referendum

Gorski Karabah: Desetletja trajajoč spor med Armenijo in Azerbajdžanom

20. 09. 2023 07.00

Gorski Karabah je že desetletja predmet nerešenega ozemeljskega spora med Azerbajdžanom in tamkajšnjo etnično armensko večino, ki jo podpira sosednja Armenija. Spor je v preteklosti prerasel v dve vojni, ki sta terjali več deset tisoč življenj. Trajnostne rešitve ni na vidiku, dolgoletna pasivnost mednarodne skupnosti pa je omogočila nov izbruh spopadov.

Slovenska tovarna za reciklažo baterij: bo razpisan referendum?

04. 09. 2023 10.24

Madžarska opozicijska ekološka stranka Politika je lahko drugačna (LMP) predlaga referendum, na katerem bi se prebivalci mesta Alsozcolca opredeljevali do tovarne za reciklažo baterij za električne avtomobile, ki jo nameravajo zgraditi slovenski investitorji. V stranki madžarski vladi očitajo, da postavlja interese vlagateljev pred varstvo okolja.

Poslanci preprečili možnost referenduma o interventnem zakonu

01. 09. 2023 19.25

Poslanke in poslanci so na izredni seji s 50 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o interventnem zakonu, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. Sklep so sprejeli z namenom, da se z ukrepi čim prej pomaga prizadetim v ujmah.

Zaradi vse več nesreč v Parizu prepovedali izposojo e-skirojev

01. 09. 2023 15.08

Medtem ko je za nas samoumevno, da si poleg koles lahko izposojamo tudi električne skiroje, pa so se v Parizu odločili prepovedati izposojo električnih skirojev, zaradi vse več nesreč in posledično vse več smrtnih primerov. Županja mesta je razpisala referendum, na katerem se je kar 90 odstotkov prebivalcev izjasnilo proti električnim skirojem.

Župan Polzele bi pozidal zeleni pas, krajani besni: 'Ne bomo spali sredi Stožic'

22. 07. 2023 17.30

Prebivalce Polzele razburja načrtovana pozidava zelenega pasu na Bregu pri Polzeli, ki jo predvideva predlagani prostorski načrt. Ta bi zasebnemu investitorju v sodelovanju z občino omogočil gradnjo pokritih športnih in gostinskih objektov, trgovskih stavb in stavb za storitvene dejavnosti, čemur tisti, ki živijo najbližje, nasprotujejo, češ da gre za grob poseg v naravo. "Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo. Ker njihove pripombe niso bile uslišane in ker menijo, da so bili pri projektu zavedeni, so pred kratkim vložili pobudo za referendum. Župan vse očitke zavrača.

Bi JEK 2 lahko bila priložnost za investiranje?

02. 07. 2023 07.00

Še pred nekaj leti so govorili o petih milijardah evrov za nov jedrski blok. Predsednik vlade Robert Golob pa je na zadnji seji državnega zbora uradno potrdil, da je investicija okoli 7000 evrov na kilovat moči, kar je za skoraj polovico višji znesek od prvotnih ugibanj. Glede na reaktorsko moč bi tako JEK 2 lahko stala od 7,7 do 11,2 milijarde evrov. Za proračun dvomilijonske države je to skoraj nepredstavljiv znesek, a ne tudi nedosegljiv. Na bančnih računih državljanov je za 26 milijard evrov depozitov, ki se zaradi inflacije manjšajo. Interesa za investiranje je veliko, tako doma kot v tujini.

Na kolegiju predsednice DZ podprli obravnavo zakona o dolgotrajni oskrbi

29. 06. 2023 11.40

Na kolegiju predsednice DZ so poslanci zašli v vsebinsko razpravo o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi, na koncu pa vendarle podprli njegovo obravnavo po nujnem postopku. Tako bodo poslanci obravnavali tudi predlog novele zakona o kmetijstvu, ki bi vladi omogočila spremljanje in analiziranje cen košarice dobrin.

