rast prebivalstva

Bela hiša: Trump ščiti divje živali, čist zrak in vodo ter sledi znanosti
23. 04. 2025 09.36ZDA imajo končno predsednika, ki sledi znanosti, je v torek ob svetovnem dnevu Zemlje objavila Bela hiša. Med drugim je navedla, da Donald Trump ščiti divje živali z zaustavljanjem projektov elektrarn na veter, ki škodujejo okolju. Po vseh ZDA so medtem v torek potekali protesti proti Trumpovim okoljskim politikam.

Finska najsrečnejša država, Sloveniji uspel vzpon za dve mesti
20. 03. 2025 12.08Finska ostaja država z najsrečnejšimi prebivalci na svetu. V objavljenem poročilu pod okriljem Združenih narodov se je na vrh lestvice, ki meri srečo, zavihtela že osmo leto zapored. Sledijo ji še tri nordijske države. ZDA so padle na 24. mesto, najnižje doslej. Sloveniji ji medtem uspel skok za dve stopnički, zasedla je 19. mesto. Med drugim pa raziskava izpostavlja tudi to, da je sreča ljudi močno odvisna od medosebnih odnosov. Podatki sicer kažejo, da so ljudje veliko prijaznejši od pričakovanj.

Odstopil srbski premier, Vučić napovedal možnost novih volitev
28. 01. 2025 11.46Po napadu na študente v Novem Sadu, v katerem je bilo huje poškodovano dekle, je srbski premier Miloš Vučević sporočil, da nepreklicno odstopa s položaja. "Sprejemam objektivno odgovornost. Naj to prinese umiritev napetosti. Ani želim čim hitrejše okrevanje in upam, da bodo napadalci čim prej prijeti," je dejal. Prepričan je sicer, da za vsemi blokadami, napetostmi in delitvami v družbi stoji nekdo iz tujine s ciljem ogroziti Srbijo kot državo. Odstopil je tudi novosadski župan Milan Đurić. Srbski predsednik Vučić pa je napovedal, da bi lahko kmalu padla odločitev o novi vladi ali celo razpisu volitev.

Stanovanjske razmere se stabilizirajo, a najrevnejši so v stiski
18. 01. 2025 07.00Nominalne cene novih in starih prebivališč v Evropski uniji so, odkar od leta 2005 Eurostat nudi harmonizirane primerljive podatke, zrastle za okrog 74 odstotkov. Ti podatki ne upoštevajo naraščajoče kupne moči Evropejcev, a k temu še pridemo. V Sloveniji je povišanje podobno: od leta 2007 so narastle za več kot 50 odstotkov, kar nas lahko skrbi.

Finančni POPkast: Ekonomist, ki birokracijo reže z motorko
05. 12. 2024 07.00Libertarni anarho-kapitalist, predsednik Argentine Javier Milei, je pritegnil globalno pozornost s svojo radikalno strategijo za boj proti inflaciji in birokraciji. Njegov načrt, imenovan motorka, vključuje drastično krčenje državnih izdatkov, poenostavitev regulacij in zajezitev vrtoglave inflacije v Argentini.

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku
23. 11. 2024 13.11Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija
14. 11. 2024 07.23Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

Najpogostejše vprašanje Googlu po zmagi Trumpa: 'Kako se preseliti v Kanado?'
09. 11. 2024 14.50Po prepričljivi zmagi republikanca Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA je po navedbah Googla med Američani poskočilo zanimanje za informacije o selitvi v tujino. Za Kanado je iskanje informacij na Googlovem iskalniku v 24 urah po zaprtju volišč denimo naraslo naraslo za 1270 odstotkov, za Novo Zelandijo pa za 2000 odstotkov.

Sedem zveznih držav, ki v rokah držijo ključ do Bele hiše
06. 11. 2024 05.23Približno 240 milijonov Američanov ima volilno pravico, a lahko bi rekli, da bo o tem, kdo bo naslednji ameriški predsednik, odločala le peščica. Običajno se namreč že vnaprej ve, v kateri zvezni državi bo zmagal republikanski in v kateri demokratski kandidat. Ključno vlogo imajo torej zvezne države, kjer izida volitev vnaprej ni mogoče predvideti. Letos tako ključ do Bele hiše tako rekoč v rokah držijo Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Skrajšali so delovni teden, kakšni so rezultati?
26. 10. 2024 14.57Prvi podatki kažejo, da je Islandija po skrajšanju delovnega tedna bolj produktivna od ostalih evropskih držav. Lani so zabeležili višjo gospodarsko rast in eno najnižjih stopenj nezaposlenosti v Evropi.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti
22. 10. 2024 07.09Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Agenciji Moody's in Fitch potrdili bonitetno oceno Slovenije
12. 10. 2024 09.52Bonitetni agenciji Moody's in Fitch sta v petek potrdili bonitetno oceno Slovenije. Moody's jo je potrdil pri A3, obete pa je iz stabilnih izboljšal v pozitivne, kar kaže, da je v naslednjih 18 mesecih možno zvišanje ocene. Fitch Ratings je medtem potrdil bonitetno oceno za Slovenijo pri A s stabilnimi obeti.

