reševanje

Makedonija bo demobilizirala rezerviste

29. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada je danes napovedala demobilizacijo policijskih rezervistov, da bi omogočila uresničevanje mirovnega načrta makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega. "Naredili bomo ta tvegan korak, da bi dali možnost mirni opciji," je v Skopju sporočil notranji minister Ljube Boškovski. "Mi nismo za vojno z vsemi sredstvi, temveč za mir z vsemi sredstvi," je dodal. Več tisoč policijskih rezervistov je bilo mobiliziranih sredi junija, kmalu potem, ko so albanski skrajneži prevzeli nadzor nad Aračinovom. Vojaški rezervisti, ki so bili vpoklicani marca, bodo medtem ostali mobilizirani.

Troha redkobeseden

27. 06. 2001 00.00

Na ljubljanski policijski upravi so v torek opravili triinpolurni informativni pogovor z nekdanjim pripadnikom Slovenske vojske Ladislavom Troho, ki so ga po večmesečnem iskanju v soboto našli pri Vrhniki. Na ljubljanski policijski upravi o podrobnostih pogovora niso želeli dajati izjav. Kriminalisti sicer nadaljujejo z zbiranjem obvestil o okoliščinah njegovega izginotja.

Študentje optimistični pred sejo vladnega sveta

26. 06. 2001 00.00

Predstavniki študentov so optimistični pred jutrišnjim prvim sestankom članov vladnega sveta za študentska vprašanja, saj menijo, da se bo jasno pokazalo, ali je vlada pripravljena izpolniti obljube. Vlada je omenjeni svet imenovala 14. junija, na dan študentsko-dijaških protestov v Ljubljani in Mariboru, na katerih so študentje in dijaki izpostavili problematiko, ki se nanaša na "uvajanje šolnin, obdavčenje štipendij in študentskega dela ter neizvajanje projektov za reševanje bivanjske problematike študentov".

Troha zapustil bolnišnico

25. 06. 2001 00.00

Ladislav Troha, nekdanji pripadnik Slovenske vojske, ki so ga po več mesečnem iskanju v soboto zjutraj našli pri naselju Vrhnika, je v nedeljo v spremstvu svojcev zapustil klinični center in je trenutno v domači oskrbi pri družini na Dolenjskem. Takoj po prihodu v bolnišnico so kriminalisti z njim opravili informativni pogovor. "Kriminalistom sem povedal vse, česar sem se v tistem trenutku spomnil, ker želim, da bi na osnovi tega lahko nadaljevali s preiskavo. Da bi odkrili ljudi, ki so to storili."

Vprašanja so rešljiva

22. 06. 2001 00.00

Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti sta se v Sloveniji sestala tedanja predsednika vlade Slovenije in Hrvaške, Lojze Peterle in Franjo Gregurič. Na novinarski konferenci na Otočcu sta izrazila željo, da bi ob tej okrogli obletnici v nerešenih vprašanjih med državama prišlo do premikov, tako da bi bilo to "dobrososedstvo brez senc", kot je povedal Peterle. Obenem je izrazil prepričanje, da bi si državi z rešitvijo odprtih vprašanj olajšali pot v Evropsko unijo in zvezo NATO. Gregurič pa je poudaril, da je za rešitev problemov potreben čas, vendar je po nedavnih dogovorih obeh premierov optimist.

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj

21. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Petrinova odgovarja na obtožbe

20. 06. 2001 00.00

Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin je za oddajo 24 ur odgovorila na vprašanja povezana z negativnim mnenjem računskega sodišča pri preverjanju finančnega poslovanja tega ministrstva v letu 1999. Negativno mnenje računskega sodišča, ki je našlo za dobri dve milijardi tolarjev in pol nepravilnosti za leto 1999, je obremenjujoče za oba odgovorna ministra, Metoda Dragonjo in Teo Petrin.

Joras napovedal gladovno stavko

19. 06. 2001 00.00

Na svojem domu v zaselku Mlini, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, je danes tiskovno konferenco sklical Joško Joras, samooklicani borec za južno mejo. Joras pričakuje, da ga bodo hrvaški policisti v prihodnjih dneh odpeljali v zapor, kjer naj bi odsedel 17 dni, ker ni plačal denarne kazni zaradi izobešanja slovenske zastave in table "Tu je Slovenija" na svoji hiši. Če se bo to res zgodilo, bo Joras gladovno stavkal.

