publikacije

S snegom 'najbogatejša' april 1907 in maj 1985, zapadlo ga je tudi 40 centimetrov
06. 04. 2021 09.50
Glede na meteorološke podatke bi lahko rekli, da snežinke v aprilu in maju zadnja leta morda le niso tako redke, čeprav navadno z neba tako pozno zaplešejo le posamične. Sneg je aprila nazadnje obilneje padal leta 2017, ko je bila snežna odeja marsikje debela tudi 20 centimetrov. Iz poletja smo nazaj v zimo hitro skočili tudi leta 2012, pred tem pa se dobri dve desetletji tako pozno zima na območju Slovenije ni 'zadržala'.

Male črne obleke študentov za zdravljenje bolnikov z limfomom in levkemijo
14. 03. 2021 21.20
Izbrana oblačila študentov oblikovanja tekstilij in oblačil ljubljanske Naravoslovnotehniške fakultete, ki so jih predstavljali na razstavi Mala črna obleka, bodo dobila dobrodelno noto. Na njihovi katedri so se namreč odločili, da ob zaključku razstave priredijo dražbo. Vsa sredstva bodo namenili Slovenskemu združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, ki po uspešni akciji zbiranja denarja za nakup naprave za CAR-T zdaj zbira sredstva za nakup dodatnega instrumenta.

Meghan Markle dobila tožbo proti britanskemu tabloidu
12. 02. 2021 08.55
Vojvodinja Susseška Meghan Markle je konec preteklega tedna slavila na sodišču, saj je dobila tožbo zoper britanski medij Daily Mail, ki je pred dvema letoma objavil njen rokopis, naslovljen na njenega odtujenega očeta. Meghan je zadevo tudi komentirala in povedala, da je izjemno vesela, da je zmagala in da bo moral medij za svoje odločitve odgovarjati.

Vpliv epidemije: 19 odstotkov manj odkritih predrakavih sprememb
18. 01. 2021 10.38
Epidemija je zaskrbljujoče vplivala na delovanje programa za preprečevanje raka materničnega vratu. Ustavitev presejanja v času spomladanske epidemije je povzročila, da se je prvič v 15 letih triletna pregledanost zmanjšala pod ciljno vrednost 70 odstotkov. Posledično so zaradi okrnjenega delovanja programa ZORA do konca septembra 2020, v primerjavi s triletnim povprečjem, odkrili 19 odstotkov manj predrakavih sprememb visoke stopnje pri ženskah, starih od 30 do 39 let.

Preboj slovenskih raziskovalcev v boju proti koronavirusu: RNA v odpadni vodi
16. 11. 2020 07.58
Raziskovalci z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so prvič v Sloveniji zaznali RNA novega koronavirusa v odpadnih vodah. Zaznali so ga v neobdelani odpadni vodi na infekcijski kliniki, že ko je bil hospitaliziran le en okužen bolnik. Takšen pristop bi lahko zato uporabili kot sistem zgodnjega opozarjanja na izbruhe virusa.

Avtokratski voditelj Turkmenistana svojemu najljubšemu psu posvetil zlat kip
14. 11. 2020 07.00
V prestolnici Turkmenistana so odkrili razkošen kip psa pasme alabai, turkmenistansko različico srednjeazijskega ovčarja. Gre za najljubšega psa avtokratskega voditelja Berdimuhamedova. Ta državi, ki velja za eno najbolj izoliranih na svetu, vlada s trdo roko.

Novembrski brkači za zdravje moške populacije
07. 11. 2020 08.00
Movember, ki pride za rožnatim oktobrom, je namenjen ozaveščanju o zdravju moških. Poudarek daje opozarjanju na rak prostate in testisov, obenem pa želi posvariti tudi pred drugimi boleznimi, ki prežijo zgolj ali predvsem na moško populacijo. Ta si novembra v dober namen pušča brke, ki bodo letos zaradi upoštevanja ukrepov na žalost (ali srečo) skriti pod zaščitnimi maskami. Ker bolezen ne izbira, je v preteklosti prizadela tudi velika imena zabavne industrije, z rakom pa so letos boj izgubili tudi nekateri zvezdniki, med drugimi igralec Chadwick Boseman in rock ikona Eddie Van Halen.

V karanteni 150 učencev, kmalu aplikacija za spremljanje odrejenih karanten v šolstvu
07. 09. 2020 15.37
Drugi teden šolskega leta se je začel z več skupinami in razredi v karantenah. Ta je odrejena razredom na 13 osnovnih šolah oz. 150 učencem. Seznam se spreminja skoraj vsakodnevno, na ministrstvu za izobraževanje napovedujejo, da bodo zbirne podatke za tekoči teden začeli objavljati ob petkih, vzpostavljajo pa tudi aplikacijo za vnos podatkov. Zaradi vprašanja, kako razločiti med simptomi covida-19 in znaki drugih sezonskih okužb, se pričakuje tudi bolj jasna pravila, kdaj je treba otroke testirati.

