referenduma

Podpisan dogovor o PCP-jih
03. 07. 2001 00.00
Danes naj bi minister za evropske zadeve Igor Bavčar, Sindikat delavcev gostinstva in turizma in predstavniki delodajalcev podpisali dogovor o programu preoblikovanja prostocarniskih prodajaln na mejah z Italijo in Avstrijo. Podpisali pa sta ga le dve strani, vlada in sindikat, predstavnik delodajalcev dogovora ni želel podpisati zaradi domnevnih neresnic, ki naj bi jih včeraj objavili na javni televiziji. Sporne naj bi bile trditve novinarke, da nihče od zaposlenih v PCP-jih ne bo ostal brez dela in da vlada posebej za zaposlene v teh prodajalnah povečuje prispevek pri vključitvi osebe v Sklad dela s 350 tisoč tolarjev na 500 tisoč tolarjev.

Črnogorska vlada potrjena
02. 07. 2001 00.00
Črnogorski parlament je z 42 glasovi za in 24 glasovi proti potrdil novo manjšinsko vlado na čelu z dosedanjim premierom Filipom Vujanovićem. Vladno koalicijo sestavljata Demokratska stranka socialistov (DPS) in Socialdemokratska stranka (SDP), ki sta na volitvah nastopili skupaj pod vodstvom črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića. Za izvolitev nove vlade pa je bila nujno potrebna podpora poslancev radikalne Liberalne zveze (LS), zagovornice neodvisne Črne gore, saj 195144ukanovićeva koalicija nima absolutne večine v parlamentu.

Drnovšek v Salzburgu
02. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v Salzburgu udeležuje tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma, je imel danes več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem, krajši pogovor pa je imel tudi s Clausom Schwabom, enim od ustanoviteljev in predsednikov Svetovnega gospodarskega foruma, ki prireja srečanje v Salzburgu.

Proti preoblikovanju PCP
02. 07. 2001 00.00
Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Nova stranka poziva sindikate
01. 07. 2001 00.00
Nova stranka je v javnem pismu pozvala predstavnike sindikatov, naj z aktivnim zbiranjem podpisov podprejo zahtevo za referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. V stranki, ki je pobudnica referenduma, med drugim opozarjajo, da namerava vlada sredstva za financiranje odpiranja nadomestnih delovnih mest na obmejnih območjih zagotoviti iz proračuna, zato je celotna kupčija, predlagana sindikatom, v svoji osnovi zgrešena. Sindikate referendumska pobudnica poziva, naj ne pristanejo na takšno prelivanje stroškov.

Znani uradni izidi referenduma
22. 06. 2001 00.00
Republiška volilna komisije je v četrtek uradno razglasila končne izide referenduma o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Svojo zadnjo novinarsko konferenco pa je sklical tudi Odbor za svobodno odločanje.

Prodi na Irskem
22. 06. 2001 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi se je po včerajšnjih spornih izjavah, da ratifikacija pogodbe iz Nice ni pravni pogoj za širitev Evropske unije, danes v Dublinu sestal še z irskimi nasprotniki širitvenega procesa. Irski nasprotniki pogodbe iz Nice, ki so jih 7. junija na referendumu podprli tudi volivci, s tem pa se je v krizi znašel celoten širitveni proces EU, so že napovedali, da se bodo še naprej borili proti ratifikaciji te pogodbe. Prodi je ob tem dejal, da če Irska pogodbe iz Nice na ponovitvi referenduma ne bo sprejela, bo ta sporazum potisnjen ob stran, v EU pa bo treba odpreti novo fazo pogovorov. "Politično bo širjenje unije sicer zagotovo nemogoče," je še povedal Prodi.

Drnovšek in irska predsednica o širitvi EU
21. 06. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je v Vili Podrožnik priredil kosilo v čast predsednici Irske Mary McAleese, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru ob kosilu je prevladovalo vprašanje širitve EU, zlasti v luči nedavnega referenduma, na katerem so irski volivci zavrnili ratifikacijo Pogodbe iz Nice.

Uradni izid nedeljskega referenduma
21. 06. 2001 00.00
Po uradnih izidih t.i. naknadnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki jih je na seji v prostorih ministrstva za pravosodje ugotovila Republiška volilna komisija, je minulo nedeljo proti potrditvi spornih zakonskih novosti glasovalo 410.856 oziroma 72,36 odstotka volivk in volivcev, za pa 149.799 oziroma 26,38 odstotka.

Nova stranka ne sprejema roka
21. 06. 2001 00.00
Odločitev ustavnega sodišča, da zakon o preoblikovanju brezcarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo ne velja, je naletela na mešane odzive v javnosti. Vlada trdi, da bo že peti odlog zapiranja brezcarinskih prodajaln odločno vplival na naše približevanje Uniji, predlagatelji in sindikati pa se že pripravljajo na zbiranje 40.000 podpisov.

