referenduma

Starman odgovoril Pahorju
25. 05. 2001 00.00
Predsednik Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa (SSk) Danijel Starman je predsedniku DZ Borutu Pahorju danes poslal odgovor na mnenje parlamentarne pravne službe v zvezi s pobudo za spremembo novele zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Omenjeno pobudo si je Slovenska konferenca SSk, tako Starman, "dovolila dati kot društvo, ki deluje v javnem interesu".

Odbor nadaljuje z aktivnostmi
23. 05. 2001 00.00
Odbor ZA svobodno odločanje, civilno gibanje, ustanovljeno 17. maja, h kateremu je doslej pristopilo 1500 posameznikov, društev in drugih združenj, bo v naslednjih dneh pripravil vrsto t.i. predreferendumskih okroglih miz v različnih slovenskih krajih. Prva bo v petek, 25. maja, v Postojni, na večini pa bo sodeloval tudi minister za zdravje Dušan Keber, ki je s predstavniki odbora pojasnili, kje so po njihovem mnenju resnični problemi naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Kot so zapisali že v ustanovni listini, se bo na referendumu v prvi vrsti odločalo o tem, ali bo naša država avtoritarna ali demokratična.

Tudi DeSUS o referendumu
22. 05. 2001 00.00
Predsednik DeSUS Janko Kušar in izvršni odbor DeSUS pozivajo svoje člane in volivce, naj se 17. junija v čim večjem številu udeležijo referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ter naj podprejo novelo. Kot je dejal Kušar, so člani izvršnega odbora na današnji seji menili, da gre pri javni polemiki o referendumski pobudi zlasti za merjenje politične moči, več kot 500 milijonov tolarjev, ki jih bo država porabila za izvedbo referenduma, pa bi veljalo nameniti za onkološki inštitut ljubljanskega Kliničnega centra.

Bo Ljubljana osvobojena pločevine?
20. 05. 2001 00.00
"Menjajmo navade! Parkirajmo pravilno," pozivajo občane v ljubljanski mestni občini. Svobodnemu parkiranju na zelenicah, interventnih dovozih, prehodih za pešce, kolesarskih stezah, dvoriščih, pred vhodi in na pločnikih so v slovenski prestolnici očitno šteti dnevi. V nedeljo, 20. maja, bo namreč po številnih zapletih vendarle stopil v veljajo že lani sprejeti odlok o cestnoprometni ureditvi, ki prinaša kar nekaj ukrepov, s katerimi bodo mestne oblasti skušale kar najučinkoviteje poseči v ljubljanski prometni kaos. Odlok med drugim predvideva nastop dveh nepriljubljenih "prometnih živali" ? na novo lisic in že uveljavljenega pajka. Cena "lisičenja" je že določena. Ta "storitev" bo neprevidne voznike brez vključenega DDV stala 7000 tolarjev. Sicer lahko občani vsa dodatna pojasnila o novostih dobijo na brezplačni telefonski številki 080 11 29.

Stroka proti umetni oploditvi
18. 05. 2001 00.00
Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Zborovanje za umetno oploditev
18. 05. 2001 00.00
Odbor za svobodo odločanja je včeraj v ljubljanskih Križankah organiziral zborovanje na katerem so se zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Na zborovanju je bilo približno 300 ljudi, kar je več kot so organizatorji pričakovali. Pobudnikov zborovanja in hkrati ustanovitve odbora je 35, med njimi je tudi nekaj znanih Slovencev in Slovenk, estradnikov, športnikov in predstavnikov različnih strok. Zagovorniki sprejetega zakona so na zborovanju še enkrat pojasnili svoja stališča, zakaj naj bi zakon bil, tak kot je bil, sprejet. Vsi, ki so prišli pa so podpisali neke vrste pristopno izjavo k Odboru za svobodo odločanja.

522 milijonov za referendum
15. 05. 2001 00.00
Dober mesec dni nas loči od referenduma o umetni oploditvi, ki bo državo stal nekaj več kot 522 milijonov tolarjev. Naj spomnimo, Bajukova vlada je pri sprejetju omenjenega zakona izločila samske ženske, sedanja vlada pa jim je z novelo zakona zopet omogočila umetno oploditev. Zato je skupina 34 poslancev zahtevala referendum o zakonu.

Haekkerup o prihodnosti Kosova
15. 05. 2001 00.00
V Prištini naj bi danes podpisali dokument, ki določa prihodnji pravni okvir Kosova. S tem se odpira pot za splošne volitve, ki jih je Haekkerup napovedal za 17.november. Dokument med drugim predvideva, da bi na Kosovu vzpostavili parlamentarno demokracijo s predsednikom, ne predvideva pa tudi izvedbe referenduma o odcepitvi od ZRJ, kar zahtevajo kosovski Albanci.

