razvoj epidemije

Umar: Obeti za gospodarsko rast ostajajo ugodni

15. 07. 2021 10.36

Gospodarska aktivnost v mednarodnem okolju se je v drugem četrtletju okrepila, v evrskem območju je po znižanju v prvem četrtletju v drugem precej okrevala. Tudi v Sloveniji večina kratkoročnih kazalnikov izkazuje razmeroma visoke medletne rasti, obeti za gospodarsko rast ostajajo ugodni, ugotavlja Umar.

Regionalni direktor WHO v Sloveniji: Do konca avgusta bo delta različica prevladovala

14. 07. 2021 13.21

Delta različica se hitro širi, beležimo ponovni porast okužb s koronavirusom, cepljenje je ključnega pomena, so poudarili predsednik Pahor, zdravstveni minister Poklukar ter regionalni direktor WHO Hans Kluge, ki je na obisku v Sloveniji. K cepljenju je pozval tudi Janša. "Zdaj je na vas! Nevarnost covida-19 je še vedno tu, a odgovornost za vaše zdravje in zdravje vaših bližnjih je povsem v vaših rokah," je zapisal premier in dodal, da ne stroka, ne EU, ne vlada ne morejo narediti nič več.

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'

09. 07. 2021 10.52

Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Obsežen požar zajel območje Divače: na srečo le v sklopu gasilske vaje in usposabljanja

04. 07. 2021 13.55

Slovenski gasilci so v uporabo prejeli razširjen in posodobljen Atlas protipožarnih objektov, ki so ga izdelali v okviru projekta 'Crossit Safer'. Enote so ga prvič preizkusile na gasilski vaji Vremščica 2021. Scenarij je potekal na predpostavki, da se je v naravi razplamtel večji požar, ki se z ravninskega dela ob letališču Divača širi po hribu navzgor proti Vremščici in ogroža kmetijske površine ter infrastrukturo.

Pri Pahorju kandidati za zagovornika, viceguvernerko in evropskega sodnika

30. 06. 2021 14.03

V predsedniški palači so se predstavili kandidati za zagovornika načela enakosti, za viceguvernerko Banke Slovenije in za sodnika na Splošnem sodišču EU. Predsednik republike Borut Pahor je kandidature Mihe Lobnika, Irene Vodopivec Jean in Damjana Kukovca pred dnevi že posredoval v imenovanje državnemu zboru.

OZS: Pomoč malemu gospodarstvu se bo vrnila skozi davke in prispevke

29. 06. 2021 16.51

Interventni zakon mora vključevati ukrepe pomoči za vse prizadete panoge, ki so bile z odlokom zaprte ali omejene, pravijo pri upravnem odboru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, kjer so razpravljali o interventnem zakonu za pomoč turizmu in gospodarstvu. Tega je sprejela vlada in čaka na potrjevanje v državnem zboru. Če v interventnem zakonu ne bo nekaterih rešitev, pozivajo k sprejemu novega širšega protikoronskega paketa PKP 9.

EBRD Sloveniji napovedala petodstotno rast BDP

29. 06. 2021 12.15

Evropska banka za obnovo in razvoj je v posodobljeni napovedi Sloveniji po lanskem 5,5-odstotnem krčenju za letos napovedala petodstotno rast bruto domačega proizvoda, kar je za 1,5 odstotne točke bolje od jesenske napovedi. Prihodnje leto naj bi se gospodarska aktivnost okrepila za štiri odstotke.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje

27. 06. 2021 07.00

Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Čestitke in poslanice politikov, Pahor: Slovenija je rojena za uspeh

25. 06. 2021 18.44

Ob današnjem dnevu državnosti iz slovenskih političnih vrst prihajajo čestitke. Ob praznovanju 30 let samostojne Slovenije so v parlamentarnih strankah izpostavili dosežke v zadnjih treh desetletjih, v delu opozicijskih strank, ki se ne bodo udeležile osrednje državne proslave, pa so ob tem tudi kritični do potez aktualne vlade.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov

26. 06. 2021 07.00

Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Vstop na kopališča odslej možen tudi brez pogoja PCT

22. 06. 2021 19.45

Pred nami je dolgo poletje, tudi kopalna sezona se je pričela, hoteli in kampi pa že sprejemajo goste. V veljavo je stopil nov vladni odlok, ki spreminjajo tudi pogoje za ponujanje nastanitvenih storitev, obiskov savn in masaž. Med drugim predpisuje, da je vstop na kopališče možen tudi brez pogoja PCT.

