razvite

Evropa v milosti in nemilosti vremena

03. 11. 2022 12.48

Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

S kakovostnim gorivom skrbimo za daljšo življenjsko dobo našega vozila

25. 10. 2022 00.15

Pri MOL-u se nikoli ne ustavijo. Z desetletji izkušenj nenehno izboljšujejo svoja EVO goriva in premagujejo današnje ter prihodnje izzive.

Zgodovinska priložnost za donosno vlaganje

02. 11. 2022 00.15

Denar, ki ni investiran na delniških trgih, izgublja realno vrednost

Zelenski: Rusija izvedla več kot 30 napadov z brezpilotnimi letali v dveh dneh

28. 10. 2022 08.12

Predsednik Volodimir Zelenski pravi, da je Rusija v samo dveh dneh izvedla več kot 30 napadov z brezpilotnimi letali na Ukrajino, skupno pa še okoli 4500 raketnih napadov in več kot 8000 zračnih napadov. V zadnjih tednih so bili ruski napadi usmerjeni na ukrajinsko civilno infrastrukturo, kar je poškodovalo oskrbo z elektriko in vodo v državi, ravno ko so temperature začele padati.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?

21. 10. 2022 06.00

Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Bo 27. novembra mega referendumska nedelja?

17. 10. 2022 16.16

Odbor za zdravstvo je z 10 glasovi za in nobenim proti potrdil predlog izvedbe referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi 27. novembra, torej na isti dan, kot sta predlagana referenduma o spremembah Zakona o vladi in o noveli Zakona o RTVS. Končno besedo bodo imeli poslanci na torkovi izredni seji DZ. To bi sicer pomenilo še peto nedeljo, ko bodo ljudje morali na volišča.

IMF: 'Povečuje se tveganje za recesijo'

11. 10. 2022 07.24

Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva in predsednik Svetovne banke David Malpass sta na začetku letnih zasedanj mednarodnih finančnih ustanov v Washingtonu opozorila na nevarnost svetovne recesije. V poročilu o svetovnih gospodarskih obetih je IMF napoved za svetovno gospodarsko rast za letos ohranil pri 3,2 odstotka. Za leto 2023 jo je znižal za 0,2 odstotne točke na 2,7 odstotka, ob tem pa posvaril pred morebitnim vnovičnim znižanjem.

Zelenski v nagovoru GS ZN pozval h kaznovanju Rusije

22. 09. 2022 08.10

Ukrajinski predsednik je v svojem nagovoru 77. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku na daljavo iz domovine pozval svet, naj kaznuje Rusijo za agresijo na njegovo državo. Zahteval je ustanovitev posebnega sodišča, sklada za poplačilo škode in tudi odvzem stalnega sedeža Rusije v Varnostnem svetu ZN.

Sezona gob: iz gozda lahko odnesete dva kilograma gob na dan

21. 09. 2022 11.58

Jesen je čas, ki marsikoga privabi v gozd, saj narava takrat ponuja gozdne dobrote – gobe in druge plodove. Slovenski predpisi omogočajo prost dostop do gozdov in rekreativno nabiranje gozdnih sadežev ter plodov tudi tistim, ki niso lastniki gozda. A ker nekateri te ugodnosti preveč izkoriščajo in niso spoštljivi niti do narave niti do lastnikov gozdov, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Inšpekcijo za gozdarstvo opomnilo, naj upoštevamo omejitve, ki so pogoj, da lahko dobrine gozda uživamo. Nekaj pravil med njimi je: na dan lahko naberemo dva kilograma gob, ne odmetavamo smeti in ne uničujemo rastlin. Kako pa gobe nabiramo pravilno?

Guterres: Prihaja zima globalnega nezadovoljstva

20. 09. 2022 17.25

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je ob otvoritvi splošne razprave svetovnih voditeljev na 77. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku opozoril, da se zaradi naraščanja cen, podnebnih sprememb in spopadov na obzorju kaže "zima globalnega nezadovoljstva". Po Guterresovem mnenju je edina rešitev za prihajajoče izzive sodelovanje.

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?

