reda

Slovenija uspešna v pogajanjih z EU

30. 03. 2001 00.00

Slovenski pogajalci pod vodstvom šefa slovenske pogajalske ekipe Janeza Potočnika so z EU sklenili pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je Slovenija zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Potočnik v Bruslju

29. 03. 2001 00.00

Morda vrh EU junija v Goeteborgu ne bo določil datuma sklepa pristopnih pogajanj z najbolj naprednimi kandidatkami, vsekakor pa Slovenija ustvarja pogoje, v katerih se voditelji ne bodo mogli izogniti resni razpravi na to temo, je po krogu pristopnih pogajanj v Bruslju izjavil šef slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik. Slovenija je z EU sklenila pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Pri odvetništvu se je zataknilo

22. 03. 2001 00.00

Državni zbor je pred odločanjem o dopolnilih k predlagani noveli zakona o odvetništvu na predlog vodje poslanske skupine LDS Toneta Anderliča sejo prekinil. Anderlič je prekinitev predlagal, da bi se poslanska skupina liberalnih demokratov lahko opredelila do amandmaja, ki ga v imenu poslanske skupine NSi predlaga Majda Zupan. Z omenjenim dopolnilom naj bi po besedah predlagateljice rešili problem prevelikih razlik v višini notarskih tarif (te so največje v primerjavi prestolnice s podeželjem). Z noveliranje zakona o odvetništvu naj bi državni zbor to področje uskladil z evropskim pravnim redom ter odpravil nekatere slabosti iz dosedanje ureditve. Sledeč evropskim direktivam naj bi izenačili pogoje za opravljanje odvetniške dejavnosti državljanov Evropske unije v Sloveniji, z vnešenimi spremembami pa naj bi izboljšali tudi kakovost odvetniškega dela ter sankcionirali opravljanje odvetniških storitev, ki jih opravljajo osebe, ki ne izpolnjujejo z zakonom določenih pogojev. Zakonske določbe, ki bodo veljavno ureditev uskladile z evropsko, naj bi stopile v veljavo z dnem dejanskega pristopa k EU.

Vlada odgovarjala na vprašanja poslancev

20. 03. 2001 00.00

Marčna seja državnega zbora se je začela s poslanskimi vprašanji predsedniku in ostalim predstavnikom vlade. Premier Drnovšek je moral zagovarjati mrtve črke iz koalicijske pogodbe, predstavniki vlade pa so med drugim morali opravičevati nedeljsko delo trgovk ter odgovarjati na očitke o vse pogostejšem izginjanju, izgubljanju in uničevanju dokumentov.

Valonska delegacija v Sloveniji

19. 03. 2001 00.00

Podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla se je v sklopu uradnega obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovarjala sta se o prioritetah prihodnjega belgijskega predsedstva EU, podpori Belgije širitvi EU in hitremu pristopu Slovenije ter izkušnjah belgijske regije Valonije pri izvajanju evropske regionalne politike.

''Hočemo odstop Kučme''

13. 03. 2001 00.00

V Lvovu na vzhodu Ukrajine so danes potekale demonstracije, na katerih je približno 3000 študentov zahtevalo izpustitev mladih, ki so jih zaprli med petkovimi demonstracijami proti predsedniku Leonidu Kučmi v Kijevu. Demonstranti so med večurnimi protesti v središču Lvova zažgali ukrajinsko zastavo, zahtevali pa so tudi odstop notranjega ministra Jurija Kravčenka in kazen za policiste, ki so bili po njihovih trditvah med petkovimi demonstracijami nasilni.

Študenti proti predsedniku Vahidu

12. 03. 2001 00.00

Pred predsedniško palačo v indonezijski prestolnici Džakarta je danes protestiralo več kot 10.000 študentov, ki so zahtevali odstop predsednika Abdurahmana Vahida in pozivali k splošni stavki. Predsednik indonezijskega parlamenta Amien Rais je dejal, da se bo zavzel za sklic posebne seje, na kateri bi razpravljali o morebitni zamenjavi predsednika države. Na pozive študentov je Vahid odgovoril, da ne namerava odstopiti. "Ne bom odstopil, ker želim ohraniti celovitost države," je dejal.

