raziskovalni let

Kongres Sviza se strinja z doseženim dogovorom z vlado

20. 11. 2018 16.08

Delegati na kongresu Sviza so se strinjali z dogovorjenimi izboljšanji plač v vzgoji in izobraževanju ter priporočili, da se o parafiranem dogovoru izpelje posamično glasovanje celotnega članstva. A kot opozarja glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, podpis porazuma pomeni le preložitev stavke, ne pa tudi njene odpovedi.

29. Liffe: Panahijevi Trije obrazi

08. 11. 2018 23.10

Jafar Panahi navkljub okoliščinam, v katerih se je znašel, ustvarja naprej in po Taksiju izpred treh let je ustvaril Tri obraze. Film ceste, v katereme režiser (in eden od igralcev) v glavno vlogo postavi slavno iransko igralko, zgodba pa nas v iskanju izginulega dekleta popelje v gorato vaško podeželje, Film, ki se začne kot neke vrste detektivka, konča pa....

Direktorica Akosa: Izpeljani postopek predstavlja kršitev zakona

16. 10. 2018 15.56

Direktorica Akosa Tanja Muha je v odzivu na sklep sveta Akosa, ki vladi predlaga njeno razrešitev zaradi zavajanja glede dodelitve testnih frekvenc 5G podjetju BTC, opozorila, da z razlogi za razrešitev ni bila seznanjena, ni pa mogla niti odgovoriti na obtožbe. To po njenem pomeni kršitev zakona.

Trump zaradi poročila o davčnih utajah napadel New York Times

03. 10. 2018 09.36

V ZDA odmeva odkritje, da je Trumpov oče obogatel s pomočjo davčnih prevar in to znanje skupaj z milijoni prenesel na svojega sina. Bela hiša je navedbe označila za žalosten in zavajajoč napad, Trump pa je New York Times obtožil, da gre za zelo staro, dolgočasno in večkrat ponovljeno napadalno zgodbo. S tožbo zaradi obrekovanja sicer ni zagrozil.

Posneli presunljive krike otrok, ki so jih ločili od družin: Nočem, da deportirajo mojega očeta

19. 06. 2018 10.25

Kriza z ločevanjem družin, ki v ZDA vstopajo nezakonito, se zaostruje. Vse več je tistih, ki pozivajo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, naj preneha z nehumano prakso. Javnost pa so zdaj pretresli še posnetki krikov prestrašenih otrok.

Čigav je interes, da Športni loteriji uspe obdržati prevlado nad športnimi stavami?

17. 06. 2018 06.00

V Sloveniji je edini prireditelj, ki po zakonu lahko prireja športne stave, zasebna Športna loterija. Zato smo posebnost v Evropi. Druge države imajo trg športnih stav odprt tudi za tuje stavnice. Čeprav nam je Evropska komisija naložila, da to področje uskladimo z EU zakonodajo, pa se tako država kot Športna loterija in krog okoli nje, krčevito zavzemajo, da bi monopol obstal. Kljub temu, da bi liberalizacija športnih stav lahko prinesla več denarja državi, športnikom in invalidom.

Ljubljanska univerza na lestvici najboljših na svetu napredovala za 97, mariborska padla za 159 mest

09. 06. 2018 08.00

Univerza v Ljubljani se je uvrstila med 370 najboljših univerz na svetu. V primerjavi z lani se je po lestvici povzpela za 97 mest. Slabše se je odrezala Univerza v Mariboru, ki je zdrsnila za kar 159 mest.

V zdravstvu pričakujejo hitro oblikovanje vlade. Nevladniki upajo, da je ne bo sestavljala SDS

04. 06. 2018 07.17

V zdravstvu pričakujejo, da bodo stranke po volitvah hitro oblikovale vlado in začele ukrepati. Zdravstvo namreč pestijo številne težave, med drugim finančne. Tudi v znanosti poudarjajo, da bi morala nova vlada takoj povečati delež sredstev za znanost in raziskave. V nevladnih organizacijah pa upajo, da SDS ne bo uspelo sestaviti vlade, saj se v nasprotnem bojijo prekinitve financiranja programov na področju človekovih pravic in svobodnega izražanja.

