rusije

Kdo skriva teroriste?

19. 09. 2001 00.00

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je v pogovoru za CNN zatrdil, da imajo dovolj dokazov, ki kažejo na to, da nekatere države skrivajo teroriste.

Vojna proti terorizmu

17. 09. 2001 00.00

Ameriški obrambni minister Rumsfeld je predsednika Busha seznanil z načrti morebitnih povračilnih vojaških akcij za teroristične napade. Podrobnosti niso znane, vendar pa naj bi v akcijah sodelovale tudi kopenske enote.

Začetek zagrebškega velesejma

17. 09. 2001 00.00

V Zagrebu se je začel 77. jesenski mednarodni zagrebški velesejem, osrednji hrvaški gospodarski dogodek in največji sejem v širši regiji.

ZDA za vojaško posredovanje

14. 09. 2001 00.00

Ameriški senat je predsedniku Bushu odobril uporabo vojaške sile proti teroristom in tistim, ki mednarodni terorizem podpirajo. Talibanske oblasti so sporočile, da se pripravljajo na ameriško maščevanje.

Nato zanikal priprave na napad

13. 09. 2001 00.00

Zveza Nato je odločno zanikala poročanje britanskega časnika The Guardian, ki trdi, da zavezništvo pripravlja množični napad na Afganistan kot povračilo za torkove teroristične napade v ZDA.

Nova misija v Makedoniji?

11. 09. 2001 00.00

Makedonske oblasti poudarjajo, da nasprotujejo podaljšanju mandata zveze Nato, vendar pa so pripravljene sprejeti mednarodne sile pod okriljem Združenih narodov.

Španci osvojili bron

09. 09. 2001 00.00

Na EP v Turčiji je španska košarkarska reprezentanca osvojila bronasto medaljo. V tekmi za tretje mesto so Španci premagali Nemce z 99:90 (59:42).

Manjši blagovni primanjkljaj v EU

07. 09. 2001 00.00

Petnajst držav EU je junija letos ustvarilo za 4,4 milijarde evrov zunanjetrgovinskega primanjkljaja, medtem ko je ta junija lani znašal 6,1 milijarde evrov, maja letos pa je po popravljenih podatki znašal 5,7 milijarde evrov.

Putin na Finskem

03. 09. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s finsko predsednico Tarjo Halonen pozdravil dobre odnose med državama.

Ukinitev embarga za ZRJ

29. 08. 2001 00.00

Ameriška vlada podpira odpravo embarga na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Odpravo embarga podpirajo tudi Francija, Rusija in Kitajska.

Spomenik Raoulu Wallenbergu

26. 08. 2001 00.00

Švedski kralj je v Stockholmu odkril bronast spomenik švedskemu diplomatu Raoulu Wallenbergu, ki je med drugo svetovno vojno rešil več tisoč madžarskih Judov.

Eksplozija na ruski tržnici

20. 08. 2001 00.00

V nedeljski eksploziji na bolšjem trgu v Astrahanu na jugu Rusije je umrlo pet oseb, najmanj 30 pa je bilo ranjenih.

10-letnica državnega udara

19. 08. 2001 00.00

Kakih sto starejših oseb, večinoma nekdanjih aktivistov ruske opozicije, se je zbralo na kraju, kjer so se pred desetimi leti uprli vodjem državnega udara.

Slovenija v finalu

14. 07. 2001 00.00

Slovenska reprezentanca se je s presenetljivo zmago proti gostiteljici Italiji - prvi favoritici turnirja -uvrstila v finale prvega evropskega pokala v mini vaterpolu v Gaetu.

Bush bo obiskal Kosovo

14. 07. 2001 00.00

Svetovalka za nacionalno varnost Riceova je napovedala, da se bo ameriški predsednik Bush na poti z vrhunskega srečanja najrazvitejših držav sveta in Rusije v italijanski Genovi ustavil na Kosovu, kjer bo obiskal ameriške vojake v sestavu mednarodnih mirovnih sil na Kosovu. Obisk naj bi služil kot sporočilo, da so ZDA odločene delati skupaj z zavezniki za zagotovitev miru na Balkanu, in priznanje ameriškim vojakom.

State Department kritičen do Slovenije

13. 07. 2001 00.00

Ameriški State Department v prvem letnem poročilu o nezakoniti svetovni trgovini z ljudmi, na podlagi leta 2000 sprejetega zakona o zaščiti žrtev trgovine z ljudmi in nasilja, omenja tudi Slovenijo. State Department je svetovne države glede trgovine razdelil v tri skupine. V prvi skupini so države, ki imajo precejšnje število žrtev, vendar v celoti izpolnjujejo minimalna določila ameriškega zakona, oziroma si za to na vso moč prizadevajo. V drugi skupini so države, ki teh določil še ne izpolnjujejo v celoti, vendar si zelo prizadevajo, da bi jih. V tej skupini je tudi Slovenija. V tretji skupini pa so države, ki ne izpolnjujejo določila zakona in si tudi ne prizadevajo, da bi ga. Proti tem državam bodo od leta 2003 naprej uvedli sankcije, razen če se jim do takrat ne uspe uvrstiti v drugo skupino.

