razvoj epidemije

KPK odločila: Počivalšek kršil integriteto. 'Ne bom odstopil'
23. 02. 2022 10.21
Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru preiskav, povezanih z nabavami zaščitne opreme pri dobavitelju Geneplanet ugotovila kršitev integritete ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška. Ugotovitve so pravnomočne, so sporočili. Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je v odzivu na ugotovitve KPK zapisal, da je bil njegov namen le zagotavljanje čim hitrejše dobave nujnih medicinskih pripomočkov. Kot je ponovil, je osnova zanj, da pogodbo, ki jo podpišeš, tudi izpolniš, in da je le to zahteval od direktorja za blagovne rezerve. Kot je dejal, je zanj zadeva zaključena in ima čisto vest. "Ne bom odstopil, o odstopu naj razmisli tisti, ki je izdal takšno odločbo," je še povedal.

V slovenjgraški bolnišnici uspešno zagnali robota za prevoz zdravil
21. 02. 2022 16.54
V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec umirjanja epidemije covida-19 še ne zaznavajo, število bolnikov je zadnjih deset dni približno enako, je povedal direktor, ki pa ga ob sproščanju ukrepov in počitnicah skrbi, kaj bo čez tri tedne. Bolnišnica je medtem pred pomembno novostjo, saj je uspešno testirala robota za prevoz zdravil. Zdaj že dnevno obratuje, pri tem pa uvajajo še določene manjše popravke.

Januarja ob rasti cen energentov in hrane okrepljena inflacija
15. 02. 2022 15.26
Kot ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj, se je inflacija januarja ob hitri rasti cen energentov, hrane in storitev precej okrepila. Še naprej se krepijo tudi cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev.

V Vrbi in Kranju za praznik kljub epidemiološkim omejitvam pestro
08. 02. 2022 08.22
Slovenski kulturni dan tudi letos vabi v rojstni kraj Franceta Prešerna in v mesto, v katerem je preživel svoja zadnja leta. V Vrbi, iz katere tokrat prihaja poziv "Edinost, sreča, sprava k nam naj nazaj se vrnejo", proslave letos ni, so pa možni individualni pohodi po poti kulturne dediščine. V Kranju v okrnjeni obliki poteka Prešernov smenj. Predsednik DZ Igor Zorčič je v spremstvu župana, podžupana in direktorja Zavoda za turizem položil venec k Prešernovemu spomeniku pred kranjskim gledališčem.

Janša nasprotuje predlogu novele ZNB: Je v nasprotju z ustavo in predlogi WHO
31. 01. 2022 14.19
Glede predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga vložili nepovezani poslanci, je predsednik vlade Janez Janša v DZ dejal, da je predlog v nasprotju z ustavo in načelom delitve oblasti ter tudi predlogi Svetovne zdravstvene organizacije. Da pozicija in opozicija različno ocenjujeta določeno situacijo, je po njegovi oceni normalno, a pri temeljnih postulatih bi morali vsi govoriti isti jezik. Razočaran je, da nekatere dobri gospodarski rezultati žalostijo. Opoziciji pred volitvami predlaga tekmovanje v tem, kdo je boljši, ne pa, da dvomi o nespornih dejstvih. V Pravni mreži za varstvo demokracije pa se medtem z Janšo ne strinjajo.

Lani 31 odstotkov več turističnih prihodov in 22 odstotkov več prenočitev
25. 01. 2022 11.24
Turistični delavci so lani našteli nekaj več kot štiri milijone prihodov turistov v turističnih nastanitvenih obratih v Sloveniji, kar je 31 odstotkov več kot v letu prej. Turističnih prenočitev je bilo za 11,3 milijona in s tem 22 odstotkov več kot v letu 2020, kažejo podatki statističnega urada. Obe številki krepko zaostajata za rekordnim letom 2019.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54
Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Počivalšek: Prodaja deleža Save v sedanjih razmerah bi pomenila škodo
20. 01. 2022 12.42
V SDH so odločno zanikali informacije, da naj bi razmišljali o prodaji svojega deleža v družbi Sava d. d. madžarskemu skladu, Matjaž Nemec pa meni, da je vlada Janeza Janše v času pred volitvami sprejela odločitev o razprodaji slovenskega premoženja na področju turizma. Da bi prodaja državnega deleža Save v sedanjih razmerah pomenila škodo, je medtem dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