Kučma noče odstopiti

11. 03. 2001 00.00

Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je pred odhodom na krimski otok, kjer bo preživel dopust, izjavil, da ne namerava odstopiti, ker so zahteve opozicije po njegovih besedah "več kot nesmiselne". Poudaril je, da ga je na predsedniški položaj izvolilo več kot 16 milijonov volilcev, proti njemu pa protestira "zgolj" 3000 ljudi. Kučma se je še vprašal, kaj bi njegovi privrženci dejali, če bi "odstopil na zahteve zgolj te peščice njegovih nasprotnikov?"

100 dni Drnovškove vlade

10. 03. 2001 00.00

Danes je poteklo 100 dni, odkar je vodenje vlade ponovno, že četrtič, prevzel Janez Drnovšek s svojo ekipo, v kateri so kar štiri stranke, in sicer LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Ta vikend se tako izteče 100 dni miru, kolikor jih da po nenapisanem pravilu opozicija vladi, zatem pa jo lahko začne opozarjati in krcati v javnosti zaradi neizpolnjevanja obljub. Drnovšek je za mandat do leta 2004 predlagal široko koalicijo štirih strank, kar bi moralo biti zagotovilo za politično stabilnost Slovenije v naslednjem obdobju. Po Drnovškovem mnenju bosta le tako lahko vlada in DZ izvajala svoje aktivnosti na najbolj učinkovit način in da bodo uresničili cilje, ki so jih predstavili državljanom pred volitvami in ki so zapisane tudi v koalicijskem programu.

Prvi redni kongres SLS+SKD

03. 03. 2001 00.00

Po zapletih z delegatskimi akreditacijami se je z izvolitvijo delovnega predsedstva, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj, danes v murskosoboškem kinu Park vendarle začelo zasedanje prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke (SLS+SKD), na katerem se je zbralo več kot 300 delegatov. Kot določa predlog dnevnega reda, naj bi kongres odločal o spremembah statuta stranke in programskih dokumentih, po predstavitvi kandidatnih list in kandidatov pa naj bi delegati prešli na volitve novih organov SLS+SKD, vključno s predsednikom in podpredsedniki stranke. Pred tem naj bi kongres obravnaval in nato sprejemal poročila, ki jih bosta poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič.

DZ nadaljuje zasedanje

23. 02. 2001 00.00

Državni zbor nadaljuje zasedanje z včeraj prekinjeno tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem o vsebini novega zakona o letalstvu, za tem pa bo, po napovedih predsedujoče Irme Pavlinič Krebs (LDS), prešel na skrajšani postopek pri obravnavi predloga za noveliranje zakona o zagotavljanju socialne varnosti slovenskim državljanom, ki so upravičeni do pokojnin iz republik nekdanje Jugoslavije.

Pogajalci danes o pokojninah

22. 02. 2001 00.00

Drugi dan pogajanj o nasledstvu nekdanje SFR Jugoslavije, ki potekajo v Ljubljani, so se predstavniki petih držav naslednic pogovarjali predvsem o pokojninah in pridobljenih pravicah fizičnih in pravnih oseb. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi pogovore o teh vprašanjih pa tudi drugih točkah dnevnega reda nadaljevali jutri.

Hrvaški sabor sklenil razpravo o Norcu

16. 02. 2001 00.00

Hrvaški sabor je danes sklenil dvodnevno razpravo o primeru pobeglega upokojenega generala Mirka Norca, osumljenega uboja srbskih civilistov na območju Gospića leta 1991. Burna razprava, ki so jo morali celo prekiniti zaradi fizičnega obračuna med poslanci, se je končala s sprejetjem sklepov vladajoče koalicije, ki poudarjajo, da mora hrvaško pravosodje obravnavati vse primere vojnih zločinov, storjenih na Hrvaškem. Sabor je tudi podprl vlado in vse državne organe pri varovanju ustavnega reda.

