referenduma

Sirci množično prihajajo na volišča

10. 07. 2000 16.17

Iz Sirije poročajo, da državljani množično prihajajo na volišča, kjer na referendumu volijo edinega predsedniškega kandidata Bašarja al-Asada. To dokazujejo tudi množične demonstracije, ki potekajo po vsej državi v podporo sinu umrlega predsednika Hafeza al-Asada. Bašar al-Asad je v svojih političnih ciljih navedel vnovično zavzetje Golanske planote skupaj s severnovzhodnim bregom Galilejskega jezera, ki predstavlja ključen vodni vir. Iz francoske tiskovne agencije AFP poročajo, da je po prvih dveh urah volilnega dne v Siriji na vsakem od 11.000 volišč že glasovalo več kot 200 volilnih upravičencev. Rezultati referenduma naj bi bili znani jutri.

Črnogorski parlament zavrnil spremembe

09. 07. 2000 09.54

Črnogorski parlament je v noči na soboto na izredni seji v Podgorici sprejel resolucijo, v kateri zavrača spremembe jugoslovanske ustave, ki jih je v četrtek sprejel parlament ZR Jugoslavije. Poslanci pa v večurni razpravi niso sprejeli predloga o pripravi referenduma, na katerem bi se volilci odločali o neodvisnosti Črne gore. Resolucijo je podprlo 36 poslancev, 18 pa jih je bilo proti.

Schüssel o sankcijah EU zoper Avstrijo

08. 07. 2000 14.23

Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je v današnjem pogovoru za avstrijski radio znova zagovarjal pripravo referenduma, na katerem bi se Avstrijci izjasnili o sankcijah 14 članic Evropske unije, ki so jih te uvedle proti Avstriji po vstopu svobodnjakov (FPŐ) v vlado. Dejal je, da je referendum sprejel pod vplivom nekdanjega vodje FPŐ Jörga Haiderja. Avstrijska vlada, v kateri polovica ministrskih mest pripada FPŐ, se je v torek namreč odločila za razpis referenduma, ki naj bi bil jeseni. Za slednjega se je sicer zavzel že Haider, ki ga je predlagal zato, da bi prebivalci Avstrije lahko izrazili svoje nezadovoljstvo zaradi diplomatske osamitve, posledice omenjenih sankcij. Kot je še izjavil Schüssel, so se v vladi pred dvema mesecema odločili glede odprave sankcij, zato želi vlada v zvezi s tem pripraviti poseben program. Avstrijski kancler, ki so ga pred dnevi slikali skupaj v avtomobilu s Haiderjem, je tudi priznal, da nekdanji vodja FPŐ ohranil ''pomemben vpliv'' v FPŐ, čeprav se je maja odpovedal vodenju stranke in se posvetil predvsem položaju koroškega deželnega glavarja. Evropske partnerice so dejansko prisile Avstrijo v referendum, saj same niso nikoli ponudile ''ne konca ne časovnega načrta'' za rešitev krize, je še menil Schüssel.

Kdaj bomo volili?

06. 07. 2000 19.36

Če sklepamo po dogajanju na današnji komisiji za volilni sistem in ustavne spremembe, bo predsednik države Milan Kučan jesenske volitve lahko razpisal povsem po lastni presoji. Člani komisije so namreč sprejeli nekakšen osnutek odgovora na Kučanovo pisno vprašanje, kdaj naj razpiše volitve. Datuma mu ne morejo predlagati, pričakujejo pa, da bo pri odločitvi upošteval dejstvo, da še potekajo razprave o tej temi.

Še brez ustavnih sprememb

05. 07. 2000 23.13

Dober teden pred prvim možnim rokom za razpis jesenskih volitev - ta rok je 16. julija - je danes v vodo padla še ena priložnost za hitro rešitev zagat z volilnim sistemom. V iskanje možnih rešitev za uzakonitev novega volilnega sistema še pred letošnjimi rednimi parlamentarnimi volitvami se je s predlogom za spremembo 90. člena ustave in predlogom zakona o izvedbi referenduma o volilnem sistemu vključil tudi minister brez listnice za zakonodajo Tone Jerovšek oziroma vladna služba za zakonodajo. Komisija za volilni sistem je namreč zavrnila predlog skupine poslancev, da bi proporcionalni volilni sistem vključili v ustavo. Najbolj verjeten izhod iz sedanjega položaja je tako zakonodajni referendum, na katerem bi volilci izbirali med večinskim na eni in popravljenim proporcionalnim sistemom na drugi strani.

