reda

Pohodi oranževcev mirni
12. 07. 2001 00.00
V razgretem ozračju se je danes na Severnem Irskem približno 100 tisoč pripadnikov protestantskega reda Viljema Oranskega udeležilo tradicionalnih pohodov, ki so večinoma potekali mirno. Vsakoletna vrnitev v preteklost prinaša težave zato, ker je zmaga ene strani pomenila poraz druge. 12. julija 1690 so sile protestantskega kralja Vilijema Oranskega v bitki pri Boynu porazile vojsko katoliškega kralja Jamesa. Na predvečer obletnice zato zagorijo kresovi zmagovalcev, ob katerih so se letos maskirani pripadniki protestantskih polvojaških organizacij postavljali s polnočnim streljanjem v zrak in grožnjami Ira-i, republikanskemu gibanju katoličanov.

Pri napadu ni šlo za rasizem?
10. 07. 2001 00.00
Ozadje napada skupine ljubljanskih obritoglavcev na Afričane, ki v Sloveniji živijo že nekaj let, še vedno ni razjasnjeno. Na tiskovni konferenci policijske uprave Ljubljana so pojasnjevali ukrepanje policije. Ponovno so zavrnili možnost, da je v tem primeru šlo za kaznivo dejanje rasističnega napada.

Neredi na Jamajki
10. 07. 2001 00.00
V neredih na Jamajki je od minule sobote umrlo 20 ljudi, 27 pa je bilo ranjenih. Spopadi med varnostnimi silami in oboroženimi skupinami so izbruhnili, potem ko je policijska patrulja iskala nezakonito orožje pri civilistih na zahodu otoka, kjer je oporišče nekdanjega premiera Jamajke in voditelja opozicije Edwarda Seaga. Jamajška vlada je zaradi nasilja razširila pooblastila policiji in vojski ter sporočila, da bo storila vse za vzpostavitev reda in miru na otoku, ki je priljubljen počitniški cilj za mnoge turiste.

Pohod Oranževcev potekal mirno
09. 07. 2001 00.00
Probritanski lojalisti so davi po mirnem pohodu pripadnikov protestantskega reda oranževcev na barikade britanske vojske v severnoirskem mestu Drumcree metali molotovke. Tri steklenice z bencinom so sicer eksplodirale, vendar niso povzročile nobene škode. Pohod reda oranževcev se je zaključil že 12 ur pred incidentom. Britanska vojska je barikade postavila, ker so britanske oblasti tudi letos, tako kot vsako leto po 1998, prepovedale vstop pripadnikom reda Viljema Oranskega na katoliško območje mesta na Garvaghy Roadu.

Sprejet predlog zakona o krmi
09. 07. 2001 00.00
Vlada je na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na dopisni seji, ki se je končala danes, sprejela nadomestno besedilo predloga zakona o krmi. Predlog zakona o krmi sodi v sklop zakonov, ki jih je treba sprejeti v procesu prevzema pravnega reda EU, z njim pa se določa uradni nadzor in kontrolo na področju krme ter področje izvajanja potrditev in registracij obratov, predpisanih za krmo. Na podlagi tega zakona, ki predvideva tudi ustanovitev sveta za krmo, bo Slovenija izdajala in uveljavila podzakonske predpise, ki bodo podrobneje določali zahteve za dodatke in krmo, način označevanja krme ter zahteve za proizvajalce in uporabnike krme za krmljenje živali ter preskusne metode za kontrolo in uradni nadzor na področju krme. Poleg tega zakon ureja delovanje preskusnih in referenčnih laboratorijev ter nadzor nad izvajanjem zakona, so sporočili s kmetijskega ministrstva.

