roditeljske sestanke) pa vselej velja tudi pogoj PCT.

Umar: Obeti za gospodarsko rast ostajajo ugodni

15. 07. 2021 10.36

Gospodarska aktivnost v mednarodnem okolju se je v drugem četrtletju okrepila, v evrskem območju je po znižanju v prvem četrtletju v drugem precej okrevala. Tudi v Sloveniji večina kratkoročnih kazalnikov izkazuje razmeroma visoke medletne rasti, obeti za gospodarsko rast ostajajo ugodni, ugotavlja Umar.

'Holmec – simbol odločnosti, hrabrosti in požrtvovalnosti slovenskih policistov'

28. 06. 2021 21.34

Na nekdanjem mejnem prehodu Holmec je potekala osrednja slovesnost ob dnevu Policije in ob 30. obletnici spopada na mejnem prehodu med tedanjo slovensko milico in Teritorialno obrambo ter vojaki JLA. Gre za enega pomembnejših oboroženih bojev v osamosvojitveni vojni, v katerem so vojaki jugoslovanske armade skušali po kratkem ultimatu zavzeti mejni prehod. Objekt na meji so slavnostno poimenovali po dveh padlih policistih. Predsednik države je ob tem dejal, da je slovenska Policija obranila in varovala prebivalce in svojo domovino.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov

26. 06. 2021 07.00

Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Preživetje bolnikov z rakom se je v zadnjih 20 letih povečalo za 11 odstotkov

10. 06. 2021 19.06

Analiza je pokazala, da se je v zadnjih 20 letih povečalo predvsem preživetje bolnikov s kožnim melanomom, rakom debelega črevesa in danke ter pljučnim rakom. Za deset odstotnih točk se je povečal tudi delež preživelih žensk, ki zbolijo za rakom dojk. Delež preživelih moških, ki zbolijo za rakom prostate, pa se je povečal za več kot 20 odstotnih točk. Starost in stadij raka ob diagnozi sta še vedno ključna za preživetje bolnikov, izpostavljajo na onkološkem inštitutu.

Kaj kažejo podatki o zdravju ljudi v Sloveniji pred pandemijo?

18. 04. 2021 07.00

NIJZ je pripravil posodobljene informacije o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah, ki kažejo stanje pred pandemijo covida-19. Tako se je denimo tretje leto zapored zmanjšalo število primerov astme pri otrocih ter mladostnikih, nadaljuje se trend manjše umrljivosti. Na drugi strani se naše zdravje slabša – v dveh tretjinah slovenskih občin se je povečal delež prejemnikov zdravil zaradi sladkorne bolezni, več je bolniških odsotnosti, ki so tudi daljše.

Banka Slovenije: V bankah se krepita kreditno in dohodkovno tveganje

16. 04. 2021 11.02

Slovenski bančni sistem je glede kapitaliziranosti in likvidnosti v ugodnem položaju, a trendi niso ugodni. Ob realizaciji makroekonomskega tveganja namreč v ospredje prihajata visoko kreditno in povišano dohodkovno tveganje, je danes opozoril namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc.

Zaradi vdora v Facebook in Hojsovega seznama ogrožena varnost več kot tisoč policistov?

09. 04. 2021 06.00

Če osebne podatke slovenskih uporabnikov, ki so bili ukradeni s Facebooka, križamo s podatki o plačah policistov, ki jih je objavil minister Hojs, to predstavlja dodatno varnostno grožnjo, predvsem za policiste, ki delajo na občutljivih delovnih mestih, pravi strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl. Tudi v sindikatu opozarjajo, da lahko s tem nastane huda motnja v notranji varnosti, posledično pa bi lahko bila ogrožena tudi varnost schengenskega območja. Ministra pozivajo k razmisleku o nadaljnjih objavah osebnih podatkov policistov. A Hojs v tem še vedno ne vidi nič spornega.