300 milijonov dolarjev za boj proti covidu, cilj skrajšanje časa za razvoj cepiv
19. 01. 2022 11.29
Sklad Billa in Melinde Gates ter britanski dobrodelni sklad Wellcome sta sporočila, da bosta namenila dodatnih 150 milijonov dolarjev (približno 132 milijonov evrov) za boj proti pandemiji covida-19 in preprečevanje bodočih pandemij, skupno 300 milijonov dolarjev.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681
18. 01. 2022 09.46
V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Dogovor koalicije o energetskih vavčerjih, Vrtovec pripravlja zakonske rešitve
14. 01. 2022 16.15
Koalicija je na Brdu pri Kranju preverjala, kateri so tisti projekti, ki jih še lahko izpelje do konca mandata. Beseda je med drugim tekla o zakonu o dohodnini in energetskih bonih za blažitev pritiska zaradi dviga cen energije. Kot je povedal Tonin, infrastrukturni minister Vrtovec pripravlja zakonske rešitve, ki jih bo predstavil v prihodnjih dneh. Počivalšek ugotavlja, da smo gospodarski zmagovalci te krize. "Vsi, ki smo bili danes tukaj, smo izražali željo po sodelovanju tudi v prihodnje in k sodelovanju vabimo vse, ki bodo izvoljeni v prihodnjo sestavo Državnega zbora," pa je sporočil premier Janša.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju
12. 01. 2022 07.00
Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

Kučan: Današnje podobe fašizma niso enake tistim iz zgodovine, a izhodišča so enaka
09. 01. 2022 12.56
"Vojna je zlo zoper človečnost, zato je delo za mir tako zelo dragoceno," je na osrednji slovesnosti ob 80. obletnici dražgoške bitke dejal nekdanji predsednik republike Milan Kučan. V govoru je zelo kritično komentiral tudi delovanje vlade. "Treba je povedati, kam lahko vodijo razgradnja ustavne ureditve, poskusi vladanja z odloki, izigravanje zakonov, napadi na sodstvo, tožilstvo in svobodo tiska," je naštel in dodal, da se je temu treba upreti. "Današnje podobe fašizma niso enake tistim iz polpretekle zgodovine. A izhodišča so enaka," je še dejal in opozoril na prihajajoče volitve kot edino demokratično sredstvo za zamenjavo oblasti.

Slovenija pri spopadanju z gospodarskimi vidiki pandemije na drugem mestu
05. 01. 2022 16.47
Slovenija se je na lestvici o uspešnosti spopadanja z gospodarskimi vidiki pandemične krize, ki so jo pripravili pri britanskem tedniku The Economist, uvrstila na drugo mesto med 23 izbranimi članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Pred njo so pri Economistu po petih uporabljenih merilih uvrstili Dansko. V SD so medtem pripravili svojo analizo. Pravijo, da Slovenija v bitki s pandemijo še zdaleč ni uspešna.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen
02. 01. 2022 14.46
Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.

Kim Džong Un: Izzivi leta 2022 bodo 'velik boj na življenje in smrt', prioriteta zagotavljanje hrane
01. 01. 2022 17.58
Prioriteti leta 2022 bosta gospodarstvo in zagotavljanje hrane, je v svojem govoru ob koncu zasedanja centralnega komiteja vladajoče komunistične partije napovedal severnokorejski voditelj Kim Džong Un. O svojih zunanjepolitičnih načrtih medtem ni izrecno govoril.

Italija širi uporabo pogoja PC, Avstrija ukinja veljavnost potrdila za cepivo Janssen
30. 12. 2021 08.36
Na pariške ulice se vračajo obvezne maske na prostem. V Angliji bodo zaradi morebitnega povečanja hospitalizacij zaradi širjenja bolj kužne koronavirusne različice omikron vzpostavili začasne poljske bolnišnice. V Italiji bo od 10. januarja vstop na avtobuse, v hotele, na terase gostinskih lokalov možen samo za cepljene in prebolevnike. Italijanska vlada je obenem omilila pravila za karanteno, kar so storile tudi nekatere druge države. Tudi za WHO je skrajšanje karantene kompromis med nadzorom nad pandemijo in gospodarskim zagonom. V Avstriji so zaprtje za necepljene podaljšali do 10. januarja, tretjega v mesecu pa se izteče veljavnost potrdil, izdanih po cepljenju z enim odmerkom cepiva.

