razvoj epidemije

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'

13. 05. 2022 06.14

Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

Fiskalni svet kritičen do vladnega programa stabilnosti

10. 05. 2022 13.06

Fiskalni svet v oceni programa stabilnosti za leto 2022, ki ga je vlada sprejela konec aprila, od vlade pričakuje, da bo ustrezno naslovila izzive dolgoročne vzdržnosti javnih financ, ki se je v zadnjih letih po nekaterih kazalnikih poslabšala. Kritičen je do procesa predložitve dokumentov, saj je vlada ravnala v nasprotju z zakonodajo.

Gibalna sposobnost otrok do desetkrat slabša kot pred epidemijo

07. 05. 2022 09.38

Začetni rezultati meritev športnovzgojnega kartona v letošnjem letu kažejo, da se gibalna sposobnost otrok po tistem, ko so otroci po daljših obdobjih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 spet sedli v šolske klopi, ni izboljšala. Vodja sistema športnovzgojnega kartona Gregor Starc zato predlaga uvedbo ure športa v šolah na dan.

Prvi krog koalicijskih pogajanj: časovnica določena, cilj dva mandata

03. 05. 2022 06.09

Najverjetnejši kandidat za mandatarja, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, je opravil prvi krog pogajanj s potencialnima koalicijskima partnericama, SD in Levico. Na sestanku so določili okvirno časovnico, operativno vlado pa želijo sestaviti še pred počitnicami – do 3. junija. O morebitnih kandidatih za ministrske položaje še niso želeli govoriti, saj da usklajevanja še potekajo. Golob je ob tem dejal, da vlado sestavljajo za dva mandata.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'

02. 05. 2022 17.09

"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

'Boj za delavske pravice ostaja nadvse aktualen'

01. 05. 2022 07.43

Praznik dela po več kot dveh letih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 znova obeležujemo v skladu z dolgoletno dediščino prvomajskih praznovanj, za katera so značilni rdeči nageljni in rdeče zastave kot simbol delavstva, mlaji, prvomajske budnice in proslave. Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici poudaril, da so vse pomembne vrednote, ki jih imamo za samoumevne, plod stalnih prizadevanj in predmet nenehnega boja. "Kresovi, ki zagorijo na predvečer 1. maja, ne preganjajo le teme, marveč prinesejo tudi svetlobo upanja," pa je zapisal premier Janša.

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka

28. 04. 2022 06.17

Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

Danska je prva država, ki je ustavila program cepljenja proti koronavirusu

28. 04. 2022 20.47

Prva država, ki je ustavila svoj program cepljenja proti covidu-19, je postala Danska. Kot pojasnjujejo, so cepljenje ustavili, ker je virus trenutno pod nadzorom. Vendar pa ob tem poudarjajo, da je cepljenje ustavljeno le začasno ter da bodo jeseni najverjetneje znova nadaljevali s programom. Virus namreč še naprej mutira, po napovedih pa naj bi se količina virusa v populaciji jeseni znova povečala.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb

25. 04. 2022 12.09

V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?

20. 04. 2022 06.00

V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

'Imel sem 95-odstotni upad prometa, a nisem upravičen do pomoči'

14. 04. 2022 10.19

Vlada se rada pohvali, kako je v pandemiji covida-19 pomagala gospodarstvu in pri tem ni pozabila na prav nikogar. Pa res ni? Resda je v tem mesecu objavila javni razpis za pomoč najbolj prizadetim panogam, med katerimi je tudi industrija zabave. A številna podjetja so kljub enormnim izgubam ostala brez pomoči. "Razpis je napisan tako, da se primerja promet v koledarskih letih 2019 in 2020. A epidemija se je začela šele marca 2020, do takrat smo delali normalno," opozarja podjetnik Ervin Simonič, ki ni izpolnil pogojev za pridobitev državne pomoči, čeprav je zaradi vladnih ukrepov zabeležil kar 95-odstotni upad prometa. "Očitno razpise pišejo ljudje, ki niti približno ne razumejo narave našega dela," je kritičen.

Golob in Janša prvič iz oči v oči

12. 04. 2022 16.51

Volitve so tik pred vrati, predvolilna soočenja pa se kar vrstijo. Tokrat sta se prvič iz oči v oči soočila tudi predstavnika strank, ki na podlagi zadnjih javnomnenjskih raziskav uživata največjo podporo ljudstva. Mnogi so pred prelomnimi volitvami srečanje med Robertom Golobom (Gibanje Svoboda) in Janezom Janšo (SDS) že nestrpno pričakovali. V oddaji Svet na Kanalu A sta nastopila tudi Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi), med drugim pa so spregovorili o podražitvah, staranju prebivalstva, stanovanjski problematiki in drugih temah.

Priznani zdravniki soočili predstavnike političnih strank

12. 04. 2022 09.44

V skupini Zdravstvo.si so politične stranke in liste, ki sodelujejo na državnozborskih volitvah, pozvali k pripravi odgovorov na ključna vprašanja za razvoj zdravstva v prihodnosti. Volivkam in volivcem bi na ta način radi omogočili kvalificirano odločanje na volilno nedeljo, so pojasnili.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona

10. 04. 2022 14.49

Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?

