referendum

Odbor DZ o referendumu o konoplji: ni v neskladju z ustavo
14. 05. 2024 11.09
Odbor DZ za zdravstvo je sprejel mnenje, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Za mnenje, ki ga je pripravila parlamentarna zakonodajno-pravna služba (ZPS) in bo posredovano ustavnemu sodišču, je glasovalo devet poslancev, štirje so bili proti.

Sredstvo političnega obračunavanja ali pomembno orodje opozicije?
14. 05. 2024 06.00
Zakaj NSi predlaga referendum o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, je to res neumen korak, kot meni predsednica parlamenta? Bo državni zbor preiskoval poslovanje podjetij Gen-I, Star Solar in financiranje Gibanja Svoboda ali ne? V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočila Urška Klakočar Zupančič in Matej Tonin. "Parlamentarne preiskave so postale sredstvo političnega obračunavanja, ker niso omejene," je prepričana Klakočar Zupančičeva. "Parlamentarna preiskava ni sodni postopek, to je ugotavljanje politične odgovornosti," Tonin odgovarja, da gre za pomembno orodje opozicije, da omejuje oblast pri poskusih zlorabe ali koruptivnih dejanjih.

NSi o noveli zakona o parlamentarni preiskavi zahteva posvetovalni referendum
13. 05. 2024 06.59
DZ je sprejel dopolnilo Svobode k predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi, po katerem DZ v primeru vložene zahteve do odločitve ustavnega sodišča glede ustavnosti akta o parlamentarni preiskavi ne more imenovati preiskovalne komisije. O noveli DZ dokončno ni odločal zaradi zahteve za razpis posvetovalnega referenduma, ki so jo tik pred zdajci vložili v NSi.

Predsednica poziva k transparentnemu obveščanju o gradnji Jeka 2
13. 05. 2024 11.42
Gradnja nove jedrske elektrarne (Jek 2) je največja investicija v zgodovini Slovenije, zato bi morala biti javnost o projektu podrobno, pošteno in nepristransko obveščena, je pozvala predsednica države Nataša Pirc Musar. Čeprav sama podpira jedrsko energijo, meni, da javnost ni dovolj obveščena, kar se ji ne zdi prav.

Volitve za evropski parlament, trije referendumi in osem milijonov volilnih lističev
12. 05. 2024 18.37
Skoraj 1,7 milijona volilnih upravičencev, 8,5 milijona volilnih lističev, pet glasovnic na volivca, za izvedbo bo skrbelo 20.000 ljudi – tako bodo v številkah 9. junija najverjetneje videti volitve za evropski parlament skupaj s tremi posvetovalnimi referendumi. Z razpisi referendumov bi, kot kažejo prve ankete, Gibanje Svoboda na volišča res lahko pritegnilo več volivcev, kar je bil tudi njihov namen. Ob tem pa so si prislužili nove kritike koalicijskih partnerjev Socialnih demokratov.

Ustavno sodišče zavrnilo predlog za zadržanje referenduma o rabi konoplje
09. 05. 2024 16.16
Ustavno sodišče je zavrnilo predlog za začasno zadržanje izvrševanja odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje, ki so ga vložili v SDS in NSi. Obenem je sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno, so sporočili z ustavnega sodišča.

Vesna po smrti Mance Košir na evropske volitve z osmimi kandidati
09. 05. 2024 07.22
Stranka Vesna bo na evropskih volitvah nastopila z osmimi kandidati, prostor, kjer bi bilo zapisano ime njihove pokojne kandidatke Mance Košir, pa bo na glasovnicah ostal prazen, je sklenila Državna volilna komisija (DVK). V Vesni so z odločitvijo zadovoljni. DVK je potrdila tudi kandidatne liste šestih strank.

