reševanje

Peking še naprej zahteva opravičilo
07. 04. 2001 00.00
Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Za spremembo pritožbenega postopka
03. 04. 2001 00.00
Na današnji seji so člani strokovnega sveta za policijo pri ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) med drugim ugotovili, da bi bilo potrebno spremeniti ureditev, po kateri se pritožbe državljanov na delo policije obravnavajo znotraj te institucije. Kot je dejala predsednica sveta Alenka Šelih, bi bilo treba obravnavanje pritožb "preseliti" iz policije, kjer konflikt nastaja, in omogočiti večjo prisotnost javnosti v postopku. Člane tričlanskega senata, v katerem so predstavniki policije, policijskega sindikata in javnosti, namreč imenuje generalni direktor policije oziroma direktor policijske uprave, o pritožbah pa odloča predstavnik policije, ki je tudi predsednik senata. Strokovni svet je obravnaval tudi razdelitev pristojnosti med policijo in MNZ v zakonu o policiji ter študijsko gradivo za predlog nacionalnega programa preprečevanja in zatiranja kriminalitete.

Preventivni ukrepi pred požarom
03. 04. 2001 00.00
S prihodom pomladi se začenja sezona kurjenja, sežiganja in uporabe odprtega ognja v naravnem okolju, s tem pa tudi možnosti izbruhov požarov, ki jih lahko preprečimo ob upoštevanju nasvetov in preventivnih ukrepov.

Pahor na srečanju SEP
30. 03. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je ob robu srečanja predsednikov parlamentov držav Srednjeevropske pobude v Budimpešti srečal z več udeleženci. Najprej se je sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Tomčićem, nato pa tudi s predsednikom jugoslovanskega zbora državljanov Dragoljubom Mičunovićem. Pahor je dejal, da je jugoslovanski kolega na njunem prvem srečanju sprejel uradno povabilo za obisk v Sloveniji, do katerega bi lahko prišlo še pred poletjem. Sicer pa naj bi še pred tem na obisk v Beograd odpotovala delegacija odbora DZ za zunanjo politiko.

Prestrukturiranje Peka
30. 03. 2001 00.00
V tržiškem Peku so stekli projekti za prestrukturiranje podjetja, predvsem za racionalizacijo v proizvodnji in zmanjšanje stroškov dela. Podjetje je sposobno obvladati proizvodne in poslovne procese in že letos več kot razpoloviti izgubo ter ob koncu naslednjega leta doseči prag rentabilnosti, ni pa sposobno samo pokriti bremen iz preteklosti, navaja predsednica uprave Peka Marta Gorjup Brejc.

Slovenija ni koruptivna država
28. 03. 2001 00.00
Slovenija ni preveč koruptivna država, je eno izmed osrednjih ugotovitev strokovnega klubskega srečanja kluba celjskih podjetnikov Zlatorog, ki je bilo tokrat s temo Tožilstvo v procesu tranzicije mlade države namenjeno zlasti tematiki pravosodja. Kljub temu, da je korupcija v naši državi veliko temno polje, pa po mnenju vrhovnega državnega tožilca Franca Mazija ni izstopajoča, saj je bilo po nekaterih podatkih v zadnjih letih prijavljenih le 20 primerov tovrstnih kaznivih dejanj. Sicer je v zadnjih letih bilo na tožilstvo naslovljeno približno 500 ovadb za kazniva dejanja, ki so se zgodila v procesu lastninjenja. Doslej je tožilstvo zaradi takšnih kriminalnih dejanj kaznovalo 100 obtožencev.

Stavka LPP se nadaljuje
26. 03. 2001 00.00
Vozniki avtobusov ljubljanskega potniškega prometa so danes stavkali. Vodstvo podjetja namreč ni izpolnilo njihovih zahtev po zvišanju plač. Stavka potnikov sicer ni huje prizadela, saj so ob konicah, to je med 5. in 8. uro ter 13. in 16. uro, avtobusi vozili normalno. Kljub temu pa je na nekaterih avtobusih čez dan vendarle nastajala gneča, ker je izven konic vozila le polovica avtobusov.