Referendum o sankcijah proti EU?

04. 07. 2000 19.49

Avstrijska koalicija načrtuje izvedbo nezavezujočega referenduma o uvedbi sankcij proti štirinajsterici, če le-ta sankcij proti tej državi ne bo odpravila. Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je kot možna datuma za izvedbo referenduma navedel 29. oktober ali 26. november.

Drnovšek o morebitni kandidaturi

24. 06. 2000 13.23

Predsednik LDS Janez Drnovšek je v intervjuju za Zeleno piko spregovoril o morebitni kandidaturi za predsednika vlade, o volilnem sistemu in o kadrovskih spremembah. Kot pravi Drnovšek, obstaja možnost za njegovo kandidaturo na predsedniških volitvah, vendar sam na življenje ne gleda tako, da bi moral vse v njem natančno načrtovati in si neprestano postavljati kake cilje. Kot je povedal Drnovšek, za poslanca ne bi kandidiral. Res je, da utegne kandidirati na predsedniških volitvah leta 2002, čeprav se venomer sprašuje o smiselnosti tega dejanja. Kot predsednik LDS zatrjuje, da bo svojo stranko vsekakor peljal na volitve in skušal doseči čim boljši rezultat.

Državotvorni elementi v šolah

23. 06. 2000 19.59

Za slovenske šolarje se je danes končal pouk. V slovesnost ob podelitvi spričeval je novi minister za šolstvo Lovro Šturm uvedel nekaj državotvornih elementov.

Drnovšek o kadrovskih zamenjavah

22. 06. 2000 08.00

Predsednik LDS in nekdanji predsednik vlade Janez Drnovšek je za sinočnje Odmeve TV Slovenija izrazil upanje, ''da bo poleg kadrovanja sedanja vlada začela tudi z vsebinskim delom''. Predsednik največje opozicijske stranke se sicer strinja, da so določene zamenjave potrebne, vendar je treba po njegovih besedah pri izbiri kadrov iskati ravnotežje. Drnovšek je še dejal, da je kot predsednik vlade skušal vedno izbirati strokovnjake in da si težko predstavlja, da bi vsaka menjava vlade pomenila zamenjati vse ekipe; po njegovem mnenju nekaj mesecev pred volitvami ni pravi čas za številne kadrovske spremembe.

Črna gora za evropsko integracijo

06. 06. 2000 07.36

Črna gora je odločena prizadevati si za integracijo v demokratično Evropo ''z ali brez Srbije'', je včeraj po srečanju s portugalskim zunanjim ministrom Jaimejem Gamo v Lizboni izjavil črnogorski predsednik Milo Đukanović.

Berlusconi za sestavo prehodne vlade

22. 05. 2000 16.56

Po propadu včerajšnjega referenduma o uvedbi večinskega volilnega sistema se v Italiji pojavljajo novi predlogi za spremembo volilnega zakona. Vodja opozicije Silvio Berlusconi je danes zahteval sestavo nove prehodne vlade, ki bi skozi parlamentarni postopek pripeljala nov zakon o volitvah. Berlusconijev predlog zakona predvideva petodstotni prag za vstop strank v parlament, s čimer bi preprečili tradicionalno navzočnost majhnih strank v italijanskem parlamentu.

Referendum v Italiji

22. 05. 2000 12.11

V Italiji je tudi v drugem poskusu zaradi prenizke volilne udeležbe propadel referendum o spremembi volilnega sistema. Po zadnjih podatkih se je nedeljskega referenduma udeležilo le 32 odstotkov volilnih upravičencev. Izid volitev opazovalci že ocenjujejo kot poraz levosredinske vlade Giuliana Amata. Pred letom dni je bila udeležba na tovrstnem referendumu 49 odstotna, za veljavnost referendma pa je potrebna najmanj 50 odstotna udeležba. Vodja italijanske opozicije Silvio Berlusconi, ki je pozval k bojkotu referenduma, je pozdravil izid, z rezultatom pa so zadovoljne tudi manjše stranke kot na primer Severna liga in komunisti.

