reda

Demokrati imajo večino v senatu
24. 05. 2001 00.00
Republikanski predstavnik v ameriškem senatu James Jeffords je sporočil, da zapušča republikansko stranko, s čimer se bo razmerje moči v senatu prevesilo v prid demokratov. Kot razlog za svojo odhod iz republikanskih vrst je Jeffords navedel vse pogostejša nestrinjanja s strankino politiko in z zakonskimi spremembami, ki jih načrtuje predsednik države George Bush. Senator zvezne države Vermont namerava odslej delovati kot neodvisni član senata.

Podpredsednica belgijske vlade v Sloveniji
23. 05. 2001 00.00
Slovenski minister za promet Jakob Presečnik je podpredsednico belgijske vlade in ministrico za transport Isabelle Durant, ki se je mudila na enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji, seznanil z razmerami na področju prometa v Sloveniji ter slovenskim prevzemanjem pravnega reda Evropske unije na področju transporta. Belgijo, ki bo v drugi polovici leta prevzela predsedovanje EU, po besedah Durantove zanimajo težave, s katerimi se na področju prometa srečujejo države kandidatke. Kot je zagotovila, naj bi Belgija v času predsedovanja uniji pripravila neformalno srečanje ministrov za promet in okolje iz članic in kandidatk. Durantova se je dopoldne sestala tudi z državnim sekretarjem v ministrstvu za zunanje zadeve Samuelom Žbogarjem.

Srečanje ministrov v Pragi
23. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na srečanju luksemburške skupine v Pragi poudaril, da mora Evropska unija določiti koledar širitve na junijskem vrhu EU v Goeteborgu ali najkasneje na decembrskem vrhu v belgijskem Laeknu. Ob tem je opozoril, da kandidatke na vrhu v Nici izrečeni želji EU, da bi prve nove članice že sodelovale na volitvah v Evropski parlament, pripisujejo ključen pomen. Ratifikacija pristopnih pogodb je zato nujna v letu 2003.

Drnovšek o nesprejemljivosti omejitev EU
18. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je v pismu predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju in predsednikom vlad vseh 15 držav članic EU opozoril, da bi morala biti Slovenija ob dosledni individualni in pravični obravnavi držav kandidatk na podlagi objektivnih meril izvzeta iz prehodnih omejitev prostega pretoka delovne sile po vstopu vanjo.

Seja vlade
17. 05. 2001 00.00
Vlada je sprejela predlog sprememb zakona o bančništvu, energetsko bilanco za leto 2001, dala soglasje k poslovnemu načrtu Pošte Slovenije za letošnje leto ter k spremembi sestave nadzornih svetov Slovenske razvojne družbe, Slovenskih železnic in Aerodroma Ljubljana. Poleg tega je vlada z uredbo določila, da višina trošarine za mineralna olja in plin tudi po začetku veljave spremenjenega zakona o trošarinah z 21. majem ostane nespremenjena. Ministri so sprejeli še amandma k noveli zakona o sodniški službi ter sklepa o povišanju sodnih in upravnih taks, za sprejem po skrajšanem postopku pa pripravili še novelo zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v RS.

Služba za pobude meščanov
13. 05. 2001 00.00
Služba za pobude meščanov, ki je do februarja letos delovala pod nazivom služba za vloge in pritožbe, sicer pa spada pod oddelek za upravne, kadrovske in splošne zadeve Mestne občine Ljubljana (MOL), deluje že šesto leto. Služba naj bi vzpostavila pozitivnejši odnos med meščani in MOL, kot pravi vodja službe Janja Domitrovič, pa želijo v največji možni meri pomagati občanom pri reševanju težav, s katerimi se srečujejo kot prebivalci glavnega mesta, tako pri problemih, ki jih zadevajo v življenjskem ali delovnem okolju. Neposrednih težav ljudi sicer ne rešujejo, ampak nanje v glavnem opozarjajo pristojne službe, njihova vloga pa je predvsem informativno-svetovalna. Do konca aprila letos se je nanje zaradi različnih težav pisno obrnilo približno 60 meščanov, več kot 150 se jih je oglasilo v eni od treh pisarn, ki delujejo v Ljubljani, poleg tega pa služba za pobude meščanov enkrat mesečno organizira tudi pogovore občanov z županjo Viko Potočnik.