Začela so se opravila za tri posvetovalne referendume
06. 05. 2024 18.40
Pred referendumi o prostovoljnem končanju življenja, uvedbi preferenčnega glasu za volitve v DZ in konoplji, ki bodo 9. junija, so začeli teči roki za opravila. Ministrstvo za notranje zadeve je ob tem skladno z zakonom o volilni in referendumski kampanji objavilo, da je v Sloveniji za junijske referendume 1.693.328 volilnih upravičencev.

Parlamentarna preiskava o poslovanju Gen-I in Star Solar odrejena
06. 05. 2024 06.18
DZ je na zahtevo državnega sveta odredil parlamentarno preiskavo domnevnih zlorab pri poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju stranke Gibanje Svoboda. Opozicija preiskavo podpira, saj da je treba razjasniti ravnanje premierja, koalicija meni, da gre za zlorabo za politično obračunavanje.

Predelava konoplje v medicinske namene: 'Ena od več možnosti v onkologiji'
03. 05. 2024 18.37
Ne le glede datuma posvetovalnih referendumov, ki se bodo bržkone odvili na dan evropskih volitev, politične stranke bodo na različnih bregovih tudi glede vsebine teh referendumov. Eden teh bo tudi o uporabi konoplje, mnenja glede legalizacije pa niso deljena le na političnem parketu. Medtem ko stroka pravi, da o učinkih konoplje vemo premalo, da bi posameznikom dovolili, da bi na svojih balkonih ali vrtovih gojili rastline in iz njih potem izdelovali pripravke, Janko Pirc, obsojen in nato oproščen, ker je gojil konopljo, da bi pomagal hudo bolnemu sinu in partnerici, pravi, seveda je potreben nadzor, ni pa prav, da bi rastlino ugrabile farmacevtske multinacionalke.

V Arizoni preklicali zakon o prepovedi splava iz 19. stoletja
03. 05. 2024 09.41
Demokratska guvernerka ameriške zvezne države Arizone Katie Hobbs je podpisala zakonodajni predlog za preklic zakona o prepovedi splava iz leta 1864, ki je bil sprejet, še preden so ženske v ZDA dobilo volilno pravico. Predlog zakona o preklicu sta potrdila oba domova državnega kongresa, kjer imajo večino republikanci. Nazadnje je to v sredo storil senat s 16 glasovi proti 14.

EU volitve: Toninov gentlemanski izhod v sili in tvegana komisarska računica Goloba
29. 04. 2024 16.31
Politično izhodišče za bitko domačih strank na evropskih volitvah je znano. Janševa SDS si lahko obeta štiri evropske poslance. Golobova Svoboda dva. Nova Slovenija, Vesna in Socialni demokrati pa vsak po enega. Kaj s tem sporočajo volivci? Ali lahko kampanja še bistveno spremeni končni rezultat? Kakšen vpliv bi imel istočasni trojni referendum in zakaj se slovenski oblasti tako mudi pri nominaciji evropskega komisarja? Ključne dileme, odprta vprašanja in volilne enigme sta pomagata razrešiti nekdanja evropska poslanka Romana Jordan in bivši zunanji minister Karl Erjavec.

SDS in NSi z zahtevo za ustavno presojo in zadržanje dveh referendumov
29. 04. 2024 06.46
SDS in NSi sta vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in rabe konoplje s predlogom za prednostno obravnavo in začasno zadržanje odlokov do končne odločitve. To bi lahko vplivalo na datum njune izvedbe, ki je sicer predviden skupaj z evropskimi volitvami 9. junija.

O koliko referendumskih vprašanjih bomo odločali 9. junija?
28. 04. 2024 19.18
Bomo 9. junija, na dan evropskih volitev, namesto o treh odločali samo o enem referendumskem vprašanju? Opozicijski SDS in Nova Slovenija bosta jutri vložili zahtevo za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih o rabi konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Gre za očitno zlorabo parlamentarnih postopkov in ugrabitev evropskih volitev, pravijo, zato bodo uporabili vsa pravna in politična sredstva, da referenduma preprečijo.