Poslovodni odbor NEK v polovični sestavi

15. 02. 2001 00.00

Člani poslovodnega odbora NEK so se včeraj prvič sestali v novi sestavi, vendar so se seje ponovno udeležili samo slovenski člani. S slovenske strani so se seje udeležili Djordje Žebeljan, ki je tudi predsednik poslovnega odbora NEK, Peter Šuhel, Drago Tomšič in Stanko Miran, hrvaška stran, katero v odboru zastopajo Roman Nota, Ante Kutle, Ante Čurkovič in Darko Belič, pa se seje tudi tokrat ni udeležila. Člani odobra so se seznanili s sklepi, ki so bili sprejeti na prejšnjih sejah in s potekom njihove realizacije. Glavna točka dnevnega reda pa sta bila letno poročilo NEK za predlansko leto in poslovni načrt družbe za leto 2000, in sicer z revizijo in rebalansom, so sporočili iz NEK.

Policijski sindikat obtožuje Pogorevca

15. 02. 2001 00.00

Policijski sindikat Slovenije je na generalnega direktorja policije Marka Pogorevca naslovil javno zahtevo za spoštovanje zakonitosti v Pravilih policije in v Navodilu za izvajanje delovnega koledarja v policiji. Predstavniki sindikata menijo, da je Pogorevc z izdajo obeh aktov prekoračil pristojnosti in pooblastila, ki mu jih daje pravni red, zato od njega zahtevajo, da nemudoma razveljavi in umakne iz uporabe vse nezakonite določbe v pravilih in celotno navodilo.

OZP o odnosih z Italijo in Avstrijo

15. 02. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji v okviru točke pobude in vprašanja največ pozornosti namenil odnosom s sosednjima Italijo in Avstrijo - poslancem je odgovarjal zunanji minister Dimitrij Rupel. Obravnavo predloga zakona o zunanjih zadevah pa je odbor na predlog vlade, ki je šele malo pred sejo dobila mnenje sekretariata za pravne zadeve, umaknil z dnevnega reda. Člani odbora so, kljub nasprotovanju SDS, sprejeli tudi nov predlog sestave stalnih delegacij DZ v Srednjeevropski pobudi in Parlamentarni skupščini NATO, saj sta kandidata za vodji teh delegacij, člana SDS, v skladu z znano odločitvijo stranke odstopila.

Hrvaški sabor o primeru generala Norca

14. 02. 2001 00.00

Predstavniški dom hrvaškega sabora bo danes na redni seji razpravljal o primeru upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca, ki je na begu že sedmi dan, potem ko je bil minuli teden osumljen za umor srbskih civilistov leta 1991 na območju Gospića. Predstavniki vladajoče koalicije bodo skušali doseči sprejem sklepov, s katerimi bi zapore cest in proteste, ki so jih minuli teden v podporo generalu Norcu pripravili vojni veterani, označili za poskus rušenja ustavnega reda in državnega udara. Od hrvaške vlade bodo zahtevali, da sprejme zakonske ukrepe za ohranitev demokratične ureditve na Hrvaškem ter mira in varnosti za vse državljane.

Nove demonstracije v podporo Norcu

13. 02. 2001 00.00

Zaradi napovedi o aretaciji upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca so tudi za ta teden napovedani protesti v nekaterih hrvaških mestih. Združenja hrvaških veteranov in vojnih invalidov bodo danes organizirala proteste v Vinkovcih, jutri v Puli in v četrtek v Zagrebu, in sicer v središču mesta na Markovem trgu, kjer sta sedeža hrvaškega sabora in vlade.