Priprave na pohod oranževcev
07. 07. 2001 00.00
Britanska vojska je danes namestila kakih 2200 svojih pripadnikov v Drumcreeju, delu severnoirskega mesta Portadown, kjer naj bi jutri potekal pohod protestantskega reda oranževcev. Tradicionalni pohodi protestantov so v zadnjih letih sprožili hude incidente med protestantsko in katoliško skupnostjo. Zato je neodvisna komisija za pripravo pohodov oranževcem letos četrto leto zapored prepovedala vstop v katoliško četrt mesta Garvaghy Road, zato je kakih 600 vojakov je v dopoldanskih urah začelo nameščati ogromno železno barikado, s katero naj bi protestantom preprečili vstop v četrt Garvaghy Road. Prepoved vstopa v omenjeno četrt pa od leta 1998 sproža burne odzive protestantskih lojalistov, ki se vsako leto spopadejo z varnostnimi silami.

Prva žrtev nemirov na Severnem Irskem
04. 07. 2001 00.00
V davišnjem streljanju v bližini severnoirskega mesta Antrim, kakih 25 kilometrov severozahodno od Belfasta, je bil ubit nek moški, je sporočila lokalna policija, ki sprva drugih podrobnosti o incidentu ni želela razkriti. Policija prav tako ni sporočila, ali je do umora prišlo zaradi političnih razlogov.

Odstop severnoirskega premiera
01. 07. 2001 00.00
Zmerni severnoirski protestant David Trimble je uresničil svoje napovedi, da bo odstopil s položaja predsednika severnoirske vlade, če se Irska republikanska armada do 1. julija ne bo začela razoroževati. Trimble je za svojega naslednika predlagal Rega Empyja, ki v severnoirski vladi opravlja dolžnosti ministra za industrijo in trgovino, obenem pa izrazil pripravljenost, da ponovno nastopi položaj, vendar "le če se na Severnem Irskem ne bo več uporabljalo orožje". Svojo odločitev je še pojasnil z "zaskrbljenostjo glede možnosti popolne uresničitve mirovnega sporazuma iz leta 1998, ki predvideva razorožitev tako protestantskih kot katoliških milic v pokrajini". Britanski premier Tony Blair je izrazil obžalovanje zaradi Trimblovega odstopa. Dejal je, da je bil Trimble dober premier in dodal, da razume razloge, zaradi katerih je odstopil.

ZLSD za čimprejšnjo ratifikacijo
29. 06. 2001 00.00
Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) se zavzema za čimprejšnjo ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju s Hrvaško (SOPS), saj po odločitvi ustavnega sodišča, da sporazum ni v neskladju z ustavo, za odlog ratifikacije ni več nobenega razloga. V ZLSD zavračajo predlog resolucije SLS+SKD Slovenske ljudske stranke o določitvi mejne črte, saj menijo, da je nepotrebna in otežuje pogajanja o meji s Hrvaško.

Pomoč EU za schengensko mejo
29. 06. 2001 00.00
Evropska unija je Sloveniji za področje notranjih zadev, v prvi vrsti pa za vzpostavitev bodoče zunanje meje unije, doslej namenila 16 milijonov evrov, do leta 2003 pa naj bi prispevala še 9,5 milijona evrov, kar bo skupaj znašalo okrog 26 milijonov evrov ali šest milijard slovenskih tolarjev. Še približno enkrat toliko kot EU iz programa Phare pa bo za izvajanje nalog na tem področju zagotovila Slovenija sama, je na današnji novinarski konferenci povedal slovenski notranji minister Rado Bohinc. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden pa je ob tej priložnosti poudaril velik pomen kakovostne zunanje meje EU in menil, da se je Slovenija njene vzpostavitve lotila zelo prizadevno.

Sprejeto poročilo o napredku
28. 06. 2001 00.00
Vlada je sprejela svoje letošnje poročilo o napredku Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, ki bo Evropski komisiji služilo kot ena od podlag za pripravo rednega letnega poročila o napredku kandidatk za članstvo. Slovenija mora - tako kot druge kandidatke - poročilo o lastnem napredku Bruslju oddati do konca junija, septembra pa ga bo še imela možnost dopolniti. Evropska komisija naj bi letos poročila o kandidatkah - že četrtič zapored - objavila 13. novembra.

