referendum

Referendumsko soočenje štirih največjih parlamentarnih strank

06. 06. 2024 06.00

Koalicija namesto stanovanj ponuja mladim konopljo, namesto ustrezne dolgotrajne in paliativne oskrbe ponuja evtanazijo, trdijo v opoziciji. V vladajoči koaliciji pa jim odgovarjajo: cilj je varnejša osebna uporaba konoplje in tistim, ki ob umiranju neznosno trpijo in želijo to agonijo zaključiti v miru in v svojem okolju, zgolj omogočamo ustrezno pomoč. To sta samo dva argumenta za in proti pri referendumu o uzakonitvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki najbolj razburja. O referendumskih vprašanjih so mnenja soočili Zvone Černač iz SDS, Janja Sluga iz Gibanja Svoboda, Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije in Matevž Frangež SD.

'V prometu si ne moremo privoščiti še ene legalizirane substance več'

05. 06. 2024 16.51

Nevladni organizaciji Varna pot in Vozim sta se v sporočilu za javnost odločno zavzeli za glasovanje proti konoplji za osebno rabo na prihajajočem posvetovalnem referendumu. Pričakovati je, da bi legalizacija konoplje povišala število voznikov pod vplivom marihuane, to pa bi vodilo k še več najhujšim prometnim nesrečam, so sporočili.

'Poteza SDS za referendum o Palestini sporna, a koalicija je kršila poslovnik'

05. 06. 2024 16.40

Pri postopkih ob torkovem priznanju Palestine v državnem zboru je do spornega ravnanja prišlo tako na strani koalicije kot opozicije, je ocenil pravnik Rajko Pirnat. Menil je, da je koalicija evidentno kršila poslovnik DZ, kot nesprejemljivo pa je označil tudi potezo opozicijske SDS z vlaganjem pobud za posvetovalni referendum.

'Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o 'evtanaziji' ni neustaven'

05. 06. 2024 15.27

Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da z očitki protiustavnosti neobstoječe zakonske ureditve, za katero še ni jasno, ali sploh bo sprejeta, predlagatelj ne more utemeljiti protiustavnosti referendumskega vprašanja.

Na predčasnih evropskih volitvah več volivcev kot leta 2019

05. 06. 2024 09.59

Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je prvi dan predčasnega glasovanja na evropskih volitvah udeležilo 18.810 volivcev oz. 1,2 odstotka vseh volilnih upravičencev. Na posvetovalnih referendumih pa je glasovalo 18.769 volivcev (1,2 odstotka vseh upravičencev), so sporočili z DVK.

Slovenija priznala Palestino kot neodvisno in suvereno državo

04. 06. 2024 06.37

Državni zbor je na izredni seji podprl sklep vlade o priznanju Palestine kot neodvisne in suverene države. Za priznanje je glasovalo 52 od 53 navzočih poslancev, nihče ni bil proti. Opozicija je izredno sejo DZ obstruirala. Pred tem je DZ tudi zavrnil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine, ki ga je vložila poslanska skupina SDS.

Janša glede priznanja Palestine: Vladi dajemo čas za razmislek

04. 06. 2024 14.59

Predsednik SDS Janez Janša je dejal, da dajejo s predlogom za posvetovalni referendum glede priznanja Palestine vladi čas za razmislek. "Predlog za posvetovalni referendum je akt, ki odloži odločanje za 30 dni," pa je dejal glede domnevne namere koalicije, da bi glasovanje v državnem zboru vseeno izpeljala.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?

03. 06. 2024 19.23

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Ustavno sodišče odpravilo preimenovanje Titove ceste v Radencih

03. 06. 2024 17.58

Ustavno sodišče je dokončno odpravilo odlok občine Radenci o imenovanju ulic, trgov in naselij, s katerimi je ta Titovo cesto preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije. Ob tem ugotavlja, da je župan s prehitro objavo predpisa občanom in občinskim svetnikom samovoljno onemogočil sprožitev začetka referendumskega postopka.

'Takšno blokiranje s strani SDS seveda ni presenetljivo'

03. 06. 2024 16.05

Vladajoča koalicija je kritična do predloga za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine, ki ga je vložila največja opozicijska stranka SDS. Potezo je označila kot pričakovano in ponovila, da bi Slovenija s priznanjem Palestine prispevala k miru v Gazi in pritisnila na izraelsko oblast, naj sede za pogajalsko mizo.

SDS vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine

03. 06. 2024 12.16

Največja opozicijska stranka SDS je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine, so sporočili iz SDS. S tem se bo odložilo odločanje o priznanju, ki je sicer predvideno na torkovi izredni seji državnega zbora.