Evropejci o vrhu v Goeteborgu
21. 06. 2001 00.00
Nedavni vrh Evropske unije v Goeteborgu je z določitvijo okvirnega časovnega načrta za izvedbo širitve, v katerem je predvidel konec pristopnih pogajanj z najbolje pripravljenimi kandidatkami v letu 2002, leto 2004 pa opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic, za vse strani v procesu prinesel izziv, da zastavljeni cilj dosežejo. Tako je raven zavez iz Goeteborga danes ocenil švedski veleposlanik v Sloveniji John Christer Ahlander, ko je skupaj z vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom ter Samijem Godartom, veleposlanikom Belgije, ki bo julija od Švedske za pol leta prevzela predsedovanje uniji, spregovoril o rezultatih vrha.

Poslanci o Berlusconijevi vladi
20. 06. 2001 00.00
Italijanska poslanska zbornica bo glasovala o zaupnici novi vladi pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Podporo bi morala dobiti brez težav, saj je Berlusconijev Dom svoboščin na volitvah prepričljivo zmagal.

Kraljica nagovorila parlament
20. 06. 2001 00.00
Britanska kraljica Elizabeta II. je v Londonu po tradiciji slavnostno nagovorila novi sklic britanskega parlamenta, ki so ga volilci izbrali na volitvah 7. junija. Kraljica je zatem prebrala izjavo vlade Tonyja Blaira, v katerem vlada predstavlja najpomembnejše zakone, ki jih namerava pripraviti v prvem letu tega mandata.

Spet na referendum
19. 06. 2001 00.00
Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Opozicijska vprašanja premieru
19. 06. 2001 00.00
Na predstavnike vlade se je z vprašanji obrnilo približno 30 poslank in poslancev, med njimi kot prvi trije opozicijski poslanci, ki so svoja vprašanja naslovili neposredno na premiera Janeza Drnovška. Med njimi so poslanci najprej prešli na pobude in vprašanja, v okviru katerih je uvodoma premier Janez Drnovšek odgovarjal na opozicijska vprašanja o odnosih s sosednjo Hrvaško, problematiki mladih in o posledicah morebitnega referenduma v zvezi s prostocarinskimi trgovinami (PCP) na mejnih prehodih z državami EU.

Večina proti zakonu
19. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke Slovenije odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Rezultati naknadnega zakonodajnega referenduma so sicer še neuradni, vendar je že očitno, da novela zakona, ki so jo pred dvema mesecema sprejeli v državnem zboru, ne velja.

Znana sestava nove črnogorske vlade
19. 06. 2001 00.00
Mandatar za sestavo nove črnogorske vlade Filip Vujanović je na zasedanju republiškega parlamenta v Podgorici predložil listo ministrov, ki bodo sestavljali njegov kabinet. V novi vladi naj bi bili trije podpredsedniki in 15 ministrov, ki skoraj izključno pripadajo Demokratski stranki socialistov (DPS) in Socialdemokratski stranki (SDP).

Zapleti pri umetni oploditvi ostajajo
18. 06. 2001 00.00
Društvo za večjo rodnost in plodnost opozarja na neugodno posledico izida referenduma. Ker obstoječi zakon o zdravljenju neplodnosti ne omogoča uvoza spolnih celic, domača semenska banka pa ne deluje, je za zdravljenje neplodnosti slovenskih parov edina možnost umetna oploditev v tujini. Tu pa pride do zapleta, saj naj bi stroške teh postopkov povrnil Zavod za zdravstveno zavarovanje, ki v zadnjih šestih mesecih od prejetih 28 prošenj ni rešil niti ene. Zaradi zavlačevanja pri reševanju vlog Društvo za večjo rodnost krivi tako ZZZS kot državno komisijo za OBMP. Po besedah Društva za večjo rodnost se zaradi neizpolnjenih obljub države, da bo uredila razmere na področju umetnega oplojavenja, so se znašli v začaranem krogu in ne vedno, kako naj parom pomagajo pri izpeljavi postopka.

Večina proti noveli zakona
18. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Kritika zahtev po referendumu o širitvi EU
17. 06. 2001 00.00
Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo avstrijskega časnika Profil kritiziral zahtevo svobodnjaške stranke (FPÖ) po referendumu o širitvi Evropske unije. "Pri utemeljitvi FPÖ me moti, da skupaj z zahtevami po referendumu povezuje zahteve, ki vzbujajo pomisleke in strah," je dejal Fischler.