Visok poraz in izgredi
12. 05. 2001 00.00
Nogometaši Interja iz Milana so sinoči na svojem stadionu v 30. krogu italijanskega prvenstva kar z 0:6 izgubili v mestnem derbiju z AC Milanom. Slaba igra Interja je spravila v bes njihove navijače, ki so napadli navijače tekmecev, policijo in celo nogometaše.

Obradović odstavljen
12. 05. 2001 00.00
Predsedništvo Demokratske opozicije Srbije je v petek zvečer z večino glasov odločilo da z mesta podpredsednika srbske vlade odstavi Vuka Obradovića, zaradi obtožb, da je spolno vznemirjal sodelavke v Vladi in stranki. Premier Djindjić je sporočil, da Obradović ni želel odstopiti in dodal, da bodo na eni od naslednjih sej odločali, kdo bo prevzel njegovo funkcijo šefa komusije za boj proti korupciji.

Izgredi na derbiju v Splitu
10. 05. 2001 00.00
Na nogometnem derbiju v Splitu, na prvem srečanju finala pokala Hrvaške med domačim Hajdukom in zagrebškim Dinamom, je prišlo po vodstvu Dinama, ki je na koncu slavil z 2:0, do hudih izgredov. Neredi, ki so se na stadionu Poljud pričeli ob polčasu, so se nadaljevali tudi po tekmi v večernih urah na okoliških ulicah. V izgredih je bilo ranjenih kar 130 oseb, med katerimi je bilo okoli 30 policistov.

Pobudniki referenduma sprožili politizacijo
09. 05. 2001 00.00
Izvršni odbor Liberalne akademije (IOLA) ugotavlja, da so pobudniki referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo sprožili politizacijo na področju zasebnosti in intimnosti posameznikov, saj s svojo pobudo zahtevajo delitev državljank na dve kategoriji, pri čemer so samske ženske opredelili kot državljanke drugega reda. Zato IOLA poziva slovensko javnost, naj se udeleži referenduma in na referendumsko vprašanje odgovori tako, da bodo v Sloveniji ljudje obeh spolov še naprej enakopravni državljani, ki jim država ne bo krojila intimne zasebnosti.

Nadzorni svet Elesa o direktorju
09. 05. 2001 00.00
Nadzorni svet javnega podjetja Elektro-Slovenija (Eles) se je sestal na izredni seji in kot edino točko dnevnega reda obravnaval poročilo komisije za spremljanje razpisnega postopka za direktorja Elesa. Nadzorni svet je soglasno ugotovil, da so vloge vseh petih kandidatov na delovno mesto direktorja prispele pravočasno, vendar pa trije kandidati niso predložili vseh v razpisu zahtevanih dokumentov, zato so njihove vloge nepopolne. Kandidata Vekoslav Korošec in Franko Nemac pa sta svojo prošnjo vložila skladno z vsemi razpisnimi pogoji in njuna vloga je tako popolna. Vlogi obeh kandidatov so posredovali pristojnemu ministrstvu.

Razpis za obnovo stanovanjskih hiš
05. 05. 2001 00.00
Ljubljančani se lahko znova potegujejo za stanovanjska posojila z ugodno obrestno mero. Upravni odbor Stanovanjskega sklada ljubljanskih občin je namreč na svoji zadnji seji sprejel besedilo javnega razpisa, ki je danes objavljen v časopisu Dnevnik, obrazce pa lahko interesenti od ponedeljka naprej dobijo na sedežu sklada na Zarnikovi 3. Razpis je tako kot predhodna dva namenjen slovenskim državljanom s stalnim prebivališčem v ljubljanski občini za obnovo skupnih delov in naprav stanovanjskih hiš, v kateri stanujejo sami ali njihovi najemniki z neprofitno najemnino. Rok razpisa za dodelitev posojila je celoleten oz. do izčrpanja za ta namen opredeljenih sredstev v višini 150 milijonov tolarjev. Ob tem morajo prosilci med drugim zagotoviti vsaj 20 odstotkov za investicijo potrebnih sredstev.