Zakon o PCP na ustavnem sodišču
14. 05. 2001 00.00
Zunajparlamentarna Nova stranka je danes na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln v mejne prodajalne. V njej predlaga, da sodišče razveljavi dve določbi iz poslovnika državnega zbora, ugotovi kršitev zakonodajnega postopka, razpiše rok za zbiranje podpisov za razpis naknadnega referenduma o zakonu ali pa zakon razveljavi. Predlaga tudi, da se izvajanje zakona začasno zadrži.

Pobudniki referenduma sprožili politizacijo
09. 05. 2001 00.00
Izvršni odbor Liberalne akademije (IOLA) ugotavlja, da so pobudniki referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo sprožili politizacijo na področju zasebnosti in intimnosti posameznikov, saj s svojo pobudo zahtevajo delitev državljank na dve kategoriji, pri čemer so samske ženske opredelili kot državljanke drugega reda. Zato IOLA poziva slovensko javnost, naj se udeleži referenduma in na referendumsko vprašanje odgovori tako, da bodo v Sloveniji ljudje obeh spolov še naprej enakopravni državljani, ki jim država ne bo krojila intimne zasebnosti.

NSi o umetni oploditvi
09. 05. 2001 00.00
Novela zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo močno zaposluje parlamentarne stranke. Predlagateljice referenduma se že dogovarjajo o skupnem nastopu in propagiranju stališč proti umetni oploditvi zdravih samskih žensk. Poslanci Nove Slovenije, ki so tudi podpisali pobudo za razpis referenduma ne razumejo trditev nasprotne strani o tem, da je referendum nesmiseln. Po njihovem mnenju mora o tako občutljivih temah obstajati družbeni konsenz. »

Lisice znova na ustavnem sodišču
08. 05. 2001 00.00
O lisicah, posebni napravi, s katero se vozniku prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo in jih nameravajo vpeljati v ljubljanski občini, bo znova odločalo ustavno sodišče. Potem ko je najprej upravno in nato še vrhovno sodišče kot neutemeljeno zavrnilo pritožbo skupine pobudnikov za razpis naknadnega referenduma o uvedbi lisic, so pobudniki nesojenega referenduma v ponedeljek vložili ustavno pritožbo. Po njihovem mnenju je vrhovno sodišče kršilo ustavno pravico do odločanja na referendumu ter ustavno pravico do enakega varstva pravic v postopku pred sodiščem, ker odgovora tožene stranke, občine, ni poslalo tožnikom.

Določeni referendumski roki
07. 05. 2001 00.00
Z današnjim dnem so začeli teči roki za opravila, potrebna za izvedbo naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Kot je minuli teden določil DZ, bo referendum, prvi tovrstni v samostojni Sloveniji, v nedeljo, 17. junija.

Referendumska opravila že tečejo
07. 05. 2001 00.00
Referendum zahteva 32 poslancev, ki nasprotujejo predvsem zakonskemu določilu, ki omogoča umetno oploditev tudi zdravim, samskim ženskam.

Ponovljene volitve v Nikšiću
28. 04. 2001 00.00
Na današnjih ponovljenih volitvah na dveh voliščih v črnogorskih mestih Nikšić in Njegovudja je več kot polovica od skupno 430 volivcev glasovala za zvezo Skupaj za Jugoslavijo, medtem ko je koalicija Zmaga Črne gore prejela manj kot tretjino glasov. Pritožbo o nepravilnostih med volitvami, ki so v tej jugoslovanski republiki potekale minulo nedeljo, pa so danes vložili tudi na enem od volilnih mest v Podgorici. Če bodo tudi tam ponovili volitve, bo republiška volilna komisija uradne izide volitev objavila 7. maja, torej 15 dni po izvedbi volitev.

Liberalci želijo ključne položaje
28. 04. 2001 00.00
Volitve, na katerih je koalicija za črnogorsko samostojnost Mila 195144ukanovića dosegla tesno zmago, so doslej najbolj jasno pokazale razdeljenost Črnogorcev na skoraj dve enaki polovici - zagovornike samostojnosti in privržence skupne države s Srbijo. Kljub slabemu volilnemu rezultatu pa predsednik 195144ukanović vztraja pri razpisu referenduma o samostojnosti. Predvidoma naj bi ga izpeljali v začetku julija. Sama izvedba glede na volilni izid sicer ni vprašljiva, vendar tudi morebitna zmaga na referendumu še ni dovolj za osamosvojitev. 195144ukanovićev neposredni politični nasprotnik Predrag Bulatović trdi, da je po ustavi Črne gore to le predhodni referendum in ne prinese končne odločitve.