Ukrepi EU proti manifestacijam

13. 07. 2001 00.00

Notranji ministri so se v Bruslju zbrali na izrednem zasedanju, za katerega so se dogovorili po junijskem vrhu EU v Goeteborgu, kjer se je Švedska soočila z najobsežnejšimi in najbolj nasilnimi demonstracijami v svoji zgodovini. Ob sprejetih sklepih niso pozabili poudariti pravice državljanov do svobodnega izražanja mnenj na demonstracijah, vendar, kot so opozorili, mora biti ta pravica izvajana v okoliščinah, v katerih je zagotovljena tako varnost demonstratorjev kot policistov, ki demonstracije nadzorujejo.

Drnovšek o širitvi EU

09. 07. 2001 00.00

Glavni cilj prizadevanj za širitev Evropske unije je demokratična in stabilna Evropa z močnimi institucijami, ki bo preprečila Evropo preteklosti z vojnami in konflikti, in ta zgodovinski okvir je treba upoštevati tudi v vseh razpravah o prihodnosti povezave. Zdi se namreč, da je v vsakodnevnih razpravah ta aspekt zamegljen zaradi osredotočanja na vsakodnevne skrbi, ki včasih porajajo celo razmišljanja, ali je širitev potrebna in ali je ne bi bilo treba upočasniti, je danes na mednarodnem seminarju z naslovom Srednja Evropa in širitev EU: hitrosti in zastoji, ki ta teden poteka na poletni univerzi v španskem San Sebastianu, opozoril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Za Evropo brez meja

08. 07. 2001 00.00

V Petišovcih pri Lendavi približno 60 privržencev različnih gibanj proti globalizaciji z vseh koncev sveta končuje petdnevni poletni tabor, ki je potekal v sodelovanju z Društvom ustvarjalne mladine iz Lendave. Na njem so se seznanjali z življenjem v tem delu Slovenije ter z domačini izmenjali mnenja o gospodarski zapostavljenosti regije in bodoči shengenski meji, predvsem pa o zapostavljenosti dežel tretjega sveta, od koder vsak dan beži množica prebežnikov, za vse to pa je po mnenju udeležencev tabora kriv bogati zahodni svet. Ob koncertih in povorkah so predstavili idejo Za Evropo brez meja, po njihovih besedah pa so jih domačini zelo lepo sprejeli.

Rupel v Moskvi

06. 07. 2001 00.00

Zunanja ministra Slovenije in Rusije, Dimitrij Rupel in Igor Ivanov, sta po pogovorih v Moskvi izrazila zaskrbljenost nad razmerami v Makedoniji. Kot je poudaril Ivanov, so potrebna skupna prizadevanja Rusije in drugih, tako ZDA kot evropskih držav, za ohranitev suverenosti in ozemeljske celovitosti Makedonije. Po Ruplovem mnenju pa bi morali predvsem doseči, da se Albanci "identificirajo z makedonsko državo". Ministra sta danes tudi popisala sporazum med zunanjima ministrstvoma o sodelovanju na področju arhivov.

Chirac v Kremlju

02. 07. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov gostitelj, ruski predsednik Vladimir Putin sta se izrekla za ohranitev obstoječih sistemov strateške stabilnosti v svetu in proti vsakršnim spremembam na tem področju. Chirac in Putin sta v Moskvi v skupni izjavi poudarila, da je potrebno ohraniti vse dosedanje dogovore in sporazume in hkrati pozvala k previdnosti do ameriškega načrta za oblikovanje protiraketnega ščita. Predsednika sta še menila, da bi bilo o sporazumu o protibalističnih raketah ABM iz leta 1972 potrebno razpravljati odprto v mednarodnih krogih. Putin je sicer po srečanju s Chiracom ponovno izrazil pripravljenost za zmanjšanje ruskega jedrskega arzenala na 1500 ali manj jedrskih konic, kar pa je odvisno od ohranitve sporazuma ABM. Po mnenju Rusije bi ukinitev omenjenega sporazuma porušila strateško ravnovesje v svetu, to stališče pa podpira tudi Francija.

Znani so polfinalisti

28. 06. 2001 00.00

Odbojkarske reprezentance Brazilije, ZR Jugoslavije, Italije in Rusije so polfinalistke letošnjega zaključnega turnirja svetovne lige v poljskih Katovicah. Italijani so za vstop med štiri najboljše presenetljivo gladko s 3:0 ugnali Kubance, medtem ko si je Rusija boj za visoka mesta zagotovila z zmago s 3:1 nad Nizozemsko, ki edina ni dosegla nobene zmage. Še bolj zanimiv je bil razplet v drugi skupini, v kateri so si Jugoslovani šele s prvo zmago nad domačo reprezentanco zagotovili polfinale. Olimpijske prvake so pravzaprav rešili Brazilci, ki so bili s 3:1 boljši od Francozov.