Ravnatelji zaskrbljeni: V primeru izbruha virusa v šoli bomo odgovorni mi
18. 08. 2020 15.24
Ravnatelji osnovnih in srednjih šol so prejeli publikacijo s priporočili za izvajanje pouka glede na posamezni model, ki se prilagaja epidemiološki situaciji. Priporočila so nastala v sodelovanju z ravnatelji, a nekateri vseeno opozarjajo, da vsa niso izvedljiva. Kot pravijo, v šolah ohranjanje metra in pol razdalje ne pride v poštev, precej je tudi predmetov, ki zahtevajo mešanje in združevanje oddelkov. Skrbi jih tudi izvajanje šolske prehrane in avtobusnih prevozov.

Opuščanje priporočil proti raku ima lahko bistveno hujše posledice kot koronavirus
25. 05. 2020 15.07
Pred začetkom evropskega tedna boja proti raku deležniki izpostavljajo pomen skrbi za zdravje tudi med in po epidemiji novega koronavirusa. Na onkološkem inštitutu pozivajo k skrbi za zdrav življenjski slog, proti zdravju škodljivim razvadam in k udeležbi na presejalnih programih ter svarijo pred odlašanjem z obiskom pri zdravniku.

Meghan Markle naj bi načrtovala izdajo lastnega časopisa
29. 12. 2019 16.50
V javnosti so zaokrožila namigovanja, da naj bi vojvodinja Meghan Markle načrtovala izdajo lastnega časopisa oziroma revije. Pojavile so se tudi špekulacije, da želi svojo blagovno znamko 'Sussex Royal' spremeniti v globalen imperij.

Z novim letom nižja stopnja DDV za knjige in časopise
24. 12. 2019 08.44
Z novim letom bo začela veljati novela zakona o davku na dodano vrednost, ki ob dosedanjih dveh stopnjah DDV uzakonja tudi nižjo, petodstotno stopnjo DDV za knjige, časopise in periodične publikacije, tako v fizični kot elektronski obliki. Sprememba prihaja več kot desetletje po pobudi, da slovenska knjiga sploh ne bi bila obdavčena.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost
14. 12. 2019 07.00
"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?
11. 12. 2019 12.33
Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Sredstva, ki jih je razpisala FŠO, premajhna za želje športnih organizacij
25. 11. 2019 14.39
Fundacija za šport bo v letu 2020 za slovenski šport namenila 8,5 milijona evrov, okrog deset odstotkov več kot lani. Športne organizacije pa so v enomesečnem razpisnem roku zaprosile za kar 117,4 milijona evrov. Prva sredstva naj bi za tekmovalni šport FŠO razdelili že v začetku naslednjega leta.

Izbrani okusi Oštarije Herbelier
02. 10. 2019 00.01
Slovenija se uvršča med vodilne sile evropske gastronomije. Ena izmed turistično najbolj prepoznavnih občin v Sloveniji so Dolenjske Toplice. Znane so predvsem po wellness turizmu, saj so tu termalni vrelec našli že okoli leta 1200.

Filmska diva praznuje 85 let: v šoli so se iz Sophie Loren norčevali
20. 09. 2019 08.52
Italijanska filmska igralka Sophia Loren, ki velja za zadnjo resnično filmsko divo, praznuje 85 let. Zaigrala je v več kot 100 filmih in kljub filmski karieri v Hollywoodu ostala ves čas povezana z Neapljem.

Prihodnje leto se obeta znižanje DDV za knjige in tisk
21. 06. 2019 15.36
Poslanci državnega zbora so danes v parlamentarni postopek vložili predlog novele zakona o davku na dodano vrednosti (DDV), ki predvideva znižanje davka na knjige in druge publikacije na fizičnih nosilcih. S tem naj bi prispevali k večji dostopnosti kakovostne pisane besede za bralce. Uveljavitev je predvidena 1. januarja 2020.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov
16. 06. 2019 07.00
Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?

Astronavt slovenskih korenin se rad vrača v Slovenijo
11. 06. 2019 06.00
Svetovno priznani strokovnjak in nekdanji astronavt slovenskih korenin Ronald Šega je napolnil največjo predavalnico na ljubljanski strojni fakulteti in s svojim predavanjem popeljal zbrane navdušence v orbito. Za nekaj trenutkov smo se z njim popeljali na sedaj že pokojno vesoljsko postajo Mir, kamor je odpotoval kar dvakrat. Je pa Šega med tokratnim obiskom Sloveniji napovedal svetlo prihodnost. Tudi glede raziskovanja vesolja.

Povečuje se bolniška odsotnost, zmanjšuje delež predebelih otrok
10. 04. 2019 11.39
Novi podatki NIJZ za letošnje leto razkrivajo, kakšno je zdravje v posamezni slovenski občini. Preverite lahko, kakšna je bolniška odsotnost, koliko je novih primerov raka, kakšna je stopnja samomorilnosti in koliko je razširjena okužba s klopnim meningoencefalitisom. Analiza podatkov za zadnja štiri leta je pokazala, da se v občinah zmanjšuje delež predebelih otork, se pa povečujejo bolniške odsotnosti.