Jeseniški hokej v težavah
27. 06. 2001 00.00
Po vročih in zelo burnih dnevih v jeseniškem hokejskem taboru in ko je skupina dvanajstih podpisnikov odprtega pisma pokazala na nekatere nepravilnosti v vodstvu jeseniškega kluba, je kot vse kaže prekipelo tudi igralcem. Le-ti so prejšnji petek obiskali jeseniškega župana in mu predstavili svoje poglede na vroče hokejsko poletje Podmežaklo. Pri jeseniškem klubu so se odločili in sklicali izredni občni zbor, ki bo odprt za javnost, na njem pa bo edina točka dnevnega reda izglasovanje zaupnice sedanji upravi kluba. Občni zbor bo v petek, 29. junija, ob 19.00 uri v prostorih Metinga na Jesenicah.

Pridružitveni svet o slovenskih pripravah
26. 06. 2001 00.00
Na tretjem rednem letnem zasedanju se danes v Luksemburgu sestaja pridružitveni svet, po Evropskem sporazumu najvišji skupni organ med Slovenijo in Evropsko unijo. Svet bo pregledal izvajanje sporazuma ter dvostranska in mednarodna vprašanja skupnega interesa. Slovensko stran bo vodil zunanji minister Dimitrij Rupel, evropsko pa švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Vodja slovenske diplomacije bo nato odpotoval v Bruselj, kjer bo popoldne na konferenci o prihodnosti Evrope, ki jo za države kandidatke prireja Kraljevi inštitut za mednarodne odnose, predstavil slovenske poglede na bodočo podobo EU.

Marjani Lipovšek avstrijski častni križec
20. 06. 2001 00.00
Komorna pevka Marjana Lipovšek (54) bo danes odlikovana z avstrijskim častnim križcem za znanost in umetnost I. reda. Mezzosopranistka Lipovškova je leta 1981 prodrla na Salzburškem festivalu, od leta 1996 pa poje v Dunajski državni operi. Odlikovanje bo Marjani Lipovšek izročil državni sekretar, pristojen za umetnost, Franz Morak, o njenem poustvarjalnem delu pa bo spregovoril generalni tajnik Dunajskih simfonikov Rainer Bischof.

Odhod veterinarskih inšpektorjev
15. 06. 2001 00.00
Evropska veterinarska inšpekcija je danes končala petdnevni obisk v Sloveniji, med katerim je preverjala izvajanje evropskega pravnega reda v objektih za proizvodnjo rdečega mesa in izdelkov ter posebej sistem zbiranja in predelave divjadi. Trije izvedenci z veterinarske uprave EU s sedežem v Dublinu so v predhodnih zaključkih obiska izpostavili, da je Slovenija sprejela zakonodajo, ki je v večjem delu skladna z zakonodajo EU.

Bavčar v Parizu
13. 06. 2001 00.00
Slovenija na vrhu Evropske unije konec tedna v Goeteborgu pričakuje jasno zavezo za izvedbo širitve v zastavljenih časovnih okvirih, ki bo zagotovila tudi čimprejšen začetek vsebinskih pristopnih pogajanj za najzahtevnejša poglavja pravnega reda, je danes v pogovoru s francoskim kolegom Pierrom Moscovicijem v Parizu poudaril slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. EU bo sledila dogovorom, ki jih je glede širitve sprejela na vrhu decembra lani v Franciji, in irski referendumski "ne" pogodbi iz Nice na to ne bo vplival, pa je ministru Bavčarju zatrdil Moscovici.

Pristopna pogajanja Slovenije z EU
12. 06. 2001 00.00
Evropska unija se bo jutri s Slovenijo sestala na rednem polletnem ministrskem krogu pristopnih pogajanj, na katerem bosta strani formalno potrdili začasno zaprtje šestih poglavij pravnega reda v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici letošnjega leta. Tako bodo končana usklajevanja za 20 poglavij pravnega reda od skupaj 29, o katerih pogajanja potekajo. Na dnevnem redu pogajanj bo jutri tudi vprašanje prostega pretoka delovne sile, kjer pa Slovenija zavrača unijino zahtevo po začasnem ščitenju trga dela v sedanjih članicah, zato se bodo pogajanja o tej temi še nadaljevala.