Policisti nad protestnike
17. 06. 2001 00.00
V senci ameriško-ruskega vrha na Brdu pri Kranju so včeraj v slovenski prestolnici različne neodvisne skupine pripravile mirne demonstracije, na katerih so v Sloveniji gostujočima državnikoma dveh velesil izrekli svojevrstno "ne-dobrodošlico". Okrog poldneva so v Ljubljani pred ameriško ambasado aretirali 22 pripadnikov okoljevarstvene organizacije Greenpeace, ki so protestirali proti ameriški politiki do okolja. Skupina aktivistov mednarodne nevladne okoljevarstvene organizacije Greenpeace je namreč prišla pred poslopje veleposlaništva ZDA, nekaj od njih pa je preskočilo tudi ograjo ter vstopilo na ozemlje veleposlaništva.

ZLSD o referendumu
15. 06. 2001 00.00
"Nihče - niti politične stranke, niti verske skupnosti, niti kdo drug - nima pravice nikomur krojiti intimne zasebnosti, še manj pa komurkoli prepovedati možnost rojstva želenega otroka in katerikoli ženski z zakonom onemogočiti materinstvo," je pred začetkom volilnega molka in ob zaključku kampanje pred nedeljskim referendumom poudarila poslanka ZLSD Danica Simšič. V omenjeni stranki po besedah Simšičeve upajo, da se bo referenduma udeležilo čim večje število volivcev in da bodo s svojo podporo noveli omogočili ohranitev možnosti izbire, ki so jo slovenske ženske imele že četrt stoletja.

Pred referendumom
15. 06. 2001 00.00
V nedeljo bomo odločali o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo, ki omogoča umetno oploditev tudi samskim ženskam, dopušča pa tudi možnost uvoza jajčnih celic iz tujih spermalnih bank.

Širitev Nata prihodnje leto
13. 06. 2001 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

Salonit dobil dovoljenje za predelavo odpadkov
13. 06. 2001 00.00
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je Salonitu iz Anhovega v torek izdalo dovoljenje za predelavo živalskih maščob, odpadnih avtomobilskih gum in odpadnih olj. Salonit sme omenjene odpadke uporabljati kot gorivo v rotacijski peči za proizvodnjo klinkerja na lokaciji Skale, dovoljenje pa velja do dneva, ko bo podjetje uporabilo vso količino posameznih vrst odpadkov, ki je predmet tega dovoljenja oz. do 30. junija 2002. Krajani, združeni v okoljevarstvenem društvu Skalnik, predelavi omenjenih odpadkov ostro nasprotujejo. Po besedah novoizvoljenega predsednika društva Iva Hvalice bodo krajani najprej skušali doseči, da bi občina Kanal ob Soči postala stranka v postopku in tako imela možnost sodelovati pri podeljevanju dovoljenj. Če bo potrebno, pa se bo društvo poslužilo tudi državljanske nepokorščine, "poskušali bomo to preprečiti fizično, z zaporo ceste," je povedal Hvalica.

Predčasno glasovanje v teku
12. 06. 2001 00.00
Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

Začenja se referendumsko odštevanje
11. 06. 2001 00.00
Volivci in volivke, ki se nedeljskega potrditvenega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ne bodo mogli udeležiti, bodo svoj glas lahko oddali v naslednjih treh dneh v okviru t.i. predčasnega glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij. Volišča za referendumsko izjasnjevanje, ki so v večini primerov na sedežih upravnih enot, bodo odprta v torek, sredo in četrtek od 9. do 17. ure.

Švicarji na referendumu o vojski
10. 06. 2001 00.00
Kot kažejo končni izidi današnjega referenduma v Švici, na katerem so volilci odločali, ali bodo v prihodnosti njihovi vojaki lahko oboroženi sodelovali v mednarodnih mirovnih silah, je 50,99 odstotka volilnih upravičencev glasovalo za vladni predlog o ustrezni spremembi zakona o vojski, 49,01 odstotka pa jih je bilo proti. Volilna udeležba je bila 41,74 odstotna. Švicarski obrambni minister Samuel Schmid je izid referenduma že pozdravil, saj bodo odslej lahko švicarski vojaki nosili orožje tudi v tujini na mednarodnih mirovnih misijah. Schmid je tudi opozoril, da izid referenduma ne ogroža švicarske nevtralnosti in ne odpira razprav o morebitnem članstvu Švice v zvezi NATO.

Težave so premagljive
09. 06. 2001 00.00
Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Irci proti ratifikaciji
09. 06. 2001 00.00
Irci so se na referendumu izrekli proti ratifikaciji pogodbe iz Nice, ki jo je Evropska unija v sklopu priprav na sprejem novih članic sklenila decembra lani. Po končnih uradnih izidih se je proti ratifikaciji izreklo 53,87 odstotka oziroma 529,478 volilcev, za pa je bilo 46,13 odstotka oziroma 453,461 volilcev.