razkorak

Kako umetna inteligenca spreminja družbo
20. 12. 2020 07.13
Leto 2020 sta najbolj zaznamovala dva dejavnika, ki sta zaradi našega modernega načina življenja med seboj tesno povezana. Prvi dejavnik je digitalizacija, ki je kot proces prisoten že več desetletij, v zadnjih letih pa se še pospešuje na račun hitrega tehnološkega razvoja in spremenjenih navad ljudi. A pravi pospešek digitalizaciji je pravzaprav dal drugi dejavnik – pandemija covida-19 in reakcije držav ter nadnacionalnih institucij, ki so z ukrepi karanten in splošne socialne izolacije na stežaj odprle vrata pronicanju novih tehnologij in navad v širšo družbo.

Demokratična družba in kibernetske grožnje
05. 12. 2020 06.55
Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Florida je okrepila ameriški boj za 15 dolarjev na uro
20. 11. 2020 18.15
Pred osmimi leti so delavci v newyorških restavracijah s hitro prehrano odkorakali na ulice in zahtevali dvig minimalne plače na 15 dolarjev (12,64 evra) na uro. Takrat se je zdelo, da segajo po oblakih. Toda pred slabimi tremi tedni so volivci na Floridi potrdili takšno zvišanje – prvi na jugu in kot osma zvezna država. To stopnjuje pritisk na republikance, naj po več kot desetih letih vendarle dovolijo dvig najnižjih plač za vse ZDA.

Slovenska atletika pred prelomnimi volitvami
18. 11. 2020 18.22
Atletsko zvezo Slovenije (AZS) čakajo prelomne volitve, na katerih bodo 26. novembra prvič po videokonferenčni poti izbrali predsednika. Slovenska atletika se je znašla v zanimivem položaju. Še nikoli doslej se namreč ni zgodilo, da bi se za predsednika krovne nacionalne atletske organizacije potegovali kar štirje kandidati.

Obdukcija trupla na prizorišču volilnega zločina
12. 11. 2020 16.30
V ZDA še vedno preštevajo glasovnice, v Georgii se jih bodo lotili znova, z ročnim štetjem. Toda velika večina Američanov – razen Donalda Trumpa in njegovih največjih pristašev – že priznava zmago Joeja Bidna in ne verjame v veliko volilno zaroto. Začenja pa se razprava, zakaj je šlo tako na tesno, oziroma zakaj so ankete znova tako zgrešile razpoloženje volilnega telesa.

Previdna ljubezen republikancev do padlega angela stranke
09. 11. 2020 14.30
Donald Trump je konec tedna igral golf in razširjal tvite, ki so serijsko dobivali opozorila, da gre za širjenje zavajajočih trditev. Poraženec ameriških volitev še vedno zavrača rezultate in napoveduje oster pravni boj. Vprašanje je, kako dolgo bo republikanska stranka stala ob strani predsedniku, ki izgublja stik z realnostjo.

'Etičnemu ravnanju se ne smemo odpovedati niti, ko bi nas razmere nagovarjale drugače'
04. 11. 2020 11.47
V Iniciativi slovenskih zdravnikov se ne strinjajo s predlogom Slovenskega zdravniškega društva, ki je na vlado naslovilo poziv k podelitvi imunitete zdravstvenim delavcem za čas epidemije. Skupina zdravnikov namreč meni, da bi se z izglasovanjem imunitete močno porušilo zaupanje bolnikov v zdravnike in bi se tudi izničila varnost obravnave pacientov.

Raznolikost volivcev obljubljene dežele
09. 10. 2020 06.00
Volivci v ZDA se bodo 3. novembra odločili, ali bo Donald Trump v Beli hiši ostal še štiri leta. Republikanskemu predsedniku nasproti stoji demokratski kandidat Joe Biden, najbolj znan kot podpredsednik administracije Baracka Obame, ki je v ameriški politiki prisoten že od sedemdesetih let. Trenutni javnomnenjski rezultati kažejo na zmago Bidna, saj si z aktualnim predsednikom nasproti stojita z razmerjem 43 proti 51 odstotkov glasov.