09. 04. 2022 08.24

Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Nov laboratorijski sistem v uri na do 800 vzorcih naredi več kot 50 različnih preiskav

06. 04. 2022 16.02

V Zdravstvenem domu Ljubljana - Center so dobili novo pridobitev – avtomatiziran laboratorijski sistem za analizo vzorcev krvi, ki je visoko zmogljiv in tehnološko najnaprednejši sistem na primarni ravni v Sloveniji. Najsodobnejša laboratorijska oprema bo omogočala hitro izvajanje preiskav, pacienti bodo tako na diagnostične rezultate čakali občutno manj. Simboličnega odprtja sta se udeležila tudi minister za zdravje Janez Poklukar in podžupan MOL Dejan Crnek.

Četrti shod za znanost proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti

06. 04. 2022 12.37

Slovenske raziskovalke in raziskovalci so z novim shodom za znanost pod geslom Proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti opozorili na po njihovem mnenju nepremišljeno ustanavljanje novih javnih raziskovalnih zavodov, ki ne izpolnjujejo uveljavljenih meril kakovosti.

Državni program obvladovanja raka v rokah OI: Želijo izboljšati obravnavo bolnikov

04. 04. 2022 14.36

Državni program obvladovanja raka za obdobje 2022–2026 je letos prešel v upravljanje in koordinacijo na Onkološki inštitut, s čimer želijo poskrbeti za še bolj strokoven in operativen način vodenja programa. Pomemben cilj na tem področju po besedah koordinatorke programa Sonje Tomšič je izboljšanje kakovosti obravnave bolnikov z rakom. V kratkem se bodo tako že delujočemu kliničnemu registru za kožni melanom pridružili še klinični register za raka pljuč, dojk, debelega črevesa in danke ter prostate. Zaradi vse večjih prostorskih potreb ob naraščanju pojavnosti raka na inštitutu medtem ob podpori ministrstva za zdravje načrtujejo prostorsko širitev.

SAB

28. 03. 2022 14.31

Stranko je leta 2014 ustanovila prva predsednica vlade Republike Slovenije mag. Alenka Bratušek s takratnimi somišljeniki, ministri, poslanci in ostalimi ustanovnimi člani. Sprejeli so socialno-liberalni program. Leta 2018 je stranka vstopila v vlado Marjana Šarca, dobili so tri ministrska mesta. Po odstopu Marjana Šarca z mesta predsednika vlade je stranka odšla v opozicijo.

Priznanja za obrtnike in podjetnike: 'Dokazali, da jih nobena kriza ne more zlomiti'

17. 03. 2022 20.19

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je na Brdu pri Kranju podelila priznanja najboljšim obrtnikom in podjetnikom zadnjih dveh let. Obrtnik leta 2020 je po izboru komisije postal kovinostrugar Matjaž Oven, podjetnik leta 2020 pa Marijan Hertiš iz podjetja Seltron. Priznanje za obrtnika leta 2021 je pripadlo orodnemu kovaču in lesarju Jožetu Krmelju, za podjetnika leta 2021 pa Tomažu in Metki Marovt iz proizvodno-uvoznega podjetja Marovt. Priznanje za najstarejšega obrtnika leta je šlo v roke Jožefu Lakiju iz Velike Polane, ki suho robo izdeluje že od leta 1967.

Samozavestni Januš: Sodnikov ne bo sezuval, bosi bodo ves čas

11. 03. 2022 13.03

Januš Grm je star 21 let, a je zelo samozavesten glede svojega kuharskega znanja. Meni, da so mladi kuharji zelo učljivi in prilagodljivi, sam pa je povrh vsega motiviran, odločen in neverjetno trmast.

Stavka približno 40.000 šolnikov. Štrukelj: Pripravljeni smo na pogajanja

09. 03. 2022 06.48

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je reprezentativnim sindikatom v vzgoji in izobraževanju danes poslalo vabilo za pogovor "glede odprtih vprašanj v dejavnosti vzgoje in izobraževanja". Pogovor je predviden za torek, so sporočili z ministrstva. Stavka v osnovnem in srednjem šolstvu je sicer potekala normalno, učitelji so bili na svojih delovnih mestih in opravljali tista dela, ki jih lahko opravljajo brez učencev. Ravnatelji ocenjujejo, da do stavke ne bi prišlo, če bi se ministrstvo odzvalo na zahteve po dialogu in ustreznem ovrednotenju njihovega dela. Tudi stavka v vrtcih je potekala gladko.

Banka Slovenije: Zaradi vojne v Ukrajini se tveganja za slovensko gospodarstvo povečujejo

04. 03. 2022 17.36

Na podlagi visoke gospodarske rasti konec leta 2021 in dodatnih ukrepov vlade bi lahko Banka Slovenije občutno zvišala napovedi za letos, toda nadaljnji razvoj gospodarskih gibanj je zaradi dogajanja v Ukrajini zelo nepredvidljiv. Za zdaj je njegov vpliv na slovensko gospodarstvo in inflacijo še razmeroma omejen, se pa tveganja povečujejo.

BDP lani okreval za 8,1 odstotka

28. 02. 2022 10.40

Slovenski BDP se je lani realno okrepil za 8,1 odstotka, potem ko se je po izbruhu epidemije covida-19 in delnem zaprtju javnega življenja v letu 2020 zmanjšal za 4,2 odstotka, je objavil statistični urad. Za 8,1 odstotka je gospodarska dejavnost okrevala tudi po desezoniranih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.