Tri zgodbe in ena skupna nit: Vedno sta v sodelovanju večja moč in večji uspeh
30. 12. 2021 07.27
Letošnje leto lahko označimo za leto preizkušenj. Številne omejitve zaradi covida-19 so krnile naša življenja in svobodo, ki smo ju bili vajeni pred epidemijo. Mnogi so morali na lastni koži občutiti, kaj pomenita zdravstvena in gospodarska kriza ter kako je čez noč ostati brez službe. Vse to je vplivalo, da se je več odraslih in žal tudi otrok ujelo v psihične stiske. Izpostavljamo tri zgodbe posameznikov, ki so vsak na svojem področju – v zdravstvu, športu otrok in med starostniki – dokazali, kako lahko sodelovanje med ljudmi lajša tegobe in izboljšuje življenje ter ga naredi lepšega.

Z novim letom zaradi višjih omrežnin dražja oskrba z elektriko
29. 12. 2021 08.36
Agencija za energijo je določila regulativni okvir elektrooperaterjev in omrežnino za regulativno obdobje 2022. Nove tarifne postavke bodo začele veljati s 1. januarjem. Kot so zapisali, je omrežnina za distribucijski sistem za 14 odstotkov višja, omrežnina za prenosni sistem pa ostaja nespremenjena, kar skupno pomeni zvišanje omrežnine za približno 10 odstotkov. Poudarjajo, da je omrežnina strogo namenski vir za zagotavljanje delovanja elektrooperaterjev, za vzdrževanje in razvoj omrežij in nikakor ni in ne sme biti instrument socialne politike države.

Gospodarska rast v Sloveniji hitrejša kot pred epidemijo, poganja jo zasebna potrošnja
15. 12. 2021 14.33
V Sloveniji je gospodarska aktivnost v letošnjem tretjem četrtletju presegla raven pred epidemijo. V zadnjem četrtletju se bo rast verjetno upočasnila, vendar pa bo v celotnem letu 2021 predvidoma hitrejša od dosedanjih napovedi, pričakuje Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Poganja jo zlasti zasebna potrošnja.

Bole: Slovenija med najmanj učinkovitimi pri protikoronskih ukrepih
14. 12. 2021 10.46
Slovenija je med daleč najbolj neučinkovitimi pri protikoronskem posredovanju, v svoji študiji ugotavlja Velimir Bole z ekonomskega inštituta EIPF. Za isti ekonomski učinek bi se lahko država zadolžila manj, kar bi ji omogočalo večji potencial za prihodnji razvoj.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva
04. 12. 2021 12.25
Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Vodenje krovne turistične organizacije prevzema Ilona Stermecki
02. 12. 2021 15.53
Slovensko turistično organizacijo (STO) bo po odstopu Maje Pak z direktorskega položaja kot vršilka dolžnosti vodila Ilona Stermecki. Imenovanje Stermeckijeve, ki vodenje prevzema s ponedeljkom, je na dopisni seji predlagal svet STO, so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

Slovenija z gospodarsko rastjo v tretjem četrtletju že na predkrizni ravni
30. 11. 2021 10.54
Slovenski bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem četrtletju na letni ravni povečal za pet odstotkov, k čemur so po oceni statistikov največ prispevale končna potrošnja gospodinjstev in bruto investicije. V Umarju ob tem izpostavljajo, da je BDP že presegel predkrizno raven, Banka Slovenije pa dodaja, da gospodarske razmere ostajajo ugodne.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10
Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu
29. 11. 2021 20.46
Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

Šabeder o začetkih epidemije: Naredili smo vse, kar je bilo mogoče
29. 11. 2021 08.34
Parlamentarna preiskovalna komisija o zagotavljanju zaščitne opreme je zaslišala nekdanjega ministra za zdravja Aleša Šabedra. Pojasnjeval je vladno ukrepanje pred prvo razglasitvijo epidemije v Sloveniji in ocenil, da je ministrstvo za zdravje glede na takratne okoliščine in informacije o novem koronavirusu naredilo vse, kar je bilo mogoče.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27
Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Število oseb, ki iščejo pomoč zaradi čustvenih stisk, se je potrojilo
29. 11. 2021 09.52
Stiske mladostnikov so se v obdobju epidemije zelo poglobile. Velik del stisk je povezan s prekomerno uporabo zaslonov, zaskrbljujoče pa je, da je alkohol vse bolj prisoten že pri mlajših najstnikih v tretji triadi osnovne šole.