Skrajneži prekršili premirje
12. 06. 2001 00.00
Makedonska vojska je včeraj prekinila obstreljevanje vasi na severu države, ki jih zasedajo albanski skrajneži, da bi omogočila evakuacijo civilistov, ki so še na območju. V ponedeljek zjutraj je makedonska vojska še obstreljevala položaje albanskih skrajnežev, čeprav so ti dan prej zagrozili, da bodo v tem primeru začeli napadati Skopje. Svetovalec makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega za nacionalno varnost Nikola Dimitrov je poudaril, da ukrep makedonske vojske nima nič opraviti z grožnjo ONV, da bodo njeni pripadniki danes napadli Skopje, če makedonske sile ne bodo ustavile operacij proti skrajnežem.

Kongres ZLSD
09. 06. 2001 00.00
Več kot 400 delegatov na 4. kongresu ZLSD v Kopru voli individualne funkcije in organe stranke, vključno s predsednikom stranke. Na kongresu bodo dopolnili statut stranke in se opredelili do predlogov resolucij s področij zunanje politike, gospodarstva, socialne politike in regionalizma.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Prodi v Sloveniji
07. 06. 2001 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki je danes prispel na prvi uradni obisk v Slovenijo, je po pogovorih s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju pohvalil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v Evropsko unijo in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija postala formalna članica povezave leta 2004. Tudi premier Drnovšek je poudaril, da želi Slovenija pogajanja skleniti do konca leta 2002, kar bi pomenilo, da bi lahko njeni državljani že sodelovali na volitvah v Evropski parlament dve leti kasneje. Sogovornika sta soglašala, da obstaja še nekaj odprtih vprašanj, ki pa jih je moč rešiti s sodelovanjem.

Demokrati z večino v senatu
06. 06. 2001 00.00
V dvorani ameriškega senata bodo odstranili mizo senatorja iz Vermonta Jamesa Jeffordsa z republikanske strani dvorane in jo postavili na demokratsko stran ter tako tudi simbolično označili konec šestletne republikanske vladavine v zgornjem domu ameriškega kongresa. Jeffords sicer ni postal član demokratske stranke, ampak neodvisni senator, vendar bo sodeloval z demokrati , kar je razmerje v senatu nagnilo v prid demokratom.

Pahor in Tomčić v Podčetrtku
01. 06. 2001 00.00
Predsednika slovenskega in hrvaškega parlamenta Borut Pahor in Zlatko Tomčić sta se danes v Podčetrtku sešla na delovnem srečanju, ki sta ga označila kot izraz njune pripravljenosti in pripravljenosti parlamentov obeh držav, da dajo vzpodbudo vladam pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Pobuda za srečanje s hrvaškim kolegom je prišla iz Pahorjeve strani. Predsednik DZ Pahor je srečanje izpostavil kot simbol želje po ustvarjanju ustreznega političnega ozračja med državama, v okviru katerega bosta obe diplomaciji in predsednika vlad storila pričakovane korake pri urejanju odprtih vprašanj. Po njuni oceni je namreč dozorel čas za rešitev teh vprašanj.

Zaprti še dve poglavji
01. 06. 2001 00.00
Slovenija je z Evropsko unijo sklenila pogajanja o dveh poglavjih pravnega reda, avdiovizualni politiki in zunanjih ekonomskih odnosih. S tem se je število poglavij, o katerih za zdaj pogajanja niso več potrebna, povzpelo na 20. Sloveniji je bilo na pristopnih pogajanjih v Bruslju prvič predstavljeno tudi v četrtek uradno potrjeno skupno pogajalsko izhodišče Evropske unije o prostem pretoku oseb, kjer je Unija v primeru Slovenije, tako kot v primeru ostalih srednjeevropskih kandidatk, predvidela, da bodo imele države petnajsterice še sedem let po njenem vstopu v Unijo pravico z nacionalnimi ukrepi ščititi svoja tržišča pred slovensko delovno silo. V skladu s pričakovanji takšnega stališča Slovenija ni sprejela.