Največje volitve doslej: zgolj za en referendum potrebnih osem ton papirja

03. 06. 2024 10.41

V nedeljo ob 7. uri se bodo po Sloveniji odprla vrata 2981 volišč. Več kot 1,6 milijona volilnih upravičencev bo volilo devet poslancev v Evropski parlament in odločalo o štirih referendumskih vprašanjih. "Prvič bo na isti dan potekalo pet glasovanj," je povedal predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob. Po obsegu gre za največje volitve do sedaj. Zgolj za glasovnice enega referenduma je potrebnih osem ton papirja. Zaradi večjega obsega dela bodo člani volilnih komisij in odborov prejeli tudi višja nadomestila.

Zelena luč OZP: je primeren trenutek za priznanje Palestine?

03. 06. 2024 06.06

Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je podprl predlog vlade za priznanje neodvisnosti in suverenosti Palestine. Za sklep je glasovalo devet članov odbora, proti so bili trije poslanci SDS.

Svobodi in SDS podpora narašča, kaj to pomeni za manjše politične igralce?

01. 06. 2024 14.09

Možnosti za uspeh vodilnih strank, ki kandidirajo na evropskih volitvah v Sloveniji, so se še okrepile, kaže najnovejša raziskava javnega mnenja. In kaj pri tem sploh še ostane manjšim političnim igralcem, ki se prav tako potegujejo za bruseljske stolčke? Ni predaje, pravijo pred zaključkom kampanje in upajo na čim večjo aktivacijo neopredeljenih volivcev.

Legalizacija konoplje: argumenti za in proti

31. 05. 2024 15.58

9. junija, na supervolilni dan, bomo med drugim vprašani tudi o legalizaciji konoplje, pomembnem vprašanju, ki močno razdvaja. Trenutni odgovori, ali legalizacija prinaša svobodo zdravju ali pot v pogubo in v še večjo zasvojenost, pa so si zelo nasprotujoči. Zdravstvena stroka je razen redkih izjem odločno proti, v medicinske namene pa, poudarjajo, je konoplja omogočena že vrsto let, vse od Cerarjeve vlade, a jo zdravniki redko predpisujejo. Zagovorniki legalizacije, med katerimi so tudi številni bolniki, ki so primorani posegati na nevaren črni trg, pa opozarjajo, da je skrajni čaš za dekriminalizacijo konoplje, njeno regulacijo in s tem varnejšo uporabo.

Bo tudi Slovenija znižala prag za volilno pravico na 16 let?

30. 05. 2024 19.08

V petih evropskih državah se bodo 9. junija na volitve podali tudi mlajši od 18 let, zakaj te možnosti nimajo tudi mladi v Sloveniji? Na zadnjih volitvah v Evropski parlament se je število udeležencev, mlajših od 25 let, zvišalo kar za 14 odstotnih točk. A zadnje meritve kažejo, da se prihajajočih evropskih volitev namerava udeležiti le nekaj več kot polovica vprašanih mladih Slovencev, kar jih uvršča na rep razpredelnice med evropskimi vrstniki, kažejo rezultati raziskave Eurobarometer. Bi bilo torej nižanje starostne meje pri nas sploh smiselno?

Plakati in sporočilo SDS z grafično podobo Svobode: še v mejah dopustnega?

29. 05. 2024 16.09

SDS je tudi v tokratni referendumski kampanji posegla po plakatih, v katerih uporablja grafične elemente Gibanja Svoboda. V slednji vidijo to kot odraz obupa SDS pred prihajajočimi volitvami in referendumi, o ukrepanju še razmišljajo. Medtem zakonitost ravnanj SDS pri širjenju personaliziranih videonagovorov preverja Informacijski pooblaščenec.

Škof Štumpf vernikom postavil ultimat: Ali si za eno ali drugo ekipo

27. 05. 2024 19.33

Soboški škof Peter Štumpf v ostrem pismu ob referendumih o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in rabi konoplje meni, da je pri teh vprašanjih nemogoče ostati nevtralen. "Ali si za eno ali za drugo ekipo," je zapisal, ob tem pa tistim, ki bi glasovali za, sporoča, da v cerkvi nimajo kaj iskati. Na SŠK pravijo, da ne gre za njihovo izjavo.

Legalizacija konoplje: 'Ljudje se negativnih učinkov ne zavedajo dovolj'

27. 05. 2024 19.28

Slaba dva tedna nas ločita do evropskih volitev in do treh posvetovalnih referendumov. Pri vprašanju legalizacije konoplje bosta pred vami pravzaprav dve vprašanji: o njeni uporabi v medicinske namene in o zasebni rabi. Danes se je zbrala stroka z različnih področij, medicine in psihologije, kjer so podkrepljeni z dokazi in številkami predstavili svoje vidike, zakaj so proti legalizaciji konoplje. Kot pravijo, se ljudje ne zavedamo dovolj negativnih učinkov, ki jih ima konoplja, in da se lahko veliko naučimo tudi iz izkušenj držav, kjer so legalizacijo podprli.