Prve mobilne enote za cepljenje bodo v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju

22. 06. 2021 09.52

V ponedeljek so v Sloveniji opravili 2177 PCR-testov in ob tem potrdili 65 novih okužb. Delež pozitivnih testov je triodstoten. Hospitaliziranih je 92 oseb s covidom-19, od tega jih več kot tretjina, 33, potrebuje intenzivno terapijo. Umrla je ena oseba s covidom-19. Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bosta predvidoma jutri zaživeli prvi mobili enoti za cepljenje v Sloveniji, v Mariboru in na Ptuju. Jelko Kacin ga je dopolnil: dve enoti bosta od jutri tudi v Ljubljani, in sicer ob Filipovem dvorcu ter v Tivoliju.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan

22. 06. 2021 12.22

Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

'Določen del možganov je dobesedno zamrznil v času karantene'

22. 06. 2021 06.00

"Ko bomo odrasli znali regulirati sebe in razvijati sočutje do sebe, bomo samoregulacijo lahko učili tudi otroke. Tako bo lahko otrok samostojen in odgovoren – torej, psihično odporen," pojasnjuje psihoterapevtka Ksenja Kos. V težkih trenutkih je pomembno, da starša otroku pokažeta, da je povsem normalno, da takšne situacije, kot sta bili epidemija in karantena, spodnesejo tla pod nogami. Ko iščeta poti za lastno okrevanje, sta lahko steber svojim otrokom.

Strategija cepljenja se zdaj usmerja v postopno vzpostavitev čredne imunosti

21. 06. 2021 22.11

Vlada je v skladu s posodobljeno strategijo sprejela ukrepe za pospešitev cepljenja. Z večanjem količine cepiv, ki so na razpolago in z dostopnostjo do več vrst cepiv, se ukrepi zdaj tako usmerjajo v aktivnosti, ki bodo omogočile, da se zagotovi precepljenost prebivalstva. Ministrstvo za zdravje mora po navodilih vlade organizirati mobilne ekipe, naročanje več ne bo potrebno, možna pa je tudi izbira cepiva.

Na kongresu stranke DeSUS je zmagal Ljubo Jasnič

19. 06. 2021 09.18

Na tokratnem kongresu stranke DeSUS so glasove nabirali Ljubo Jasnič, Srečko Felix Krope in Gorazd Žmavc. Njihov cilj je bil jasen: preboj stranke v državni zbor tudi na prihodnjih volitvah. Največ glasov pa je po koncu glasovanja prejel Ljubo Jasnič, ki je tako postal novi vodja stranke upokojencev. Mesto podpredsednice pa je prevzela Julijana Bizjak Mlakar.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti

19. 06. 2021 08.01

Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto

19. 06. 2021 09.08

Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Tudi turistični vodniki pozivajo k dopolnitvam interventnega zakona

18. 06. 2021 16.12

Civilna iniciativa turističnih vodnikov Slovenije je še ena v vrsti organizacij, ki poziva k dopolnitvi interventnega zakona za pomoč turizmu. "Verjamemo, da se vlada po svojih najboljših močeh trudi pomagati gospodarstvu. Žal nas interventni zakon za pomoč turizmu ne naslavlja," so zapisali. Gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pa so očitki nekaterih deležnikov iz turizma na predlog interventnega zakona razočarali. "Razočaran sem nad nezadovoljstvom, ki ga širijo nekateri v panogi. Vem, da je večina branže zadovoljna," se je odzval.

Ko 'slab dan' traja več tednov

17. 06. 2021 06.00

Posledice epidemije covida-19, dolgotrajnega šolanja na daljavo in omejevanja stikov so pri otrocih in mladostnikih že vidne. Duševne stiske, predvsem v spektru depresije in anksioznosti, so se v času epidemije poglobile, pokažejo pa se predvsem kot 'pobeg' v neproduktiven upor, odpor do učenja, umik od sošolcev in zapiranje vase, pravijo učitelji in socialni delavci. Pokazalo se je tudi "resno in kritično pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov na področju duševnega zdravja", šola pa je tako za dijake pogosto ne le prvi, ampak tudi edini dostop do pomoči. Za razliko od mladostnikov se duševne stiske pri predšolskih otrocih medtem najpogosteje kažejo s telesnimi simptomi.

Bomo v restavracijah in barih lahko sedeli dlje in v večjih skupinah?

16. 06. 2021 10.07

Epidemije je konec, a neživljenjski pogoji dela ostajajo, pravijo na OZS, vlado in stroko pa pozivajo, da odpravita neživljenjske pogoje dela in jim omogočita normalno in rentabilno poslovanje. Ne le podjetniki, tudi potrošniki se sprašujejo, ali bo konec epidemije prinesel boljše pogoje za obiskovanje restavracij in barov. Kot nam je pojasnila vodja strokovne skupine Mateja Logar, bodo vladi predlagali sprostitev omejitve štirih oseb za mizo, v igri pa je tudi odprava omejitve obratovalnega časa do 22. ure.

