razvite

Bo Evropi uspelo omejiti segrevanje na manj kot dve stopinji Celzija?
21. 10. 2021 15.42
Evropski parlament se je v resoluciji o konferenci ZN o podnebnih spremembah COP26 v Glasgowu zavzel za krepitev podnebne ambicije tako v EU kot v svetu. Po njegovi oceni bi morali podnebni okvir unije iz 10-letnega spremeniti v petletnega, do leta 2025 pa bi morali odpraviti vse neposredne in posredne subvencije za fosilna goriva.

Tudi po preteku devetih mesecev cepljeni ob rizičnem stiku brez karantene
15. 10. 2021 20.41
Vlada je na dopisni seji izdala odlok, ki pri izjemah od odreditve karantene za cepljene osebe ne vsebuje več pogoja obdobja devet mesecev za trajanje zaščite. Tako je upoštevala mnenje epidemiološke stroke, ki meni, da zaščita traja neomejeno, so zapisali. Do zdaj je sicer veljalo, da cepljenim osebam ni treba v karanteno devet mesecev po cepljenju z vsemi odmerki.

Direktorica IMF Georgieva o prednostnih nalogah sklada
13. 10. 2021 20.50
Izvršna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Kristalina Georgieva je med prednostnimi nalogami sklada v prihodnjih šestih mesecih izpostavila nadaljevanje protikoronskih ukrepov, enakopravnejšo delitev cepiva proti covidu-19 in podporo državam, da okrevajo po krizi zaradi pandemije.

IMF med pandemijo 86 državam odobril za 94 milijard evrov posojil
05. 10. 2021 09.39
Mednarodni denarni sklad (IMF) je med pandemijo novega koronavirusa do konca aprila letos odobril posojila 86 državam v skupni vrednosti 94,5 milijarde evrov, piše v poročilu o delu sklada v obdobju od 1. maja lani do 30. aprila letos. Slabše razvite države s tem tvegajo, da izgubijo ves napredek, ki jim ga je uspelo doslej zgraditi.

Kako je denar od nafte povezal staro z novim
02. 10. 2021 16.21
Združeni arabski emirati so v zadnjih 40 letih doživeli napredek, ki je ujel tri generacije v različnih trenutkih. Najstarejša generacija je v precepu, najmlajša pa želi še več napredka. A jasno je, Emirati, združeni pod glavnim mestom Abu Dabi, niso več to, kar so bili. Dubaj je metropolitansko mesto, Šardža ne zaostaja veliko, drugi deli države pa denar porabljajo za razvoj turističnih priložnosti za vse.

Protestniki spet zavzeli slovenske ulice: Oblast naj končno prizna podnebno krizo
24. 09. 2021 17.15
Protesti za okolje so potekali v petih mestih po vsej Sloveniji – v Ljubljani, Ljutomeru, Mariboru, Kamniku, Kopru in Gorici. Globalni podnebni protesti so potekali pod geslom 'izkoreninimo sistem' in poskušali podnebni boj povezati z družbenimi problemi, kot so neenakost, rasizem, seksizem, zapostavljenost določenih skupnosti ter lokalni okoljski in zdravstveni problemi. Podprli so jih tudi petkovi protestniki, ki sporočajo, da ne bodo ustanovili stranke, s katero bi nastopili na naslednjih volitvah.

Poživitveni odmerek cepiva Johnson & Johnsona preprečuje hud potek bolezni
21. 09. 2021 13.35
Novi podatki kažejo, da poživitveni odmerek cepiva Johnson & Johnsona proti covidu-19 poveča moč enkratnega cepljenja. Dodatna doza je namreč spodbudila 12-kratno povečanje proizvodnje protiteles proti covidu, če so jo uporabniki prejeli šest mesecev po prvem cepljenju.

