razvoj epidemije

Zajc: Na gostince nismo pozabili, v pripravi je nov interventni zakon
12. 04. 2021 14.03
Nismo pozabili na zaposlene v gostinstvu in turizmu, trdijo na gospodarskem ministrstvu. "V pripravi je nov interventi zakon, upam, da ga bo vlada potrdila že do konca tega meseca," je v izjavi za javnost dejal njihov državni sekretar Simon Zajc. Gostinci so sicer razočarani nad novimi ukrepi. Vlada spet ni uslišala njihovih pozivov k odprtju gostinskih lokalov, ki so zaprti v vseh treh valovih. Strokovna skupina je naposled sklenila, da se odpiranje teras gostinskih lokalov premakne iz rumene faze v oranžno, vlada pa naj bi po besedah Zajca o tem odločala še ta teden.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'
05. 04. 2021 19.45
Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

Različni odzivi na vložitev predloga ustavne obtožbe: 'Višek pritlehnosti'
02. 04. 2021 15.36
V poslanskih skupinah, ki se niso priključile predlogu ustavne obtožbe premierja Janeza Janše, so odzivi različni. NSi opozarja na namero destabilizacije političnega prostora, po mnenju SNS leva opozicija nima čuta državnosti. Nepovezani pa navajajo, da so zaradi očitkov v predlogu zapustili koalicijo. SDS, SMC in DeSUS predloga še ne komentirajo.

Turistične agencije nad vodo, a računajo na pomoč države
02. 04. 2021 08.49
V turističnih agencijah, ki v skladu z vladnimi odloki velik del zadnjega leta zaradi epidemije covida-19 niso smele ponujati storitev potrošnikom in izvajati potovanj, stanje "ni super, ni pa še tragično", je ocenil generalni sekretar ZTAS Mišo Mrvaljević. Ob ponovnem zaganjanju dejavnosti sicer računajo na pomoč države.

SMC o odhodu Počivalška med poslance: vodstvo bo pretehtalo različne argumente
01. 04. 2021 18.18
Izvršni odbor SMC je po neuspešnem poskusu koalicije za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča razpravljal o možnih scenarijih. Ena od možnosti je vrnitev prvaka SMC Zdravka Počivalška v DZ, čeprav si ga poslanci SMC bolj želijo na mestu gospodarskega ministra. Kot so sporočili iz SMC, so se pogovarjali o tej možnosti, a to odpira vrsto vprašanj, ki jih je treba pretehtati.

Na čelu Pošte Slovenije začasno prvi nadzornik Tomaž Kokot
30. 03. 2021 18.33
Novi nadzorni svet Pošte Slovenije je slaba dva tedna po ustanovni seji uresničil ugibanja javnosti in se sporazumno razšel z dolgoletnim generalnim direktorjem Borisom Novakom. Začasno ga bo na čelu državne družbe zamenjal nedavno izbrani predsednik nadzornega sveta Tomaž Kokot, so po seji nadzornikov sporočili iz Pošte Slovenije.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?
30. 03. 2021 06.00
Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

Britanci za september načrtujejo cepljenje s tretjim odmerkom
27. 03. 2021 14.55
Nemški zdravniki intenzivne nege so pozvali k strogemu dvotedenskemu zaprtju države, da bi se tako izognili preobremenjenosti nemških bolnišnic v obdobju tretjega vala epidemije covida-19, s katerim se trenutno spopada Nemčija. Od ponedeljka bo več kot polovica italijanskih dežel obarvanih z rdečo barvo, kar pomeni najstrožje omejitvene ukrepe. Britanska vlada pa za september načrtuje cepljenje s tretjim, poživitvenim odmerkom.

Interpelacija zoper Simonitija: kako bodo glasovali poslanci DeSUS in SMC?
24. 03. 2021 07.17
V državnem zboru so letele ostre kritike zoper kulturnega ministra Vaska Simonitija, ki mu v opozicijskih LMŠ, SD, Levica in SAB očitajo predvsem škodljiv odnos do medijev ter neukrepanje v času epidemije. Predlagateljice interpelacije same sicer nimajo dovolj glasov za uspeh interpelacije, a na kocki so glasovi posameznih poslancev DeSUS in SMC, kjer pri glasovanju po napovedih ne bodo enotni. Da bosta interpelacijo podprla, sta med drugim napovedala Jurij Lep in Branislav Rajić. Maratonska interpelacija se bo nadaljevala v četrtek, ko bo tudi znana usoda kulturnega ministra.

Umar napoved letošnje rasti BDP zvišal na 4,6 odstotka
24. 03. 2021 22.37
Umar je zvišal napoved gospodarske rasti. Sloveniji za letos po novem napoveduje 4,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), potem ko je v zimski napovedi pričakoval 4,3-odstotno rast. Za 2022 napoveduje 4,4-odstotno rast BDP, za 2023 pa 3,3-odstotno. Z Umarjevo spomladansko napovedjo se je danes seznanila vlada.