Prihodnji teden v DZ
05. 05. 2001 00.00
Prihodnji teden bodo poslanke in poslanci DZ delovni v odborih in komisijah, saj bodo pripravljali točke dnevnega reda za novo, majsko plenarno zasedanje.

Obletnica Titove smrti
04. 05. 2001 00.00
4.5.1980 ob 15.05 je rajnko Jugoslavijo pretresla vest, ki jo je posredoval radio Beograd.

Razpis za obnovo stanovanjskih hiš
01. 05. 2001 00.00
Ljubljančani se bodo lahko znova potegovali za stanovanjska posojila z ugodno obrestno mero. Upravni odbor Stanovanjskega sklada ljubljanskih občin je namreč na svoji zadnji seji sprejel besedilo javnega razpisa, ki bo objavljen v časopisu Dnevnik in na spletni strani ljubljanske občine v soboto, 5. maja. Razpis je tako kot predhodna dva namenjen slovenskim državljanom s stalnim prebivališčem v ljubljanski občini za obnovo skupnih delov in naprav stanovanjskih hiš, v kateri stanujejo sami ali njihovi najemniki z neprofitno najemnino. Rok razpisa za dodelitev posojila je celoleten oz. do izčrpanja za ta namen opredeljenih sredstev v višini 150 milijonov tolarjev. Sicer morajo prosilci med drugim zagotoviti vsaj 20 odstotkov za investicijo potrebnih sredstev.

Estrada pozval k miru
01. 05. 2001 00.00
Nekdanji filipinski predsednik Joseph Estrada je svoje privržence, ki so davi skušali vdreti v predsedniško palačo v Manili, opozoril, naj se vzdržijo nasilja, ker bo vsaka podobna situacija dala vladi opravičilo za uvedbo izrednega stanja v državi. Filipinska predsednica Gloria Arroyo je pred tem razglasila, da je v državi že izbruhnil upor, kar je prvi od treh ustavnih korakov za vzpostavitev reda in miru. Drugi korak je začasna odprava veljavnosti zakonov, zadnji korak pa je razglasitev izrednega stanja.

Zmaga Niermanna
29. 04. 2001 00.00
Zadnja, 137 kilometrov dolga, etapa kolesarske dirke Po Saškem, ki jo je v sprintu glavnine dobil Belorus Aleksander Usov, ni spremenila vrstnega reda po prvih štirih etapah. Zmagovalec je postal kolesar nizozemskega Rabobanka, Nemec Grischa Niermann, ki si je prikolesaril 16 sekund prednosti pred rojakom Thorstenom Schmidtom in 19 sekund pred Avstrijcem Matthiasom Buxhoferjem. Od kolesarjev Krke Telekoma je bil tudi v zadnji etapi najboljši Branko Filip, ki je z desetim mestom le še potrdil končno osmo mesto in nove točke Mednarodne kolesarske zveze (UCI).

Vzpostavitev schengenskega reda
28. 04. 2001 00.00
Ko govorimo o vzpostavljanju evropske meje, največkrat omenjamo Schengen. Gre za sporazum, s katerim je ukinjen nadzor na notranjih mejah podpisnic sporazuma in poostren varnostni nadzor na zunanjih mejah držav podpisnic. To pomeni, da bo slovenska policija na slovensko-hrvaški meji opravljala nadzor tudi v imenu Avstrije, Nemčije, Italije in drugih držav Schengena. Poleg Schengena bo morala Slovenija na južni meji vzpostaviti carinski in inšpekcijski nadzor, po kriterijih Evropske unije. Razlog, da bo to za Slovenijo ena najtežjih nalog, je predvsem v razmerah, kakršne so sedaj. Na meji s Hrvaško je 36 mejnih prehodov, ki so zgrajeni na črno in ne ustrezajo evropskim kriterijem. Najprej bo treba zgraditi tri osrednje cestne mejne prehode: Obrežje, Jelšane in Gruškovje, na katerih bodo po vstopu Slovenije v Evropsko unijo izvajali popolni varnostni, carinski in inšpekcijski nadzor. Poleg cestnih, bo tak popoln nadzor še na železniškem prehodu Dobova. Gradnja mejnih prehodov pa bo zelo draga.

