razkorak

Vesel o težavah zdravstvenega sistema: 'Posledice so za bolnike izrazito negativne'
05. 10. 2021 06.00
Številne težave zdravstvenega sistema, ki jih je epidemija le še bolj razgalila: dolge čakalne dobe, do zdravnika je težko priti že na primarni ravni, kaj šele do specialistov. Zdaj pa še neverjetne ugotovitve računskega sodišča. V Sloveniji ni določene mreže javne zdravstvene službe, ni evidenc o efektivnem delu zdravnikov, ni pravih standardov in normativov zdravniškega dela in analize obremenjenosti zdravnikov. Ob tem ministrstvo za zdravje in zdravniška zbornica ne vesta, koliko zdravnikov specialistov je treba zagotoviti in kateri so tisti, ki jih najbolj potrebujemo.

Zobne paste, krtačke, nitke ‒ vemo, kako skrbeti za lep nasmeh?
02. 10. 2021 07.00
Le sedem od desetih odraslih si redno, torej vsaj dvakrat dnevno, čisti zobe, od tega osem od desetih žensk in le šest od desetih moških. To so podatki nacionalne raziskave o ustnem zdravju. Četrtina Slovencev si zobe umiva le enkrat dnevno. Sploh vemo, kako skrbeti za svoje zobe in katere pripomočke iz ogromne ponudbe uporabljati?

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00
Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli
22. 09. 2021 06.00
Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Bi mladi lahko prišli do lastne hiše za le 50 tisočakov – in kaj o tem menijo župani?
21. 09. 2021 06.00
Kako pereča je stanovanjska problematika (mladih) v Sloveniji, kaže tudi odziv na projekt, ki so ga pripravili na Inštitutu BTTV. Njihova ideja zajema naselje s 50 montažnimi hišami v velikosti od 65 kvadratnih metrov, ki jih bodo lahko kupile mlade družine po ceni približno 50.000 evrov za hišo. Pa je to sploh izvedljivo? Župane občin, kjer je povpraševanje po stanovanjih še posebej visoko, smo prosili za mnenje – ta pa so precej različna. Medtem ko v Ljubljani pravijo, da takšen projekt "ni sprejemljiv", so v Domžalah avtorje ideje povabili na razgovor, da jim jo tudi osebno predstavijo.

Demokratski ples po taktih drugega Joeja
18. 09. 2021 15.18
Joe Biden je morda vrhovni poveljnik daleč najmočnejše vojske na svetu in vedno le nekaj korakov stran od kovčka, s katerim lahko sproži jedrski zaton. Toda politično najmočnejši Američan je Joe Manchin, ki še pred letom dni ni posebej izstopal. Senator iz zakotne Zahodne Virginije drži v šahu Belo hišo in ves kongres.

Protestniki na 'odkrit fašizem' opozorili z obiskom političnih strank
27. 08. 2021 21.14
Petkovi kolesarji in kolesarke so spet zavzeli Trg republike, kjer so izrazili protest proti vladi in politični situaciji v Sloveniji. Kolesarji so tokrat obiskali politične stranke, tako koalicijske kot opozicijske, in jim s tem dali vedeti, da se proti podpornikom fašizma in nacizma borijo vsepovsod, "ne glede na nadmorsko višino".

UEFA bo razpravljala o novih finančnih omejitvah za klube
19. 08. 2021 12.28
Kljub pandemiji covida-19 je tudi letošnje poletje pokazalo, da za največje nogometne klube v Evropi ni finančnih meja. Tega se zaveda tudi Evropska nogometna zveza (Uefa), ki pripravlja spremembe zdajšnjih pravil. Okviri bodo postavljeni že čez nekaj tednov, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Neznosna lahkost ameriške smrti
24. 07. 2021 14.58
Tudi ko so Združene države najbolj mirne, so izjemno nasilna skupnost. Leta 2014 so imeli najnižjo raven umorov v moderni zgodovini, a je imel Američan v povprečju vsaj trikrat večje možnosti, da ga ubijejo, kot Evropejec. Sedaj število umorov v ZDA skokovito narašča, pri čemer (še) nihče ne zna zares pojasniti, zakaj.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'
06. 07. 2021 07.53
Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Tehnologija in gospodarska rast
12. 06. 2021 07.14
Svetovna gospodarska kriza leta 2008 je osvetlila problem spolitiziranosti makroekonomskih napovedi, kar se je v desetletju po nastopu krize tudi potrdilo. Zdravstvena kriza pandemije covida-19, ki se je razvila v resnično globalno in kompleksno krizo, pa osvetljuje, kje tiči težava takšnega stanja. Napovedovalci ekonomskih gibanj namreč večino časa razmišljajo o odločitvah centralnih bank in vladnih politik, pa čeprav ta dva dejavnika dolgoročno nista najpomembnejša, po mnenju nekaterih ekonomistov pa nista niti med najpomembnejšimi dejavniki.

