razkorak

Rutinsko cepljenje otrok se je po svetu močno zmanjšalo
15. 07. 2022 11.58
Svetovna zdravstvena organizacija in Sklad za otroke sta opozorila, da je bil leta 2021 zabeležen največji upad rutinskega cepljenja otrok v zadnjih približno 30 letih. 25 milijonov otrok tako ni dobilo življenjsko pomembnih cepiv, kar pomeni, da bi v bližnji prihodnosti lahko prišlo do novih izbruhov bolezni.

'Pozabili so na tiste na tleh'
10. 07. 2022 09.38
"Letališča, pa tudi operaterji sprejema in odpreme potnikov ter letal so iz pandemije izšli z znatno manjšim številom zaposlenih. Kar pa je še huje, članice EU so med pandemijo namenjale obsežno finančno pomoč svojim letalskim družbam, vendar so popolnoma pozabile na zemeljski segment letalske industrije," opozarja nekdanji direktor več hrvaških letališč Tonči Peović, ki je predsedoval tudi mednarodnemu združenju letališč, ki letno prepeljejo več milijonov potnikov. Na evropskem nebu se zdaj vrstijo zamude in odpovedi poletov, na letališčih pa vlada kaos zaradi gneče.

Boštjančič napovedal široko davčno refomo
04. 07. 2022 14.18
Priporočila OECD so koristna, poročilo pa je treba brati v celoti, ne le posameznih delov, je ob predstavitvi Ekonomskega pregleda za Slovenijo 2022 dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Izvedbo strukturnih reform podpira, pri čemer meni, da so potrebni ukrepi na vseh področjih. Med drugim je napovedal široko davčno reformo, s katero bi naslovili priporočilo OECD, da bi bilo treba zmanjšati davčno obremenitev dela in da je še prostor za povečanje obdavčitve potrošnje in premoženja ter "še marsikaj drugega".

Omejevanje uporabe klimatskih naprav tudi v Sloveniji?
27. 06. 2022 19.53
Se omejevanje uporabe klimatskih naprav obeta tudi Sloveniji? Infrastrukturno ministrstvo na pobudo predsednika vlade že pripravlja priporočila za ohlajanje oziroma ogrevanje javnih institucij. Predsednica evropske komisije Ursula Von der Leyen pa ocenjuje, da bi že z rahlimi premiki termostatov lahko nadomestili vso energijo, ki je v Evropo iz Rusije prihajala po Severnem toku.

V enem tednu unovčenih za 3,85 milijona evrov digitalnih bonov
22. 06. 2022 14.39
V enem tednu, kar veljajo digitalni boni '22, jih je unovčilo že 27.621 posameznikov v skupni vrednosti 3,85 milijona evrov. Bone lahko sprva uveljavljajo učenci zadnje triade osnovnih šol, dijaki in študentje pri nakupu računalniške opreme. Unovčiti jih je možno do 30. novembra letos.

'Z boni se financira v tujini narejeno opremo'
16. 06. 2022 16.29
Digitalni bon ne bo prispeval k dvigu digitalne pismenosti in vključenosti, je bila na Twitterju do ukrepa kritična ministrica, pristojna za digitalno preobrazbo, Emilija Stojmenova Duh. "Ravno nasprotno, povečal bo tako digitalni kot socialni razkorak," je zapisala in opozorila, da se z boni financira v tujini narejeno opremo. Težave so tudi pri starejših od 55 let, ki bi jim boni prav tako morali pripadati po opravljenem izobraževanju, vendar je denarja le za pet tisoč starejših od 55 let, teh pa je v Sloveniji 740 tisoč.

ECB na izrednem zasedanju zaradi razmer na trgih
15. 06. 2022 14.34
Svet Evropske centralne banke (ECB) se je sestal na izrednem zasedanju na temo "trenutnih razmer na trgih". Evrske države se soočajo z vse višjimi stroški zadolževanja, se je pa pritisk po informaciji o zasedanju sveta, ki jo je sporočil tiskovni predstavnik ECB, nekoliko zmanjšal.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo
14. 06. 2022 19.43
Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Narcistična zloraba običajno traja več let, saj je ljudje ne znajo prepoznati
01. 06. 2022 11.35
Raziskave kažejo, da je narcistična osebnostna motnja prisotna pri najmanj pol odstotka populacije, kar pomeni, da naj bi to motnjo imel vsak 200. človek. Po nekaterih ocenah pa naj bi bilo prikritega narcizma še več. Vsaka oseba z narcistično osebnostno motnjo pa zagreni življenje vsaj petih ljudem, ocenjujejo strokovnjaki. Narcistične zlorabe običajno trajajo več let, mnoge žrtve pa nikoli ne poiščejo pomoč. Prav zato od leta 2015 obeležujemo svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic.