Barvne referendumske glasovnice in višja nadomestila članom volilnih komisij
26. 04. 2024 18.30
Državna volilna komisija (DVK) je na seji sprejela rokovnik za izvedbo referendumskih opravil za izvedbo treh posvetovalnih referendumov, ki bodo 9. junija. Referendumska kampanja se bo začela 9. maja. Volilni odbori bodo isti kot pri volitvah v Evropski parlament, bodo pa nadomestila višja, je pojasnil direktor službe DVK Igor Zorčič.

DZ zavrnil predlog za referendum glede pravic narodov nekdanje SFRJ
26. 04. 2024 17.19
DZ ni sprejel predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. Za referendumski predlog je glasovalo 19 poslancev, proti pa 45.

Bosta SDS in NSi z ustavno presojo preprečila referendume 9. junija?
26. 04. 2024 12.55
Opozicijski SDS in NSi sta napovedali vložitev zahteve za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede rabe konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Hkrati zahtevata tudi njuno zadržanje do odločitve ustavnega sodišča, kar bi lahko premaknilo izvedbo teh dveh referendumov z 9. junija, ko bodo evropske volitve.

DZ določil datume referendumov, potekali bodo 9. junija
25. 04. 2024 19.42
Državni zbor je razpisal posvetovalne referendume o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu ter o rabi konoplje. Referendumi bodo potekali 9. junija, sočasno z volitvami v Evropski parlament. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 6. maja. So pa zavrnili predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov, ki so jih vložili v SDS. Državljani se torej o zaupanju v vlado, nastanitvah migrantov in ureditvi obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge ne bodo izrekali na referendumu.

Hkratni izvedbi referendumov in evropskih volitev se obeta zadostna podpora
24. 04. 2024 07.53
Poslanci DZ se odločajo o datumu posvetovalnih referendumov o obravnavi ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v DZ ter o gojenju in posedovanju konoplje. SD in NSi sta sicer na seji ponovno skušali spremeniti predlagani datum na 24. novembra. A vse kaže na to, da bodo referendumi potekali sočasno z evropskimi volitvami, 9. junija. Poleg poslancev Svobode bodo omenjeni datum podprli tudi v Levici, DZ pa bo o datumu izvedbe referendumov glasoval v četrtek.

Na Kosovu odločajo o usodi županov v štirih večinsko srbskih občinah
21. 04. 2024 12.11
V štirih občinah z večinskim srbskim prebivalstvom na severu Kosova poteka referendum, na katerem volivci odločajo o morebitni razrešitvi županov, izvoljenih aprila lani, ki so vsi pripadniki albanske večine na Kosovu. Uspeh glasovanja je negotov, saj je vodilna stranka kosovskih Srbov Srbska lista pozvala k bojkotu referenduma.

Referendumi z evropskimi volitvami? Dva odbora predlagala izvedbo 9. junija
19. 04. 2024 17.11
Datum izvedbe treh posvetovalnih referendumov še ni usklajen. Svoboda si želi referendumski dan izvesti skupaj z evropskimi volitvami, Levici se to ne zdi nujno potrebno, SD pa predlogu nasprotuje. Mnenje o tem pa sta zdaj podala tudi dva odbora državnega zbora. Tako odbor za notranje zadeve kot odbor za zdravstvo predlagata, da se referendumski dan odvije 9. junija, torej prav na dan, ko bomo po Evropi izbirali evroposlance.

Referendumi in volitve na isti dan: gre za mobilizacijo volivcev?
19. 04. 2024 06.00
Bomo z evropskimi volitvami imeli še tri referendume, ki jih je potrdil državni zbor? V največji vladni stranki Gibanju Svoboda so to predlagali, opozarjajo tudi na finančne prihranke, ki bi jih na ta način pridobili. V Novi Sloveniji jim očitajo, da želijo na ta način samo mobilizirati volivce, da bi na volitvah dosegli boljši rezultat.