Končano zgodovinsko srečanje

17. 06. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Reševanja Peka se nadaljuje

13. 06. 2001 00.00

Pekovi delničarji so na današnji skupščini družbe z večino glasov potrdili zmanjšanje osnovnega kapitala družbe s sedanjih 4,9 milijarde na 3,9 milijarde tolarjev, in sicer zaradi pokrivanja izgube iz preteklih let. O končni konverziji terjatev posameznih upnikov skupščina danes sicer ni razpravljala, vendar pa je nadzornemu svetu in upravi odobrila dokapitalizacijo oz. povečanje osnovnega kapitala v višini 50 odstotkov. Po mnenju predsednice uprave tržiškega Peka Marte Gorjup Brejc danes sprejeti sklepi za njih pomenijo zeleno luč v prizadevanjih, ki jih vodijo za uspešno potrditev prisilne poravnave. Uprava Peka stečaja družbe ne pričakuje, saj so tako zastavili tudi načrt finančne reorganizacije, ki pa predvideva tudi vprašanje odvečnih delavcev oz. reševanje trajno presežnih delavcev. Po napovedih predsednice uprave je teh delavcev nekaj več kot 100.

Diplomatski napori se nadaljujejo

11. 06. 2001 00.00

Na meji med Izraelom in palestinskimi ozemlji na Zahodnem bregu je ponoči spet eksplodirala bomba, ki pa ni terjala žrtev ali povzročila gmotne škode. Kljub nadaljevanju nasilja se napori za diplomatsko reševanje krize nadaljujejo.

Kučan s srednjeevropskimi predsedniki

09. 06. 2001 00.00

V italijanskem kraju Verbania ob jezeru Lago Maggiore se bo danes končalo osmo srečanje predsednikov srednjeevropskih držav. Letošnjega srečanja, katerega gostitelj je italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, se udeležuje štirinajst predsednikov, med njimi tudi predsednik Slovenije Milan Kučan.

Guterres zaključil obisk

07. 06. 2001 00.00

Zadnji dan dvodnevnega uradnega obiska v Sloveniji se je portugalski premier Antonio Guterres danes v Ljubljani srečal s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom in predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, so bila izhodišča pogovora Guterresa in Kučana o evroatlantskih integracijskih procesih notranje institucionalne reforme unije, njena regionalna politika, prost pretok delovne sile ter unijina kmetijska politika. Predsednika sta soglašala, da imata obe državi ob številnih vprašanjih enake ali zelo podobne poglede ter skupne interese. Predvsem jima je skupno stališče, da širitev EU, torej tudi širitev in krepitev njenega sistema vrednot, ki vsem zagotavljajo razvoj, varnost in stabilnost, lajša reševanje povsem pragmatičnih vprašanj.

Poročilo AI še vedno odmeva

06. 06. 2001 00.00

Ministrstvo za notranje zadeve z vso resnostjo in odgovornostjo obravnava vse pripombe, ki jih v zvezi z delom ministrstva kot tudi policije prejema od občanov, varuha človekovih pravic ali domačih in mednarodnih nevladnih organizacij, je poudaril notranji minister Rado Bohinc v komentarju zadnjega poročila Amnesty International (AI). Slednja je v rednem letnem poročilu o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu prvič omenila Slovenijo. Po očitkih AI - poročilo so minuli teden predstavili aktivisti slovenske sekcije te organizacije - so lani v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu.

Pred volitvami v Veliki Britaniji

05. 06. 2001 00.00

V Veliki Britaniji bodo v četrtek splošne volitve, vzdušje na Otoku pa je vse bolj napeto. Številni vodilni politiki si skušajo v zadnjem trenutku pridobiti čim več volivcev, po zadnjih javnomnenjskih raziskavah pa vodijo Blairovi laburisti.

Odpravljanje posledic toče

31. 05. 2001 00.00

Močan naliv v popoldanskih urah je znova povzročil precej škode. Vse enote ljubljanskih gasilcev so posredovale pri odpravljanju posledic poplavljenih stanovanj, kleti in predvsem cestnih podvozov. Zalilo je podvoze na Celovški Drenikovi in Vilharjevi cesti.

Bo Peko kupila Alpina?

