raziskovalni let

Pri Harkovu hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov
02. 05. 2022 09.46
Oblasti v Kijevu poročajo, da je bil med napadom v Izjumu blizu Harkova hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov. Po njihovih informacijah ni v smrtni nevarnosti, je pa rana tako huda, da so ga ruske sile nemudoma umaknile v domovino. Zahodni vojni analitiki ob tem izpostavljajo, da je bila Putinova odločitev, da na bojišče pošlje osebo s tako visokim činom, precej nenavadna. Sprašujejo se, ali general Dvornikov, ki je bil do zdaj zadolžen za poveljevanje na tem območju, ni izpolnil pričakovanj Kremlja ali pa je Gerasimov odšel na bojišče, da bi osebno izvajal ukaze ruskega predsednika.

Evropa v pričakovanju slovenskih volitev: 'Tesna tekma med Janšo in opozicijo'
22. 04. 2022 12.43
Parlamentarne volitve v Sloveniji so pritegnile tudi pozornost mednarodnega tiska, ki piše o tesni tekmi med "konservativno vlado Janeza Janše in liberalno opozicijo". Financial Times piše, da je Janez Janša odigral vlogo evropskega državnika ob obisku Ukrajine, a hkrati opozarja na njegov "antagonizem" in tesno tekmo z novo opozicijsko stranko.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Po kitajskem 'prižigu umetnega sonca' evropski znanstveniki s še večjim uspehom
09. 02. 2022 13.30
Evropski raziskovalci so dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji. Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki združuje 4800 znanstvenikov iz vse Evrope, so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov fuzijske energije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je ta dosežek najnazornejši prikaz potenciala fuzijske energije za zagotavljanje varne in trajnostne nizkoogljične energije.

Raziskava: Poživitveni odmerek zelo učinkovito ščiti pred smrtjo zaradi covida
25. 01. 2022 11.12
Cepljenje proti covidu-19 zelo dobro ščiti pred hudim potekom bolezni in smrtjo, poživitveni odmerek pa še bistveno bolj, kažejo novi podatki o cepljenih in necepljenih v Avstriji. Trije odmerki cepiva zagotavljajo 99-odstotno učinkovitost pred smrtjo v primerjavi z necepljenimi, kaže analiza avstrijskega raziskovalnega inštituta GÖG.

OCCRP: Najbolj skorumpirana osebnost leta je Lukašenko
27. 12. 2021 20.36
Mednarodna novinarska mreža za preiskovanje organiziranega kriminala in korupcije OCCRP je tudi letos izbrala osebnost leta. Med rekordnimi 1167 nominiranci je naslov osebnosti, ki je v letu 2021 najbolj pripomogla h krepitvi organiziranega kriminala in korupcije, pripadel beloruskemu avtoritarnemu voditelju Aleksandru Lukašenku.

Pandorini dokumenti: kako je Vučićev sorodnik prišel do 24 apartmajev ob Črnem morju?
04. 10. 2021 06.23
Preiskava več kot 600 novinarjev, tudi iz Slovenije, med drugim razkriva posle veljakov iz naše nekdanje skupne države. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je več let zagovarjal svojega bližnjega sorodnika, sicer finančnega ministra Sinišo Malija, češ da so navedbe o tem, da je kupil 24 apartmajev ob Črnem morju, lažne novice. No, tako imenovani Pandorini dokumenti so zdaj dokazali nasprotno. "Nikoli nisem storil nič nezakonitega," pa trdi češki premier Andrej Babiš, ki se je pod drobnogledom novinarjev znašel, ker je novembra 2009 v podjetje na Britanskih Deviških otokih vložil 19 milijonov evrov, ki so se nato prek washingtonskega podjetja stekli v njegovo hčerinsko podjetje v Monaku.