V Ljubljani več sto otrok ostalo brez ortodonta, čakalna doba več kot štiri leta
19. 05. 2022 19.57
V zadnjem času so trije ljubljanski ortodonti odšli iz zdravstvenega doma med koncesionarje oziroma zasebnike. Kaj bo z otroki, ki so že dobili zobni aparat in nujno potrebujejo kontrolne preglede? Vnukinja naše sogovornice bo morala obravnavo nadaljevati v eni od samoplačniških ambulant, kjer že prvi pregled stane 50 evrov. Povprečna čakalna doba na prvi pregled v javnem zdravstvu pa je že več kot štiri leta.

Kako slediti digitalnemu napredku in drugim izzivom prihodnosti?
06. 05. 2022 07.00
"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo v naslednjih desetih letih propadlo, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje v smeri prilagajanja na nove tehnologije," je znana napoved nekdanjega izvršnega direktorja podjetja Cisco Johna T. Chambersa. Zaradi novega koronavirusa, ki je naše delo in družabno življenje preselil v digitalni prostor, se je digitalnih premikov treba lotiti hitreje, meni strokovnjak Vladimir Vulić, ki bo nastopil na konferenci Diggit v Ljubljani. Z njim smo se pogovarjali o potrebnih preskokih k novemu načinu upravljanja za digitalno dobo, ki je ključ za preživetje podjetij. Poleg Vulića bodo na Diggitu svoja znanja o trendih prihodnosti delili tudi drugi govorci.

Márquez: Bil sem na tleh, a gledalci v Jerezu so moj motor spet dvignili
01. 05. 2022 20.05
Marc Márquez je bil kljub črnim napovedim pred dirko za VN Španije v nedeljo v igri za zmagovalni oder, toda lastna napaka ga je stala boja za tretje mesto, tako da se je moral na koncu pošteno potruditi, da je v Jerezu pobral 13 točk. A na koncu je priznal, da je bila borba za četrto mesto zanj kot borba za zmago. Kaj lahko pa bi se za Katalonca končalo brez sleherne točke, potem ko je s svojim motociklom že ležal na tleh ...

Tri ure v štabu drugouvrščenih
25. 04. 2022 07.00
Čeprav so predvolilne raziskave kazale, da se obeta tesen boj med stranko SDS in Gibanjem Svoboda, je bilo ozračje na Trstenjakovi ulici 8 že pred objavo rezultatov vzporednih volitev precej turobno. Na sedežu vladajoče stranke so prevladovali predstavniki sedme sile, pred katere so stopili vsi vidnejši člani stranke z izjemo njenega predsednika. Ta se je proti Cankarjevemu domu odpravil šele po tem, ko je večina članov stranke in tudi novinarjev zapustila volilni štab.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?
18. 04. 2022 07.00
O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

Povpraševanje delodajalcev rekordno: pomanjkanje kadra v številnih panogah
16. 04. 2022 08.54
Na Zavodu RS za zaposlovanje so med januarjem in marcem prejeli 46.484 sporočil delodajalcev o prostih delovnih mestih, kar je 42,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Povpraševanje delodajalcev je rekordno, največje pomanjkanje kadra pa se kaže v zdravstvu, informatiki, šolstvu, gradbeništvu, prometu in gostinstvu, so poudarili na zavodu.

Katastrofalno: rešenih zgolj slabih pet odstotkov vlog za začasno zaščito
05. 04. 2022 14.39
Od 8401 vložene vloge za priznanje začasne zaščite je bilo rešenih in ugodenih komaj 405. Reševanje vlog poteka zelo počasi, upravne enote se utapljajo v zaostankih, begunci brez statusa pa ne morejo do sredstev za preživetje. Tako se ne morejo prijaviti niti na zavod za zaposlovanje, če so brez sredstev, pa jim ostane zgolj pomoč humanitarnih organizacij in bivanje v nastanitvenih centrih.

Transspolne športnice še naprej burijo duhove in polnijo medije
31. 03. 2022 12.50
Nastopi transspolnih športnic v ženski konkurenci vsakodnevno polnijo medije. Vse očitnejši je razkorak med sprejemanjem in pravicami transspolnih športnikov ter pravicami in dosežki športnic. Tukaj je nov odmeven primer kolesarke Emily Bridges, ki ji je nastop prepovedala Mednarodna kolesarska zveza. Tema neti številne razprave, predvsem pa tiste o enakih pogojih za vse.

