razvoj epidemije

Christian Gostečnik: Nikoli ne obupam nad nikomer
27. 11. 2021 13.32
Postali smo socialno izbirčni, napredovali smo, dozoreli in odnosi so nam postali pomembni, Christian Gostečnik razloži, da nam je dovoljeno razkošje, ki ga generacije pred nami niso imele. Takrat je šlo za preživetje, pravi, danes tega pritiska ni več. Odnosi so v središču njegove relacijske družinske terapije, ki jo je Sloveniji predstavil pred okroglimi 20 leti. Obletnico so obeležili na dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je še vedno preveč med nami. "Nasilje je vedno problem nasilnega," poudari. Kakšen pa je njegov recept za zdrav odnos? In zakaj smo Slovenci tako izjemni športniki?

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?
26. 11. 2021 06.00
"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

30 let po vojni: ruševin v Vukovarju ni več, a nekdanjega blišča mesta tudi ne
18. 11. 2021 08.37
V enem od simbolov vojne na Hrvaškem, mestu heroju Vukovarju, 30 let po vojni skoraj ni videti ruševin, ki so bile posledica trimesečnega obleganja mesta jeseni 1991. Mesto ob Donavi na meji s Srbijo je skoraj v celoti prenovljeno in posodobljeno, a se sooča s pospešenim izseljevanjem in pomanjkanjem delovnih mest. Na obletnico zavzetja mesta so na Hrvaškem potekale številne spominske slovesnosti.

Odstopila direktorica STO Maja Pak
17. 11. 2021 15.28
Direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak je odstopno izjavo podala zaradi razhajanja pogledov na vodenje STO z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom. Mandat ji preneha predvidoma s 1. decembrom.

Šircelj: Proračuna za prihodnji dve leti sta investicijsko usmerjena
16. 11. 2021 15.18
DZ je začel obravnavo predloga državnih proračunov za prihodnji dve leti. Finančni minister Andrej Šircelj je ob njuni predstavitvi izpostavil investicije, ki jih bo prihodnje leto za dobro tretjino več kot letos in tudi leta 2023 bodo ostale na podobni ravni. Taka rast bo mogoča predvsem zaradi večjega črpanja evropskih sredstev. V opoziciji so do predloga proračunov pričakovano kritični. Opozarjajo predvsem na visoko rast odhodkov v volilnem letu 2022, ki da bo vodila v trajno poslabšanje stanja slovenskih javnih financ.

Prostih le še devet covidnih intenzivnih postelj, odprli še 10 dodatnih
13. 11. 2021 17.34
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je povedal, da je v državi prostih še devet covidnih intenzivnih postelj. Z direktorji covidnih bolnišnic so se zato na večernem sestanku dogovorili, da bodo bolnišnice kapaciteto covidnih intenzivnih oddelkov povečale za 10 dodatnih postelj. Prihodnji teden bodo bolnišnice covidnim bolnikom namenile maksimalne kapacitete. A glavna ovira niso postelje ali prostor, temveč pomanjkanje kadra, opozarja Vindišar.

V četrtek potrdili 3431 okužb, minister Poklukar pomaga v UKC Ljubljana
12. 11. 2021 09.39
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v četrtek ob 9118 opravljenih testih PCR potrjenih 3431 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 37,6-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 40.869 aktivnih primerov okužb. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da širijo covidni oddelek, zanj pa potrebujejo dodaten kader. Medtem minister za zdravje Janez Poklukar v UKC Ljubljana pomaga pri zdravljenju covidnih bolnikov. Prostovoljci Rdečega križa, ki so pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije, pa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...
11. 11. 2021 11.10
V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

Zaradi epidemije ustvarili presežek. Naslednja položnica bo nižja za 22,5 evra
10. 11. 2021 08.59
Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna te dni svoje zavarovance obvešča, da bo položnica za november nižja za 22,5 evra, saj bodo izvedli poračun premije. Kot sporočajo, je zavarovalnica zaradi epidemije zabeležila nižje odhodke za zdravstvene storitve od načrtovanih, ker pa so nepridobitna družba, bodo presežek vrnili zavarovancem.