31. 05. 2001 00.00

Usoda tržiškega Peka naj bi bila znana v 14 dneh. To je namreč čas, v katerem naj bi podjetje prevzela Alpina, ki kaže velik interes za nakup, ali pa bi šlo v stečaj. Kot je potrdil predsednik uprave Alpine Martin Kopač, je ministrica za gospodarstvo Tea Petrin že imenovala pogajalsko skupino, kateri bo vodstvo Alpine najverjetneje v ponedeljek predstavilo pogoje za prevzem Peka. Zatrdil je, da bo vladna projektna skupina, v kateri so predstavniki lastnikov Peka in ministrstev, ki so v njegovo reševanje neposredno vključena, oblikovana takoj po končanih pogajanjih z vladno pogajalsko skupino. Izhodišč pogajalske skupine pa Kopač danes še ne pozna.

Šuklje prispel v Beograd

30. 05. 2001 00.00

V Beograd je prispel prvi slovenski veleposlanik v Zvezni republiki Jugoslaviji Borut Šuklje. Akreditivno pismo bo jugoslovanskemu predsedniku Koštunici predal prihodnji teden. Ena prvih in glavnih nalog veleposlanika bo urejanje viznega režima. Slovensko veleposlaništvo pa bo do septembra, ko se bo preselilo v primernejše prostore na Knez Mihajlovi ulici, delovalo v hotelu Interkontinental.

Slovenija in elektronsko poslovanje

29. 05. 2001 00.00

Ministrstvo za informacijsko družbo in Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) sta organizirala posvet, na katerem so se predstavniki ministrstva srečali s predstavniki Združenja za računalništvo in informatiko, Odbora za informatiko ter Skupine za elektronsko poslovanje pri GZS. V uvodu je minister za informacijsko družbo Pavel Gantar poudaril, da je namen srečanja vzajemna predstavitev in priložnost gospodarstva, da sporoči svoja videnja in poda predloge, kaj konkretno lahko ministrstvo naredi za vse, ki uvajajo informacijsko tehnologijo. Udeleženci posveta so nato v štirih delovnih skupinah oblikovali vrsto predlogov za nadaljnji razvoj informatizacije v gospodarstvu.

Reorganizacija in težave SV

29. 05. 2001 00.00

Zaposleni na obrambnem ministrstvu so nezadovoljni zaradi slabo plačanega nadurnega dela in dežurstev, o čemer bo očitno moralo odločati sodišče, kar v veliki meri kazi načrte ministrstva, s katerimi nameravajo tako upravni del ministrstva kot vojsko napraviti bolj učinkovito. Na ministrstvu pravijo, da so nizke nadure zaposlenih posledica obstoječih zakonov in pravilnikov, sindikat pa je zaradi domnevnih kršitev pravic zaposlenih na delovnem sodišču sprožil kolektivni spor. Razprava o nadurah se bo začela v petek, sodba pa bo verjetno znana jeseni. Morebitna zmaga zaposlenih bi za obrambno ministrstvo pomenila predvsem hud finančni udarec, saj bi po nekaterih ocenah delavcem za nazaj morali izplačati celo nekaj milijard tolarjev.

Srečanje Svilanovića in Picule

25. 05. 2001 00.00

Pred ministrsko konferenco sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se bo začela popoldne, sta se danes v Splitu srečala hrvaški in jugoslovanski zunanji minister Tonino Picula in Goran Svilanović. Ministra sta v enournem pogovoru opravila pregled dvostranskih sporazumov, ki so v pripravi, govorila pa sta tudi o odprtem vprašanju meje, še posebej polotoka Prevlake. Kot je povedal Picula, sta se dogovorila, da bosta državi nadaljevali pogajanja o določitvi meje sredi junija v Beogradu na ravni namestnikov zunanjih ministrov in strokovnjakov. Svilanović je ob tem izrazil velik interes Beograda za rešitev vprašanja meje, ki bi pospešilo reševanje odprtega vprašanja Prevlake. Ministra sta še ocenila, da se odnosi med državama izboljšujejo.

Šišenska civilna iniciativa pri Hanžku

24. 05. 2001 00.00

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek s sodelavci je sprejel predstavnika nevladnega gibanja Šišenske civilne iniciative Bojana Oblaka in Sandija Čolnika, ki sta varuha seznanila s problematiko azilnega doma in centra za tujce na Celovški 166 v Ljubljani ter mu predstavila pritožbe krajanov v tamkajšnji šišenski soseski. Ti se zavzemajo za prestavitev centra za tujce in azilnega doma na drugo, ustreznejšo lokacijo. Po besedah predstavnika omenjene državljanske pobude Bojana Oblaka so z ombudsmanom našli skupno točko, saj so soglašali, da je stavba na Celovški 166 funkcionalno neprimerna za nastanjevanje ilegalnih prebežnikov in prosilcev za azil.