Golob: Gospodarske rezultate nam zavida vsa Evropa
01. 10. 2024 12.17Premier Robert Golob je v parlamentu odgovarjal na poslanska vprašanja. Slovenija ima po njegovih navedbah takšne gospodarske rezultate, da jih ji zavida vsa Evropa. "Delamo na tem, da bodo taki ostali," je zatrdil in dodal, da je v tej luči oblikovan tudi predlog davčnih sprememb. Komentiral je še reševanje romskih vprašanj in prestrukturiranje Teša.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje
19. 09. 2024 07.09Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Elon Musk bo najverjetneje prvi bilijonar na svetu
08. 09. 2024 15.36Milijarder Elon Musk bi v roku treh let lahko postal prvi bilijonar na svetu, v svojem poročilu navaja skupina Informa Connect Academy, ki spremlja rast premoženja svetovnih bogatašev.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja
13. 08. 2024 09.11Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?
17. 06. 2024 14.27Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

G7 proti Rusiji in Kitajski: kam se premika težišče?
13. 06. 2024 13.18Minilo je desetletje, odkar je skupina sedmih izločila Rusijo. V tem času se je klub pod vodstvom ZDA, ki predstavlja 44 odstotkov svetovnega gospodarstva, prilagodil razmeram. Kot sta se tudi Rusija in Kitajska.

'Preprečevanje oddaje stanovanja je poseg v pravico do razpolaganja z zasebno lastnino'
22. 05. 2024 13.14Ob sprejemanju predloga novega Zakona o gostinstvu, ki posega na področje kratkoročnega oddajanja stanovanj, sobodajalci poudarjajo, da ta v več delih grobo krši slovensko ustavo. Opozarjajo, da na ceno stanovanj in najemnin kratkoročne namestitve ne vplivajo pomembno, pač pa so to pogoji za gradnjo, cene stavbnih zemljišč, dostopnost posojil in obrestne mere ter kreditna sposobnost prebivalstva, splošna gospodarska situacija v državi ter "povsem disfunkcionalna stanovanjska politika, ki ne naslavlja bistva problema".

Bonitetni agenciji potrdili oceno Slovenije s stabilnimi obeti
13. 04. 2024 16.32Bonitetni agenciji Fitch in Moody's sta potrdili bonitetno oceno Slovenije pri A oziroma pri A3 s stabilnimi obeti, je objavilo ministrstvo za finance. Agenciji pričakujeta, da bo Slovenija obvladovala javnofinančni primanjkljaj in tako svojo zadolženost v naslednjih dveh letih uspešno zniževala.

Nova lokacija za prodajno-servisni center gospodarskih vozil Mercedes-Benz
17. 03. 2024 00.15Skupina Emil Frey, ki je leto 2023 zaključila z izjemnimi dosežki, s katerimi je dodatno utrdila svoj položaj na trgu, tudi v prihodnje odločno zasleduje ambiciozne cilje.

Kaj razkrivajo predlogi vojaških strateških dokumentov?
04. 02. 2024 11.04Predlogi vojaških strateških dokumentov, ki jih je ministrstvo za obrambo dalo v javno razpravo, dopuščajo popolnjevanje in naraščanje mirnodobne stalne sestave Slovenske vojske (SV) z vojaki na obveznem služenju vojaškega roka in z obvezno rezervo. Središče delovanja ostaja Zahodni Balkan, a bo SV na voljo, kjer jo potrebuje zavezništvo.

Sindikati in delodajalci na različnih bregovih, Mesec se bo posvetoval na vladi
19. 01. 2024 15.36Socialni partnerji so opravili posvetovanje o uskladitvi minimalne plače za letošnje leto. Sindikati so predlagali vsaj 7,5-odstotno zvišanje, delodajalci pa so vztrajali pri 4,2-odstotni uskladitvi, kolikor je znašala decembrska letna inflacija. Minister za delo Luka Mesec naj bi odločitev sporočil v začetku prihodnjega tedna.

Trajnost in učinkovitost ključ uspešnosti Slopaka
10. 01. 2024 00.15Dr. Boštjan Aver, direktor družbe Slopak d.o.o.

Finančni komentar: Slab začetek, dober konec
09. 01. 2024 07.00Nasdaq je v treh dneh izgubil dobrih 600 milijard dolarjev. Sedem veličastnih delnic, ki so prejšnje leto ustvarile visoke donose, je v prvem tednu padlo za pet odstotkov.

Svetla prihodnost za vaše podjetje s pomočjo EU
23. 12. 2023 00.15Programi in usposabljanja, ki jih financira EU, vam pomagajo pri ohranjanju konkurenčnosti podjetja ter spodbujajo razvoj spretnosti vaših zaposlenih

Milei v drastične ukrepe za oživitev gospodarstva, množice pa na ulice
21. 12. 2023 06.43Argentinski predsednik Javier Milei je naznanil okrog 300 ukrepov svoje nove vlade, ki so namenjeni oživitvi tretjega največjega gospodarstva v Latinski Ameriki. Med napovedanimi spremembami je ukinitev zakona, ki regulira stanovanjske najemnine, in pravil, ki preprečujejo privatizacijo državnih podjetij. Obeta se posodobitev delovne zakonodaje in vrsta drugih deregulacijskih ukrepov, ki zadevajo turizem, internetne storitve, zdravila, proizvodnjo vina in zunanjo trgovino. Malo pred tem je sicer ulice Buenos Airesa preplavilo več tisoč protestnikov.