Z analizo pokazal, kako ključno je cepljenje za potek epidemije
09. 11. 2021 14.07
Cepljenje ključno vpliva na potek epidemije covida-19 v Sloveniji in je nujno potrebno za preprečitev preobremenjenosti zdravstvenega sistema. To so zaključki analize, ki jo je pripravil izredni profesor in doktor Janez Žibert. Za vse, ki ne verjamete v učinkovitost cepiv, je pripravil tudi scenarij brez cepljenja.

Izrazit padec optimizma, opuščanje samozaščitnega vedenja in večja podpora pogoju PCT
05. 11. 2021 11.02
Najnovejša raziskava družbe Valicon #Novanormalnost, ki je potekala zadnji vikend v oktobru, je pokazala, da je optimizem med ljudmi upadel na raven iz marca 2020, indeks normalnosti pa je dosegel najnižjo točko od začetka epidemije. Opazno je opuščanje samozaščitnega vedenja in tudi večje odobravanje pogoja PCT.

Poostren inšpekcijski nadzor: inšpektorji z ustno odločbo zaprli bencinski servis in trgovino v BTC
04. 11. 2021 11.09
Ministra za gospodarstvo in za javno upravo sta se sestala z inšpekcijskimi službami, ki so na terenu nadzirale preverjanje pogoja PCT. Seznanila sta se z rezultati strožjega nadzora, kot sta sporočila v skupni izjavi, pa ju skrbi ugotovitev, da posamezniki dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT ne želijo pokazati ali izražajo nezadovoljstvo nad tistimi, ki nadzor izvajajo. Ob tem je Martina Gašperlin s tržnega inšpektorata sporočila, da so inšpektorji zaradi neizpolnjevanja pogoja PCT z ustno odločbo zaprli enega od bencinskih servisov in tudi eno od trgovin v nakupovalnem centru BTC. O zaprtju trgovine smo povprašali tudi trgovski center BTC, ki pravi, da ni bila zaprta nobena trgovina, da pa je pa bila v enem primeru odrejena globa z ustno odredbo ter da so kršitev takoj odpravili.

Predlog proračuna za leto 2023 pred člani odbora za finance, zavrnili vsa dopolnila
22. 10. 2021 07.16
Odbor državnega zbora za finance je kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles obravnaval predlog državnega proračuna za leto 2023. Ta se po besedah finančnega ministra Andreja Širclja osredotoča na okrevanje po epidemiji covida-19 in ukrepe za povečanje odpornosti gospodarstva, podprte z investicijami na različnih področjih. Odbor je zavrnil vsa vložena dopolnila.

KPK ugotovil nove nepravilnosti, Cantarutti: Danes bi ravnal enako
21. 10. 2021 11.21
Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je nekdanji državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti marca in aprila lani v povezavi z naročili zaščitne opreme pri družbi MEDICOP neutemeljeno posegal v delo Zavoda RS za blagovne rezerve, privilegiral točno določenega ponudnika in s tem omogočil neenakopravno obravnavo ponudnikov. Da je ob nabavi zaščitne opreme kršil zakon o integriteti, je KPK sicer ugotovila že pred mesecem dni. "Žal že dolgo ugotavljam, da bi bilo zame bolje, če bi se zaprl v pisarno in izklopil telefon," pa odgovarja Cantarutti.

Jeseniška bolnišnica ob hudem pomanjkanju kadrov prosi za pomoč dijake in študente
20. 10. 2021 11.36
Splošna bolnišnica Jesenice se sooča z zelo hudim pomanjkanjem kadrov zdravstvene nege. To že občutijo tudi bolniki, namesto 200 pa jih lahko v bolnišnici sprejmejo in oskrbijo le 170. Kadre brez večjega uspeha iščejo na različne načine, sedaj pa se prek družbenih omrežij s prošnjo za pomoč obračajo tudi na dijake in študente.