Slovenski raziskovalci: Nočemo se sprijazniti s politiko, ki znanost razume kot strošek

18. 04. 2018 11.48

Slovenski znanstveniki so se znova zbrali na shodu, kjer so opozorili na težave raziskovalnega dela. S tem sporočajo vladi, da je znanost pomembna za razvoj družbe, a da znanstveniki ne morejo več normalno delati ter biti konkurenčni tujim raziskovalcem in raziskovalnim inštitucijam. Vlada na drugi strani pravi, da so v tem mandatu znanosti namenili več sredstev.

'Če Sirija ponovno uporabi kemično orožje, smo pripravljeni. Ne preizkušajte nas'

14. 04. 2018 06.55

ZDA, Velika Britanija in Francija so v Siriji napadle lokacije, kjer naj bi režim skrival kemično orožje. Uporabile so 105 različnih raket, s katerimi so napadle tri tarče. Ocena Pentagona je, da so zadeli vse tarče brez omembe vrednega vpletanja sirske obrambe. Rusi, ki imajo v Siriji vojake, se niso vpletali.

'Ko je teroristom spodletelo, so se vmešale ZDA, Francija in Velika Britanija in zagrešile agresijo nad Sirijo'

14. 04. 2018 07.32

Tarča napada na Sirijo so bile tri vojaške točke blizu Damaska in Homsa, a kot trdi sirska vlada, so v pričakovanju morebitnih napadov vsa svoja vojaška oporišča evakuirali, številne rakete naj bi prestregli.

Zmaga slovenskih strokovnjakov – dosegli so omejitev transmaščobnih kislin v živilih

23. 03. 2018 16.24

Slovenski strokovnjaki z več področij so skupaj dosegli pravo zmago na področju preventive in srčno-žilnih bolezni. Uspelo jim je doseči, da bo najvišja dovoljena vsebnost transmaščobnih kislin v živilih v Sloveniji zakonsko omejena. S tem so naredili pomemben korak k zaščiti zdravja, zlasti nosečnic, doječih mam, dojenčkov in otrok. Pravilnik začne veljati aprila 2019.

Evropsko sodišče razsodilo proti Sloveniji: Mirovnemu inštitutu 4800 evrov odškodnine

13. 03. 2018 13.23

Na Mirovnem inštitutu so s sodbo Evropskega sodišča v Strasbourgu, ki je v primeru njihove tožbe proti Sloveniji ugotovilo kršitev pravice do poštenega sojenja, zadovoljni. Potrdila je namreč njihove argumente, zaradi katerih so se odločili za postopek pred evropskim sodiščem.

VIDEO: Po blamaži negativne ocene Nata naj bi ministrica predlagala zamenjavo načelnika generalštaba

21. 02. 2018 10.35

Ministrica za obrambo naj bi zaradi negativne ocene Nata premierju Cerarju predlagala zamenjavo načelnika generalštaba. V vojski so zaskrbljeni, a ne presenečeni. Dodajajo pa, da vojaška oprema ob večkratni in dolgotrajni uporabi mora biti strgana in uničena. Ministrstvo je sicer za Alpinine vojaške škornje, ki jim odpadajo podplati, odštelo skoraj pol milijona evrov.

'Temna snov je zelo drugačna od navadne, o temni energiji pa vemo le to, da ne vemo čisto nič'

11. 02. 2018 09.11

Marušo Bradač je iskanje odgovora na vprašanje, kaj je temna snov, iz rodne Slovenije vodilo do daljne Kalifornije, kjer zdaj predaja svoje znanje študentom na univerzi UC Davis. Poleg temne snovi preučuje tudi najstarejše oziroma najbolj oddaljene galaksije. Pogreša marsikaj slovenskega, vseskozi se, kot je dejala, trudi, da je v stiku s slovenskim jezikom.