V enih domovih živali s kristalnimi ovratnicami, v drugih pa z vraščenimi verigami
04. 10. 2020 07.00
Obeležujemo svetovni dan živali. In čeprav je naša prva misel verjetno kosmat hišni ljubljenček, ki naše dneve napolni z brezpogojno ljubeznijo, se moramo zavedati, da moramo, če želimo zaščititi njega, s svojim okolju bolj prijaznim vedenjem poskrbeti za zaščito ostalih živalskih vrst. Stabilnost ekosistemov, katerih del je seveda tudi človek, je namreč ključna za naš dolgoročni obstoj. Zato nas lahko skrbi dejstvo, da so se svetovne populacije prostoživečih živali od leta 1970 zmanjšale za kar dve tretjini.

Janša: V državni upravi se je uveljavila uravnilovka, pokojninske reforme v tem mandatu ne bo
29. 09. 2020 15.12
Premier Janez Janša je prepričan, da se lahko Slovenija glede na svoje potenciale umesti med 15 najbolj konkurenčnih držav na svetu. Med glavnimi ovirami na poti do tega cilja je omenil administracijo oziroma državno upravo, kjer se je po njegovih besedah uveljavila neke vrste uravnilovka, zaradi česar dobri kadri odhajajo v gospodarstvo. Obenem je napovedal debirokratizacijo in večje infrastrukturne projekte, pokojninske reforme pa v tem mandatu ne bo.

Uničevanje okolja krivec za pojav bolezni, kot je covid-19
10. 09. 2020 06.55
Kaj ugotavlja letošnje Poročilo o stanju planeta Svetovnega sklada za naravo (WWF)? Nič optimističnega. Populacije prostoživečih živali so se od leta 1970 zmanjšale kar za dve tretjini. Med glavnimi vzroki so uničevanje okolja: krčenje gozdov, netrajnostno kmetijstvo in nezakonita trgovina s prosto živečimi živalmi, ki prispeva tudi k izbruhu bolezni, kot je covid-19. WWF poziva k nujnim ukrepom, da bi se trend do leta 2030 obrnil.

'Upam, da smo otroke opremili z vsem, kar jih je vsaj deloma umirilo'
06. 09. 2020 07.00
Vedno znova ugotavljam, kako pomembno je, da so v naših počitniških aktivnostih vsi otroci enaki. Da med njimi zabrišemo razlike, ki se v vsakdanjem življenju vedno bolj in boleče izražajo. Kolikor se veča blaginja pri nas, tako se veča tudi razkorak med ljudmi. Še malo, pa ena stran druge sploh ne bo več srečala. In živela bo v blaženi nevednosti za krivice, ki se dogajajo. In zagotovo najbolj prizadenejo prav otroke!

Izmišljeni razlogi za revščino temnopoltih
27. 07. 2020 10.57
Ameriško poletje protestov ni izbruhnilo samo zaradi policijskega nasilja, vedno novi primeri takšne brutalnosti so le iskre, ki padajo na kresilno gobo desetletij neenakosti. Posebej med belimi konservativnimi Američani je priljubljeno mnenje, da bi se morali temnopolti samo "malo bolj potruditi", pa bi jim šlo bolje. Analize kažejo, da je to še en mit, s katerim bela Amerika opravičuje svoj nadrejen položaj.

Okoljski udar Bele hiše
17. 07. 2020 12.23
Pred petdesetimi leti je ameriški predsednik ne ravno bleščečega slovesa podpisal zakon o nacionalni okoljski politiki, ki je zahteval preverjanje vplivov na okolje pred izvedbo projektov. Njegov naslednik še slabšega slovesa je naznanil, da ga bo izvotlil. Od Richarda Nixona do Donalda Trumpa je ameriška desnica naredila velik zasuk v stranko skoraj brez okoljskih pomislekov.