Tuchel: Vedno je zelo zelo težko igrati proti Guardiolovim ekipam
28. 05. 2021 08.17
Londonski Chelsea bo v svojem tretjem finalu lovil svoj drugi naslov v laskavi nogometni Ligi prvakov. Vodi ga nemški strokovnjak Thomas Tuchel, ki je prvi trener z zaporednima uvrstitvama v finale LP z različnima kluboma. Lani je tja popeljal Paris Saint-Germain, a izgubil proti Bayernu. Prenos nogometnega mega spektakla na stadionu Dragao v Portu v soboto od 20. ure naprej na POP TV. Začenjamo z vsebinsko zanimivim studijskim delom.

Po številnih kritikah Biden pozval Netanjahuja k takojšnji prekinitvi ognja
19. 05. 2021 14.45
Po številnih kritikah in pritiskih, naj vendarle ukrepa in izkoristi svoj vpliv za končanje spopadov med Izraelci in Palestinci, je ameriški predsednik Biden izraelskemu premierju dejal, da še danes pričakuje prenehanje spopadov. Pred tem se je Biden izogibal javnim razpravam o dogajanju v Izraelu. Ko so ga novinarji med torkovo predstavitvijo električnega poltovornjaka želeli spraševati tudi o tem, jim je v neslani šali dejal, naj prej stopijo pred avtomobil.

V skladiščih že več deset tisoč neporabljenih odmerkov cepiva: 'Se lahko nehamo hecati?'
03. 05. 2021 10.03
V javnosti so spet završale kritike na račun cepilne strategije v Sloveniji, predvsem počasnosti cepljenja glede na količino dobavljenih odmerkov. Trenutno je na zalogi zabeleženih več kot 150.000 neporabljenih doz, kažejo podatki NIJZ. Da so očitki upravičeni, kaže tudi to, da je Slovenija na lestvici glede precepljenosti po številu prebivalstva močno padla in je v zadnjem tednu pristala celo med najslabšimi v Evropi. Medtem ko druge države pospešujejo s cepljenjem proti covidu-19, Slovenija očitno popušča.

Britansko otroško pisateljico skrbi, kakšne posledice bo pandemija pustila pri otrocih
03. 05. 2021 12.48
Priljubljena britanska pisateljica Julia Donaldson je izrazila zaskrbljenost nad tem, kako so ukrepi za zajezitev pandemije vplivali na otroke. Skrbi jo predvsem to, da otroci v vrtcih ne pojejo več, pa tudi vpliv šolanja na daljavo na otroke iz socialno šibkejših družin.

Povečana dobava cepiv: v maju prihaja 450.000 odmerkov
02. 05. 2021 19.14
Dosegli smo nova mejnika v boju proti covidu-19. En odmerek cepiva je doslej prejelo 426.000 ljudi, kar je petina prebivalcev Slovenije. Z dvema jih je bilo cepljenih dobrih 211.000 oziroma vsak deseti. Po besedah zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja bodo cepilni centri ob povečanih dobavah stopnjevali cepljenje, saj v prihodnjih dneh prihaja 120.000 odmerkov cepiva.

Se bodo lahko že do poletja cepili vsi, ki si tega želijo?
27. 04. 2021 20.17
Na cepljenje vseh, ki si tega želijo, do poletja računa vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. V prihodnjih dveh mesecih se namreč Sloveniji obeta bistveno več odmerkov kot doslej. Trenutno smo sicer od zastavljene 60-odstotne precepljenosti še zelo daleč. Z enim odmerkom je cepljenih približno 410 tisoč prebivalcev, z dvema pa 175 tisoč oziroma dobrih osem odstotkov.

Oskarji brez zooma, na več lokacijah po svetu in z majhno rdečo preprogo
20. 04. 2021 07.58
V Ameriški filmski akademiji so se za 93. podelitev oskarjev odločili za majhno rdečo preprogo brez hollywoodskih mogotcev. Ognili se bodo zoomu, ki je delal težave drugim podelitvam, in poleg dveh lokacij v Los Angelesu organizirali evropske baze za nominirance, ki zaradi epidemije covida-19 ne morejo priti v ZDA. Oskarje bodo podelili v nedeljo.