Tol bo sanirala Račičeva

23. 05. 2001 00.00

Sanacije šentjurske tovarne lahke obutve se je v teh dneh lotila Miša Račič, ki je dobila podporo dveh članov nadzornega sveta, predstavnik delavcev pa se je glasovanja vzdržal. Račičeva, ki je v Tolo prišla iz celjskega veterinarsko-živinorejskega zavoda, je prepričana, da je položaj v šentjurski tovarni, ki je obremenjena s 140 milijonov tolarjev dolga (od tega naj bi ji približno 15 milijonov tolarjev dolgoval tržiški Peko), pravo pogorišče, zaposleni pa že nekaj dni razmišljajo o stavki. Približno 180 delavcem Tola je Račičeva dejala, da so vsi skupaj vrženi v divjo reko, iz katere se bodo rešili le tisti, ki bodo znali najbolje plavati.

Reševanje sodnih zaostankov

20. 05. 2001 00.00

Uvajanje alternativnega reševanja sporov s posredovanjem in odpravljanje sodnih zaostankov sta vzporedna procesa, saj brez učinkovitega sodnega varstva strank, ki imajo interes za zavlačevanje postopka, ni mogoče motivirati za hitrejše in cenejše posredovanje pri razreševanju sporov. Kljub temu, da je pravna podlaga za posredovanje pri reševanju sporov obstajala že doslej, stranke za to možnost niso pokazale velikega interesa. Nova ureditev bo stranke za alternativne oblike reševanja sporov poskušala motivirati predvsem z načinom plačevanja stroškov ter sistemom tarif, sistem poravnavanja in arbitraže pa bo imel pravo težo šele takrat, ko bo sodno varstvo tekoče in učinkovito, je povedal državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Hinko Jenull.

Železarna onesnaževala okolje

20. 05. 2001 00.00

Železarna na Koroški Beli v jeseniški občini je včeraj ob 9.11 in ponovno ob 20.00 spuščala v ozračje večje količine rjavega dima. Jeseniški gasilci so odšli na kraj dogodka in poročali v kranjski regijski center za obveščanje o stanju. Inšpektorica za okolje in prostor se je dogovarjala z direktorjem železarne za uporabo drugega materiala v proizvodnji, ker pa noben dogovor ne zaleže, bo od 1. junija dalje prepovedala nadaljnjo proizvodnjo v železarni.

Novi spopadi pri Tetovu

19. 05. 2001 00.00

V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

Perko po vrnitvi v Slovenijo

18. 05. 2001 00.00

Nadškof Franc Perko se je aprila po štirinajstih letih službovanja vrnil iz Beograda. Trenutno živi v samostanu Sv.Križa v Malem Logu, želi pa si, da bi mu Vatikan dodelil majhno hribovsko župnijo. Nekdanji beograjski nadškof je prebivalce Jugoslavije spremljal v obdobju vojne, sankcij in osamitve.

Reševanje jamarjev oteženo

18. 05. 2001 00.00

Reševalci v jami Bief Parou ob francosko-švicarski meji še vedno čakajo, da se spusti nivo vode, ki je zalila jamo ob francosko-švicarski meji, da bi lahko na površje pripeljali skupino osmih Švicarjev, ki so v jami ujeti že od srede.

Sporazum o policijskem sodelovanju

15. 05. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve dr. Rado Bohinc, ki se s sodelavci mudi na dvodnevnem obisku v Rusiji, je danes z notranjim ministrom Ruske federacije Borisom Vječeslavom Grizlovom podpisal sporazum o policijskem sodelovanju. Ta obvezuje državi, da sodelujeta pri izmenjavi informacij na področju boja proti organizirani kriminaliteti, še posebej v primerih, ko gre za preprečevanje, identifikacijo, zatiranje in preiskovanje kriminalitete. Kot je poudaril minister Bohinc, je to že petnajsti sporazum o policijskem sodelovanju na operativni in razvojni ravni, ki ga je z različnimi državami podpisala Slovenija.

Raziskovanje vzrokov nesreče

11. 05. 2001 00.00

V jami Ojstro je stanje še vedno enako, kot je bilo po končani reševalni akciji. Udorna masa pa je stabilizirana. Prve ocene kažejo, da so razmere v zasutem delu jame takšne, da možnost reševanja naprav, ki so ostale v jami, ni izključena. O reševanju opreme se bodo odločili v mesecu dni, ker v tem času tehnične možnosti reševanje še omogočajo.