Trump udriha po lastnih izvedencih za pandemijo
14. 07. 2020 08.01
Kaj naj naredi predsednik države, ki se utaplja v rekordnih številkah novih okužb s koronavirusom na Floridi, s prenatrpanimi bolnišnicami v Teksasu, s predolgim čakanjem na rezultate testov o okuženosti? Donald Trump je svojim 83 milijonom sledilcev na tviterju razširil čivk, da o covidu-19 vsi lažejo, na čelu s strokovnjaki, ki jih je Bela hiša poslala v boj s pandemijo.

Za Slovenijo obravnava tožbe zaradi arhivov ECB zelo pozitivna
22. 06. 2020 07.58
Sodišče EU je v Luksemburgu obravnavalo tožbo Evropske komisije proti Sloveniji zaradi kršenja nedotakljivosti arhivov ECB med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije v povezavi s sanacijo bank konec leta 2013. Slovenska zastopnica Katja Rejec Longar je obravnavo ocenila kot zelo pozitivno.

Veliki bleščeči kazino ne sliši stokanja glavne ulice
06. 06. 2020 06.08
V državi z eno največjih neenakosti med razvitimi državami je vedno nekaj napetosti med Wall Streetom, finančnimi trgi, in med Main Streetom, ljudmi, ujetimi v splošno stanje gospodarstva. Zadnje tedne je državo ohromela pandemija, mesta protesti, borza pa je vseeno nezadržno rasla.

Poletje topi ameriški strah pred pandemijo
26. 05. 2020 08.22
V nedeljo je New York Times naslovnico zapolnil z imeni tisoč ljudi, stotine vseh žrtev pandemije koronavirusa, Donald Trump si je privoščil partijo golfa, mnogi Američani pa so sklenili, da je čas za vrnitev k običajnemu življenju. Toda število okuženih v slabi polovici zveznih držav še vedno narašča, virus pa se širi na podeželje.

Kaj po koronakrizi pričakujejo Slovenci, Hrvati in Srbi?
09. 05. 2020 16.08
Raziskava Mediane ugotavlja, da smo prebivalci Slovenije tisti, ki se nam spremembe na lokalnem nivoju na večini področij zdijo najbolj verjetne, medtem ko prebivalci Hrvaške in Srbije v večji meri pričakujejo ohranjanje statusa quo. V Sloveniji v večji meri pričakujemo porast spletne trgovine in večji pomen javnega zdravstva.

Noč o respiratorjih: Razkol v stroki je bil ustvarjen umetno
05. 05. 2020 12.03
Marko Noč, član strokovne komisije, ki je ocenjevala primernost respiratorjev, je poudaril, da je bilo v zvezi z respiratorji v zadnjih dneh "veliko in preveč kavarniških pogovorov in objav". Meni, da mora zato stroka slovenski javnosti naliti čistega vina. Navedel je natančno število respiratorjev v državi in jih postavil v kontekst števila postelj na intenzivnih oddelkih ter razvoja prvega vala epidemije, ki smo ga obvladali tako uspešno, da se uvrščamo v sam svetovni vrh. Znova je poudaril, da v stroki ni razkola in da so aparati Siriusmed R30 z dodatno opremo ustrezni.

Nafta brent najcenejša po letu 2002
21. 04. 2020 12.53
Potem ko je cena zahodnoteksaške lahke nafte z majskim dobavnim rokom strmoglavila v negativno območje, se je na najnižjo raven po letu 2002 spustila cena nafte brent z junijskim dobavnim rokom. Za 159-litrski sod je bilo treba okoli 11.30 odšteti 18,27 dolarja (16,82 evra), kar je skoraj 30 odstotkov manj kot v ponedeljek.

'Bosna in Hercegovina je dokaz, da obstaja Bog'
02. 02. 2020 10.01
Politični sistem, kot ga ima Bosna in Hercegovina, je edinstven, takšnega sistema ni nikjer na svetu, in to brez balkanske miselnosti, da so vedno nekaj posebnega. Je prekompleksen sistem: toliko oblasti, toliko prekrižajočih se odgovornosti, nalog v takšni mali državi ne more delovati. Država deluje kot disfunkcionalna družina, v kateri ima vsak član družine absolutni veto, ki onemogoča sprejetje karkšnekoli koristne odločitve za družino.