Gregor Majdič prisegel kot novi rektor Univerze v Ljubljani
30. 09. 2021 16.01
V zbornični dvorani ljubljanske univerze je Gregor Majdič prisegel kot novi rektor Univerze v Ljubljani. Majdiču, ki prihaja z ljubljanske veterinarske fakultete, je nekdanji rektor Igor Papič predal rektorsko verigo, pred inavguracijo pa je oba sprejel tudi predsednik države Borut Pahor. Majdič bo univerzo vodil od 1. oktobra 2021 do 30. septembra 2025. Ob inavguraciji je poudaril, da je eden od najpomembnejših izzivov v njegovem mandatu, kako v družbi spet povrniti zaupanje v znanost in kako prenesti znanje med ljudi.

Pahor v ZN: Vsi večji izzivi so globalni in jih lahko rešimo le skupaj
24. 09. 2021 17.19
Predsednik Borut Pahor je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev ob začetku 76. zasedanja Generalne skupščine ZN poudaril, da so vsi glavni izzivi globalni in jih je možno rešiti le skupaj. Pri tem je izpostavil covid-19, podnebne spremembe ter mir in varnost. Kriza covida-19 je poslabšala položaj najbolj ranljivih, je opozoril. "V številnih družbah opažamo krčenje prostora za svobodo izražanja. Polno uveljavljanje človekovih pravic mora biti sestavni del okrevanja."

Petkovi protestniki o STA in globah za nedostojno obnašanje
03. 09. 2021 20.13
Petkovi protestniki so se že 72. teden vrnili na ulice. Tokrat so poudarili predvsem svobodo medijev in situacijo STA, ki javno službo brez plačila opravlja že 246 dni. Opozorili so tudi na globe za nedostojno obnašanje. "S popravkom zakona o javnem redu in miru bi vlada rada utišala glas ljudstva," so prepričani. Zahtevali pa so tudi odvzem statusa v javnem interesu Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot.

Nemec o Mahniču: Gre za eno od stalnic v povezavi med politiko in neonacisti
26. 08. 2021 06.00
Je Žan Mahnič, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, vezni člen med Janezom Janšo in rumenimi jopiči? To se po seji sprašuje predsednik komisije za nadzor nad varnostnimi in obveščevalnimi službami, Matjaž Nemec. Ta je razkril, kaj so še ugotovili.

Marko Mandić na odru, prekritim z več kot tono prave soli
29. 05. 2021 14.05
SNG Drama Ljubljana v sodelovanju z gledališčem Troubleyn, ki ga je sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja v Antwerpnu osnoval svetovno priznani belgijski multidisciplinarni umetnik, scenarist, režiser in koreograf Jan Fabre, predstavlja prvo slovensko uprizoritev Nočni pisec. V glavni in edini vlogi pa nihče drug kot 'igralski stroj' Marko Mandić.

Mož, ki je našel Titanik: Po začetnem veselju nas je prevzela razsežnost tragedije
09. 05. 2021 16.29
78-letni Robert Ballard je v svoji 60-letni karieri opravil več kot 150 podvodnih ekspedicij in naletel na številna pomembna odkritja. A priznani oceanograf pravi, da se je sprijaznil s tem, da se bo v zgodovino zapisal kot "mož, ki je našel Titanik". V knjigi spominov, ki nastaja, opisuje, da se je že kot otrok navduševal nad globinami morja, pa tudi to, kakšni so bili občutki, ko so z ekipo naleteli na veliko odkritje. Kot pravi, še ni zaključil z delom, ki ga ljubi. Želi si na primer razrešiti skrivnostno izginotje pilotke Amelie Earhart.

Skoraj vse članice Nata povečale sredstva, namenjena vojski
26. 04. 2021 13.29
Kljub globalni zdravstveni in gospodarski krizi so se vojaški izdatki po svetu lani povečali in dosegli raven iz leta 1988, ugotavlja Stockholmski mednarodni raziskovalni mirovni inštitut. Pri tem sta skoraj dve tretjini izdatkov prišli iz vsega petih držav.