Življenje mladega slovenskega raziskovalca: od otroških sanj do dveh milijonov evrov za raziskovalni projekt

09. 02. 2018 07.19

Z Matevžem Dularjem, enim najmlajših univerzitetnih profesorjev v Sloveniji, ki je prejel prestižno nagrado za svoj projekt čiščenja vode s pomočjo kavitacije, smo govorili o tem, kakšno je življenje mladega raziskovalca, o uresničenih otroških sanjah in odločilnih sedmih minutah, ki bodo omogočile, da bo naslednjih pet let delo dobilo sedem novih mladih znanstvenikov.

Stavka javnega sektorja: kdo, zakaj in kako bo vplivala na vas?

23. 01. 2018 06.30

V sredo bo stavkala večina sindikatov javnega sektorja, ki so del pogajalske skupine pod vodstvom Jakoba Počivalška. Stavkali bodo v bolnišnicah, zaprti bodo nekateri vrtci, odpadle bodo gledališke predstave, na mejah bo strožji nadzor, stavkali bodo v državnem zboru in na ministrstvih ter drugih državnih organih. Le nujna dela bodo opravljali veterinarji in lekarniški farmacevti.

Praznujemo mednarodni dan materinščine: po oceni Unesca polovici jezikov grozi izginotje

21. 02. 2017 07.17

Mednarodni dan materinščine svet obeležuje v spomin na protest in smrt bengalskih študentov leta 1952. Unesco želi tako opozoriti na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu. Po svetu danes govorijo okrog 6000 različnih jezikov. Po oceni Unesca polovici grozi izginotje.

Ogromna razpoka na Antarktiki pospešeno raste. Kmalu bo nastala rekordna ledena gora, velika za tretjino Slovenije

23. 01. 2017 10.06

Znanstveniki od poletja spremljajo razpoko, ki je nastala na ledeni plošči Larsen C na Antarktiki. Razpoke sicer niso nekaj neobičajnega, saj gre za cikličen naravni proces. Kar je zaskrbljujoče, je dejstvo, da se razpoka zelo hitro povečuje. Tako je v zadnjih nekaj tednih daljša za skoraj 10 kilometrov.

Britanski novinarji: Sirski begunski otroci v Turčiji šivajo obleke za britanski trg

24. 10. 2016 07.30

Odrasli sirski begunci in njihovi otroci v Turčiji delajo v šivalnicah. Take so ugotovitve britanskih raziskovalnih novinarjev, ki so se pod krinko odpravili v Turčijo. Begunci delajo nezakonito, več kot 12 ur in za drobiž.

VIDEO: Kar tretjina slovenskih pekarn in slaščičarn daje transmaščobe v rogljičke, piškote, bureke ...

21. 10. 2016 08.55

Slovenija se je prvič lotila velike raziskave prehrambenih maščob. Prve ugotovitve raziskave, ki bo trajala tri leta, so postale javne danes. In sicer je najbolj presenetljiva in za javnost pomembna ugotovitev, da kar tretjina slovenskih pekarn in slaščičarn uporablja transmaščobe.

FOTO: Pomočnice vzgojiteljic se pred vlado sprašujejo: 'Vzgoja otrok je neprecenljivo poslanstvo, vredno 620 evrov?!'

29. 09. 2016 08.01

Pomočnic vzgojiteljic, ki že nekaj časa opozarjajo na prenizko vrednotenje svojega dela, so se pred vlado zbrale na protestnem shodu. Vzgojiteljice so deset plačnih razredov nad njimi, čeprav pri samem delu z otroki bistvenih razlik ni. Prišle so opremljene s transparenti, na katerih sporočajo: "Hočemo večje plačilo za odgovornost, ki jo imamo".