Slovensko-rusko sodelovanje
23. 03. 2001 00.00
V Moskvi je potekala slovensko-ruska poslovna konferenca, ki se je je udeležilo okrog 300 poslovnežev, od tega predstavniki 55 slovenskih podjetij. Konferenco sta odprla predsednik GZS Jožko Čuk in ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Ta se je danes v Moskvi sestala z ruskim kolegom Aleksandrom Dondukovom, s katerim se je pogovarjala tudi o vprašanju ruskega klirinškega dolga Sloveniji. Za udeležence poslovne konference je nocoj priredil sprejem slovenski premier Janez Drnovšek, ki je danes prispel na dvodnevni delovni obisk v Moskvo.

Greenspan razočaral borzne vlagatelje
21. 03. 2001 00.00
Odbor za odprti trg ameriške centralne finančne ustanove Zveznih rezerv (FOMC) je po pričakovanju znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med sabo posojajo denar, za pol odstotne točke na pet odstotkov, kakor tudi diskontno obrestno mero, po kateri Zvezne rezerve posojajo denar komercialnim bankam, in sicer prav tako za pol odstotka na 4,5 odstotka. Znižanje obrestnih mer za samo pol odstotne točke je razočaralo Wall Street, ki je stavil na večjo stimulacijo potrtemu potrošniškemu zaupanju. Medtem ko so se borzni indeksi po krepkem padanju prejšnji teden v pričakovanju sestanka FOMC začeli dvigovati, pa je po objavi odločitve FOMC spet zavladalo malodušje.

Ofenziva proti albanskim skrajnežem
20. 03. 2001 00.00
Po poročanju več tiskovnih agencij naj bi makedonske sile danes začele odločilno ofenzivo za uničenje albanskih skrajnežev na območju Tetova. Makedonski tanki so že zavzeli položaje na obrobju mesta, policija pa je sinoči že ob 19. uri zaprla vse vpadnice v Tetovo. Sinoči pa je v Skopje pripotoval koordinator EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in premierom Ljubčem Georgijevskim, pa tudi z voditeljema obeh albanskih strank v Makedoniji Arbenom Džaferijem in Imerom Imerijem. Ob tem je Solana zatrdil, da bo mednarodna skupnost Makedoniji pomagala pri ohranjanju njene ozemeljske celovitosti, ter obsodil akcije albanskih skrajnežev.

Proti oblikovanju Istrske evroregije
11. 03. 2001 00.00
Člani piranskega občinskega odbora Liberalne demokracije Slovenije so na posvetu obravnavali zamisel Društva istrskega prijateljstva o oblikovanju Istrske evroregije. Na posvetu, ki se ga je udeležil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, so ob izraženi podpori čezmejnemu sodelovanju in povezovanju, sprejeli stališče, da je ustanavljanje nekakšne naddržavne regije v tem trenutku nerealen projekt, ki lahko sproži negativne odzive in odvečno politizacijo zamisli ter celo zavre že vpeljano sodelovanje in reševanje aktualnih odprtih vprašanj.

Uspešni pogovori v Avstriji
07. 03. 2001 00.00
Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta na Dunaju podpisala dvostranski sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb. Najpomembnejši napredek so dosegli pri vprašanju kulturnega sporazuma, kjer so natančno določili nemškogovorečo skupino v Sloveniji. Sporazum je tako pripravljen za podpis in pomeni pomembno osnovo za reševanje drugih odprtih vprašanj. Ministra pa sta se tudi dogovorila za potek konference v Sloveniji, na kateri bodo strokovnjaki preučili težavna vprašanja iz časa druge svetovne vojne in po njej.

Dan pomorstva v Kopru
07. 03. 2001 00.00
Po desetletju od sprejema resolucije o pomorski usmeritvi gospodarske in razvojne politike beleži slovensko pomorsko gospodarstvo izjemne rezultate , dolgotrajno obdobje sprejemanja pomorskega zakonika pa se bo končalo še ta mesec, je na slovesnosti ob dnevu pomorstva v Kopru povedal minister za promet Jakob Presečnik. Soproga predsednika države Štefka Kučan je na slovesnosti krstila nov reševalno patruljni čoln Uprave RS za pomorstvo, dan pomorstva pa sta poleg ministrstva za promet in republiške uprave za pomorstvo obeležili še Slovenska vojska in Policija.