SSK opozarja na Haiderjeve izjave
26. 04. 2001 00.00
Svetovni slovenski kongres (SSK) je v izjavi za javnost opozoril na napovedi koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja, da ne bo upošteval zakonov glede postavitve dvojezičnih topografskih napisov na avstrijskem Koroškem, ki jih je potrdilo tudi avstrijsko ustavno sodišče. SSK je ob tem izpostavil, da je pravica slovenske manjšine do dvojezičnih napisov zapisana tudi v Avstrijski državni pogodbi kot mednarodno potrjenem pravnem temelju sodobne Avstrije. Po mnenju SSK Haider z nasprotovanjem pravicam koroških Slovencev izpodkopava avstrijsko državnost, še posebej ker pri tem sodeluje s skrajnimi nemško nacionalnimi organizacijami, povezanimi z nacističnim izročilom.

Prednost pred ostalimi kandidatkami
20. 04. 2001 00.00
Slovenija je na poti v Evropsko unijo v prednosti pred ostalimi kandidatkami za članstvo, je danes na ustanovni seji parlamentarne komisije za evropske zadeve ocenil minister, pristojen za to področje, Igor Bavčar. Vlada si prizadeva, da bi bila naša država pripravljena na članstvo do konca leta 2002.

Sojenje članu reda Sončnega templja
17. 04. 2001 00.00
Na zatožno klop sodišča v Grenoblu je sedel 58-letni Michel Tabachnik, ki naj bi bil soodgovoren za množične samomore članov reda Sončnega templja, v katerih si je med oktobrom 1994 in marcem 1997 v Švici, Kanadi in Franciji vzelo življenje skupno 74 ljudi. Tabachnik, ki naj bi bil tretji mož in glavni teoretik reda, vse obtožbe zavrača, v primeru obsodbe pa mu grozi do deset let zapora. To je sicer prvo sojenje kakemu članu tega reda v Franciji, potekalo pa bo predvidoma do 30. aprila.

Delo vlade v prvem trimesečju
16. 04. 2001 00.00
Slovenska vlada je v prvem trimesečju (od 1. januarja do 31. marca 2001) zasedala na 14 rednih sejah in 18 korespondenčnih sejah, na njih pa skupno obravnavala 619 točk dnevnega reda, in sicer 580 točk na rednih sejah in 39 točk na korespondenčnih sejah. Vlada je v omenjenem obdobju tako skupaj sprejela 1172 odločitev, od tega 1133 na rednih sejah in 39 na korespondenčnih sejah. Na rednih sejah je bilo obravnavanih povprečno 41 točk, na korespondenčnih sejah pa dve točki. Skupno so redne seje vlade trajale 45 ur in 15 minut, kar pomeni, da je vsaka seja povprečno trajala tri ure in 14 minut.

Omejitev pravice do javnega zbiranja?
14. 04. 2001 00.00
V prvo parlamentarno branje je vlada vložila predlog zakona o javnih zbiranjih, s katerim skuša urediti način uresničevanja ustavne pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj na javnih shodih in javnih prireditvah. Zakon vsekakor že v drugem členu podrobno opredeljuje to pravico, vendarle pa prinaša tudi nekatere omejitve ter kar visoke kazni za morebitne kršitelje. Tako bo po novem, če bo zakon prestal obravnavo v DZ, prepovedano organizirati shode oziroma prireditve na prostem v neposredni bližini objektov, ki se varujejo po posebnih predpisih, če bi shod oziroma prireditev lahko ovirala varovanje teh objektov.