Varnostni svet zopet o Iraku

27. 06. 2001 00.00

Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto sejo o vprašanju politike do Iraka, pri čemer pa je postalo jasno, da do naslednjega tedna, ko se izteče enomesečna veljavnost programa nafta za hrano, verjetno ne bo dogovora o tem, kako naprej. Ruski veleposlanik Sergej Lavrov je med razpravo zavrnil britanski predlog resolucije o spremembah sankcijskega režima, ki ga podpirajo tudi ZDA, ter opozoril na ruski predlog resolucije, ki naj bi bil bolj sprejemljiv. VS že 1. junija ni mogel doseči dogovora o spremembi sankcijskega režima, zato je le za mesec dni podaljšal veljavnost programa nafta za hrano v upanju, da bo do izteka roka 3. julija mogoče najti rešitev.

ZDA čestitala Sloveniji ob 10 obletnici

27. 06. 2001 00.00

Ameriški senat je ta teden z aklamacijo sprejel posebno resolucijo, v kateri je Sloveniji čestital ob deseti obletnici samostojnosti. Kot je danes še sporočilo slovensko zunanje ministrstvo, je resolucijo predlagal republikanski senator iz Ohia George Voinovich, podprli pa so jo senatorji Joseph Biden, Mike DeWine in Tom Harkin.

Podelitev priznanj policistom

22. 06. 2001 00.00

V počastitev Dneva slovenske policije, ki ga policisti sicer praznujejo 27. junija, je v prostorih Visoke policijske varnostne šole v Ljubljani potekala slovesnost s krajšim kulturnim programom. Notranji minister Rado Bohinc je ob tej priložnosti čestital policistom in poudaril, da je slovenska policija ob nedavnem srečanju predsednikov ZDA in Rusije v Sloveniji dokazala, da lahko z dobrim delom obvlada tudi protiglobalistične proteste, ki so se v tujini dostikrat končali z nasiljem. Na slovesnosti so podelili tudi priznanja organov za notranje zadeve, in sicer srebrne in bronaste znake za zasluge za varnost ter pisne pohvale.

Italijanke in Madžarke v finalu

21. 06. 2001 00.00

V finale evropskega prvenstva v vaterpolu za ženske na Madžarskem sta se uvrstili reprezentanci Italije in Madžarske. V prvi polfinalni tekmi je Italija premagala Grčijo s 7:1, v drugem srečanju pa je bila Madžarska boljša od Rusije s 7:6.

Višje kompenzacije za evropske klube

20. 06. 2001 00.00

Vodstvo severnoameriške hokejske lige NHL je potrdilo kompenzacijo v višini 29 milijonov dolarjev, ki jo bo liga morala plačati evropskim klubom, za igralce, ki se bodo iz Evrope podali čez lužo. Z vodstvom lige se je pogajala Mednarodna hokejska zveza (IIHF), potem ko so nanje pritiskale nacionalne zveze Rusije, Češke, Slovaške, Švedske, Finske, Nemčije in Švice, iz teh držav namreč največ hokejistov potuje v Severno Ameriko. Sporazum mora potrditi tudi zveza NHL igralcev.

Srečanje G-8 na odprtem morju

19. 06. 2001 00.00

Po poročanju tujih tiskovnih agencij bodo vrhunsko srečanje G-8, voditeljev sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije, zaradi varnostnih razlogov prestavili iz Genove na drugo lokacijo. Kot nadomestna prizorišča srečanja se največkrat omenja Rim, ena izmed vojaških baz ali pa celo ladja na odprtem morju. Italijanska policija je namreč presodila, da bi bilo julijsko srečanje v Genovi zaradi številnih manjših ulic zelo tvegano, saj so številni nasprotniki globalizacije že napovedali proteste. Končno odločitev o morebitni selitvi pa bo v kratkem sprejela vlada.

Odmevi na vrh v Sloveniji

18. 06. 2001 00.00

Ruski mediji so pozdravili prisrčen, pragmatičen ton, ki sta ga ubrala predsednika ZDA in Rusije, George Bush in Vladimir Putin, na srečanju v Sloveniji, obenem pa posvarili, da je srečanje naredilo malo za odpravo dolgotrajnih razlik. "Vrh je odprl možnost za izgradnjo pozitivnih odnosov na poslovni in konstruktivni osnovi, kjer ni prostora za ideološke razprtije," je povedal politični analitik Vjačeslav Nikonov. Obenem je opozoril, da sta se voditelja, čeprav sta se razumela, v javnosti izognila govoru o temah, ki ju ločujejo, kot je na primer ruski vojaški poseg v Čečeniji.

Odprli letalsko in vesoljsko razstavo

18. 06. 2001 00.00

Na pariškem letališču Le Bourget v predmestju francoske prestolnice so odprli 44. mednarodno letalsko in vesoljsko razstavo, ki bo trajala do 24. junija. Gre za največji pregled zadnjih dosežkov svetovne letalske in vesoljske industrije.