Golob za rešitev gneče na cestah predlagal spremembo cen nočnih vinjet

26. 06. 2023 14.02

Premier v državnem zboru odgovarja na poslanska vprašanja, ki se med drugim nanašajo tudi na vse bolj gost promet na naših cestah. V zvezi z vse večjim pritiskom tovornega prometa je izpostavil, da bo Slovenija morala najti nove rešitve. Med možnostmi je omenil spremembo cenovne politike vinjet v nočnem času, glede tega pa čaka Darsov odgovor. Poslance sta zanimala tudi gradnja JEK 2 in padec industrijske proizvodnje.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije

19. 06. 2023 23.23

Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

Švicarji izglasovali minimalno obdavčitev multinacionalk

18. 06. 2023 18.26

Švicarji so na referendumu odločali o zakonih o zaščiti podnebja in o minimalni obdavčitvi multinacionalk. Volivci so oba zakona podprli. Nov podnebni zakon je podprlo dobrih 59 odstotkov volivcev, medtem ko jih je skoraj 80 odstotkov podprlo vpeljavo minimalne obdavčitve multinacionalk.

Golob: Če vam kdo glede JEK 2 obljublja veliko, mu ne verjeti. Tudi meni ne

17. 06. 2023 19.26

Tako dolgo bo trajalo, če se na tem področju ne spremeni zakonodaja, pravi predsednik vlade Robert Golob. Ob obisku jedrske elektrarne in Gen energije, ki je 50-odstotni lastnik krške elektrarne, je sicer dobil drugo časovnico, najbolj optimistični scenarij je, da bi bil drugi blok končan leta 2037. O ceni še vedno ni jasnega odgovora, bo pa po napovedih ministrske ekipe, ki je obiskala Krško, v državnem zboru kmalu sprejeta prostorska strategija, ki bo omogočila umestitev objekta v prostor.

Vlada vsem kritikom dala jasen signal: Slovenija je jedrska država

16. 06. 2023 17.03

Premier Robert Golob je zagotovil, da bo ta vlada naredila vse, da se bo proizvodnja jedrske energije povečala in, da bodo v prihodnjih tednih sprejeti ključni strateški dokumenti, ki bodo prvič doslej omogočili umeščanje drugega bloka elektrarne v prostor. Premier sicer ni želel govoriti o časovnici izgradnje drugega bloka, je pa dejal, da so mu na obisku Gen energije dali optimistično časovnico, kdaj bi lahko videli drugi blok, to je leta 2037, no na NEK pa pravijo, da lahko, če ne bodo sprejete zakonodajne spremembe, drugi blok vidimo šele leta 2047.

Vlada zamika preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

14. 06. 2023 06.12

Odbor DZ za zdravstvo je dopolnjeni predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje, danes pripravil za obravnavo na seji DZ. Za je bilo deset poslancev, proti pa pet. Sprejeli so tudi približno 20 dopolnil, ki jih je vložila vlada, med drugim tudi za zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar 2024.

Kako daleč smo pri izgradnji drugega bloka nuklearke?

07. 06. 2023 18.49

Na ministrstvu za energijo pravijo, da postopki tečejo, glavni investitor naj bi po naših informacijah vloge počasi zaključeval. Postopki bodo dolgotrajni, vlada računa tudi na referendum. Predsednik uprave NLB-ja medtem opozarja, da bo treba končno odločitev glede drugega bloka nuklearke sprejeti čimprej.

Na RTVS imajo sedem dni za konstituiranje novega sveta

29. 05. 2023 13.19

Ustavno sodišče je objavilo sklep o prenehanju zadržanja dela novele zakona o Radioteleviziji Slovenija. V njem je zapisano, da se mora novi svet konstituirati najpozneje v roku sedmih dni.

Evtanazija: dostojanstvena smrt ali umor človeka?

25. 05. 2023 06.09

V Zdravniški zbornici so odločno zavrnili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v okviru Združenja za dostojno starost Srebrna nit. Predlog namreč razumejo kot poklicno dolžnost zdravstvenih delavcev, da sodelujejo pri končanju življenja, in če bo do tega prišlo, bo odbor to razumel kot neke vrste prisilo poklica. Društvu Srebrna nit je do zdaj uspelo zbrati štiri petine podpisov. Da bi njihov predlog prišel v parlamentarno razpravo, jih potrebujejo še tisoč.