Kulturniki na tokratni akciji jasno: 'Simoniti mora oditi'
24. 03. 2021 20.00
Kulturniki so se znova, že sedmič v okviru "akcije za kulturo", tokrat na Trgu republike, zbrali in sporočili, da podpirajo interpelacijo in odstavitev Vaska Simonitija z mesta ministra za kulturo in opozorili na nevzdržno in "skrajno zaskrbljujočo situacijo kulturne vojne, ki trenutno poteka v Sloveniji".

NPU uvedel preiskavo na Računskem sodišču
24. 03. 2021 14.00
Na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so nam potrdili, da so uvedli predkazenski postopek zaradi odmevne revizije nakupa zaščitne medicinske opreme, ki jo je Računsko sodišče objavilo minuli četrtek. Koga konkretno preiskujejo in zaradi katerih kaznivih dejanj, pa tudi ali je med osumljenimi predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel, na Policiji ne želijo razkriti.

Proizvajalci Sputnika EU očitajo pristranskost, strokovnjaki Eme na obisk v Rusijo
22. 03. 2021 15.46
Proizvajalci ruskega cepiva Sputnika V EU očitajo pristranskost, potem ko je komisar za notranji trg Thierry Breton izjavil, da Evropska unija tega cepiva sploh ne potrebuje. Strokovnjaki Evropske agencije za zdravila bodo sicer po napovedih aprila obiskali Rusijo, da bi pregledali rezultate kliničnih preizkusov. Madžarska je medtem odobrila še drugo kitajsko cepivo, ki ga Ema za uporabo v EU ni odobrila, Britance pa skrbi, da bi EU blokirala izvoz cepiva na Otok.

Svetovni dan Downovega sindroma: Bodimo povezani
21. 03. 2021 07.26
Namen letošnjega svetovnega dne Downovega sindroma je ozaveščanje družbe o potrebah oseb z Downovim sindromom ter njihovem enakovrednem vključevanju v družbo in vzgojno-izobraževalni sistem. Razpoznavni znak tega dne so pisane kratke nogavice, ki opozarjajo, da so ljudje raznoliki.

Bencin in dizel pol leta po sprostitvi cen dražja za okrog 20 odstotkov
19. 03. 2021 10.58
Cene 95-oktanskega bencina in dizla zunaj hitrih cest in avtocest so se po liberalizaciji v pol leta dvignile za okrog 20 odstotkov, rast pa je opaznejša predvsem v zadnjih tednih, ko se opazneje na svetovnih trgih draži nafta. Na ministrstvu za gospodarstvo so ocenili, da se cene goriv v Sloveniji gibljejo podobno kot v sosednjih državah EU.

Andrej Čuš postal državni sekretar na MGRT
18. 03. 2021 13.32
"Z mojim imenovanjem na mesto državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo je zelena politika v Sloveniji dobila močnega zagovornika, ki se ne bo obračal stran od problemov, temveč bo na njih glasno opozarjal, hkrati pa v sodelovanju z vsemi deležniki tudi predlagal realno izvedljive rešitve," je sporočil Andrej Čuš, predsednik stranke Zelenih. Kot pravi, se zaveda, da je do konca mandata le še leto in pol, a meni, da je to dovolj časa, da na tem položaju pusti svoj pečat.

Računsko sodišče: Vlada, ministrstva in zavod za blagovne rezerve niso bili učinkoviti
18. 03. 2021 07.23
Računsko sodišče je objavilo revizijsko poročilo o nakupu zaščitne in medicinske opreme v času epidemije covida-19. Ocenilo je, da ravnanja vlade, ministrstva za zdravje, ministrstva za gospodarstvo, ministrstva za obrambo in zavoda za blagovne rezerve pri izvajanju nabav zaščitne in medicinske opreme niso bila učinkovita. Od vlade in zavoda je zahtevalo popravljalne ukrepe.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00
Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje
15. 03. 2021 06.10
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Pahor: Strah in bolečino premagujeta le upanje in vzajemnost
14. 03. 2021 07.48
"Pred letom dni je v Sloveniji ugasnilo prvo življenje zaradi covida-19. Zato smo danes v tem spokojnem parku posadili vrbo. Rasla bo kvišku in segala k tlom in s svojim otožnim videzom jokala skupno bolečino teh odhodov. Čez leta, ko se bomo časa epidemije spominjali z vednostjo, ki bo drugačna od današnje, bo ta vrba mogočno drevo tisočerih spominov," je na žalni slovesnosti dejal predsednik Pahor.