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'
15. 02. 2022 17.38
Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Koritnik: Dvomim, da bi se lahko vlada do torka opredelila do zahtev sindikatov
14. 02. 2022 15.46
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik dvomi, da bi se lahko vlada do zahtev sindikatov javnega sektorja opredelila do torka, kar je sicer rok, ki so ga postavili sindikati. Spomnil je, da ima vlada seje ob četrtkih. Sindikati zahtevajo, da se plača vsem zaposlenim v javnem sektorju zviša za šest plačnih razredov. Z odzivom odločevalcev so nezadovoljni tudi v Zdravniški zbornici Slovenije. Kot so poudarili, nadaljne odlašanje rešitve poglablja nezaupanje in težave v javnem zdravstvu.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'
25. 01. 2022 06.22
Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

'Revščina se poglablja, najbogatejši pa podvojili svoje premoženje'
17. 01. 2022 08.26
Po navedbah dobrodelne organizacije Oxfam je pandemija povzročila še večji razkorak med bogatimi in revnimi. Najbogatejši ljudje na svetu so še bolj bogati, vedno več ljudi pa živi v revščini. Nižji dohodki tistih najrevnejših so povzročili 21.000 smrti vsak dan, še poročajo. 10 najbogatejših ljudi na svetu pa je od marca 2020 podvojilo svoje skupno bogastvo. Danny Sriskandarajah, izvršni direktor Oxfama, ob tem ugotavlja, da se revščina samo poglablja, najbogatejši pa se bogatijo naprej.

Druga sezona originalne slovenske serije Sekirca v med se vrača 17. januarja
11. 01. 2022 13.30
Zabavna, humoristična zgodba originalne slovenske serije Sekirca v med je ob zaključku prve sezone postregla z izzivi družine Hribar, po tem ko so zadeli 55 milijonov evrov. Vzpostavljeno družinsko harmonijo prekineta rivalstvo med sestrama in bratom ter ljubezenski razkorak med zakoncema Majdo in Jankom. Vezi, ki so jih nekoč združevale, tegobe, ki so jih držale skupaj in družinska ljubezen se pričnejo počasi krhati. Bo druga sezona le pripomogla k temu, da se družina znova postavi na noge?

Na štiriletnem programskem razpisu nekatere organizacije brez sredstev
10. 01. 2022 20.16
Štiriletni programski razpis za kulturne programe v umetnosti na ministrstvu za kulturo ni bil uspešen za nekatere nevladne organizacije in društva. Da jim niso odobrili sredstev, so konec tedna sporočili iz Gledališča Glej. Rezultati razpisa sicer še niso objavljeni, društvo Asociacija pa podatke še zbira.

'Naša naloga je, da pomagamo ustvarjati pogoje, kjer se korupcija ne bo več izplačala'
06. 12. 2021 14.40
Zaradi korupcije tako družba kot posamezniki izgubljamo zelo veliko, opozarja predsednik protikorupcijske komisije Robert Šumi. Po nekaterih ocenah za Slovenijo bi lahko letni strošek korupcije zanašal do 3,5 milijarde evrov. Če bi ta sredstva usmerili v socialno ogrožene, v Sloveniji ne bi bilo nikogar, ki bi živel pod pragom revščine, je opozoril.

V zadevi Marina pričal vodja kriminalistične preiskave
30. 11. 2021 12.54
V nadaljevanju sojenja zaradi zlorabe prostitucije v zadevi Marina je danes pričal kriminalist Zdravko Cindrič, ki je vodil policijsko preiskavo. Vprašanja obrambe obtoženih so se vrtela predvsem okoli navideznega odkupa spolnih storitev, ki da ga je opravil tajni policijski delavec.

Na slovenskih smučiščih: 'Vsi topovi so pripravljeni. Čakamo le na ugodne temperature'
21. 11. 2021 20.12
Na slovenskih smučiščih se že intenzivno pripravljajo na prihajajočo smučarsko sezono. Kakšna bo ob epidemioloških ukrepih, kdaj bodo zagnali prve žičnice in koliko bomo odšteli za dnevne vozovnice, ki bodo letos nekoliko dražje?

Postavitev razglednega stolpa v Rogaški Slatini bo dražja
15. 11. 2021 10.50
Postavitev 106 metrov visokega razglednega stolpa Kristal v Rogaški Slatini bo dražja od prvotnih ocen. Leta 2023 bo občina zanj prispevala še 400.000 evrov, kar pomeni, da bo naložba znašala 3,7 milijona evrov. Prvotno je bila gradnja ocenjena na 2,9 milijona evrov, celoten projekt pa na 3,3 milijona evrov.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?
12. 11. 2021 07.32
Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?