Odprli varovani oddelek za otroško psihiatrijo, a pedopsihiatrov primanjkuje
19. 02. 2019 16.11
Po več letih prerekanja in odlašanja, so vendarle odprli dolgo pričakovano enoto za intenzivno otroško in adolescentno psihiatrijo na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana. Na varovanem oddelku, ki sprejme 10 bolnikov, bodo zdravili mladostnike s psihotičnimi reakcijami. Glavni razlog, da enota doslej ni delovala, je pomanjkanje pedopsihiatrov, ki ga bodo reševali z dežuranjem specializantov.

'Staro' in 'osamosvojitveno' TO povezujejo le ljudje
10. 10. 2018 18.33
Napoved organizatorjev, da bodo praznovali 50. obletnico ustanovitve teritorialne obrambe (TO), je razburkala slovensko politično prizorišče. Medtem ko zagovorniki praznovanja menijo, da je zanikanje povezave med strukturo, ki je obstajala pred osamosvojitvijo in tisto, ki je delovala med njo, ustvarjanje umetnih delitev, drugi pravijo - gre za povezovanje nesprejemljivega.

Poraba zdravil med mladimi v porastu: 'Stara sem 12 let in sem v depresiji'
10. 10. 2018 11.57
"Zaradi depresije sem se zapustila ... Moj problem je, da ne vem, kdo sem ... Razpoloženje mi nenormalno niha ..." To je le delček izpovedi mladostnikov, ki so v spletni svetovalnici poiskali pomoč. Podatki o duševnem stanju otrok in mladostnikov so skrb vzbujajoči. Poraba zdravil je med mlajšimi od 20 let v obdobju od 2008 do 2015 narasla za 73 odstotkov, predvsem zaradi porasta porabe antidepresivov in psihostimulansov.

Od kod se je 'vzel' panter, s katerim je Šiško zamenjal Triglav?
09. 09. 2018 11.04
Aktivnosti Štajerske varde še vedno odmevajo v javnosti. Njen poveljnik, ki se trenutno nahaja v pridržanju, je v nagovoru med 'urjenjem' pozval 'zdrave' slovenske sile, da se jim pridružijo. "Z ustanovitvijo varde smo naredili Triglav panterjev," v posnetku trdi Šiško in pozove k združitvi treh panterjev – belega, črnega ter rdečega. In kdo so ti panterji?

Bi prepoznali depresijo in anksiozne motnje pri svojem otroku?
27. 08. 2018 15.42
Na NIJZ opozarjajo, da med slovenskimi otroki in mladostniki v zadnjih letih opažajo porast anksioznih motenj. Ker starši lahko bistveno pripomorejo k preprečevanju in obvladovanju le-teh, so pripravili priporočila za zmanjšanje tveganja za razvoj in boljše obvladovanje depresije ter anksioznih motenj otrok in mladostnikov.

Raziskava NIJZ je pokazala: nezdravo se prehranjuje polovica Slovencev
13. 06. 2018 12.26
Raziskava NIJZ, ki je potekala leta 2016, je pokazala, da se polovica odraslih prebivalcev Slovenije prehranjuje pretežno nezdravo. Vsak četrti prebivalec je vsak dan v stresu, vsak deseti pa ima več različnih nezdravnih vedenjskih navad. Slovenci na običajen delovni dan v povprečju presedijo pet ur.

Evropska komisija (končno) nad plastiko: omejiti plastiko za enkratno uporabo in prepovedati mikroplastiko
16. 01. 2018 17.43
"Ne moremo živeti brez plastike, ki pa nas lahko ubije, če ne bomo spremenili politik," je ob predstavitvi strategije opozoril prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans. Vsakdo lahko po njegovem prispeva: otrokom je na primer po njegovih besedah treba pojasniti, da se slamica, ki nastane v nekaj sekundah in se uporablja pet minut, nato razkraja 500 let.

Stonesi zaslužijo na koncert po 10 milijončkov
14. 12. 2017 06.22
V povprečju je njihova starost preko 70 let, uspešne plošče niso imeli že dve desetletji, vseeno pa na koncert zaslužijo deset milijonov dolarjev oz. slabe 8,5 milijona evrov. Ste začudeni? Zakaj le, saj to so vendar The Rolling Stones!

Do leta 2040 na svetu 313 milijonov žensk s sladkorno boleznijo
14. 11. 2017 06.33
Obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni, ki se letos osredotoča na to bolezen in ženske. Na svetu živi več kot 199 milijonov žensk s sladkorno boleznijo, ki je deveti najpogostejši vzrok smrti žensk po svetu, vsako leto umre 2,1 milijona žensk. Približno eden od sedmih otrok pa se rodi materi z nosečniško sladkorno boleznijo.