VIDEO: Odkritje gena za vitkost priložnost za razvoj novih terapij za sladkorno bolezen

15. 06. 2016 10.54

Slovenski raziskovalci so odkrili gen za vitkost, ki odpira nove možnosti terapije za z debelostjo povezano sladkorno bolezen. Gre za encim TST, ki je že dolgo poznan predvsem za razstrupljanje cianida. Tokrat pa so prvič pokazali, da ima tudi pomembne funkcije v metabolizmu.

Pred petimi leti ubili najbolj razvpitega terorista na svetu

02. 05. 2016 07.32

Pred petimi leti so ubili najbolj razvpitega terorista na svetu Osamo bin Ladna. To je prineslo nov začetek v boju proti terorizmu, ki je vključeval več kiber vojskovanja in manj Guantanama.

Robot je lahko zelo koristen, na drugi strani pa lahko v napačnih rokah naredi zelo slabe reči

03. 03. 2016 14.23

Potreba po robotih je v modernem svetu vse večja, največ jo je v industriji, je dejal Renhard Lafrenz, generalni sekretar euRobotics. Roboti bodo sčasoma nadomestili delavce za težja dela, a to ni nujno negativno. Dejstvo je, da roboti za zdaj še niso tako razviti, da bi bili avtonomni, trenutno še potrebujejo pomoč in nadzor ljudi.

Najboljši film temelji na resnični zgodbi: 'v žarišču' spolne zlorabe v cerkvenem krogu

29. 02. 2016 13.24

Film V žarišču prikazuje, kako so raziskovalni novinarji časnika Boston Globe razkrili vzorec spolnih zlorab duhovnikov v Bostonu, ter predvsem, kako je cerkev vedela za zlorabe in jih prikrivala. Kar se je najprej zdelo nekaj nepovezanih posameznih primerov, se je izkazalo za povezan vzorec po celotni državi, ki je izbruhnil v nacionalni škandal.

V kupu novosti tudi hipnoza, bitke parov in dobra dela!

14. 12. 2015 16.27

Na POP TV in Kanal A prihaja pet popolnoma novih domačih oddaj Kaj se tukaj dogaja?, Moja mama kuha bolje!, Bitka parov, Takle mamo in Dobro delo. Poleg že znanih Znan obraz ima svoj glas, Dan najlepših sanj, Usodno vino, Big Brother, MasterChef Slovenija, Vrtičkanje in Polona ga žge. Za povrhu pa še dobri filmi!

Top 3 ideje za družinski tim bilding v času počitnic

20. 10. 2015 15.38

Počitnice so odličen čas za krepitev družinskih vezi. In ni lepšega kot to početi ob skupnem čofotanju v razigranih vodnih parkih, v družbi otroških maskot, ki se v času počitnic še posebej potrudijo za svoje mlade prijatelje, ob slastno in zdravo obloženih bifejih v hotelskih restavracijah, kjer posebno pozornost posvečajo vključevanju lokalnih in sezonskih jedi.

So tudi vas 'zalili'? To je rezultat 1 leto, 10 milijard klikov in dobrih 100 milijonov evrov kasneje

16. 09. 2015 07.11

Leto dni po tem, ko je svet zajela mrzlica polivanja z vedrom ledene vode in je javnost preko tega podrobneje spoznavala bolnike z ALS, smo obiskali Dom dva topola v Izoli, kamor ti bolniki in bolniki z drugimi oblikami mišičnih in živčno-mišičnih obolenj, odhajajo na obnovitveno rehabilitacijo.

ZDA in Savdska Arabija denar in orožje upornikom (tudi IS), Rusija na pomoč Asadu: tako se 'igrajo' velesile, ljudje pa bežijo v EU

10. 09. 2015 09.44

"Razmere v Siriji so izjemno občutljive in izjemno zapletene. Tu nimamo enostavnega konflikta med dvema, ki sta v sporu zaradi določene zadeve, ampak govorimo o spopadu interesov številnih domačih in mednarodnih igralcev," meni analitik Ibrahim Mousavi.