Danski policisti okusili novinarsko delo

09. 02. 2001 00.00

Danski policisti so popolnoma sami sestavili četrtkovo izdajo koebenhavnskega dnevnika Aktuel, ki je bila namenjena različnim vidikom policijskega dela na Danskem in v tujini. Navadni policisti, inšpektorji, komisarji in načelniki so po svoje napisali članke na različne teme, od prometnih nesreč, trgovine z mamili, vprašanja beguncev pa do vsakovrstnega kriminala. Policisti so se lotili tudi mednarodnih tem, kot so izraelske volitve, oblikovanje palestinske policije, heroinska pot na Balkanu, opijska naveza na Tajskem in nevarnosti organiziranega kriminala v vzhodni Evropi. Da bi, kot pravijo, dokazali, da jim ne gre po glavi le vzdrževanje reda in miru, se možje v modrem niso izognili niti kulturnim in športnim stranem, razvedrilu in televizijskem sporedu. Načelnik koebenhavnske policije je po prestani nalogi povedal: "Včasih se nam zdi, da nas novinarji brez razloga napadajo, vendar jih sedaj bolje razumemo. Na nas pritiskajo, ker članke pišejo pod stalnim pritiskom in morajo do podatkov priti takoj."

Porast kaznivih dejanj ob mejah

06. 02. 2001 00.00

Število obravnavanih kaznivih dejanj na območju Policijske uprave Krško se je lani glede na leto poprej povečalo za slabih 17 odstotkov, kar je za 7 odstotkov nad slovenskih povprečjem in je tako največje v državi, je na novinarski konferenci o delu v lanskem letu povedal direktor PU Krško Andrej Zbašnik. Največjo rast kaznivih dejanj so zabeležili ob meji in na sami meji s Hrvaško, kjer se je število kaznivih dejanj glede na prejšnje leto povečalo kar za polovico, kar je posledica povečanega števila ilegalcev in potnikov, predvsem prek mejnih prehodov Obrežje in Slovenska vas. Po Zbašnikovih besedah so bili policisti lani zelo uspešni na področju preprečevanja ilegalnih migracij, med katerimi so zajeli največ Irancev, nazaj na Hrvaško pa so tako uspešno vrnili 68 odstotkov ilegalcev. Lani so tako obravnavali za 40 odstotkov več oseb, ki so ilegalno prestopile državno mejo, ali pa so to poskušale.

Izredno stanje v Ekvadorju

03. 02. 2001 00.00

Ekvadorski predsednik Gustavo Noboa je sinoči po vsej državi razglasil izredno stanje. Za vzdrževanje reda in miru je predvidena tudi mobilizacija policijskih enot, je poročala ekvadorska državna televizija. Kot je navedeno v odloku, ki so ga podpisali predsednik Noboa, minister za notranje zadeve Juan Manrique in obrambni minister Hugo Unda, ima celotna država položaj varnostnega območja, kjer se lahko za vzpostavitev normalnih življenjskih pogojev uporabi tudi sila.

Vse več težav z nameščanjem tujcev

02. 02. 2001 00.00

Namestitev tujcev v Sloveniji bo, kot kaže, še nekaj časa v ospredju, saj se zatika tako pri najemni pogodbi za stavbo, v kateri je ljubljanski Center za tujce, kot pri iskanju novih lokacij. Direktor Ljubljanskega potniškega prometa je danes sporočil, da je zaradi zadnjih dogodkov v Centru na Celovški ministrstvo za notranje zadeve zaprosil za sporazumno prekinitev pogodbe, kar pa ministrstvo zavrača.

Tekstilci in usnjarji o prilagajanju EU

31. 01. 2001 00.00

Člani upravnega odbora Združenja za tekstilno, oblačilno in usnjarsko predelovalno industrijo so na današnji seji obravnavali samo eno točko dnevnega reda, in sicer analizo razpisov iz programa ukrepov za prilagajanje slovenske tekstilne in oblačilne ter usnjarske in obutvene industrije pogojem notranjega trga EU za lansko leto in predvidevanja za letošnje in prihodnje leto. Program se je z vrsto razpisov začel lani, vendar so podjetja iz omenjene panoge pri programu naleteli na vrsto težav. Največ jih je bilo pri nepoznavanju same tehnologije razpisov ter dejstvu, da je Slovenija lani zamenjala tri vlade, kar je povzročalo nemalo težav pri realizaciji razpisov, je za povedal sekretar združenja Jože Smole.

Redna seja DZ

25. 01. 2001 00.00

Državni zbor bo drugo redno sejo predvidoma začel s poslanskimi vprašanji in pobudami. Tako bo na prva tri opozicijska vprašanja odgovoril premier Janez Drnovšek. Prva vsebinska točka zasedanja naj bi bila odločanja o predlogih predsednika države za kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice.