Princu Andrewu ponudili milijone za prekinitev molka o Epsteinu
19. 04. 2021 12.46
Raziskovalni novinar Ian Halperin je britanskemu princu Andrewu ponudil visoko denarno vsoto v zameno za opravljen poligrafski test, ki bi razkril, kaj se je dogajalo za zaprtimi vrati na zloglasnem otoku poslovneža Jeffreyja Epsteina, ki je bil obsojen trgovanja z mladoletnimi spolnimi sužnjami.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'
17. 04. 2021 11.13
146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Tirolska postaja laboratorij: tarčno bi cepili vse starejše od 16 let
06. 03. 2021 19.28
V laboratorij se spreminja celoten okraj na avstrijskem Tirolskem. V okviru prvega tovrstnega eksperimenta v Evropski uniji bodo znanstveniki tarčno cepili vse prebivalce, ki so starejši od 16 let. Želijo ugotoviti, kako učinkovito je Pfizerjevo cepivo proti južnoafriški različici koronavirusa. Tirolski deželni glavar pojasnjuje, da je njihov cilj, da bi jo vsaj ustavili, če že ne izkoreninili. Sodelovanje je prostovoljno, doslej pa se je prijavila tretjina prebivalcev okraja.

Rusi registrirali tretje cepivo, Biden upa na normaliziranje 'že' do božiča
20. 02. 2021 10.42
Rusija je registrirala tretje cepivo proti covidu-19, s tem pa po besedah premierja Mišustina postala edina država na svetu, ki ima tri lastna cepiva. V Argentini medtem razburja cepljenje mimo vrste, zaradi česar je odstopil minister za zdravje Gines Gonzales Garcia. Ameriški predsednik Biden pa je spregovoril o projekcijah in možnosti za normalizacijo – upa, da se bo to zgodilo do božiča.

V Slovenijo prispela za tretjino manjša pošiljka cepiva AstraZenece
06. 02. 2021 13.34
V Slovenijo je prišla prva pošiljka cepiva AstraZenece, s katerim bodo začeli cepiti v prihodnjem tednu, je ob obisku v Tolminu potrdila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne. Gre za manjšo količino odmerkov, kot je bilo sprva napovedano.Cepivo AstraZenece je priporočljivo za osebe mlajše od 65 let.

Denarnica, izgubljena na Antarktiki, po 53 letih našla svojega lastnika
06. 02. 2021 14.08
V 60. letih prejšnjega stoletja, ko je nekaj časa služboval na Antarktiki, je Paul Grisham izgubil denarnico. Kasneje je nanjo seveda pozabil, na njegovo veliko presenečenje pa je denarnica po 53 letih 'pripotovala' do njegovega doma v San Diegu.

Aleksej Navalni aretiran ob vrnitvi v Moskvo
18. 01. 2021 06.32
Le nekaj minut po pristanku v Moskvi so ruske oblasti na letališču Šeremetjevo aretirale opozicijskega politika Alekseja Navalnega. Ta se je pet mesecev po zastrupitvi z živčnim strupom novičok in zdravljenju v Nemčiji vrnil v domovino. "To je najboljši dan v zadnjih petih mesecih," je novinarjem tik pred aretacijo povedal kritik predsednika Vladimirja Putina. Iz EU se medtem že vrstijo pozivi k izpustitvi Navalnega, ki bo za rešetkami 30 dni.

Ruski opozicijski politik Navalni se je po zastrupitvi vrnil domov
17. 01. 2021 16.21
Ruski opozicijski voditelj in eden glavnih kritikov Kremlja se je vrnil v Rusijo, in sicer prvič po zastrupitvi z živčnim strupom novičok prejšnje leto. Letalo je pristalo okoli pol sedme ure po našem času, a so ga pol ure pred pristankom preusmerili na drugo letališče. Nedolgo po prihodu so ga pridržali, in sicer pri kontroli potnega lista.