Šarec: Dvig povprečnine bi podrl strukturo proračuna
16. 11. 2019 13.51
Občutno zvišanje povprečnine za prihodnji dve leti, ki ga je potrdil odbor DZ za finance, bi po besedah premierja Marjana Šarca kar precej podrlo strukturo proračuna in bi povzročilo težave. Proračuna sicer še nista sprejeta, do takrat pa so po njegovih besedah še mogoče spremembe.

Poročilo Knovsa: Za zaplet v arbitražnem postopku kriva Drenikova
11. 11. 2019 15.20
Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je objavila javni del poročila o zapletih v arbitražnem postopku za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško. Knovs v poročilu ugotavlja, da slovenska agentka Simona Drenik ni upoštevala zakona o tajnih podatkih in pravil, ki jim je bila zavezana kot vodja projektne enote za arbitražo. Drenikova je vse očitke znova zavrnila.

'V praksi obstajata dve najemni pogodbi: ena za državo, druga pa predstavlja dejansko ceno'
07. 11. 2019 17.57
Letošnji posvet Poslovanje z nepremičninami, ki ga v Portorožu organizira GZS, se posebej posveča osnutku stanovanjskega zakona in cilju zagotovitve dodatnih 10.000 najemnih stanovanj. Na račun besedila so letele kritike, da vsebuje cilje, ki ne morejo biti predmet sistemskega zakona, hkrati pa ni orodij za njihovo realizacijo.

Tisoči v Glasgowu podprli neodvisnost Škotske
02. 11. 2019 21.01
Okoli 20.000 ljudi se je zbralo na zborovanju v Glasgowu z zahtevo po neodvisnosti Škotske. Udeležence je prvič po petih letih nagovorila škotska premierka Nicola Sturgeon, ki je poudarila, da je neodvisna Škotska na dosegu roke. Zbrane je pozvala k množični udeležbi na volitvah in naj glasujejo za njeno Škotsko nacionalno stranko (SNP).

Dodatek za delovno aktivnost ukinjen
29. 10. 2019 16.22
Državni zbor je na glasovanju podprl novelo zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki ukinja dodatek za delovno aktivnost. Predlogu so najostreje nasprotovali poslanci Levice, ki so prepričani, da gre za protisocialni ukrep.

Levica: Zadnja priložnost, da poslanci zavrnejo ta absurdni predlog
24. 10. 2019 18.28
Poslanska večina vztraja pri podpori noveli zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki ukinja dodatek za delovno aktivnost, saj menijo, da dodatek prejemnike odvrača od aktivnega iskanja polne zaposlitve. Po drugi strani vladnemu predlogu najostreje nasprotujejo v Levici, kjer so prepričani, da gre za protisocialen ukrep.

Čeferin na obisku v Armeniji in Ukrajini, srečal se je tudi z Bubko in Ševčenkom
10. 09. 2019 18.18
V sklopu obiskov nacionalnih zvez se je predsednik Uefe Aleksander Čeferin pretekle dni mudil v Armeniji in Ukrajini. V Armeniji ga je sprejel predsednik vlade Nikol Pašinjan, v Ukrajini, kjer je predsednik preverjal razvoj nogometne infrastrukture pa predsednik tamkajšnjega olimpijskega komiteja, legendarni atlet Sergej Bubka.

Jao Ming brez dlake na jeziku: Jaz sem kriv za neuspeh Kitajske
09. 09. 2019 09.20
Legendarni kitajski košarkar Jao Ming pravi, da za slabe predstave gostiteljice Kitajske na svetovnem prvenstvu krivi le sebe. Kitajci so v nedeljo s 73:86 izgubili proti Nigeriji v boju za razvrstitev zunaj šestnajsterice, kar pomeni, da se kitajskim košarkarjem ni uspelo neposredno uvrstiti na olimpijske igre prihodnje leto v Tokiu.