Severna Koreja naj bi testno izstrelila manevrirno raketo dolgega dosega
13. 09. 2021 07.38
Severna Koreja je uspešno testirala novo manevrirno raketo dolgega dosega, ki so jo razvijali dve leti. Med letalskimi testi so rakete pokazale, da lahko zadenejo cilje, oddaljene 1500 kilometrov. Nove rakete so v državi pozdravili kot "strateško orožje velikega pomena", ki izpolnjuje poziv voditelja Kim Džong Una k okrepitvi vojaške moči države. Mednarodna skupnost je medtem izrazila zaskrbljenost.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Bomo tudi v Sloveniji cepili s tretjim odmerkom?
04. 08. 2021 20.18
Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da bomo cepili s tretjim odmerkom, a da bomo najprej počakali na odobritev Evropske agencije za zdravila. Začeti bi bilo treba čim prej, opozarja profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta, tretji odmerek bi namreč lahko pomembno omejil širjenje virusa. Da je še prezgodaj, da bi razmišljali o poživitvenem odmerku, saj da ni študij, ki bi nakazovale, da je to potrebno, pa je prepričan prvi epidemiolog Mario Fafangel.

Vzpenjajoča se kitajska velesila je ekonomski čudež v zatonu
31. 07. 2021 07.00
Neprijetno vprašanje, ali, kdaj in kako bo vzpenjajoča se velesila Kitajska izzvala ameriško hegemonijo in radikalno spremenila zdaj že več kot 70 let trajajoč liberalni, "na pravilih temelječi" mednarodni red, je v zadnjih letih pristalo v središču akademskih in javnih razprav o mednarodnih odnosih in geopolitični prihodnosti sveta.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00
Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22
Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

'Določen del možganov je dobesedno zamrznil v času karantene'
22. 06. 2021 06.00
"Ko bomo odrasli znali regulirati sebe in razvijati sočutje do sebe, bomo samoregulacijo lahko učili tudi otroke. Tako bo lahko otrok samostojen in odgovoren – torej, psihično odporen," pojasnjuje psihoterapevtka Ksenja Kos. V težkih trenutkih je pomembno, da starša otroku pokažeta, da je povsem normalno, da takšne situacije, kot sta bili epidemija in karantena, spodnesejo tla pod nogami. Ko iščeta poti za lastno okrevanje, sta lahko steber svojim otrokom.

Revizorji EU: Frontex svojih dolžnosti ne opravlja uspešno
07. 06. 2021 18.09
Evropsko računsko sodišče v posebnem poročilu ugotavlja, da Evropska agencija za mejno in obalno stražo Frontex držav članic Evropske unije ne podpira zadovoljivo pri upravljanju zunanjih meja EU. Revizorji ocenjujejo, da Frontex ne zagotavlja dovolj podpore za boj proti nezakonitemu priseljevanju in čezmejnim kaznivim dejanjem.

Visokošolski sindikat v podporo RŠ: ŠOU naj se najprej sama pogleda v zrcalo
30. 05. 2021 17.02
Visokošolski sindikat Slovenije je po vdoru na študentskih kampus in kritikah Študentske organizacije Univerze v Ljubljani v odprtem pismu izrazil podporo Radiu Študent. Med drugim so zapisali, da je imel ta študentski radio v 80. letih odločilno vlogo pri demokratizaciji. "Radio Študent je ohranil kritično držo tudi v času tranzicije in vse do danes," so zapisali.

Odlična britanska mednarodna šola v Ljubljani vabi k vpisu
21. 05. 2021 00.15

Razvite države pospešujejo cepljenje, nekatere pa cepivo še vedno zavračajo
13. 05. 2021 18.44
Po svetu je bilo do zdaj razdeljenih več kot 1,36 milijarde cepiv proti covidu-19, ki počasi, a vztrajno vračajo naša življenja v normalo. In medtem ko razvite države pospešujejo cepljenje in sproščajo ukrepe, v nekaterih državah še vedno niso dobili niti enega odmerka. V Tanzaniji denimo cepivo zavračajo. Tudi v Eritreji in Burundiju niso pristopili k mednarodni pobudi Covax, ki želi cepivo zagotoviti revnejšim državam.