Poteka cepljenje starejših od 70: razkorak med naročeno in dobavljeno količino cepiva
01. 04. 2021 15.31
V zdravstvenih domovih po Sloveniji se dviguje delež cepljenih proti covidu-19, s tem pa znižuje starostna meja cepljenih. V večjih ZD trenutno povečini cepijo starejše od 70 let. Vodstva nekaterih zdravstvenih ustanov ob tem opozarjajo na pomanjkanje informacij glede dobave cepiva in na razkorak med naročili in število doz cepiva, ki je na voljo. Na NIJZ glede navedb nekaterih cepilnih centrov, da od NIJZ niso prejemali toliko cepiv, kot so jih naročali, odgovarjajo, da je bila do 15. marca omejena le dobava cepiva Pfizerja in Moderne, medtem ko so bila za cepivo AstraZenece realizirana vsa naročila. Konec februarja so denimo cepilnim centrom ponudili dodatne odmerke AstraZenece.

Janković: Jelko Kacin se igra z zdravjem ljudi v Ljubljani
31. 03. 2021 16.37
Zdravstveni dom Ljubljana opozarja, da v tem trenutku v Ljubljani ne potrebujejo dodatnih prostorskih kapacitet, saj jim te zagotavlja Mestna občina Ljubljana, potrebujejo pa zadostne količine cepiva. Kot zatrjujejo, na to ves čas opozarjajo tudi nacionalnega koordinatorja za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid-19, Jelka Kacina.

Mijatović o prekinitvi športnih dejavnosti: Pretiran in nepotreben ukrep
30. 03. 2021 15.06
V Sloveniji se med 1. in 12. aprilom zaustavlja javno življenje, tudi športna dejavnost z izjemo nekaterih najboljših. Večina športnega sveta zaustavitev tekmovanj sprejema z razumevanjem, vse več pa je zahtev, da se zagotovi nemoten proces trenažnega procesa.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?
28. 03. 2021 09.18
Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

Zavrnjena ovadba sindikata zoper Urbanijo, pa tudi ovadbe nasprotne strani
24. 03. 2021 12.16
Okrožna državna tožilka je zavrgla kazensko ovadbo, ki jo je zoper direktorja Ukoma Uroša Urbanijo podal Sindikat novinarjev Slovenije v zvezi z zaustavitvijo financiranja Slovenske tiskovne agencije. Tožilstvo je hkrati zavrnilo ovadbe nasprotne strani – torej tiste, ki jih je Ukom vložil zoper direktorja STA Bojana Veselinoviča, nadzornike agencije in nekdanjo direktorico Ukoma, kar je sicer potrdila tudi vlada. Kaj to za financiranje STA zdaj sploh pomeni in kakšni bodo nadaljnji koraki?

52 dni cepljenja: manj odsotnosti zdravstvenih delavcev, hospitalizacij in smrti
17. 02. 2021 06.00
52 dni, 3,4-odstotna precepljenost. Daleč od cilja. A vpliv cepljenja se že pozna tam, kjer je to najpomembnejše – upadlo je število hospitalizacij, oskrbovanci DSO na covidnih oddelkih so postali redkost. Zaradi cepljenja zdravstvenih delavcev je tudi manj kadrovske stiske v bolnišnicah, medtem ko na reprodukcijski faktor cepljenje še nima bistvenega vpliva.

Slovenija med državami s pomanjkljivo demokracijo
03. 02. 2021 15.56
Ukrepi za zajezitev pandemije covida-19 so v lanskem letu vplivali na zmanjšanje demokratičnih svoboščin po vsem svetu. Raven osebnih pravic se je zmanjšala v skoraj 70 odstotkih držav, izhaja iz objavljenega poročila o indeksu demokracije v svetu. Poročilo Slovenijo tako kot številne druge članice EU uvršča med države s pomanjkljivo demokracijo. Poročilo ugotavlja tudi, da več kot tretjina svetovnega prebivalstva živi pod avtoritarno oblastjo.

Zakaj razlike v podatkih vlade in NIJZ glede števila umrlih?
18. 01. 2021 17.22
Razkorak med skupnim številom umrlih s covidom-19, ki ga poroča NIJZ, in številom, ki ga poroča vlada, postaja vse večji. Bolnišnice in domovi starejših namreč uradna poročila, ki so podlaga za strukturne podatke o umrlih, poročajo z zamudo. Nasprotno pa ima v dnevnih podatkih NIJZ višjo številko, saj navaja vse umrle v 28 dneh po potrjeni okužbi.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'
06. 01. 2021 06.13
Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj
04. 01. 2021 17.38
Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

Po PKP 7 bi se moralo do konca 2022 upokojiti 10 odstotkov vseh zdravnikov in zobozdravnikov
28. 12. 2020 12.02
Zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, ne bo mogoče kar brez razloga odpovedati delovnega razmerja, kot je predlagala vlada. Tako je ob obravnavi predloga sedmega protikoronskega zakona odločil odbor DZ za finance. Črtanje so predlagali v opoziciji, med njimi poslanci DeSUS. DZ bo zakon potrjeval v torek.