Odločitev o Janssenu sprejel Poklukar, stroka že konec avgusta predlagala popravek
18. 10. 2021 08.24
Odkar je 29. septembra po zapletu po cepljenju proti covidu-19 umrla 20-letnica, se javnost sprašuje, kdo je sprejel odločitev o tem, da se tistim, ki se cepijo z Janssenom, potrdilo o izpolnjenem pogoju PCT izda že na dan cepljenja. Stroka je ves čas poudarjala, da to ni v skladu z znanstvenimi dognanji, saj smo po cepljenju pred boleznijo zaščiteni šele po določenem času. Zdaj je jasno: za odločitvijo stoji zdravstveni minister Janez Poklukar. Posvetovalna skupina za cepljenje proti covidu-19 na čelu z Bojano Beović pa je njegovemu ministrstvu že konec avgusta, torej mesec pred smrtjo 20-letnice, predlagala popravek spornega določila.

Fiskalni svet opozarja na nerealno načrtovanje odhodkov
18. 10. 2021 13.54
Ob trenutni visoki gospodarski rasti v letu 2022 ne bo več izjemnih okoliščin, ki v času koronavirusa dopuščajo odstopanje od fiskalnih pravil. Fiskalnemu svetu se zdi primanjkljaj kljub temu še sprejemljiv, opozarja pa na nerealno načrtovanje odhodkov, kar vzbuja bojazni pred neučinkovito porabo oz. strukturnim poslabšanjem javnih financ.

Vprašanje o karanteni za samozaposlene še brez odgovora
17. 10. 2021 09.28
Četudi se pozivi deležnikov k ureditvi nadomestila za karanteno ali varstvo otrok v karanteni za samozaposlene zadnje dni stopnjujejo, še vedno ni jasno, katero ministrstvo je pravi naslovnik za reševanje te problematike oz. spremembo veljavne zakonodaje. Ministrstva za gospodarstvo, za delo in za zdravje namreč odgovornost prelagajo eno na drugo.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

IMF za Slovenijo krepko zvišal napoved letošnje rasti
12. 10. 2021 15.05
Mednarodni denarni sklad (IMF) je za Slovenijo krepko zvišal napoved letošnje gospodarske rasti. Za letos je napoved dvignil za 2,4 odstotne točke na 6,3 odstotka. Za prihodnje leto je maja državi napovedoval 4,5-odstotno rast, v novem poročilu pa ocenil, da bo ta 4,6-odstotna.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Uspešno črpanje kohezijskih sredstev
05. 10. 2021 12.00
V dobrih dveh letih je SID banka uspešno črpala več kot 190 milijonov evrov kohezijskih sredstev in tako omogočila financiranje slovenskih podjetij in občin v višini več kot 237 milijonov evrov.

Strokovnjaki opozarjajo na pomen kakovostne igre
04. 10. 2021 13.24
Ob letošnjem tednu otroka so strokovnjaki na posvetu Razigran uživaj dan! izpostavili pomen iger, igranja in kakovostnega preživljanja prostega časa. To je namreč ključno za uravnotežen razvoj otroka. Ob tem so sodelujoči na posvetu opozorili še na to, da so otroci v zadnjem letu in pol zaradi epidemioloških ukrepov živeli manj aktivno življenje.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'
03. 10. 2021 07.00
Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah
02. 10. 2021 07.00
Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali
01. 10. 2021 08.42
Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški
01. 10. 2021 06.00
Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

Gregor Majdič prisegel kot novi rektor Univerze v Ljubljani
30. 09. 2021 16.01
V zbornični dvorani ljubljanske univerze je Gregor Majdič prisegel kot novi rektor Univerze v Ljubljani. Majdiču, ki prihaja z ljubljanske veterinarske fakultete, je nekdanji rektor Igor Papič predal rektorsko verigo, pred inavguracijo pa je oba sprejel tudi predsednik države Borut Pahor. Majdič bo univerzo vodil od 1. oktobra 2021 do 30. septembra 2025. Ob inavguraciji je poudaril, da je eden od najpomembnejših izzivov v njegovem mandatu, kako v družbi spet povrniti zaupanje v znanost in kako prenesti znanje med ljudi.