Posvetovalni referendumi z evropskimi volitvami? Svoboda za, SD proti
18. 04. 2024 15.50
V petek bodo matični odbori DZ pripravili odloke o razpisu treh posvetovalnih referendumov, čeprav datum njihove izvedbe v koaliciji še ni usklajen. V Svobodi si želijo, da se referendumi izvedejo na dan evropskih volitev, za Levico to ni nujno, v SD in opoziciji pa temu nasprotujejo.

Predsednica DZ zavrnila, da zavlačuje preiskavo o poslovanju Gen-I
18. 04. 2024 16.12
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič zavrača očitke o zavlačevanju odreditve parlamentarne preiskave o poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda. Točko bo skladno s poslovniškimi roki uvrstila na eno izmed prihodnjih sej, ne želi pa si, da bi DZ ustanavljal komisije na podlagi zahtev oz. aktov, ki bi se izkazali za neustavne.

Volivci se bomo izrekali na treh referendumih, a ni še znano, kdaj
17. 04. 2024 21.43
DZ je sprejel predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov. Volivci se bodo na referendumih izrekali o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, uvedbi preferenčnega glasu na volitvah v DZ ter o pridelavi, predelavi in uporabi konoplje. Datum referendumskega odločanja še ni znan.

Pester dan v DZ: prekinitev, obstrukcija, nesklepčnost in hude obtožbe
17. 04. 2024 13.50
Izredno sejo DZ so zaznamovali postopkovni zapleti in prekinitve. Opozicija je najprej želela umik predloga za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene z dnevnega reda, zatem pa, da se umakne še predlog za posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Seja je bila zato večkrat prekinjena, tudi zaradi nesklepčnosti. V SDS so kritični do ravnanj koalicije in predsednice DZ, ki da opoziciji omejujeta vzvode, ki jih ima na voljo. Jelka Godec je ocenila, da je v DZ umrla pravna država, Janša pa, da se v DZ posnemajo prakse ljubljanskega mestnega sveta.

15 dni za poročilo: kako je določena cena ogrevanja za Šaleško dolino?
16. 04. 2024 20.15
Komisija DZ za nadzor javnih financ je velenjsko komunalo in občino pozvala k poročilu o določitvi cene daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, Računskemu sodišču pa predlagala revizijo postopka določitve te cene. Teš in župan trdita, da je podražitev posledica dražjih energentov in emisijskih kuponov, NSi težavo vidi v komunalnem podjetju.

Bomo poslance izbirali s preferenčnim glasom?
16. 04. 2024 19.31
Člani odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so z devetimi glasovi za in štirimi proti odločili, da je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uvedbi preferenčnega glasu za volitve poslancev primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog za razpis referenduma so v DZ marca vložili v Svobodi. Uvedba preferenčnega glasu je sicer zapisana tudi v koalicijski pogodbi.

Referendum o konoplji bi imel dve vprašanji
15. 04. 2024 19.03
Parlamentarni odbor za zdravstvo je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uporabi konoplje ocenil za primernega. Za je glasovalo devet koalicijskih poslancev. Vprašanji bi bili dve: "Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?" in "Ali naj RS na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?" Razprava odbora je sicer minila v znamenju proceduralnih zapletov in očitkih poslanske skupine SDS o proceduralnih nepravilnostih. V SDS so sejo ob glasovanju protestno zapustili.

'Nova zakonodaja ne prispeva k zelenemu prehodu in je ustavno sporna'
09. 04. 2024 20.11
Uveljavitev energetskega zakona, ki prepoveduje vgradnjo plinskih kotlov v stanovanjske novogradnje, je škodljiva, so prepričani distributerji, ki pravijo, da nova zakonodaja v ničemer ne prispeva k zelenemu prehodu in je v delih tudi ustavno sporna. Zakon tudi ne upošteva realnega stanja na terenu, dodajajo. Predlog zakona je sicer veliko prahu dvignil že zaradi idej o omejevanju uporabe biomase, pod parolo "drv ne damo" se mu je obetal celo referendum.