Direktor kranjskega turizma: Epidemija nas je postavila na točko nič
13. 03. 2021 15.38
"Gremo v Kranj! je včasih pomenilo, da smo šli čez mestno jedro po nakupih, v soboto na tržnico, zvečer v mesto na druženje po številnih barih in želim si, da bi ta fraza bila spet bolj pogosto uporabljena na ta način," pravi Klemen Malovrh, direktor kranjskega turizma. Epidemija je močno zarezala v to panogo, a volja za okrevanje je močna. V načrtih za prihodnost sta med drugim odprtje zvonika cerkve sv. Kancijana za obiskovalce in ureditev kanjona Kokre, kjer bo zrasla kranjska plaža, neizkoriščenega potenciala pa je še veliko.

'Blagi stranski učinki po cepljenju so do neke mere zaželeni'
12. 03. 2021 15.16
Člani posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ menijo, da zaenkrat ni razlogov za prekinitev cepljenja s katerimkoli cepivom proti covidu-19. Trenutna opazovanja kažejo, da cepivo ne povzroča krvnih strdkov, če pa jih, je to res izjemno redko, so zapisali. Po njihovi oceni koristi cepiva še vedno prevladajo nad tveganji. Blagi stranski učinki po cepljenju so do neke mere zaželeni, saj kažejo na odziv na cepivo, si pa želimo čim manjše, da ne pride do strahu med prebivalstvom, je dejal minister za zdravje Janez Poklukar. Ob tem je poudaril, da po mnenju stroke ni nobenih zadržkov, da ne bi nadaljevali s strategijo cepljenja, tudi z uporabo cepiva AstraZenece.

Janša: Spopad z epidemijo je vladi v enem letu pobral 80 odstotkov energije
12. 03. 2021 09.31
Zaradi obvladovanja epidemije je marsikaj, kar bi v tem letu lahko naredili, ostalo neuresničeno in je pred nami, je ob prvi obletnici vlade dejal premier Janez Janša. Priznal je, da je bila epidemija večja preizkušnja, kot je kazalo na začetku. Opozoril je, da je treba pričakovati tretji val in pravočasno reagirati, kar bo vlada tudi storila. Poleg obvladovanja covida-19 bodo v prihodnje ključni projekt debirokratizacije, decentralizacija, ureditev dolgotrajne oskrbe, poleg tega nameravajo izločiti zdravstveni sektor iz enotnega plačnega sistema.

Šabeder pred letom dni razglasil epidemijo, naslednji dan odstopil
12. 03. 2021 07.37
Pred letom dni je takratni minister za zdravje Aleš Šabeder razglasil epidemijo covida-19. Število okuženih se je v tednu po prvem potrjenem primeru okužbe povečalo na skoraj sto. Po prvem razglasu je epidemija trajala 80 dni, druga, ki je bila razglašena 19. oktobra lani, še traja. V zadnjem letu je bila tako v Sloveniji več kot 60 odstotkov časa razglašena epidemija, ki jo spremljajo omejitveni ukrepi.

Poklukar na Golniku o izgradnji izolacijskega oddelka
06. 03. 2021 14.36
Zdravstveni minister je obiskal kliniko Golnik, eno izmed najbolj obremenjenih klinik v času epidemije. Z direktorjem Rozmanom sta govorila tudi o gradnji izolacijskega oddelka, v katerem bodo uredili sodoben mikrolaboratorij za tuberkulozo, kakršnega Slovenija kot edina država na Balkanu še nima. Rozman pa je sprejel ministrovo vabilo k vodenju zdravstvenega sveta, ki bo imenovan v prihodnjih dneh.

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'
04. 03. 2021 06.51
Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?
03. 03. 2021 06.00
Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

Ob dnevu civilne zaščite: 'Na vas se vedno lahko zanesemo'
01. 03. 2021 15.23
Delo Civilne zaščite (CZ) v minulem letu je močno zaznamovala epidemija covida-19, saj so pomagali tako s sprejemom, skladiščenjem in delitvijo zaščitnih sredstev kot tudi s kadrovsko pomočjo, je na virtualni novinarski konferenci ob dnevu civilne zaščite ocenil poveljnik CZ Srečko Šestan.

Tonin: Poljska zgled na področju modernizacije in kadrovske popolnitve vojske
26. 02. 2021 15.19
Minister za obrambo Matej Tonin se je v okviru dvodnevnega obiska na Poljskem sešel s poljskim kolegom Mariuszom Blaszczakom. Poljska Sloveniji predstavlja zgled na področju modernizacije in kadrovske popolnitve vojske, ki ga nameravamo uporabiti pri krepitvi in modernizaciji Slovenske vojske, je po pogovorih dejal Tonin.

Ministrstvo: Odklop elektrike ni mogoč, če je ogroženo življenje osebe
25. 02. 2021 17.08
Obstoječi energetski zakon že omogoča, da se odklop odjemalca električne energije ne izvede v primeru, da sta ogrožena življenje ali zdravje oseb, so se na ministrstvu za infrastrukturo odzvali na poziv nevladnih organizacij k zajezitvi rasti energetske revščine. Tudi sicer so distributerji odklope v času epidemije odlagali, so navedli.