Referendum v Italiji

21. 05. 2000 19.11

V Italiji se je danes začel referendum o spremembi volilnega sistema. Volilni upravičenci bodo, leto dni pred rednimi parlamentarnimi volitvami, odločali o uvedbi čistega večinskega sistema in s tem o odpravi volilne določbe, v skladu s katero se četrtino sedežev v parlamentu izbira po proporcionalnem sistemu.

Haider zahteva posvet o evropskih sankcijah

27. 04. 2000 17.10

Koroški deželni glavar in predsednik avstrijskih svobodnjakov (FPOe) Jörg Haider je danes napovedal, da bodo pripravili javni posvet o sankcijah 14 držav članic Evropske unije zoper Avstrijo, in sicer še preden bo Francija prevzela predsedovanje uniji.

Devalvacija dinarja

22. 04. 2000 12.41

Črnogorska vlada se je odločila za devalvacijo denarne valute ZRJ, dinarja. Za eno nemško marko, ki jo v Črni gori uporabljajo kot vzporedno valuto, naj bi od jutri bilo potrebno odšteti 24 dinarjev, medtem ko je doslej bilo potrebno za eno marko odšteti 22 dinarjev. V Srbiji je uradno menjalno razmerje za eno marko šest dinarjev, medtem ko je na črnem trgu za eno marko potrebno odšteti 22 dinarjev. Zahodno usmerjena črnogorska vlada je že lani za zaščito svojega gospodarstva pred srbskim vplivom uvedla marko kot vzporedno valuto. Zadnja poteza z devalvacijo dinarja pa naj bi še prilila goriva na napete odnose med Srbijo in Črno goro. Črnogorski predsednik Milo Djukanovič je namreč znova opozoril na možnost priprave referenduma za osamosvojitev Črne gore od ZRJ.

Ciampi sprejel D'Alemin odstop

20. 04. 2000 11.15

Predsednik italijanske vlade Massimo D'Alema je včeraj že drugič ta teden ponudil odstop predsedniku Ciampiju; ta je njegov odstop tudi sprejel. Izkazalo se je namreč, da D'Alema nima več dovolj velike podpore niti v vladajoči koaliciji, tako da na levici že iščejo novega mandatarja.

ZLSD proti mandatarju ''pomladnikov''

10. 04. 2000 16.23

Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) ne bo podprla morebitnega mandatarja desnosredinskih strank, njena odločitev, da ne podpre razrešitve ministrov SLS, pa ni bila povezana s podporo njihovemu delu, ampak je bila vezana na glasovanje o nezaupnici vladi. ZLSD prav tako ne bo podprla večinskega volilnega sistema. Pri ZLSD so se odločili podpreti predlog 30 poslancev za spremembo 80. člena ustave, s čimer bi bile odpravljene vse nejasnosti v zvezi z odločbo ustavnega sodišča o rezultatih referenduma o volilnem sistemu, so sporočili iz ZLSD.

Referendum bo kljub grožnjam SE

05. 04. 2000 07.45

Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je včeraj zatrdil, da bodo 16. aprila v državi izvedli referendum o okrepitvi pooblastil predsednika države, ne glede na grožnje Sveta Evrope, ki je v primeru referenduma napovedal ukrepe proti Ukrajini.

Zakon o referendumu ni v neskladju z ustavo

17. 03. 2000 17.45

Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti zakona o referendumu in ljudski iniciativi, začetem na pobudo podpisnikov za zbiranje podpisov pod zahtevo za razpis referenduma o volilnem sistemu, odločilo, da 12. člen zakona ni v neskladju z ustavo. Omenjeni člen v obdobju enega leta pred rednimi volitvami omejuje razpis zakonodajnega referenduma, ki se nanaša na volitve v državni zbor.

Madžarsko sodelovanje v Natu uspešno

13. 03. 2000 11.26

Madžarski obrambni minister Janos Szabo je sinoči ob prvi obletnici madžarskega vstopa v zvezo NATO delo madžarske vojske v zadnjih dvanajstih mesecih ocenil kot poučno in uspešno.