Vlada sprejela predlog zakona
10. 04. 2001 00.00
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog zakona o prevozih v cestnem prometu in ga poslala državnemu zboru v obravnavo po hitrem postopku. Predlagani zakon sodi v sklop zakonov, ki jih je v procesu prevzemanja pravnega reda Evropske unije treba sprejeti do konca leta 2001, so sporočili z ministrstva za promet.

Obvezne rezerve nafte tudi v Ljubljani in Mariboru
09. 04. 2001 00.00
Zavod za obvezne rezerve nafte in njenih derivatov je s podjetjema Energetika Ljubljana in Toplotna oskrba Maribor podpisal pismo o nameri o skupnem interesu na področju skladiščenja obveznih rezerv nafte in njenih derivatov. Slovenija mora namreč v skladu z državnim programom za prevzem pravnega reda EU in njenimi direktivami do leta 2005 oblikovati 90-dnevne rezerve nafte in njenih derivatov. Glede na porabo v letu 2000 znašajo 90-dnevne rezerve skupno za vse tri skupine naftnih derivatov približno 550.000 ton, danes podpisano pismo o nameri pa ureja skladiščenje obveznih rezerv v skupni višini približno 40.000 ton.

Kandidatke o pogajanjih z EU
09. 04. 2001 00.00
V glavnem mestu Estonije Tallinnu so se sestali vodje pogajalskih skupin prve šesterice kandidatk, ki se pogajajo za vstop v EU. Na srečanju je bil prisoten tudi vodja slovenskih pogajalcev Janez Potočnik. Pogajalci so med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja Uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Pred junijskim vrhom EU
08. 04. 2001 00.00
Prvič letos se bodo jutri v estonski prestolnici Tallinn sestali vodje pogajalskih skupin iz šesterice držav kandidatk, ki so se z Evropsko unijo o članstvu začele pogajati že leta 1998. Pogajalci iz t. i. luksemburške skupine kandidatk, med katerimi bo tudi vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik, bodo med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Prihodnji teden v DZ
07. 04. 2001 00.00
Državni zbor bo četrto redno zasedanje nadaljeval v torek, 10. aprila, in sicer s prekinjenim drugim branjem v okviru hitrega postopka pri obravnavi zakona o veterinarstvu. Poslanke in poslanci morajo namreč odločiti še o tretjini od skupaj približno 120 dopolnil k omenjenemu zakonu. Sicer na dnevnem redu zasedanja ostaja še 20 točk dnevnega reda, med drugim tudi tretji obravnavi zakona o telekomunikacijah in zakona o medijih ter novela zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo.

DZ o zakonu o veterinarstvu
05. 04. 2001 00.00
V okviru hitrega postopka je DZ opravil prvo obravnavo zakona o veterinarstvu, nato pa prešel na odločanje o dopolnilih v okviru drugega branja. Pri predstavitvi zakonskega predloga je direktor Veterinarske uprave RS (VURS) Zoran Kovač med drugim pojasnil, da zakon prinaša organizacijske in strukturne spremembe veterinarske službe in da bo med drugim razmejil veterinarsko službo na javno in zasebno. Potem ko so poslanke in poslanci odločili o dveh tretjinah od skupaj kakšnih 120 dopolnil, je DZ do 10. aprila prekinil drugo obravnavo.

Usklajevanje vatikanskega sporazuma
03. 04. 2001 00.00
Koalicijske stranke tudi včeraj niso dosegle vidnejšega napredka pri usklajevanju vatikanskega sporazuma. Poleg vsebinskih razhajanj si stranke niso enotne niti v oceni, ali je podpis sporazuma prednostna naloga slovenske zunanje politike. Čeprav niso prišli do skupne rešitve, bo liberalna demokracija predloge preučila in jih posredovala zunanjemu ministrstvu in predsedniku vlade. Na pogajanjih je zunanji minister Dimitrij Rupel dejal, da gre za pomembno zunanjepolitično prioriteto in da je v interesu države, da se ta tema pred vstopom v EU in Nato umakne z dnevnega reda.