Zasedanje srbske skupščine

25. 01. 2001 00.00

Z več kot enourno zamudo se je dopoldne začelo drugo izredno zasedanje srbske skupščine, ki ima eno samo točko dnevnega reda - potrditev vlade mandatarja Zorana 195144inđića. Nova vlada naj bi imela sedem podpredsednikov in 17 ministrskih resorjev. Predsednik Demokratske stranke (DS) in neformalni vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) 195144inđić je poslancem predstavil program in sestavo svojega kabineta.

Preoblikovanje prostocarinskih prodajaln kasneje

24. 01. 2001 00.00

Ker bo državni zbor zakonske rešitve za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo sprejel nekoliko kasneje, kot je bilo predvideno, bo vlada na jutrišnji seji predlagani rok za preoblikovanje podaljšala z 31. marca na 31. maj, kar pomeni, da bi od 1. junija dalje omenjene prodajalne poslovale kot trgovine z normalno obdavčitvijo. Vlada naj bi sprejela tudi nekaj tehničnih amandmajev k zakonu, ki naj bi prodajalnam v največji možni meri olajšali prehod na poslovanje po novem režimu, hkrati pa ne posegli v sistemske rešitve.

Zaprisegla nova filipinska predsednica

20. 01. 2001 00.00

Na Filipinih je za novo predsednico prisegla Gloria Macapagal Arroyo, namestnica dosedanjega predsednika Estrade, potem ko ga je vrhovno sodišče razrešilo predsedniške dolžnosti.

Misija EU zaključila obisk

19. 01. 2001 00.00

Misija EU za področje pravosodja in notranjih zadev danes končuje petdnevni obisk v Sloveniji, med katerim je pregledala usposobljenost institucij za izvajanje unijinega pravnega reda na celotnem področju, ki zajema nadzor državne meje, migracije, azil, vizno politiko, organiziran kriminal, policijsko sodelovanje in mednarodno-pravno pomoč. O obisku bo misija, ki jo sestavljajo strokovnjaki iz držav članic in predstavniki Evropske komisije, pripravila poročilo, ki bo služilo kot podlaga za nadaljnjo tehnično pomoč EU Sloveniji na tem področju, slovenska stran pa od njega pričakuje predloge za odpravo morebitnih pomanjkljivosti.

Še vedno brez rešitve

19. 01. 2001 00.00

Palestinski in izraelski pogajalci, ki so se včeraj znova sestali, tudi tokrat niso bili uspešni. Po večurnih pogovorih je palestinski pogajalec Saeb Erekat povedal, da sicer ni bilo napredka, vendar pa so bili pogovori resni in poglobljeni, dotaknili pa so se vseh vprašanj z dnevnega reda. Pred sestankom je izključil možnost, da bi do 6. februarja, ko bodo v Izraelu premierske volitve, dosegli dogovor.

Končan seminar o nadzoru meje

18. 01. 2001 00.00

Predstavniki nemškega in avstrijskega notranjega ministrstva ter slovenske policije so v okviru partnerskega sodelovanja v torek in sredo v Ljubljani pripravili seminar o učinkovitosti nadzora državne meje z naslovom Schengenski pravni red in notranja varnost, namenjen usposabljanju slovenske policije. Udeleženci so se seznanili s pravnim redom Evropske unije in schengenskim pravnim redom ter izkušnjami nemške in avstrijske policije pri prilagajanju zahtevam slednjega. Razpravljali pa so tudi o vizni politiki in praksi na tem področju, so sporočili z generalne policijske postaje. Dvodnevnega seminarja, ki je potekal v okviru projekta Vzpostavitev učinkovitega nadzora državne meje, se je udeležilo vodstvo generalne policijske uprave in direktorji njenih notranjih organizacijskih enot, direktorji policijskih uprav, člani projektne skupine za pripravo na izvajanje schengenskega pravnega reda in predstavniki notranjega ministrstva.