Petrinova o možnih rešitvah Peka
06. 03. 2001 00.00
Reševanje tržiškega Peka, ki je v lanskem letu ustvaril 1,9 milijarde tolarjev izgube, bo potekalo v dveh smereh: iskalo se bo aktivnega lastnika, ki bo uspešno saniral podjetje, hkrati pa bodo aktivnosti usmerjene v premostitev kratkoročne nelikvidnosti. Takšen dogovor je bil sprejet na današnjem sestanku ministrice za gospodarstvo Tee Petrin s predstavniki uprave Peka, sindikatov in občine Tržič. Kot so še sporočili z ministrstva za gospodarstvo, bo s strani ministrstva imenovana tudi delovna skupina, ki bo preučila možne načine reševanja nastale krize in podala ustrezne predloge.

Sabor sprejel izhodišča za pogajanja
05. 03. 2001 00.00
Odbor hrvaškega sabora za zunanjo politiko je na današnji zaprti seji sprejel pogajalska izhodišča hrvaške vlade za reševanje odprtih vprašanj s Slovenijo. Odbor je sprejel tudi osnutek deklaracije o sodelovanju hrvaškega sabora in slovenskega državnega zbora.

Težave zaradi obilnih padavin
05. 03. 2001 00.00
Zaradi obilnih padavin in odjuge, ki je v gorah topila snežno odejo, so v zadnjih dneh močno porasli vodotoki, sprva v zahodnih in južnih delih Slovenije, minulo noč pa tudi večje reke v osrednji Sloveniji. Ponoči so začele naraščati reke Idrijca, Vipava, Sava v zgornjem in srednjem toku, Savinja v zgornjem toku, Ljubljanica, Soča in Krka, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.

Grizold na Hrvaškem
05. 03. 2001 00.00
Slovenskega ministra za obrambo Antona Grizolda, ki je danes začel dvodnevni uradni obisk na Hrvaškem - to je sicer njegov prvi uradni obisk tuje države -, je dopoldne najprej sprejel gostitelj, hrvaški obrambni minister Jozo Radoš. Poleg dvostranskega sodelovanja na vojaško-obrambnem področju sta bili glavni temi pogovorov med delegacijama obeh ministrstev skupna evropska varnostna in obrambna politika ter varnostno-političen položaj v jugovzhodni Evropi. Popoldne se je slovenski obrambni minister ločeno pogovarjal s predsednico saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost Djurdjo Adlešić ter namestnikom predsednika vlade Goranom Granićem. Zatem je Grizolda sprejel še predsednik države Stjepan Mesić, s katerim sta v "izjemno prijateljskem vzdušju" ocenila odnose med sosednjima državama.

Krajši postopki
23. 02. 2001 00.00
Januarja je minister za okolje in prostor Janez Kopač upravnim enotam po Sloveniji poslal navodila, s katerimi je poenotil pogoje za pridobivanje gradbenih dovoljenj. Ministrstvo pa je pripravilo tudi osnutek novega zakona, ki naj bi postopke za pridobitev teh dovoljenj občutno skrajšal.

DZ nadaljuje zasedanje
23. 02. 2001 00.00
Državni zbor nadaljuje zasedanje z včeraj prekinjeno tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem o vsebini novega zakona o letalstvu, za tem pa bo, po napovedih predsedujoče Irme Pavlinič Krebs (LDS), prešel na skrajšani postopek pri obravnavi predloga za noveliranje zakona o zagotavljanju socialne varnosti slovenskim državljanom, ki so upravičeni do pokojnin iz republik nekdanje Jugoslavije.

Humanitarna pomoč za Indijo
22. 02. 2001 00.00
Rdeči križ Slovenije (RKS) in republiška uprava za zaščito in reševanje sta danes za prizadete zaradi potresa v Indiji odpremila humanitarno pomoč, ki vsebuje odeje, šotore, zdravila in aparate za filtriranje vode. Skupna vrednost pomoči znaša 15 milijonov tolarjev. Gre za prvo takšno pomoč iz katere od srednjevropskih držav. Zaradi velikih potreb pa že pripravljajo novo pošiljko.