Pomoč pri samomoru

26. 05. 2024 15.00

V Sloveniji je v luči posvetovalnega referenduma znova aktualna razprava o pomoči pri samomoru. Volivke in volivci bomo namreč 9. junija na dan evropskih volitev odločali tudi o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta referendum bo posvetovalni, kar pomeni, da za vlado ni zavezujoč. Je pa pomembno, kako bo odločilo ljudstvo, saj bo vlada mnenje državljank in državljanov težko prezrla. Da se boste lažje odločili, vam bomo v Fokusu znova pokazali, kakšen je postopek pomoči pri samousmrtitvi v švicarski ustanovi Dignitas. Obiskali smo jo leta 2019.

Je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt?

25. 05. 2024 09.04

Zakon o prostovoljnem končanju življenja bi na referendumu podprlo 53 odstotkov državljanov, proti se jih je v anketi javnega mnenja opredelilo 35 odstotkov. Je slovenski predlog zakona bolj radikalen od ureditev v drugih državah? Kakšni so pomisleki nasprotnikov in zakaj pobudniki vztrajajo, da je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt? Gostili smo Petra Goloba z odbora za pravno etična vprašanja pri zdravniški zbornici in enega od soavtorjev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja Andreja Pleterskega, sina pokojnega akademika Janka Pleterskega.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe

24. 05. 2024 18.24

Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Preferenčni glas, evtanazija in konoplja: večina Slovencev odgovarja pritrdilno

24. 05. 2024 18.13

Državljani bomo 9. junija odločali na treh referendumih in odgovarjali na štiri vprašanja. Ustavno sodišče je namreč zavrnilo še zadnjo opozicijsko pritožbo glede ljudskega posvetovanja o rabi konoplje. Ali Slovenci odobravajo uporabo marihuane v medicinske oziroma osebne namene? So za ali proti možnosti predčasnega končanja življenja? Bi volivci radi preferenčni glas tudi na parlamentarnih volitvah? Objavljamo najnovejšo raziskavo javnega mnenja, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana.

Odlok o razpisu referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo

24. 05. 2024 18.30

Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da hkratna izvedba posvetovalnega referenduma z evropskimi volitvami ne more pomeniti zlorabe posvetovalnega referenduma. Menijo tudi, da so poslanci odlok o razpisu referenduma sprejeli skladno z ustavo.

Komisija za medicinsko etiko: referendumsko vprašanje vzbuja pomisleke

24. 05. 2024 13.08

Komisija za medicinsko etiko je opozorila, da referendumsko vprašanje o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja vzbuja pomisleke. Javnosti je namreč odvzeta možnost, da o vprašanju odloča vsebinsko. Področje odpira možnosti zlorab, menijo, izpostavili pa so tudi neurejenost dolgotrajne oskrbe in paliativne medicine.

DZ potrdil razpis posvetovalnega referenduma o Jek 2

23. 05. 2024 12.37

DZ je z 71 glasovi za in šestimi glasovi proti sprejel predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zagotavljanju električne energije z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Datum še ni določen, po napovedih predlagateljev naj bi bil referendum konec novembra.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Šarec, Brglez in Prebilič – bo NEK res deloval še 40 let?

22. 05. 2024 06.00

V nedeljskem soočenju je Maja Sodja gostila tri kandidate za evropske poslance. Marjan Šarec (Gibanje Svoboda), Milan Brglez (SD) in Vladimir Prebilič (Vesna) so predstavili svoje poglede o priznanju Palestine, evropskem komisarju, zelenem prehodu in drugem bloku Jedrske elektrarne. Ali njihove izjave držijo?

Referendum o prostovoljnem končanju življenja: kaj morate vedeti?

21. 05. 2024 17.53

Posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, kot kaže, bo. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da ne bo zadržalo odloka o razpisu referenduma, za kar so si prizadevali v SDS in NSi. Vsebinsko pa mora o ustavnosti odloka še odločiti. Kako naj bi ta predlog urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

Slovensko zdravniško društvo proti spremembam zakonodaje o rabi konoplje

20. 05. 2024 14.12

Glavni strokovni svet Slovenskega zdravniškega društva (SZD) pred posvetovalnim referendumom o rabi konoplje nasprotuje spremembam zakonodaje s tega področja. Predstavniki stroke, med njimi predstavniki sveta za pediatrijo, psihiatrijo in za onkologijo se strinjajo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, so zapisali v današnji izjavi za javnost.