Interventni zakon za turizem predvidoma v četrtek

16. 06. 2021 16.38

Vlada že nekaj časa napoveduje predlog novega interventnega zakona, ki naj bi omilil posledice epidemije covida-19 na gospodarstvo. Načrtuje, da ga bo potrdila v četrtek. Največjo pozornost bo tokrat posvetila gostinstvu in turizmu, posebne ukrepe pa je predvidela za organizatorje srečanj in dogodkov, šport ter kulturo. Novi predlog zakona bo ponovno prinesel tudi bone.

Ob odprtju novega letališkega terminala izpostavili njegov pomen za Slovenijo

16. 06. 2021 15.03

Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so slavnostno odprli nov potniški terminal, ki bo prve potnike sprejel 1. julija. V slavnostnem nagovoru je predsednik vlade izpostavil, da Slovenija polaga velike upe v ljubljansko letališče. Država bo tako podprla nadaljnje načrte upravljalca tudi z izgradnjo železniške povezave.

Lejko Zupančeva: Covid je bil za UKC Ljubljana zgodba o uspehu

15. 06. 2021 14.58

V UKC Ljubljana smo med epidemijo naredili vse, kar smo lahko, da bi pozdravili bolnike, je zagotovila Lejko Zupančeva. Konec epidemije žal ne pomeni tudi konca covida, je opozorila in izpostavila, da so pred njimi že nove težave. Skrbi jih morebitni novi jesenski val, saj kadra nimajo dovolj niti za mirno obdobje, kaj šele za epidemijo. Pomembno je tudi, da zdaj nadoknadijo vse posege, ki so bili zaradi epidemije postavljeni na stranski tir.

Zavod Iskreni: KPK nasprotja interesov ni ugotovila, postopek je ustavljen

10. 06. 2021 15.03

Komisija za preprečevanje korupcije je ustavila postopek glede Zavoda Iskreni, ki je na razpisu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve prejelo več kot 130.000 evrov sredstev, bilo je eno izmed 17 izbranih med 135 prijavljenimi organizacijami. V javnosti je odmevalo predvsem dejstvo, da je eden od ustanoviteljev zavoda tudi minister Janez Cigler Kralj, a KPK kršitev in nasprotja interesov ni ugotovila.

Bruegel popravil podatke: slovenski delež zelenih in digitalnih naložb večji

07. 06. 2021 12.21

Primerjalna analiza bruseljskega inštituta Bruegel naj bi sprva ugotovila, da je Slovenija v sklopu Nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost najmanj sredstev namenila za dosego zelenih in digitalnih ciljev. A to ne drži. Bruseljski inštitut je v analizi nacionalnih načrtov za okrevanje in odpornost popravil podatke. Za Slovenijo je delež naložb za digitalizacijo in zeleni prehod precej večji in ni med najmanjšimi v EU.

Duševno zdravje otrok: stanje je alarmantno in se poslabšuje

04. 06. 2021 14.15

Na NIJZ so predstavili ugotovitve torkovega posveta o varovanju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v času epidemije covida-19. Več kot 110 udeležencev je ocenilo, da je sedanje stanje na tem občutljivem področju alarmantno in se še poslabšuje. Zato so pozvali k takojšnjemu skupnemu ukrepanju vlade, vseh pristojnih ministrstev in stroke.

OZS za interventno pomoč vsem zaprtim ali omejenim panogam

02. 06. 2021 12.10

Interventni zakon predvideva ukrepe pomoči zlasti za panogi gostinstva in turizma, vendar pa na hude stiske opozarjajo tudi predstavniki drugih panog. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je zato na MGRT poslala pripombe na interventni zakon. Želijo si, da bi bili do ukrepov upravičeni tudi ostali subjekti, ki so bili v času epidemije z odlokom več mesecev zaprti ali omejeni. Medtem so iz sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS sporočili, da pričakujejo več od interventnega zakona in pozivajo k odpravi neživljenjskih pogojev.

Novi boni bodo vredni 50 evrov

01. 06. 2021 15.01

Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc je potrdil, da bodo novi turistični boni, ki jih bodo dobili vsi s stalnim prebivališčem v Sloveniji, tudi otroci, vredni 50 evrov. Po neuradnih podatkih naj bi začeli veljati julija, vnovčili pa jih bomo lahko tudi v gostinstvu, kulturi, športu in rekreaciji. 

Banka Slovenije: Slovensko gospodarstvo že okreva

31. 05. 2021 13.02

V Sloveniji se je za razliko od povprečja evrskega območja okrevanje gospodarstva začelo že v prvem letošnjem četrtletju, v Banki Slovenije komentirajo objavljeni podatek o 1,6-odstotni gospodarski rasti med januarjem in marcem. Na podlagi aktualnih podatkov pričakujejo močan pospešek gospodarske aktivnosti v drugem četrtletju.