'Glasno, odločno in ponosno sporočamo: Moldavci smo Evropejci'

22. 05. 2023 08.41

V moldavski prestolnici Kišinjev je v nedeljo potekal shod v podporo članstvu v EU, ki se ga je po ocenah policije udeležilo več kot 75.000 ljudi. Zborovanje je potekalo na pobudo predsednice Maie Sandu, zbrane pa je nagovorila tudi predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. "Ne želimo več biti na obrobju Evrope," je dejala in ob tem napovedala, da se želi Moldavija EU pridružiti do leta 2030.

Šolski sindikat: Najprej grozili z referendumom, sedaj podpirajo umik zakona

21. 05. 2023 19.43

Po tem, ko je šolski sindikat žugal z referendumom, se je vlada odločila, da umakne predlog novele zakona o javnih zavodih. Zakon bi namreč vladi oziroma lokalnim oblastem dal možnost, da trenutne direktorje javnih zavodov enostransko razrešijo, in to kar mimo volje svetov zavodov. Medtem ko zakon ni imel podpore niti v koaliciji, zdaj sindikati, ki so bili najbolj proti noveli, vladno odločitev pozdravljajo.

Vlada iz zakonodajnega postopka umika predlog novele zakona o zavodih

17. 05. 2023 22.10

Vlada je na dopisni seji sklenila, da iz zakonodajnega postopka umakne predlog novele zakona o zavodih. Predlog novele, sprejet konec marca, ki bi vladi med drugim dal možnost, da direktorja javnega zavoda enostransko razreši mimo volje sveta zavoda in za največ leto dni imenuje v. d. direktorja, je naletel na ostre kritike socialnih partnerjev.

Računsko sodišče ni ugotovilo kršitev Inštituta 8. marec

17. 05. 2023 16.08

Računsko sodišče pri financiranju referendumske kampanje o zakonu o vodah s strani Inštituta 8. marec ni ugotovilo kršitev, zato zoper inštitut ne bo vložilo obdolžilnega predloga, so sporočili iz inštituta. Postopek je namreč pred dvema mesecema sprožil podmladek SDS, inštitutu so očitali, da je bila referendumska kampanja financirana iz tujine.

Koalicija za razrešitev programskih svetnikov RTVS, Janša napoveduje ustavno obtožbo

15. 05. 2023 14.29

V DZ so vloženi predlogi sklepov za razrešitev in prenehanje mandatov devetih članov programskega sveta RTVS, ki naj bi jih mandatno-volilna komisija obravnavala na štirih rednih junijskih sejah. V koalicijskih poslanskih skupinah so pojasnili, da nezakonito in nekompetentno nastavljeno vodstvo RTVS s pomočjo programskih svetnikov ta za ljudi pomemben javni servis pelje v bankrot, zato je treba to ustaviti. "Če bo mandatno-volilna komisija potrdila predloge sklepov za razrešitev članov programskega sveta RTVS, je to zadosten razlog za ustavno obtožbo," pa je sporočil prvak SDS Janez Janša.

Kralj ima dve milijardi evrov, ljudje pa si sami pulijo zobe

14. 05. 2023 07.22

Koliko je kronanje Karla III. stalo, še ni znano, je pa znano, da bodo račun poravnali davkoplačevalci. In to kljub temu, da ima kralj osebnega premoženja kar za dve milijardi evrov, kot so ugotovili v Guardianu. In to kljub temu, da ljudje zelo težko živijo in da je javno zdravstvo praktično razpadlo. Razmere so tako hude, da si nekateri celo sami pulijo zobe, saj bodisi ne pridejo do zobozdravnika bodisi si ga ne morejo privoščiti. Res za to stanje ni kriva monarhija, pač pa vlada, ampak razkazovanje takšnega bogastva v težkih časih se zdi na trenutke neokusno. Navdušence nad kraljevo družino pa to prav nič ne moti.

Portugalski parlament po dolgem boju dekriminaliziral evtanazijo

12. 05. 2023 20.12

Močno katoliška država je marsikoga presenetila z odločitvijo, da dekriminalizira evtanazijo. Portugalski parlament je namreč s 129 glasovi za in 81 proti izglasoval predlagani zakon. Portugalska se tako pridružuje peščici držav po svetu, ki ljudem podeljujejo to pravico.