Okužbe zdaj na vseh celinah: koronavirus dosegel tudi Antarktiko
22. 12. 2020 20.28
Na Antarktiki, kjer doslej ni bilo okužb z novim koronavirusom, so potrdili 36 okužb v tamkajšnji raziskovalni postaji. Z novim koronavirusom sta se okužila tudi kardinala, sicer tesna sodelavca papeža Frančiška. V Srbijo je medtem prispela prva pošiljka Pfizerjevega cepiva proti covidu-19. Pričakovana življenjska doba v ZDA bi se lahko v letošnjem letu zaradi koronavirusa skrajšala za 2 do 3 leta, kar je največ od druge svetovne vojne.

'Veliko ljudi si ne predstavlja, koliko dela in znanja je potrebno, da dobiš vsa dejstva'
15. 12. 2020 07.00
V praznični oddaji Preverjeno danes ob 22.00, ko POP TV praznuje 25 let, bo celotna ura posvečena številnim dogodkom, oddajam, zvezdam, ki so nastali na POP TV. Tjaša Slokar Kos, odgovorna urednica informativnega in športnega uredništva POP TV, je tukaj začela kot novinarka, nadaljevala kot urednica, zdaj je odgovorna za celoten informativni program.

Nov lik, ki bo razburkal dogajanje v Najinih mostovih
14. 12. 2020 16.19
Nov lik v seriji Najini mostovi prinaša nove zaplete in razplete. Spoznali bomo Monikinega sošolca, raziskovalnega novinarja Sandija, v čevlje katerega je stopil Matic Valič, sin Aleša Valiča.

AstraZeneca in Rusija želita združiti cepivi proti covidu-19
11. 12. 2020 17.39
Britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in Rusija sta danes sporočila, da bosta izvajala klinična testiranja s kombinacijo njunih cepiv proti covidu-19, torej ruskega cepiva Sputnik V in cepiva, ki sta ga razvili AstraZeneca in univerza v Oxfordu.

Nove meritve kažejo, da je Mount Everest 'zrastel' za slab meter
08. 12. 2020 12.13
Tako Nepal kot Kitajska sta združila moči in skupaj 'prišla' do nove višine najvišje gore na svetu. Po novih podatkih Mount Everest zdaj meri kar 8.848,86 metra. A do rezultatov ni bilo enostavno priti. Eden od geodetov je zaradi ozeblin izgubil konico prsta na nogi, njegova skupina pa se je ob spustu z Everesta soočila z življenjsko nevarnim pomanjkanjem kisika.

Odgovornost za postavljanje monolitov prevzela umetniška skupina
05. 12. 2020 21.17
Skupina umetnikov je prevzela odgovornost za skrivnostno pojavljanje jeklenih monolitov, ki so vzniknili na različnih koncih sveta. Skupina Most Famous Artist (Najbolj znani umetnik) je na Instagramovem profilu objavila fotografije monolitov. Jeklene skulpture so sedaj ponudili na dražbi.

Zoisovi nagradi za življenjsko delo Lah Turnškovi in Pejovniku
01. 12. 2020 22.35
Letošnja podelitev državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni dejavnost je bila, zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, pripravljena v obliki dokumentarnega filma z naslovom "Vrhunci slovenske znanosti v luči nagrajencev za izjemne dosežke 2020". Film je vključeval tudi nagovor predsednika republike, ki je dejal, da bomo "potrebovali resen premik in resno odločitev, da je znanost ključna za našo bodočnost".

Britanske skrbi zaradi brexita: zamude pri dobavah, slabše delo policije ...
18. 11. 2020 17.42
Brexit bo nedvomno vplival na vse, ki živijo v Združenem kraljestvu. Med prvimi, ki se bodo morali prilagoditi novim razmeram, so podjetja, saj se bodo pravila glede prostega trgovanja in gibanja ljudi ne glede na izid pogajanj spremenila. Številna podjetja, ki so se zanašala na cenejšo delovno silo iz evropskih držav, se sprašujejo, kako bodo zadostila tem svojim potrebam, trgovci pa so zaskrbljeni zaradi zelo verjetnih velikih zamud pri dobavi blaga. Že zdaj zaradi pandemije in bližajočega se brexita namreč pristanišča po državi pokajo po šivih.