Švedi na referendum

11. 03. 2000 10.00

Za Dansko bodo tudi Švedi na referendumu odločali o pristopu svoje države k Evropski gospodarski in denarni uniji (EMU). To so na izrednem kongresu z 234 glasovi za in 113 proti v noči na soboto izglasovali vladajoči socialdemokrati, ki so se s tem uklonili zahtevi številnih delegatov po izvedbi referenduma. Premier Goeran Persson je sicer zagovarjal možnost, da bi možnost odločitve o uvedbi evra dopustili tudi parlamentu.

Referenduma v Črni gori še ne bo

25. 01. 2000 20.55

Črnogorski predsednik Milo Đukanović je danes v Londonu poudaril, da je še prezgodaj govoriti o referendumu za odcepitev od Jugoslavije, saj želi dati jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću več časa za preučitev pogojev za obstanek v federaciji. Đukanović se je srečal tudi z britanskim premierom Tonyjem Blairom ter zunanjim sekretarjem Robinom Cookom.

V Zahodni Sahari prešteli volivce

05. 01. 2000 10.31

Identifikacijska komisija Združenih narodov v Zahodni Sahari je končala s preštevanjem volivcev, ki se bodo nekoč v prihodnosti udeležili referenduma o samostojnosti ali priključitvi Maroku, je dejal tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Fred Eckhard.

Niazov postal dosmrtni predsednik Turkmenistana

28. 12. 1999 18.02

Turkmenistanskega predsednika Saparmurada Niazova je danes parlament imenoval za dosmrtnega predsednika, so iz turkmenistanske prestolnice poročale ruske tiskovne agencije.

Janša o volilnem sistemu

16. 12. 1999 14.32

Predsednik SDS Janez Janša je na novinarski konferenci poudaril, da je predlog skupine strokovnjakov za volilni sistem, ki ga je ta poslala komisiji DZ za volilni sistem in ustavne spremembe, ''zelo skop'' in se ne spušča v bistvo predlogov parlamentarnih strank.

Narodna stranka nasprotuje neodvisni Črni gori

25. 11. 1999 11.19

Podpredsednik črnogorske Narodne stranke (NS) Predrag Drecun zatrjuje, da ni pogojev za radikalno spremembo državnega statusa Črne gore, poročajo podgoriške Vijesti. ''NS ne podpira razpleta, v katerem bi bili Črna gora in Srbija neodvisni državi. Če bi postala Črna gora neodvisna, Slobodan Milošević pa bi ostal na oblasti, ne bi bilo mogoče ničesar rešiti, saj bi spet imeli gospodarske težave,'' je povedal Drecun na novinarski konferenci.

Policijske okrepitve v pokrajino Aceh

24. 11. 1999 10.02

Indonezija je v pokrajino Aceh zaradi bojazni pred morebitnimi nasilnimi demonstracijami, do katerih bi lahko prišlo v začetku prihodnjega meseca, začela pošiljati policijske okrepitve. Po besedah predstavnika indonezijske policije se bosta dve skupini posebne enote, ki šteje 876 policistov, seznanili s trenutnim stanjem v pokrajini. Demonstracije bi lahko dosegle vrelišče 4. decembra, torej na obletnico ustanovitve gibanje za neodvisnost pokrajine Aceh.

Latvija bo lahko izpeljala pokojninsko reformo

14. 11. 1999 12.48

Latvijski premier Andris Skele je dosegel pomembno politično zmago s tem, ko se večina volilnih upravičencev ni udeležila včerajšnjega referenduma o pokojninski reformi. Po prvih podatkih je bila udeležba na referendumu le okrog 25-odstotna, za veljavnost glasovanja pa bi morala preseči 50 odstotkov.

Wahid odpotoval v Manilo

09. 11. 1999 18.00

Indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid je danes odpotoval iz Vietnama, ki ga je obiskal v okviru turneje po državah članicah Združenja držav jugovzhodne Azije, v filipinsko prestolnico Manilo.

Demonstracije za neodvisnost

08. 11. 1999 21.32

V prestolnici indonezijske province Aceh se je več kot pol milijona ljudi zbralo na demonstracijah za neodvisnost. Protestniki zahtevajo razpis referenduma, na katerem bi se lahko pretežno muslimansko prebivalstvo izreklo za odcepitev od Indonezije. Indonezijski predsednik Wahid je izjavil, da bi lahko izvedli referendum, če bo zato večina prebivalstva.