Orban proti učiteljem, protestniki na ulicah: solzivec in aretacije

04. 05. 2023 18.43

Na Madžarskem in širše še naprej odmevajo protesti, na katerih je madžarska policija pred uradom premierja Viktorja Orbana uporabila solzivec proti najstnikom in pridržala pet ljudi po protestu proti novemu zakonu, ki bi učiteljem odpravil status javnih uslužbencev.

Francoski ustavni svet zavrnil možnost referenduma

04. 05. 2023 11.52

Francoski ustavni svet je zavrnil predlog opozicije, ki bi lahko privedel do referenduma o sporni pokojninski reformi predsednika Emmanuela Macrona. Ta je v zadnjih mesecih v Franciji povzročila veliko razburjenja in obsežne proteste. Predlog za kompleksen zakonodajni postopek je vložilo okrog 250 opozicijskih poslancev.

Na shodu znova pozivali k dvigu pokojnin in odstopu vlade

03. 05. 2023 17.31

Na že četrtem shodu ljudske iniciative Glas upokojencev in Inštituta 1. oktober na Trgu republike v prestolnici so zbrani znova zahtevali dvig pokojnin. Tokrat so se protestniki odpravili tudi do predsedniške in vladne palače, kjer so vladi očitali aroganten odnos do upokojencev ter jo pozvali k odstopu.

Bosanski Srb v obleganem Sarajevu: Zame ni bilo dileme, BiH je moja država

02. 05. 2023 07.00

Miro Lazović, nekdanji predsednik skupščine BiH, ki je sodeloval v vseh mirovnih pogajanjih za končanje vojne, je bil kot pripadnik srbskega naroda, ki se ni strinjal s politiko Miloševića in Karadžića, deležen številnih pritiskov in odkritih groženj. "Tisto jutro, ko smo glasovali za referendumsko vprašanje o neodvisnosti, sem prejel telefonski klic, da me bodo na poti v skupščino umorili, v tem času pa bo skupina ljudi vdrla v moje stanovanje in ubila mojo ženo in otroke. To so bili težki in nevarni časi," se spominja. Povedal nam je, kako težka so bila mirovna pogajanja, zakaj nikoli ni zapustil Sarajeva in ali bi danes ravnal drugače.

Lažja menjava ravnateljev ali obvod do novega vodstva RTV?

13. 04. 2023 19.42

Bo politika po novem lahko mimo zaposlenih in staršev razreševala ravnatelje javnih vrtcev in osnovnih šol? To naj bi omogočal vladni predlog novele zakona o zavodih. Če ga bo državni zbor sprejel, šolski sindikat napoveduje možnost zbiranja podpisov za zakonodajni referendum. Združenje osnovnošolskih ravnateljev pa vlado poziva, naj predlog zakona umakne. Nekateri pa v zakonskem predlogu vidijo drugačno namero vlade: ker zadeva vse javne zavode, bi politika lahko z njim zamenjala tudi vodstvo RTV Slovenija.

'E-skiroji niso zlo, a jih moramo uporabljati varno'

07. 04. 2023 06.21

Električni skiroji lahko pripomorejo k večji mobilnosti, zmanjševanju prometnih zamaškov in zniževanju izpustov CO2, zato so dobrodošla alternativa avtomobilom. A nikakor ne na račun varnosti, so opozorili na mednarodni konferenci o prihodnosti e-skirojev, ki je potekala v Ljubljani. Trenutno stanje je nekoliko paradoksalno, saj se e-skirojev ostali udeleženci v prometu bojijo, njihovi vozniki pa se premalo zavedajo svoje odgovornosti.

V Berlinu referendum o pospešitvi za doseg podnebne nevtralnosti ni uspel

26. 03. 2023 21.37

V Berlinu je potekal referendum o pospešitvi ukrepov za podnebno nevtralnost, in sicer že z letom 2030 in ne šele leta 2045, kot predvideva trenutni načrt mestnih oblasti. Referendum ni uspel zaradi prenizkega števila volivcev na referendumu, čeprav so ambicioznejši cilji dobili večinsko podporo.