Referendum zagotovo bo
27. 04. 2001 00.00
Pobudniki za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo so danes pozdravili zahtevo za razpis referenduma, ki jo je na isto temo včeraj v državni zbor vložila skupina 34 poslancev, ter sporočili, da zbiranje podpisov podpore njihovi pobudi ni več potrebno, saj referendum zagotovo bo.

Cook opozarja črnogorsko vlado
25. 04. 2001 00.00
Britanski zunanji minister je v Podgorici ponovno poudaril nujnost dialoga z Beogradom ter očitno razdeljenost črnogorskega naroda glede vprašanja samostojne države, kar bi lahko ob predčasnem referendumu v državi sprožilo hude konflikte. "Prihodnost Črne gore in njenih sosedov temelji na čim boljši povezanosti z Evropo, zato menimo, da imamo pravico zahtevati od Črne gore in Srbije, naj rešujeta to vprašanje z dialogom, spremembe pa izvajata soglasno," je poudaril Cook.

40 tisoč podpisov za referendum
25. 04. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Burut Pahor je danes sprejel pobudo skupine državljanov za naknadni zakonodajni referendum o sprejeti noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Podpise lahko pobudniki začnejo zbirati 26. aprila in jih zbirajo do 21. maja. Za vložitev zahteve pa potrebujejo 40.000 podpisov volivcev.

EU poziva Črno goro k previdnosti
24. 04. 2001 00.00
Koalicija Zveza za Jugoslavijo in Liberalna zveza, ki se zavzemata za samostojno Črno goro, menita, da so bile pri volitvah nepravilnosti in napovedujeta, da ne bosta priznali izidov volitev. Tudi vodja pro-jugoslovanskega bloka Predrag Bulatović je svojim predstavnikom v volilni komisiji dal navodila, naj ne podpišejo dokumentov o izidih volitev. Bulatović se bo o domnevnih nepravilnostih na nedeljskih volitvah pogovarjal tudi z delegacijo EU, ki je na obisku v Podgorici. Gre za desetčlansko delegacijo, v kateri so predstavniki Evropske komisije ter zunanjih ministrstev Švedske in Belgije, ki se danes mudi v Podgorici, jutri pa bo obiskala še Beograd.

Praznovanje Elizabete II.
21. 04. 2001 00.00
Britanska kraljica Elizabeta II. danes praznuje 75. rojstni dan. Monarhinja vlada Britancem že 49 let in je v tem obdobju preživela najrazličnejše krize, pogosto povezane z osebnim življenjem svojih štirih otrok, in kritik glede smisla nadaljnjega obstoja monarhije, pa vendar kljub temu prav ona ostaja eden najbolj trdnih stebrov monarhije.

Prednost pred ostalimi kandidatkami
20. 04. 2001 00.00
Slovenija je na poti v Evropsko unijo v prednosti pred ostalimi kandidatkami za članstvo, je danes na ustanovni seji parlamentarne komisije za evropske zadeve ocenil minister, pristojen za to področje, Igor Bavčar. Vlada si prizadeva, da bi bila naša država pripravljena na članstvo do konca leta 2002.

Besedilo brez soglasja ZLSD
14. 04. 2001 00.00
V ZLSD poudarjajo, da besedilo izhodišč za pogajanja s Svetim sedežem, ki jih je vlada sprejela v četrtek, med koalicijskimi partnerji ni bilo usklajeno. Stranka, kot trdi vodja njene poslanske skupine Miran Potrč, ni dala nikakršnega soglasja za odločanje na odboru vlade ali na vladi. Nasprotno, zahtevala je nadaljnje koalicijsko usklajevanje. Odločitev vlade, ki je ob izrecnem nasprotovanju ministrov ZLSD sprejela neusklajeno besedilo, je po Potrčevih besedah slaba za Slovenijo, popravki, ki so bili doslej narejeni, pa so nezadostni. V ZLSD trdijo, da predlagana vsebina pogajalskih izhodišč za sporazum s Svetim sedežem kljub nekaterim popravkom omogoča katoliški cerkvi v Sloveniji delovanje neodvisno od slovenske zakonodaje. Miran Potrč je za 24 ur povedal, da "omogoča še vedno opredelitev posebnega položaja Rimskokatoliške cerkve nasproti drugim verskim skupnostim in jasno je, da na podlagi tega sporazuma katoliška cerkev pričakuje in lahko tudi zahteva posebne sporazume, ki bodo urejali vprašanje verouka v šolah, vprašanje položaja cerkve v nekaterih zavodih, vprašanja davkarije, vprašanja denacionalizacije in podobnega." Po njegovih besedah je to poseg v avtonomnost slovenske države in omogoča privilegiran položaj katoliške cerkve. Vatikanski sporazum tudi ni dogovorjena prioriteta zunanje politike, trdijo v ZLSD, sklenitvi sporazuma ne nasprotujejo, menijo pa, da se z njegovim sprejetjem ne mudi in da mora biti prvi interes vsakega sporazuma interes Slovenije in njena ustavna ureditev, ne pa interesi posameznih strank ali njihovih prvakov. Združena lista bo, je napovedal Potrč, nadaljevala z aktivnostmi, da se ne sprejme v tej obliki.