Srečanje Kacina in Tomca
21. 02. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je na današnjem srečanju s podpredsednikom hrvaškega sabora Zdravkom Tomcem v Ljubljani poudaril, da so pred Slovenijo in Hrvaško izzivi, na katere se je treba ustrezno odzvati. S Tomcem, ki predseduje odboru sabora za zunanje zadeve, sta se pogovarjala o nekaterih odprtih vprašanjih med državama in njihovem reševanju. Kacin je sogovornika seznanil s tem, kako bo slovenski parlamentarni odbor obravnaval reševanje odprtih vprašanj, so sporočili iz DZ.

Poročilo računskega sodišča
17. 02. 2001 00.00
Računsko sodišče RS je izdalo predhodno poročilo o reviziji smotrnosti poslovanja na okrožnem državnem tožilstvu v Novem mestu v letih 1997, 1998 in 1999. Na podlagi vzorca 20 pregledanih kazenskih ovadb so revizorji ugotovili, da sta tožilstvo in sodišče skupaj za reševanje težjih kazenskih zadev, in sicer od ovadbe do prvostopne sodbe sodišča, potrebovala v povprečju 865 dni

Drnovšek o novem manjšinskem zakonu
15. 02. 2001 00.00
Zaščitni zakon za Slovence v Italiji bo stopil v veljavo šele čez dva tedna, ko naj bi ga podpisal še italijanski predsednik Ciampi. Vendar sta ta dva tedna zanemarljiva malenkost v primerjavi z desetletji zamude, med katerimi se skozi italijanski parlament ni uspelo prebiti kar 52 zakonskih osnutkov. Kljub temu smo po tolikih letih praktično na začetku in ne na koncu neke poti.

Badinter nadaljuje obisk v Sloveniji
14. 02. 2001 00.00
Predsednik sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Robert Badinter danes nadaljuje obisk v Sloveniji. Ob pogovoru s premierom Janezom Drnovškom bo danes tudi gost ustavnega sodišča, kjer se bo s sodniki in sodnicami pogovarjal o strokovnih vprašanjih, predsednik ustavnega sodišča Franc Testen pa mu bo priredil kosilo.

Sodišče OVSE še ni zaživelo
13. 02. 2001 00.00
V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Na zboru SVIZ sprejeti dve resolciji
13. 02. 2001 00.00
Zaposleni v šolah, vrtcih raziskovalni dejavnosti in kulturi bodo v začetku pomladi pred vladno palačo pripravili protestni shod. To odločitev je danes izglasovalo skoraj 700 sindikalistov, ki so se udeležili javne seje v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Badinter v Ljubljani
13. 02. 2001 00.00
V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je uvodoma povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Badinter na obisku v Sloveniji
13. 02. 2001 00.00
V ljubljanskem hotelu Union bo danes potekal regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Seminar bo z uvodnim govorom odprl zunanji minister Dimitrij Rupel, na njem pa bo spregovoril tudi predsednik omenjenega sodišča Robert Badinter, ki bo na obisku v Sloveniji. Skupaj s članico sodišča Mirjam Škrk bo udeležencem seminarja predstavil temelje in možnosti, ki jih ponuja sodišče pri mirnem reševanju sporov, so sporočili z MZZ.

Izročitev Miloševića ni pogoj za pomoč
13. 02. 2001 00.00
V pogovoru za zasebno agencijo Beta je veleposlanik ZDA v Beogradu William Montgomery povedal, da Združene države ne bodo pogojevale svoje nadaljnje pomoči ZRJ z izročitvijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslaviji do 31. marca letos.

Težave ladje ob italijanski obali
11. 02. 2001 00.00
Ob italijanski obali Jadranskega morja se je znašla v težavah ladja s 180 potniki. Italijanske televizijske postaje so poročale, da je ladja že ponoči v Otrantskih vratih oddajala znake za klic za pomoč. Na pomoč ponesrečeni ladji je odplulo več trgovskih ladij, ki bodo skušale pomagati potnikom. Reševanje ovira močno razburkano morje. Podrobnosti o nesreči za zdaj niso znane, prav tako tudi ni znano, ali gre za ladjo z begunci ali za trajekt.