19. 09. 2022 06.00

Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

'Najboljša miselna igra, ki si jo je izmislil človek' odslej del študija

17. 09. 2022 07.07

Ste že slišali za bridž? Mogoče pa ga celo znate igrati? To je ena najbolj priljubljenih iger s kartami na svetu, večina pa ob besedi bridž pomisli na štiri starejše osebe, ki v svoji dnevni sobi ob krožniku piškotov in čaju kartajo na deževno popoldne. A to so napačne predstave, bridž je namreč igra za vse generacije, zahteva pa tako miselno kot telesno pripravljenost. V letošnjem šolskem letu pa bo bridž celo akreditiran predmet na ljubljanski Fakulteti za matematiko.

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes

11. 09. 2022 15.26

Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

Pri nas le 77 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, pacientov pa vedno več

08. 09. 2022 13.32

Fizioterapija je za marsikaterega pacienta edino upanje za okrevanje in vrnitev v normalno življenje, a kaj ko se tudi na fizioterapevtsko obravnavo mora čakati, včasih tudi leto in še dlje. Zato ni čudno, da si mnogi pomagajo s samoplačniško obravnavo, a tudi tu je potrebna previdnost, saj ni vsak terapevt strokovno usposobljen. V Sloveniji je trenutno 1600 fizioterapevtov, potrebovali pa bi jih najmanj dvakrat več, torej 3200.

Zastarela tehnologija v tehnološko napredni državi

03. 09. 2022 13.17

Japonski digitalni minister je "napovedal vojno" disketam in drugi retro tehnologiji, ki jo uporabljajo državni birokrati. Kar 1900 pisarn v podjetjih naj bi še vedno uporabljalo diskete, CD-je in mini diske na svojih delovnih mestih. "Kje se lahko sploh še kupi disketa?" se je minister spraševal na novinarski konferenci.

Prva letalonosilka indijske izdelave: 'Vikrant je simbol avtohtonega potenciala'

03. 09. 2022 07.00

Indija je na uradni slovesnosti predstavila svojo prvo letalonosilko domače izdelave. S tri milijarde evrov vrednim Vikrantom se je država pridružila majhnemu številu držav, ki imajo več kot eno letalonosilko.

PFAS v hrani, vodi, celo mleku mater: tveganje za raka, diabetes, neplodnost

10. 08. 2022 10.06

Raziskovalci in znanstveniki v zadnjih letih opažajo porast kemikalij PFAS, gre za per- in polifluoroalkilne snovi. Te kemikalije so povsod okoli nas, v zraku, hrani, deževnici in predstavljajo veliko tveganje za nastanek različnih bolezni, ustvarjajo pa tudi okoljski problem. Zdaj si države prizadevajo poiskati načine za hitrejšo razgradnjo PFAS v okolju.

Svet ECB obrestne mere zvišal za 0,5 odstotne točke

21. 07. 2022 06.13

Svet Evropske centralne banke je skladno z napovedmi dvignil glavne obrestne mere za evrsko območje, in sicer kar za 0,5 odstotne točke. Gre za prvo zvišanje obrestne mere v 11 letih. Junija so sicer napovedali dvig za 0,25 odstotne točke. Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je ob tem povedala, da "svet Evropske centralne banke z današnjimi sklepi odločno stopa na pot zaostrovanja oziroma normalizacije denarne politike".

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'

17. 07. 2022 08.11

Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Drugo dejanje bitke za Donbas, Ukrajina: protiofenzive na jugu (še) ne bo

16. 07. 2022 11.32

Ruske sile so po reorganizaciji sil znova okrepile napade na vzhodu države in prodrle skozi prve ukrajinske obrambne položaje pri krajih Seversk in Soledar. Ukrajinske sile naj bi po ruskih trditvah utrpele hude izgube v silovitem obstreljevanju položajev. Medtem Ukrajina Rusijo obtožuje, da jedrsko elektrarno Zaporožje uporablja kot oporišče za obstreljevanje okolice elektrarne. Finančni voditelji držav skupine G20 so se na srečanju v Indoneziji strinjali, da je treba skupaj reševati grozečo svetovno prehransko krizo, niso pa se uspeli sporazumeti glede odziva na ruski napad na Ukrajino.