Pravilno zalivanje in varčevanje z vodo
03. 05. 2021 00.15
Poleti voda hitro izhlapi

IMF svetovnemu gospodarstvu napoveduje šestodstotno rast
06. 04. 2021 17.47
Mednarodni denarni sklad je zvišal napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2021. Za primerjavo z januarjem jo je izboljšal za pol odstotne točke na šest odstotkov. Napoved za Slovenijo medtem ostaja enaka. IMF državi za letos napoveduje 3,7-odstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa 4,5-odstotno.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?
28. 03. 2021 09.18
Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni
22. 02. 2021 06.00
V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Pfizer in BioNTech poleti cepivo ponudila od 15 do 30 evrov
20. 02. 2021 12.20
Ameriški Pfizer in nemški BioNTech sta vsem razvitim državam cepivo proti covidu-19 ponudila od 15 do 30 evrov na odmerek, je povedal ustanovitelj BioNTecha Ugur Sahin. Proizvajalca sta ob tem sporočila, da se lahko njuno cepivo hrani pri višjih temperaturah, kot velja trenutno. Cepivo je 85-odstotno učinkovito že po enem odmerku.

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'
04. 02. 2021 08.45
Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov
28. 01. 2021 10.53
Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Slovenija pod povprečjem EU glede zaznave korupcije
28. 01. 2021 06.00
Slovenija je na indeksu zaznave korupcije dosegla 35. mesto z oceno 60, kar je enaka ocena kot v letu 2019. Slovenija že od leta 2012 ne beleži napredka na indeksu zaznave korupcije in se je pri rezultatu ponovno znašla pod povprečjem EU in OECD.

Ministrstvo: Vrnitev ZDA k pariškemu sporazumu nov pozitiven element
22. 01. 2021 13.57
Vrnitev ZDA k pariškemu podnebnemu sporazumu lahko predstavlja nov pozitiven element doseganja zavez sporazuma, so danes ocenili na ministrstvu za okolje in prostor. ZDA bodo ponovno sooblikovale svetovno podnebno politiko.

KOMENTAR: Slovenci kljub vsemu lani med najzadovoljnejšimi prebivalci Evrope
09. 01. 2021 15.13
Podatki Sursa, torej uradni statistični podatki za preteklo leto, so neverjetno spodbudni in optimistični. V Sloveniji ima še vedno velika večina ljudi nekoga, na kogar se lahko zanese – tako je odgovorilo kar 92 odstotkov ljudi. Po stopnji splošnega zadovoljstva pa se uvrščamo v sam evropski vrh: če je tam povprečna stopnja, merjena na lestvici do deset, 7,9, je v Sloveniji višja, kar 8,6. Od kod torej občutek, za katerega se zdi, da ga deli ogromno ljudi in da je prevladujoč, da je bilo to leto grozno in bi ga bilo treba čim prej pozabiti?

Coe meni, da bodo na OI v Tokiu dopinške prekrškarje hitreje ujeli
25. 12. 2020 20.33
Predsednik Svetovne atletike Sebastian Coe ocenjuje, da bodo imeli na olimpijskih igrah v Tokiu prihodnje leto "največje možnosti doslej na OI, da ujamejo tiste, ki bodo posegli po prepovedanih poživilih". V pogovoru za britanski častnik Guardian je nekdanji olimpijski zmagovalec in svetovni rekorder to utemeljil z velikim tehnološkim napredkom.

Kaj se zgodi, ko jagenjčki obmolknejo
06. 12. 2020 07.03
Tudi v Sloveniji smo dobili prvo domačo žival, ki se je okužila z novim koronavirusom, gre za belega dihurja. Pred nekaj tedni se je na Danskem in Nizozemskem zaradi okužbe zgodil pravi pokol, pobili so na desettisoče živali, minkov, znanih po tem, da iz njih delajo krznene plašče, nerce. Njihova grozovita evolucijska smola je, da imajo prelepo dlako. Še dneve in dneve za tem je morje naplavljajo njihova trupelca.