Prevzemanje pravnega reda EU
31. 05. 2001 00.00
Slovenska vlada je sprejela prenovljen državni program za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002. Letošnja redna revizija državnega programa upošteva zadnje poročilo Evropske komisije o napredku in komisijine pripombe na program, pogajalska izhodišča in preglede usklajenosti zakonodaje v letu 2000, pa tudi program dela vlade za letošnje leto ter podpisane finančne memorandume ter programske dokumente za tekoče leto. Sledi pa tudi dejstvu, da se spreminja in dopolnjuje tudi pravni red EU, je zapisano v sporočilu za javnost z vladne službe za evropske zadeve.

V Bruslju molčijo
29. 05. 2001 00.00
Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Izgredi v Angliji in na Irskem
28. 05. 2001 00.00
Okoli petsto mladih azijskega porekla se je v britanskem mestu Oldham, potem ko so nogometni navijači kamenjali hišo neke azijske družine, spopadlo s policisti. V spopadih je posredovalo okoli 500 policistov. Izgredniki so metali molotovke in tlakovce, zažganih pa je bilo tudi več avtomobilov. Pri tem je bilo ranjenih 20 policistov, devet izgrednikov pa so prijeli. Oldham je že več mesecev prizorišče rasnih nemirov, ki so eskalirali v minulih dveh nočeh. Danes zgodaj zjutraj so spopadi prenehali, vendar le zaradi ostrih ukrepov in mnogoštevilne policije. Pri odkrivanju žarišč spopadov so uporabili celo helikopter. Protestniki so v spopadih podstavili ogenj tudi v pisarni lokalnega časopisa, vendar je policija še pravočasno razgnala ljudi. V dveh nočeh spopadov je bilo ranjeno najmanj trideset ljudi, sedemintrideset pa jih je bilo aretiranih.

Ciper kmalu v EU?
26. 05. 2001 00.00
Ciprski zunanji minister Ioanis Kasulides je za tednik European Voice izrazil prepričanje, da bo njegova država v Evropsko unijo stopila v prvem širitvenem valu, tudi če do takrat problemi na grško in turško skupnost razdeljenega otoka ne bodo rešeni. Bilo bi politično in moralno nesprejemljivo Cipru odreči članstvo, potem ko smo storili vse, da bi našli politično rešitev, je minister mednarodno priznane vlade večinsko grškega dela otoka menil v pogovoru, objavljenem v zadnji izdaji tednika.

Kandidature vložilo sedem strank
25. 05. 2001 00.00
Do izteka roka, do katerega je bilo še mogoče vložiti kandidature ali liste kandidatov za prve volitve v svete četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini, so v mestni volilni komisiji prejeli kandidatne liste s strani sedmih političnih strank, in sicer DeSUS, ZLSD, LDS, SDS, SLS+SKD, NSi in SMS. Prejeli pa so tudi 16 samostojnih kandidatur s podporo volivcev, so za STA povedali v omenjeni komisiji.

Demokrati imajo večino v senatu
24. 05. 2001 00.00
Republikanski predstavnik v ameriškem senatu James Jeffords je sporočil, da zapušča republikansko stranko, s čimer se bo razmerje moči v senatu prevesilo v prid demokratov. Kot razlog za svojo odhod iz republikanskih vrst je Jeffords navedel vse pogostejša nestrinjanja s strankino politiko in z zakonskimi spremembami, ki jih načrtuje predsednik države George Bush. Senator zvezne države Vermont namerava odslej delovati kot neodvisni član senata.