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom

16. 07. 2022 07.00

Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

Bešič Loredan: Ni izrednih razmer, situacijo imamo pod nadzorom

06. 07. 2022 09.39

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje so na novinarski konferenci predstavili vlogo ministrstva pri obvladovanju epidemije covida-19. Minister je pojasnil, da je bila v torek ustanovljena nova skupina, ki bo skrbela za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet v zdravstvenem sistemu. Cilj je zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo tako za covidne kot necovidne bolnike. "Ni izrednih razmer, ni posebnega poudarka na covidu," je bil jasen minister.

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'

06. 07. 2022 06.00

Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Znane Slovenke med menstruacijo prisegajo na Modibodi hlačke!

04. 07. 2022 06.00

Modibodi hlačke veljajo za revolucijo na področju menstruacije in urinske inkontince. Smo priznana avstralska znamka, na trgu že od leta 2013. Specializirani za izdelavo leak-proof oziroma nepropustnega spodnjega perila, ki te ščiti pred vsemi telesnimi tekočinami. Izdelki se uporabljajo kot samostojna zaščita za menstruacijo, izcedke, čiščo, pot in inkontinenco. Zate, tvojo najstnico in mamo.Na naše hlačke prisegajo Teja Jugovic, Eva Ostrouška Kljun, Ana Kristanc Žontar, Jerca Zupan, Vita Starman, Tina Gaber, Maruša Bračun in ostale. Po celem svetu smo prodali že več kot 2 milijona parov hlačk in naš krog uporabnic se dnevno širi. Vsi naši uporabljeni materiali imajo najstrožje certifikate, vpojni del pa smo razvili sami in ga tudi patentirali. Zavezani smo k okoljsko prijazni proizvodnji, v letu 2023 bomo kot eno redkih proizvodnih podjetjih tudi ogljično negativni. Naš namen je zmanjšati količino izdelkov za enkratno uporabo, ne popuščamo pa pri udobju in zanesljivosti. Pridruži se nam tudi ti.

Nova posvetovalna skupina bo o ukrepih tehtala na podlagi treh scenarijev

28. 06. 2022 11.25

Vodja centra za nalezljive bolezni pri NIJZ in nove posvetovalne skupine za covid-19 Mario Fafangel je na novinarski konferenci predstavil člane posvetovalne skupine za covid-19. O epidemičnih priporočilih in ukrepih bo skupina tehtala na podlagi treh scenarijev razvoja epidemije covida-19, stališča pa javno objavljala na spletni strani NIJZ.

Huda suša v Kaliforniji, na podeželju zmanjkuje vode za pitje in tuširanje

06. 06. 2022 11.46

Kalifornija se sooča s hudo sušo. Prebivalci v mestih bodo morali močno zmanjšati porabo vode, medtem ko tisti v bolj ruralnih območjih vsak dan živijo s skrbjo, ali bodo še imeli dovolj vode za pitje in tuširanje. Gospodinjska opravila, kot je pranje perila, so za nekatere postala luksuz.

Odbor DZ za obrambo potrdil Šarca kot ustreznega kandidata za ministra

30. 05. 2022 18.22

Kandidat za ministra za obrambo Marjan Šarec je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za obrambo. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je menilo devet poslancev, da ni bila, pa jih je ocenilo pet. Med drugim se je Šarec zavzel za revizijo nakupa oklepnikov boxer in za to, da Slovenija ostane članica Nata.

Jevšek uspešno skozi sito pristojnih odborov

28. 05. 2022 18.05

Kandidat za ministra za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Predstavitev dosedanjega soboškega župana je kot ustrezno ocenilo 11 članov odbora za gospodarstvo in 10 članov odbora za zadeve EU, neustrezna se je zdela trem oziroma petim.

Dan po volitvah: stranke v analizo rezultatov in načrtovanje koalicijskih pogovorov

25. 04. 2022 06.37

Dan po državnozborskih volitvah, na katerih je slavilo Gibanje Svoboda, bodo v strankah najverjetneje premlevali svoje volilne rezultate. Okrajne volilne komisije pa bodo ugotavljale še izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Na uradne izide volitev, ki jih mora Državna volilna komisija razglasiti do 10. maja, pa bo treba še počakati.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?

18. 04. 2022 07.00

O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.