Ustanovitev občin pod sodnim varstvom
11. 04. 2001 00.00
Ustavno sodišče je ugotovilo neustavnost zakona o postopku za ustanovitev občin ter določitev njihovih območij (ZO), saj v predhodnem postopku za ustanovitev občin ne predvideva sodnega varstva. Presoja, če območje izpolnjuje zakonske zahteve za ustanovitev občine, je po sedaj v pristojnosti državega zbora, ta pa bi o tem lahko odločal tudi arbitrarno. Zoper njegovo odločitev, da območje ne izpolnjuje pogojev za ustanovitev občine, doslej namreč ni bilo predvideno sodno varstvo. Državnemu zboru je ustavno sodišče zato naložilo, da sodno varstvo zagotovi v enem letu, kar pomeni, da bi morala priti nova ureditev v poštev že pri lokalnih volitvah naslednje leto.

195144inđić za avtonomijo Vojvodine
11. 04. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je na obisku v Budimpešti dejal, da se srbska vlada zavzema za vnovično dodelitev statusa avtonomne pokrajine Vojvodini. Po pogovoru z madžarskim kolegom Viktorjem Orbanom je 195144inđić poudaril, da ima po ustavi Vojvodina status avtonomne pokrajine in da si srbska vlada želi decentralizacije. Zagotovil je tudi, da bo srbska vlada spoštovala izid referenduma o neodvisnosti Črne gore. O Črni gori je 195144inđić dejal, da se v vladi Srbije zavzemajo za ohranitev zvezne države, želijo pa tudi Črnogorcem omogočiti, da se sami odločijo v kakšni državi želijo živeti.

Referendum o zakonu o amnestiji
01. 04. 2001 00.00
Predstavniki sindikata paznikov in drugih delavcev v slovenskih zaporih so napovedali vložitev pobude za zbiranje podpisov podpore zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o amnestiji. Za pobudo so se odločili zaradi predloga zakona o amnestiji, ki ga je pretekli teden sprejela vlada in ga poslala v parlament, saj ta po njihovem mnenju ne predstavlja akta milosti države, kakor so ga predstavili, ampak v resnici pomeni, da bo v bližnji prihodnosti brez dela ostal dobršen del paznikov in drugih delavcev v zaporih. Po napovedih naj bi pobudo podprli z več kot 270 podpisi.

Država bo vrnila denar
29. 03. 2001 00.00
Državni zbor je sklenil današnje zasedanje in drugo obravnavo zakona o telekomunikacijah. S tem so poslanci začasno prekinili hitri postopek pri sprejemanju vladnega zakona, saj bo pred njegovim nadaljevanjem treba počakati na morebitni umik pobude Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o obravnavanem zakonu.

Vlagatelji ne popuščajo
28. 03. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor je danes sporočil, da so izpolnjeni pogoji zakona o referendumu in ljudski iniciativi glede pobude za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o telekomunikacijah. Pobudo za razpis referenduma, podprto s 500 podpisi, je včeraj v DZ vložilo Vseslovensko združenje upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje.

Vlada ugodila vlagateljem
28. 03. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju četrte redne seje skušal znova potrditi zakon o telekomunikacijah. Že na dopoldanskem delu seje pa se je spet pokazalo, da tudi stranke v koaliciji niso usklajene glede načina vračanja preveč vloženega denarja v telefonsko omrežje. Liberalni demokrati z e ministrom Gantarjem na čelu so znova zagotavljali, da je dikcija, ki je bila v zakonu zapisana kot 156. člen, zadovoljiva. In da naj torej vlada v šestih mesecih državnemu zboru predloži poseben zakon.

Vračilo vlaganj tudi v zakonu
27. 03. 2001 00.00
Predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje so danes predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju predali pobudo za zbiranje podpisov podpore zahtevi za razpis predhodnega referenduma o predlogu zakona o telekomunikacijah, podprto s 500 podpisi. Vlagatelji, ki so svoje združenje ustanovili v začetku marca, v pičlih dveh dneh pa so zbrali več sto podpisov